• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI

İslami birlik içinde olmadan huzur bulamayız…

22 Haziran 2024
A


Ali Sandıkçıoğlu İletişim: [email protected]

Değerli kardeşlerim hepimizin bildiği gibi fani bir dünyada yaşıyoruz. Ezelde Cenab-ı Hakk hepimiz için fani dünya için bir ömür tahsis etmiştir.

Ömrümüz bittiğinde kesin ebedi âleme göçeceğiz. Dünyada kaldığımız sürece hepimizin Hz. Allah (C.C)’a karşı vazifelerimiz vardır. Bunların en başında Müslümanlar arasında kardeşliği, birliği tesis edebilmek için imkânlar ölçüsünde çalışmak, kesinlikle fitneden ve fitnecilerden uzak durmaktır. Ayeti kerimenin ifadesi ile “Fitne katilden daha şiddetlidir.” Müslümanlar ve dünya üzerinde bulunan bütün Müslümanlara ve İslam devletleri aralarında İslam’ın emir ettiği ve istediği kardeşlik ve birliği kuramazlarsa, hiçbir zaman huzuru bulamazlar.

Bugün dünya üzerindeki Müslümanların en büyük sıkıntısı budur. İslami birlik bozulmuş, İslam kardeşliği terk edilmiştir. Ne kadar yazık ki, birçok yerde Müslüman Müslümanı boğazlıyor, kardeş kanı akıtıyorlar. Rabbim bir an öce uyanmamızı nasip eylesin. Bizlere hak ve hakikati görerek İslami birliği yaşamak ve yaşatmak için gayret edenlerden olmayı nasip eylesin. Buyurun birlikte okuyalım:

“Disiplinsiz bir ordunun zafere kavuştuğu ne zaman duyulmuştur? Nizamsız bir milletin, istiklâlini koruyabildiği hangi asırda işitilmiştir? Artık anlamamız gereken hakikat, güneş gibi karşımızdadır: Askeri disiplin ordunun, İslami disiplin milletin temelidir. Askeri disiplin, kayıtsız şartsız astın üste itaati ve talimata riâyetidir. Fakat İslâmi disiplin, millet fertlerinin birbirlerini kardeşlik duygularıyla sevmeleri, saymaları ve bu sevgi bağlarıyla dini varlığını ve milli bünyesini daima kuvvetli tutmalarıdır. Bu kardeşlik gevşedikçe disiplin zayıflar, fertler çözülür ve nihayet dini ve milli bünye zayıflar.

Bir insan vücudundaki eller, ayaklar, gözler, kulaklar, etler, kemikler hepsi birbirinden ayrılsa ve birer tarafa atılsa ortada insan kalır mı? Bu uzuvların bir arada bulunmasıyla insan vücut bulur ve yaşayabilir. İşte bütün Müslümanlar da bir vücudun parçaları gibidir. Hepsi birbirlerine kardeşlik bağlarıyla bağlı kaldıkça kuvvetli bir millet olabilirler, fakat birbirlerinden ayrıldıkça, insanlık ve cemiyet münasebetleri bakımından çözüldükçe ortada ne kendileri kalır, ne de cemiyetleri...

Müslümanlar arasındaki birliği ve kardeşliği meydana getiren kuvvet. Allah'a inanan ve Kur’ân'a sarılanlardan başka hiçbir kimsede yoktur. Cenâb-ı Hakk bizi Müslüman olarak yaratmış ve İslâm gibi, Kur'ân gibi en büyük nimetleri başımıza taç yapmıştır.

İşte biz bu tacı başımızda taşıdığımız müddetçe, Allah’ın yardımına mazhar olarak şerefle yaşayacağız. Allah için kardeşlerim, bizim birlik ve kardeşliğimizi bozmağa çalışan düşmanlarımız zaten haddinden fazladır. Fakat kendi aramızdaki parçalayıcı ve ayırıcı davranışların zararı daha büyüktür. Bunlarla uğraşmaktan düşmanlarımız faydalanıyor, kendi kendimizi zayıflatıyoruz.

Güya İslamiyet namına diye birbirimizi yıpratıyoruz. Allah’a, Allâh'ın Peygamberlerine, Kitaplarına, Meleklerine, kadere yani hayır ve şerrin Allâh’ın yaratmasıyla olabileceğine, öldükten sonra dirilip hesap vereceğine inanan, beş vakit namazı, zekâtı, haccı ve Ramazan orucunu İslâm'ın esas prensipleri olarak kabul eden ve bu inancını Kelime-i Şehâdet ve Kelime-i Tevhîd ile tasdik eden, Allâh'ın haramlarını haram, helâl kıldıkları nı helâl, farzlarını da farz bilen her insan Müslümandır, mü'mindir, artık buna kabirde bunlardan başka şey sorulmayacaktır.

Kabirde kimseye sen hangi okuldan çıktın? Hangi alimde okudun? Kimin elini öptün? Kimin elini öpmedin? Kimden feyiz aldın, kimden almadın? Hangi tarikattansın, hangi mezheptensin diye bir şey de sorulmayacak. Şu halde, benim hocam filanca, benim şeyhim falanca, benim yolum şurası, benim kitabım burası gibi iddialarla Müslümanlar arasında, Peygamber-i Ekrem'den başka rehber, Kur'an-ı Kerîm'den başka düstur, İslâmiyet'ten ve Tarikat-i Muhammediye'den başka yol ileri sürerek ayırıcı, parçalayıcı ve Müslümanları birbirine düşürücü hallerde bulunan kimseler ne olurlarsa olsunlar, İslâmiyet'in ruhunu anlamamaktan ve İslâmiyet'e ihanet etmiş olmaktan kendilerini kurtaramazlar. Bunun vebalini hiçbir şeyle ödeyemezler. Cenâb-ı Hakk’ın Yüce beyanı açıktır: (Hepiniz toptan Alâh’ın Habl-i Metînine sarılın, parçalanmayın, Allah’ın üzerinizdeki nimetlerini düşünün, birbirinize düşman iken, kalblerinize ülfet koydu da kardeş oluverdiniz. Allah'ın nimetleriyle kardeş olarak uyanıverdiniz, sabahlayıverdiniz. Siz ateşten bir uçurumun kenarındaydınız da Allah sizi oradan kurtardı. İşte böyle âyetlerini Allah size açıklıyor ki, hidâyete eresiniz. Allah'a doğru gidebilesiniz. Hem de sizin içinizde, insanları hayra davet ve iyilikleri emreden ve kötülüklerden alıkoyan bir cemâat bulunsun. İşte felaha erecekler onlardır. Sakın şunlar gibi olmayın, şu kendilerine (Hak yol, Hak Peygamber, Hak kitap) geldikten sonra ayrılık çıkarıp da ihtilâfa düşenler gibi yapmayın. Öyleleri için büyük bir azâb vardır.” (Al-i İmran 103-104) (Diyanet İşleri Başkanlığı Dergisi Eylül 1966 5. Cilt, 9. Sayı S.236-237)

Birçok İslam devletinin olduğu ve milyarlarca Müslümanın yaşadığı dünyamızda Siyonist, katil Netanyahu, Filistin’de yaptığı katliamlar için gücü nereden, kimlerden alıyor?

Elbetteki batılı devletler yardım ediyorlar ama esas sebep bugünkü Müslümanların başsız oluşu, birlik içinde olamayışlarıdır.

Müslümanlar tam bir birlik içinde olabilselerdi. Kesinlikle Filistin’de bu kadar masum insanın kanı akmazdı…

Rabbim bir an önce Müslümanlara uyanmak nasip eylesin inşallah…

Allah tüm Müslümanların yardımcısı olsun. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Muhammet

Şehit Ramazan hoca ile ilgili müslümanlar ne yapıyor? Ne diyor? Yoksa dilsiz şeytan mı olduk?

Hakan

Türkiye Cumhuriyeti devletimiz laiktir ve Türk milleti esasına dayanır yani biz ümmet değil Türküz Türk vatandaşlığı için herhangi bir dine mensup olmak gerekmiyor ve bu ilkeler değiştirilemez ve değiştirmeye kimsenin gücü yetmez
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23