• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
02 Kasım 2020

Bayathane 

Askıdaki ekmek bayatladı. Doğrudur. Amma, kabahat bizim değil. Zamanla aralıklı yazıyoruz, haftada iki.. Arada geçen zaman zarfında akan suların hızı ve şiddeti, sıcacık taze ekmeği bile bayata çeviriyor..

Zamanın sadece bayatlatıcı değil, politikacı Gürsel Tekin’in yaptığı gibi, hamurlaştırıcı etkisi de bulunuyor..

İzmir kıyılarında tsunamili bir deprem. Zaman geçmeden millet ve devletçe harekete geçiliyor. Muhalefetten Fırıncı Gürsel ağa da, vakit geçirmeden yardım ekmeğini fırınlıyor.

Politikanın, devlete karşı saldırı silahı olarak kullanılması sanırız çok çirkindir.. Gürsel Tekin’in depremin hemen arkasından vakit geçirmeden söylediği şu sözler, acaba böyle bir silahtan mı çıkmıştır?

Bayraklı’da kaymakamlık binasıyla Kızılay Kan Merkezi de yıkıldı. Kendi binalarını koruyamayan devlet, vatandaşının canını nasıl koruyacak?

Kızılay yetkililerin verdikleri cevap, acul silahşör, fırıncı Gürsel ağanın fırınladığı yardım ekmeklerini, anında hamura çeviriyor..

 “Yok böyle bir şey. Kaymakamlık binası da, Kan Merkezi de yerlerinde duruyor

 

 İlk çağ insanının çeşitli ihtiyaçları için tanrı adını verdikleri birer yardımcı putu bulunuyormuş. Aşk tanrısı, aş tanrısı, koruyucu tanrı ve savaş tanrısı vs, vs..

Peygamberlerimizin fikren ve fiilen ulaşamadığı yerlerde bunların ardıllarından halen yaşayanları bulunuyor ise, bu bilgilerden haberli olmaları iktiza eder.. Ekmeğin nasıl elde edilip ve tüketileceği, hangi durumlarda ve ne şekilde askıya asılacağı kendilerine gösterilerek, yazılıp çizilerek öğretilmiştir. 

Bu öğretiler, vazifeleri icabı sadece belirli kimselerin bilip öğreneceği özel maksatlar için mesleki bilgi türü de değildir.

Bilinmediği, daha doğrusu öğreticisiyle dinleyicisinin bulunmadığı askıda ekmek dersleri, Protestanlara has cennet yolu projesi olduğundan, istismara çok açık bir kapıdır. 

Bu derslerin esası da kısaca şöyle..

Ötenin cennetini istiyorsan, burada yaşadığın dünyanı cennete çevirmelisin. Hangi araçları kullanabilirsen, hiç çekinmeden!”..

Bizim yerli Protestanlarımızın mezarlarına bir bakın. Hayatlarındaki kendilerine has özel cennetlerinden ne fark?

Bu farksızlıktır, ekmeği askıya asan...

Emek istismarcıları da bunun ilk ve en başta gelen ana günahkârları. Mal edinme ve para kazanıp harcama hakkının koruyucusu cumhuri demokrasi de, ikinci yedek güç kuvveti..

İsteyen sarayda yaşar, isteyen çadırı tercih eder.. Askıda ekmek, laf-ı güzaf…   

Zahiren yolun sonlarına doğru (gerçeğini O bilir), zinalarla yüksek yüksek binalar çoğaldı. Bu gelişmeler sonucu Kemal Beyin de idrak gücü, diğerlerine nisbet hızla gelişti.

Helal-haram konusundaki yorumları, güçlü ve cesurca..

Dedi ki; 

Sarayda çayını içtiysem de, HARAMDIR diye pastaya elimi uzatmadım”.. 

Kemal Beyin bu cesurane ifadesi, Cumhuriyetin 97. sene-i devriyesinde Kemalizm’in laik surlarında bir gedik açar gibi oldu. Öyle tahmin ediyoruz. Olmayabilir de...

Bir yandan devletin siyasi idaresinde yer ve görev almak, diğer yandan siyasi çalışmalarını da İslam’ın, haramlı helalli, kurallarına uydurmaya çalışmak..

Az buçuk karşıtlık değildir bunlar, Kemalizm’in yapı taşlarına..

Materyal Kemalistler, Canan Hanımdan sonra Kemal Beyin de kalkıp surda delik açmasına, bilemeyiz tahammül edebilirler mi?..

Kemal Beyin cehaletine verip hatasını da hoş görerek, suçunu dil sürçmesine verirlerse, mesele kapanır.

Zira eylemlerin helal-haram ölçümlerinde dini referanslara bakılır. Aynı eylemin vuku bulduğu mekanlara bakılmaz da değil..

Tecavüz. Ha yersizlikten mihrap boşluğunda, ha samanlıkta. Ne fark!

 Kemal Bey, Devlet Başkanlarının resmi makamında Cumhuriyet’i kutlama çayı içiyor, 

 Helal..

Aynı amaçla içtiği helal çayın yanında kendisine ikram edilen pasta,

 Haram..

 Kemal Bey, bu kafayla padişahlık istese, hoş görülür… 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ucuz kahramanlar

Ekmek 1 tl. Adamcık 1 tl vermekle aylığının birini bağışladı sanıyor! Telef etmeyin o ekmekleri boşuna
 • Yanıtla

Bağış:

O akşam mahalleliye haber salıp; 'o evde toplanıyoruz' dediler. Şimdiki adıyla fetocularmış! Shirbaz gibi bir oğlan sırtındaki cekedi çıkarıp yere attı. Ağlayarrak anlatıyordu: 'bu ceket kırgızistanda 8 yıl hizmet eden abimizin sırtındaydı, o orada öldü, şimdi onun cekedini açık artırmayla satıyoruz' dedi. Birden duygulanıp ağlamaklı hale gelen mahallelilerden biri cüzdanına sarıldı, üstüste yapışık duran iki tane yüzlüğün birini hamle yaparak ileri doğru uzattı. Simsar fena öfkelendi ama yine de kendini zaptederek: 'koy onu cebine, evin falan yok mu senin? git sat onu, onun parasını getir bana' dedi! 1 tl' lik ekmek bağışı da ne yağni ama, de mi?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23