• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
29 Ekim 2020

İfade özgürlüğü diyorlar…

Eskiden yokmuş. Söylentilere bakılırsa, tek kişinin egemenliğinde izin verilmezmiş. Orman kanununu ki, yönetimde derebeylik düzenidir,adından bile söz edilemezmiş.

Bu özgürlük, demokrasinin bir nimeti ve konforuymuş.. Öyle söylerler. Günahı ve sevabı, ağzı laf edenlerin..

İnternette yer alan haber ve fikir yazılarının ticaretiyle uğraşan şirketler ki, basın camiasının adamlarıdır,okuyucularını, “yeter ulan aç gözlü saygısızlar, yeter beee” haykırışıyla bağırtmaktan zevk duyuyorlar..

Şimdisahifelerindeki haber ya da fikirleringöz attığınız metinleri her üç beş satırda bir kesilerek, aralara hamam otu denilen kıl dökücü macun veya prostat önleyici gıda kapsüllerinin reklamı konuluyor. Hele hele son zamanlarda güç bela okunabilen haber ve fikir yazılarının saldırgan reklamcılar tarafından sağından solundan parça parça kapatılması yok mu, okuyucuların analı avratlı küfürbazlıklarını, neredeyse haklı çıkaracak derecede ahlaksız vesaldırgan…

Yahu adam Brezilya’da domuz kasabı. Türkiye’nin dinli dinsiz hemen bütünelektronik gazetesayfalarına donmuş domuz eti reklamları yerleştiriliyor. Hem de, haber ve fikir yazılarının üzerlerini kapatarak. Demek ki, iyi para veriliyor internet gazetelerine.. 

Gazete sahipleri doymak nedir bilmiyorlar. Ayıp yahu..

Siz kalkıp da bu saldırılara “düpe düz eşkiyalıktır, hırsızlıktır” derseniz, internet pazarında yer tutmuş kişilere hakaret etmiş sayılırsınız. Bir meyhane ya da kumarhane açılışında “Ya Allah Bismillah” nidasıyla kurdele kesenlere, ise, utanmıyor musun lan dinsiz herif” lafınız, ifade özgürlüğü zırhına çarparak etkisizleşir. 

Bilakis, suç kabul edilerek cezai müeyyidelere de gerekçe oluşturur..

Tekpartili dönemde devlet ideolojisi altı ana temel üzerinebina edilmişti. Bunlardan birisi malum, devletçilik. Ekonomide etkenunsur kamu sermayesi olacaktı. Bu sermeye eliyle gelişeceğiz. Sanayileşmemiz devlet eliyle ve millet adına çeşitlenerek yayılacak. Ayakkabıdan ekmeğine, çimentodan taş kömürüne, kalkınma bankacılığından kâğıt sanayiine kadar ekonominin ana girdileri ve dayanakları bunlar ve ürünleri olacaktı. Özel sektör, ana girdilerini kamu kaynaklarından temin edecekti..

Nitekim, öyle de olmuştu..

Kumar, disiplinin sağlanmasıiçin ekonomide şans talih sektörü sayılarak, devletin mutlak kontrol ve denetimi altına alındı.Devlet tarafından işletilen Milli Piyango, ayda bir oyun kuracak. Bu oyun, Cumhuriyetin ilk yıllarındaki, buna erken Cumhuriyet denilir, (Tayyare piyangosu) adı ile oynanırdı. Emekleme safhasındaki yeni başlayan uçak sanayiinin kapatılmasını müteakip, ismi de Milli Piyangoya çevrildi.

Çok partili döneme demokrasi çağı denildi. Temel haklardan mülkiyet hakkı üzerindeki tüm kısıtlamalar kaldırıldı. Ezan asli diline kavuşurken, ters köşede kalan haram ticaretin kapalı kapıları da, hikmetinden sual edilemez, ardına dek açıldı. Milli Piyangoda krupiyecilik seyyarlaştırılarak sokaklara döküldü..

Meyhane pencerelerindeki perdeler kaldırıldı. Kerhane ruhsatları ayağa düştü, özel bankalar birbirleri ardına çoğaldı ve hele 27 mayıs sonrasında, her mahallede bir banker, muhtarlarından daha fazla saygı değer kimse oldular..

Bazı eski kafalı üreticiler, Anadolu perakendecilerine mal verirken yöre esnafının da günlük helaya gidiş dönüşüne kadar hal ve ahvalini araştırır. Eğer yeni gelenmüşterininbölgesinde, kendilerinin ürününü satan başka müşterileri mevcut ise, yeni gelene satması için mal vermek istemezler. Çünkü, aynı malı satan perakendeci sayısı artarsa, eski müşterilerinin de kazançları azalır..

Bu davranış, aynen siftah etmiş bir esnafın gelen ikinci müşterisine, “Biz Elhamdülillah siftahımızı ettik efendim. Komşumuz da etsin isteriz, Komşumuzu sevindirir misiniz lütfen” sözlerinin zarafet ve nezaketine benzer..

Oysa liberal kapitalizmin serbest ticaret felsefesinde esas olan rekabettir. Arz fazlalığı fiyatları düşürür. Satışı yükselterek kazancı korumaya kalkarlar ve bunun içinmalı, müşteriye karşı çekici kılmanın yoluna bakılır..

Köprü altı barbutçularındanhiçbirinin bugünlere dek zar atarken besmele çeken ahlaksız ve namussuzu ne duyulmuş ne de görülmüştü..                                              

Ya Alaaaa, Bismilaaaa. Milli Piyangolu dünyanın en büyük toplu kumar bayramınız, cümle ulusumuza kutlu ve mutlu olsun. İnşalaaaa..

Milli Piyangonun erken cumhuriyet döneminde yaşanmışlığından emin olduğum bir hikayesini anlatalım..

Yirmili yılların Bursa’sından…

Taksi sayısının yirmi-otuzu geçmediği günlerde şoförün birisi, her ay kaçırmadan aldığı biletleri hep boş çıkar. Karar verir, ertesi gün sabah evden çıkar çıkmaz gözüne ilk takılan sayıyı taşıyan bileti alacak. Tabii bütün sayıları tutturabilmenin imkansızlığından, son iki rakamlarının aynı olanını arayacak..

Sabah olup dışarıya çıktığında yolları süpüren çöpçüyü görür. Pantolonunun oturaklarındaki yırtıklara vurulmuş yuvarlak yamaları (beş) sayısına benzettiğinden, ellibeş ile biten bileti aramaya başlar. Sonunda bulur ve “hah yakaladım” der ve satın alır.. Daha o zaman, Latin alfabesine geçilmemiş..

Top atılır, çekiliş başlar ve kazanan numaralar açıklanır..

En büyük ikramiye, son üç sayısı beş, beş ve yine beş ile biten bilet kazanır. Beş yüz elli beş

Biletin sahibi şansı kesik talihsiz kumarbaz, basar feryadı..

Ulan kör talih. Neden söylemedin bana çöpçünün kendi kıçında ortada kalan doğal beşi?..

Taksicinin lakabı da o günden sonra, “BEŞHÜSEYİN” olup kalır… 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

aüa

reisin açılışlarda besmele çekmesi bozmasın kimseyi. özal cumaya gidince müslümanlar ağlamıştı bi c.b. namaza gitti diye....
 • Yanıtla

Samira

Hocam inanin rahmeti Bekir Coskunu gectiniz bizi yazilarinizla gülmekten kirdiniz daha önce sizi okumadigim icin cok sey kaybetmisim haberim yoktu özür diliyorum
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23