• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
10 Ağustos 2020

Kadının koluna…

Hanımlar. Memleketin durumu, geleceğimiz yönünden pek de iç açıcı değil. Aylardır, özellikle İstanbul, verimli yağmur yüzü görmedi. Beri yandan ellerimizi hem de sık aralıklarla ve derinlemesine temizlememiz gerekiyor. Öf bee. Zorbaca el yıkatan doktor/tıbbiye baskısı sanki yetmezmiş gibi, bir de ayrıca siyasetin ürünü susuzluk tehlikesi..

Bu ahval karşısında kadınlara nedir tavsiyeniz? Yıkanmasın kadınlar, yıkamasınlar kocalarını.. 

CHP, doğuşundan bu yana, bir gün olsun gerilere bakmadı. Gerideki ecdadımız pis miydi? Baksanıza buraya. Batı, ay dedeye tarifeli uçak seferleri düzenlerken, biz araba bile yapamadık hâlâ. Hep sizin israfçılığınızdan!.

Mesele bu değil. Çok önemli başka bir şey. Su bitince kadınlar kuru mutfakta ne yapacak, sizin tavsiyeniz de ne olacak? 

Bir de bu arada İstanbul Sözleşmesi var, çözüm bekleyen, değil mi?..

Kadınlara söyleyin, bulaşık deterjanını mutfaklardan atsınlar. Gerilerine baksınlar. Ninelerinin yeşil sabununa dönsünler. Biliyorum, İstanbul Sözleşmesine sevdalı makineci holdingler, size düşmanlığa kalkacak. Hiç takmayın. Zehirin kalıntısını tabağından sökebilmek bir teneke su ister. Nerede bu bolluk? Oyunu aldığınız kadınlara yardımcı olun. Millet vefakardır, sağlığına kavuştuğunda sizlere selam eder..

Merdiven altına inmişliğiniz hiç vaki mi? Oyunu aldığınız kadınları çalıştırmak sizlere yakışır mı? Söyleyin be sultanım, memleketin ahvali diyeceksiniz, daha iyi geçinmek için kadının çalışmasını realitede göreceksiniz. Söyleyin, söyleyin, çekinmeden söyleyin. Çalışıp da hep yenisini almak mı, evde olup büyüyen çocuğun çıkardığı sonra gelene uydurmak mı? Bunca israfa karşı ne yapsındı adam?..

Haliyle pataklayacak. Sizinki kıyak, elini kaldır, keseni doldur.

Sizin realite, geçim derdinden kadınları zorlayarak mecbur bıraktığı söylenen koca baskısından çok daha ağır işkencedir. Çalışmak. Bundan haberiniz var mı?

İşte bunun için sormuştum merdiven altına inip inmediğinizi. Sanırım seksen tane kadar kolcu kadınsınız. Nişanlar alıyorsunuz, maaş ve ücretler, unvanlar dereceli ayrıcalıklar falan, hep sizlere. Merdiven altına bakan yok, insanlık mı bu? Müslümanlıksa hiç değil. Merdiven altlarına inmeniz için veriliyor, bunca para sizlere. Köfte, burger siparişlerinizin ketçaplı olmasını arzu edersiniz sanırım. Gıda sanayiinde kadın işçiler, inek gibi sağılıyor, benden bildirmesi. Köftenizi ketçapsız yeseniz ne olur? Sağılmayı önlemek sizin işiniz, hatırlatırım. Fakir millet, bunun için oluk gibi akıtıyor parayı. Helalinden yemenizi isteriz, 

Geçenlerde 16/17’lik bayanlığa namzet genç bir kız gördüm dışarıda yürüyordu. Amma da Müslümanca örtmüştü başını. Aferim çektim.. Üzerinde beyaz renkli uzun kollu bir yazlık, omuzlarından tutturulmuş kol boyunca siyahından bir yelken. Ardından altında da kasasına sanki tam çıplakmış görüntüsünü veren daracık bir pantolon. Ne yapsın erkek. Tırnaklarını göremedim, takma mıydı yoksa doğuştan mıydı bilmiyorum. Söyleyin kadınlarınıza, doğuştan yaşasınlar. Tabii demokratik hürriyet. Kimsenin ne yediği ve takıp çıkardığı kimseyi ilgilendirmez. Bilemeyiz, belki de kadın cinayetleri bu ilgisizlikten

Son olarak yine bir genç kızı öldürmüşler. Hem de kirleterek. Bayağı da varlıklı bir aile kızı olmalıydı. Katilini de tespit edip yakalamışlar. Yakışıklı tombalacık bir mahalle arkadaşıymış. Sizlerin anlayacağınız, sözde huzura koşturan costantinoble mutabakatı, azgın okyanuslara karşı, bir atımlık fare sidiği.

Her neyse. Biz yine gelelim mutfak tezgâhına. Annelerinizi bir düşünün bakalım. O kırklı ellili yılları hatırlıyorlar mı? Ben kendi annemi katmıyorum hesaba, gururlu bir kadındı, günümüzün sokak kepazeliğini görme talihsizliğini yaşamadı. Bizim ana ve babalarımızın tek sıkıntısı kırklı yılların kollektif fakirliği idi.

Şimdi maşallah, her kapı önünde bir araba, bir de banka hediyesi, gez gezebildiğine, yat yatabildiğine.. 

Çamaşırlar elde yıkanır ve evde kurutulurdu mis gibi sabun kokulu sabunlarla…

Aaa, yok öyle elde çamaşır ve sabunla bulaşık. O eskidenmiş. Biz, kadınların evde mahsur kalmalarına, esir hayatı yaşatılmalarına karşıyız. Sokağa da çıkmalı, denize de girmeli” derseniz, bilesiniz ki, işinizi bilmiyor ve görevinizi yerine getirmiyorsunuz.

Size sözleşmeci kadınları mutlu edecek bir yol, göstereyim. Bu kutsal görevinizin partisi martisi olmaz.

Dostlarınızla birlikte bir teklif hazırlayıp Meclis Başkanlığına hemen iletin..

Kadınlarla erkekler, birbirleriyle eşit değil mi? Adam, yani koca, maaş alıyorsa, eşitliğin gereği, bunun yarısı karısının hakkıdır. Kanun yapıcı devlet, aynı zamanda sözleşme imzacısıdır. Görevi de, kadının bu hakkını kaynağında keserek, hak sahibinin hesabına yatırsın. Medeni Batıdaki gibi, karılar dansözlüğe evrilirken kocalar da kara çalıya dert yansınlar..

Amma da alkış torbalarsınız haa. Size garanti, gelecek seçimlerde yüzde altmışla dünya âlemi devirmek…

Kadın kolunda ben olsaydım, kadınlara erik sirkesi tavsiyesinde bulunur ve ev içinde üretimini öğretirdim. Bir yolunu bulsunlar akşamları üç damlasını içiversinler. Melek misali yumuşarlardı erkekler. Niye öyle elin herifiyle hırlaşacağım da, bıçağını kalbimden yiyeceğim?..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bozeren

Molla Kasım gibisiniz Atilla bey. kaleminize sağlık. yüreğinize sağlık. elinize sağlık.
 • Yanıtla

Ömer

Atila bey yazınıza katılıyorum . Geçenlerde haberlerde heyecanlı anlatıyor muhabir mi ne . Genç kızlar itfaiyeci olmuş ballandıra ballandıra anlatıyor . kadınlarında itfaiyeci olacağını falan . Bu ağır ve zor iş için sanki erkekler bitmiş gibi vay ki vay . Neden Kadınlar. Kızlar neyse çalışmaya zorlanıyor . Niye teşvik ediliyor . Ev hanımları teşvik edilmeli ama tam tersi oluyor . Fıtrata aykırı iş yapılıyor .Benden tavsiye Kadınlar kömür ocaklarında yer altı tünellerinde çalışmalı !! Ancak. Böyle erkeklerle eşit olur tövbe tövbe .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı