• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
13 Temmuz 2020

Buyurun Bayram Namazına…

İhtilaller, yerini aldığı yönetimi ezer, biçer yok eder. Bizim nesil ihtilal olarak 27 Mayıs hareketini gördü. Her ne kadar ezilen tabandan gelmemişse de, askerin karma temsilcilerinin ortak hareketiydi. Yerini aldığı Bayar-Menderes hükümetini yok edercesine ortadan kaldırdı. Biri Başbakan olarak üç hükümet üyesinin idamıyla düzinelik idam kararlarında zulmünden tasarrufa meyletti. Bu birinci ihtilal, ikinci cumhuriyetin başlangıcı oldu..

Bizler henüz delikanlılık sınırını aşmak üzere bulunuyorduk. İhtilali meşrulaştırıcı söz, yazı, konferans saldırılarına ilaveten dağıtılan kitap ve dergiler de okutuluyordu. Kopyası olarak, Mahmut Esat Bozkurt’un “Atatürk İhtilali”, Cumhuriyet konusunda bilgi dağarcığımızı oluşturdu.

Birinci Cumhuriyet, yerini aldığı Osmanlı Devletini yok ederek işe başladı. Yöneticiler yerleri ve yurtlarından edildiler. Yönetimin icraata kılavuz araç ve kuralları yürürlükten kaldırıldı. Yerlerine ikame edilecek yerli ürünleri hazırda mevcut olmadığından, dışarıdan kopyaları getirildi. Beşeri münasebetlerde adab-ı muaşeret kuralları yabancı kültür kaynaklarından aktarılarak halkın kullanımına açıldı. Manevi değerlerimiz arasında yer alan müesseseler, aşağılanarak yok edildi. İnanç kültüründe müessese olarak ne var ise, gayrimüslim vatandaşlar üzerinden bir probleme yol açmaması için, karar ve uygulama, Lozan’a bırakıldı.

Ayasofya ile birlikte havra, kilise ve camilerin tekke ve tarikatlardan ayrı tutulması da bu temkinli düşünceden olmalıydı.. 

Nitekim mimari büyük anıt anlamındaki tarihi camilere elleşilmeden bir kısım camilerin kapatılarak maksat dışı kullanımına verilmesi de, Lozan sonrasına kalmıştır. 

Ayasofya’nın ibadetten alınmasını ihtilalin azametine verip, müzeye tebdili de, Batı dünyasına reverans olarak okunmalı…

Bizans’ın İmparatoru Fatih Mehmet, kalyonlarını karadan yüzdürüp Bizans topraklarındaki Costantinopla’dan, Osmanlı Sultanı kisvesiyle savaş ganimeti olarak aldığı bu kiliseyi sırtına yüklendi ve Osmanlı topraklarına, İstanbul’a getirip Allah’a şükür secdesinde kullandı..

Dünya malıydı, Sultanahmet’in yanı başındaydı, müze idi, Atatürk’ün imzasıydı ve şuydu buydu. Her neyse…

Şimdi cami. Üzeri örtülü, kubbeli tarihi bir namazgah..

Hayırlı olsun..

Dünya insanlığına mutluluk getirsin ve Allah Azimüşşan’ın cümle kullarına, Coronadan şifalar getirsin..

Buyurun, dördüncü Cumhuriyetinin Bayram Namazına…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Coronadan şifalar getirsin?

Zayıf bir 'iyi' notunun ardına bir de 'Coronadan şifalar getirsin' demişsin aga; hayırdır birisi gidip coronadan şifa mı alıp getiriyor?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23