• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
03 Eylül 2020

Bezmialem, son fasıl..

Gelir dağıtımı dengesizliği gibi, fırsat eşitsizliği de toplum hayatının bir anlamda kolay kolay yok edilemezlerinden birisidir. Bundan ötürü, açıkça itiraf edilemese de normal haddini aşan büyük servetler, birbirlerinden farklı ve ayrı siyasaların kendi çevrelerine kamu kesesinden armağanları olmalı. 

Cumhuriyet devrinin bu tarz hediyeleşme politikası ve gelişme modeli, bu formdaki uygulamalarıyla, İzmir İktisat Kongresini takiben başladı.. Birkaç futbol şirketi, şimdilik olmak kaydıyla yıllık hesap hülasalarını çıkarmışlar. Her birinin borcu, yüzlerce milyon liraları aşkın. Bunların da elbet, hukuk dışı usul ve gelenek icabı, farklı zamanlarda, belki değişik iktidarlar tarafından hazine kaynaklarıyla sıfırlanmasına gayret sarf edilecek..

Bundan şüphe edilmesin.. Çünkü, amir-i ita mevkiindeki bütün yetkili idarecilerimizin kalp ve gönüllerinde, hem de akrabalık kurarcasına futbol kulüpleriyle, yerli yabancı ayırımsız bütün top koşturucuları, birer taht sahibidirler..

Ezilen, sömürülen ve gökten zembille indirilen kaderin esaretinde sağlıklı beslenemeyen vasat halkın da…

Çirkin ve ayıp mıdır kamu kesesinden bunları fonlamak, yoksa helal mi?. Hiç bir müslümanın da derdi değil, mateessüf!..

Bizim halkımızı, seyrine ve gevezeliğine alıştırarak bunların sevdasına iman gibi bağlamışlar. Zeytinin yanında, ekmeğini de zamlı yemenin tadına doyamıyor, ülkemizin cephede şehadet şerbetini içen vefakar halkın, asgari ücretlisi..

Oysa, doymuş, bıkmış ve hiç değilse tiksinti duymaya başlamış olmaları gerekirdi..

Bu hesaptan, bir kısım holding servetlerinin de ikram ürünü olduğu ya da olabileceği düşünüldüğünde, sahiplenilen bu zenginliklerin özellikle öksüz ve yetim bırakılmış vakıf mallarından torbalama usulüyle edinilmiş olması, inanılamaz bir sır olmaktan çıkıverir.. 

Buradan, sol taraftan ve müslümanca bakıldığında, Bezmialem Vakıf Hastanesi’nin de bir ara, hangi amaç ve gerekçeyle SSK’nın eline teslim edildiğini rahatlıkla düşünebiliriz.. 

Neticede, özelleştirme örtüsü altında Maliye Hazinesinden yapılan bütün bu aktarmaların, her yıl tazelenen verimlilik yarışında “İktidarlara candan bağlılıkta birincilik ikramlarıdır” diyesi gelir, insanın aklına..

Devlet eliyle abad edilenler topluluğu, 10 Ağustos 2000 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararıyla SSK’ya devredilen Bezmialem Vakıf Hastanesinin, bu kez Sağlık Bakanlığına devrini, umutla beklemeye almışlardı. Ne var ki, ummadıkları bir anda tepelerinden aşağıya kaynar sular devriliverdi.

Özelleştirmenin alt basamağını oluşturan sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığına devir emri çıktı çıkmasına da sadece öksüz ve yetim kalmış vakıfların sağlık birimleri, hariç tutuldu.

Tarih 19 Ocak 2005..  Bezmialem Valide Sultan’ın fakir ve yoksul Müslümanlara vakfettiği hastane de gözü doymaz holdinglerin eline düşme tehlikesinden böylelikle kurtulmuş oldu. 

Valide Sultan, şahsi varlığını Allah rızasına temlik ederken, bunların tasarrufunu birtakım şartlara bağlamış. Dokunulamaz ağırlığa sahip bu şartların ihlali halinde, ihlalciler için, “Allah’ın gadrine uğraya” bedduasında bulunmuş..

Evvela, şartnameyi görelim. 

Allah rızasına dayanarak hayır maksadıyla sağladığım evkafım ve zeylinde yazılı bulunanlar, Ahıret gününe kadar şartlarımla icra oluna. Bu şartların Sultan Abdülmecid devrinde haleldar olması mümkün değilse de buna sebep olanlar, kim olurlarsa olsunlar, işittikten sonra onları tebdil ederlerse, vebali onların üzerindedir”. 

“Şüphesiz ki Allah, hakkıyla işitici ve bildiricidir.” Ayetin ifade ettiği üzere “Dünya ve Ahırette cezaya müstehak olsunlar” diyerek noktalamış.

Vakfın kuruluş maksat ve amacını yolundan saptıranlar ki, onlar da kainatın var olduğu sürece başta Devlet-i Aliyye olmak üzere gerisinden gelerek siyaseten ve hukuken yöneten güç sahipleri olmalı.

Kimlerdir ki, bunlar? Sorumluluk çemberinde yer alan ve alacak olanlar, hiç şüphesiz, Sultan Abdühamid-i Sani’den, Devlet Başkanları Tayyip Erdoğan’a kadar, bütün yetkililerin, imkan ve yetkileri nispetinde sorumlu olmaları gerekecek.

Vakfiyede yer alan menkul ve gayrimenkul değerler, 29 sahifelik liste halinde Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivindedir. Birkaçını örnek verelim. 

Rodos Adası yakınlarında 200 parça araziyle birlikte çeşitli meyve bahçeleri ve zeytinlikler. FORNİ ADASI.. İstanbul’un su kaynaklarından olup, bölgesindeki çayırlar, meralar ve tarım çiftlikleriyle, TERKOS GÖLÜ.. Bursa, Gemlik kazasına bağlı HANALTI mevkii dahil, civar köylerdeki zeytinlikler.. Bakırköy KATİP EFENDİ çiftliği ve Silivri kapı Şeyh Nizamettin Tekkesi yanında CİHANGİR ÇİFTLİĞİ.. Edremit ve Ayvalık kasabalarında mevcut bilumum zeytinlikler. 

Nerede bunlar, kimlerin tasarrufundadır?.. 

Getirilerinin cari piyasa ölçülerine uygunluğu nedir?. Siyaseten muktedirler tarafından birikim maksadıyla yandaşlarına hediye edilmişlerse, kimdir ve kimlerdir bu dinden bağımsız pozitif ayrıcalıklılar?..

Trakya’da kalanlar ve FORNİ ADASI, savaş zayiatı olarak düşman tarafından çalınıp götürülmüş denilebilir. Sorumlu günahkarları, Osmanlı devletini savaşa sürükleyenler olmalı .. 

Diğerleri, kapanın elinde kalması için yağmaya mı gitti, yoksa, Allah Peygamber tanımaz siyasetin yandaşlarına ikrama mı?

Rum Ermeni azınlıklara ait olup, idarenin korumasındaki vakıf malları, hukuken olgunlaşan idarece, biraz da Hıristiyan dünyasının baskımsı ricalarıyla, sahipleri olan azınlık cemaatlerine olduğu gibi iade edildi..

Fatih’in Ayasofya vakfiyesinde de helalleşme böyle yapıldı..

Bugün için yağmaya uğrayan değerlerin tek tek cari kıymetleriyle, tarihi ve itibari değerleriyle kul hakkı düşünülerek hak sahiplerine iadesi gerekmez mi?.. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mefkure

Tesekkur ederiz. Onemli bir konuyu haftalarca gundeme getirdiniz. Vakif konusunun maksadindan tamamen saptirildigi ortada. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23