• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
23 Kasım 2020

Asgari ücret, 21..

Önümüzdeki ay sonu, yeni yılın başlangıcı..

Bahar gelirken karşılamak için evlerimize kireç badanası yapılırdı. Cam çerçeve silinir, soba boruları kaldırılırdı. Kış hazırlıkları da, telaşıyla buna benzetilir. Mahrukat eksiği giderilir, evin akarı kokarı tamir edilir, kışlık mutfak levazımatı hazırlanır ve Allah’ın iradi tecellisi beklenirdi..

Önümüzdeki günlerde gelecek yılın asgari ücreti hazırlanacak. Buna, tersinden işçi bütçesi deniliyor. Bu amaçla bir manga kutsal emekçi eskisi ve mutfak uzmanlarıyla devletin saygın temsilcileri bir arada toplanacak..

Uzmanların tahminlere göre en fazla harcamaya açılan kapının eni ve boyuna uygun tahsisat hacmi belirlenecek. Tahsisat hakkında uzmanlar arasında senaryo gereği çıkması-çıkarılması planlanan kapışmaları önleyici emniyet tedbirleri, tabii ki, şimdiden düşünülecek. Ve, önümüzdeki miladi yılın asgari ücretine remil atılacak.

Bu merasim, takvimlerin bayram seyran günleri gibi, her yılın aynı günlerinde tekrarlanır. Amma, hiç birisinden de hayırlı neticeler alınamaz. “Besmelesizliktendir” desek, diyemeyiz. Zira, “İstanbul’un sözleşmeli” işlerinde “kadın beyanının esas” alınması gibi, bu işte de, kadının beyanına bakılmalıdır. Oysa bizdeki, erkek egemen iktidarlar, hiç bir vakit kadının beyanına kafa takmaz. Laikliğin icabından, desturrrr’suzve “besmelesiz” yürümekten zevk alır..

Küffar illerinde de “besmelesiz” yürüyorlar. Onlara “desturrrr” ne gerek. Hem sonra metotları da farklı, onun için “destursuzluk”, bereketli neticeler veriyor. Bizdeki “bereketsizliğin” sebebi daha başka..

Asgari ücret, kim için, kimler için?..                                                                          

Sadece bir tek aç ve çıplak işçinin aylık giyim ve doyumluk şahsi harcamalarına mı, yoksa işçiyle birlikte yaşayan üç ilaveli dört kişilik aile fertleri de bu bütçeye dahil mi?..

Günümüze dek bu husus belirsiz idi. Ya da biliniyordu da, ayıp olmasın diye saklanıyordu.. 

AKP kadrolarındaki feministler, erkek dişi fark etmez, tasvipkar oldukları İstanbul Sözleşmesi şartları uyarınca kadının beyanını esas alıyorlar. Asgari ücret tespit uzmanları hükümetten bir temsilcinin başkanlığında toplanacaklar. Heyet başkanı da, hoş bir tesadüf, 

Bir bayan. Aile ve Çalışma Bakanı, Zehra Selçuk Hanımefendi..

Umulur ki, hanımefendinin etki ve yetkisiyle, “kadının talebi esas alınır”, 

Asgari ücret kim için?” suali de, cevabını bulur…

Fakat, işin ters tarafı da var. Kadın olarak bu hanımın buradaki kimliği, mutfak hanımı değil, patron hanımı. Çünkü, devlet de, bir yanıyla patron..

Devlet patron, uzman temsilciler patronların temsilcisi, komisyon başkanı da hanım, patron hanımı. Yandı gülüm keten helva..

Allah acısın…      

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

asgari ücret haberi

'herkes onu konuşuyor' haberleri, 'falanın acı günü' haberleri, 'son hâli hayranlarını üzdü' haberleri, 'askerlik kısalıyor mu' haberleri, 'asgari ücret yine açıklandı' haberleri vs, hep aynı şeyler yani, hava durumu gibi; ardından yak bi kemal sunal
 • Yanıtla

Siz'i seviyoruz

ALLAH sağlıklı,bereketli,hayırlı ömürler ıhsan eylesin cümlemize inşALLAH...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23