• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
21 Aralık 2020

Manda…

İri kıyım büyükbaş kurbanlıkların çakır gözlü sınıfına mensup bir et ve süt makinasıdır. Hiçbir şey görüldüğü gibi olmadığından, manda, kendisini gören kişiyi bayağı aldatarak yanıltır. Derisi vardır; çok kalın, hemen hemen hiçbir işe yaramaz. Suya ve batağa bayılan mandanın deri ve köselesi, yağmurlu günde yayılarak dağılır..

İşte böylesine acaip bir mahluktur manda. Amma hakkını da teslim edelim, sütüyle yoğurdu, tüm dünyaya bedeldir..

Bu arada bir de toplumsal manda ya da, politik mandacılık vardır ki, bağladığı toplumu, hak ve hukukunda köleliğe götürür..

Devlet-i Aliye bir aralar mandalaşmış. Bütçesi varmış, hazinesi varmış, parası varmış, idaresini yabancılar yaparmış. Sonra Atatürk gelmiş, mandayı terz yüz ederek bütçe emini duyun-u umumiyeyi memleketin dışına sürmüş. Mahkemelerinde yabancı hakimler, hapishanelerinde yabancı zaptiyeler ve kasalarında da elin gavurlarından namuslu muhasebeciler yer alırlarmış!..

Bunların hepsini düzeltmişler. Türkiye bağımsızlığına kavuşmuş. Kendi davalarının rüyetine kendi mahkemelerinde başlanmış..

Bu girizgahtan sonrasına bakalım..

Amerikalı Coca Cola, corona dolayısıyla üç-beş bin kadar işçisini sokağa atacak. Bizim yoğurtçularımız muhtevalarını teker teker açıklayacak. İnşaat yapanlar, kullandığı çakılı, evlenecek adam da bulduğu karıyı lif lif ederek tanıyacak...

Erzurum’dan Sakarya’ya, Uludağ’dan Bolu’lara ve Toros’lardan Eyüp Sultan’lara kadar var olan pınarlarımızı, topraktan alıp üç kuruş için ona buna vermişiz. Çeşmelerimizi köreltip, yerli halka para ile satar hale gelmişiz..

Pazardaki memba suyu kimyasını, egemenliğimiz hakkına, kamuya açıklanmasını istemişiz. Şişelerinde bulunmayan değerleri varmış gibi gösterip, nezih milletimizin aldatılmasını önlemeye çalışmışız..

Gücümüzü yetirebilmiş miyiz!.. 

Peynir şöyle mayalanacak, ekmek böyle pişecek, meyvenin suyu saat yönünde sıkılacak ve yoğurdun içine margarin katılmayacak..

Sözümüzü geçirebilmiş miyiz!.. 

Sanırız…

Coca Cola, toprağımızın hakkı olan suyumuzu şişeleyip pazara döküyor. Topraktan alınıp para ile satılmak üzere pazara dökülen suların, insan sağlığına zararlı atık veya pisliklerden arındırılmış olması gerekiyor. Kan kimyasına denk düşecek biçimde nispetleri de aynen öyle olacak. Ne bir eksik, ne bir fazla.. 

Coca Cola’nın pazara döktüğü Sakarya bölgesinin markalı suyunda bu tespitlerden beşi altısı için ölçüm yapılmamış, yapılamamış. Veya gerekli görmeyen su tacirleri, yapmamış, yaptırmamış... Etiketlerindeki kendi resmi ifadeleri böyle..

Coca Cola, dünya ölçeğinde büyük bir ABD şirketi. Bir sayısının beş’ten büyük oluşu gibi, Coca Cola’nın da Türkiye’den büyük oluşu burada…

Eski dilde bu tarz büyüklenmelere Lozan diliyle, kapitülasyon denilirdi. Avam dilinde ise, kalenderan tarafından, Yalova kaymakamlığı münasip görülmüştü.

Hani kapitülasyonlar kaldırılmıştı!..

Kapitülasyon biraz da yerli gayri Müslimlerden öşür yerine alınan ters yönlü Cizre’ye benzer. Cizreyi biz alacağımıza, Coca Cola’ya öşr ödüyoruz… 

Aynen, İstanbul Sözleşmesini biz arzuluyormuşuz gibi. Sıkı sıkıya yapışmışız

Dilipak’a suç duyurularını nasıl yorumlarsınız, hele bir düşünün bakalım… 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

KokaCola' nın cirolarını düşürtmeyelim

Koka cola içmeyi alışkanlık edinen büyük ve küçük çocuklar, içeni kol bacak kesimine kadar götüren erken ağır şeker hastası olma adayıdırlar, ama biz yine de içelim.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23