• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
19 Kasım 2020

Kuyruk acısı...

Türkiye’nin siyaset havası, belki dünyada da öyledir ya, kulüp tutkunluğuna benzer. Akıl ve mantık yoksunluğunun cirit attığı yeşil saha tutkusu gibidir. Şuur dışı bir refleksle beğendiği kulübün oyuncusuna, kendini altına kaçırtacak yoğunlukta alkış ve boğazındaki liflerini kopartacak şiddette haykırışlarıyla orgazma varan kulüp sevdalısı salak gibi, siyasetin partici ya da kişicileri de, sevdalıları umulmadık ve beklenmedik hatalarıyla karşılaştıklarında, utançlarından gıgını çıkaramadan dut yutmuş bülbüle dönerler..

Büyük bir mahcubiyet yükü altında ezilip giderler. Hatta, aralarından kendi canlarına kıyanlar bile çıkabiliyor..

Sporla siyaset, birbirlerinin ikizleri gibidir, sürekliliğine güven duyulamaz. Bu itibarla seveceksen sevginde ifrata kaçmayacaksın. Her iki yönde de, aşırı sevgi, asla hatayı af etmez..

Dünyanın diğer coğrafyalarında da böyle midir bilmem. Amma, Türkiye’nin gol seyircisiyle oy vericiliğinde ifrata kaçanlar, gönül bağladıkları oyuncularla oy verdikleri politikacılarını, adeta tanrılaştırırcasına hatadan vareste kılmaktan, orgazma varırcasına zevk alıyorlar..

Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın bir asırlık mazisi bulunan Cumhuriyet döneminde hiç görülmemiş, muhtemelen hiçbir kişinin aklına gelmemiş tarzda görevini bırakması, seksen milyonluk kitle üzerinde şok etkisi yarattı. İnanılması zor bir hadiseymiş gibi algılandı.

Devlet Başkanlarına, kimi içten sevgileriyle taparcasına bağlanmış beklentisiz saf insanlarla, açık kapı önünde av için ferme etmiş yalakalar, bu hadise üzerine şaşa kaldılar..

Eşyanın değil, insanın tabiatı böyledir. 

AKP’li değil, AKP’ci tutkunlar, hemen hemen diğer ocak tutkunlarında da öyledir ya, mesela Demirelciler, bilfarz şucular veya bucular hatta siyasete dar açıdan bakan Müslümanlar; siyasi tercihlerinde kendileriyle beraber olmayanlar için, Huzuru-u Mahşerde şeytanın yanında haşrolacaklarını söylerler..

Ne cehalet!        

Akif Beki, bunun, yani, eşi emsali görülmemiş ve tekrarının da görülebilirliği şüpheli bu hadisenin, sıradan vasat insan ile birlikte, saray bülbülleri olarak resmettiği particileri, dut yutmuş bülbüller olarak resmetti.

Buraya kadar olmak kaydıyla Akif Beki ile kısmen kabacasına hemfikirim. Amma, sarayın bülbüllerine gelince. Yazısının bu ölçünün dışarısına taşırdığı kısmıyla, orgazmını yanlış yerlerde aramaya çıktığını düşünüyorum.

Böylesi şaşkınlık, ya da unutkanlıklar, ola ki kişilerin şahsına has yapısal bir haldir denilerek, gülüp geçilir. 

Lakin Berat Albayrak’ın üstlendiği görevini her ne sebepten olursa olsun bırakıp usul dışı gidişi karşısında, AKP’li ve AKP’ci vatandaşın beklenmedik sükûtunu, sarayın şen şakırdak bülbüllüğünden düşürüp, dut yutarak aptallaşma diye yorumlamak, beşeri münasebetler listesinde sanırım terbiyesizlik bölümünün ilk başlarında yer alıyor, olmalı.

Kısacası, ayıptır.. 

Hele ki bu kişi, bir ara Devlet Başkanlarına danışmanlık hizmeti de görmüş bir kişi ola…                                             

Muhtemelen bir bit yeniği olmalıydı, Akif Beyi böylesine nobran hale getiren, yılanın kuyruk acısına eşdeğer, rahatlatıcı bir sebep olarak..

Bizi ilgilendirmez deyip geçelim..

Zira rahmetli Menderes “Hafıza-i Beşer nisyan ile maluldür” diyordu, kapı kulunun aşağılayıcı suallerine.

Bir hikâye vardır ders verici ve öğretici nitelikte. Farklı cins ve karakter yapıda iki mahlûk. Tatlı tatlı anlaşıp yaşıyorlar. Günün birinde gezmeye niyetleniyorlar. Yola düzülüp beraberce giderken bir dereye rast gelirler. Birisi yüzme bilirken, diğeri yerde sürünerek gidebiliyor.

Köpek, yılanı sırtlanıp yüze yüze dereden geçiriyor. Lakin tam karaya ayak bastıklarında, yılan köpeği ısırıp zehirliyor..

Mahallin emniyet güçleri, adalet mekanizması ve hadiseyi gören tanıklar mahkeme salonundaki yerlerini alıyorlar.

Hakim yılana soruyor?

Köpeği niye öldürdün. Zavallı seni sırtlanıp bir de derenin karşı kıyısına çıkarmış?..

O da benim kuyruğumu koparmıştı hakim bey.

Kuyruk acımı çıkardım..

Nedir bunun kuyruk acısı?..        

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Samira

Hocam biliyorsunuz Osmanli saraylarinda da entrikalar vardi . Osmanlinin torunlarinda niye olmasinki .Demekki Akif Bekininde bir kuyruk acisi var Ben istifa ettigimde hic gündem olmadim Akpliler beni önemsemedi Berak Albayrak istifasi edince büyük sürpriz oldu Konusamaz hale geldiler demeye getirmiyormu Belki yanlis yorumluyorum ama Asagilik duygusundan mi yada kendini hatirlatmak icinde olabilir Dogrusu bu istifaya bende sasirdim istifami görevden uzaklastirma mi Saglik sorunlari Aile ilgili aciklamalar hicde inandirici degil . Sonsöz Akp baskaninin eski danismaninin Akp lilere söylemesi normalmi kendi danismanligi devam etseydi kendide bülbül olacakmi olmayacakmiydi uzaktan davulun sesi hos gelirmis Selam sevgiler.
 • Yanıtla

Adil

Siz neden istifa ettigini aciklayin bari damat beyin, biz de ögrenelim 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23