Çanlar Bizim İçin Çalıyor!

09 Nisan 2019 Salı

7 Kasım…

15 yaşındaki lise öğrencisi Mert Can Karagöz okuldan çıkmış evine gidiyordu.

Arkasından yaklaşan 16 yaşındaki arkadaşı, ikisi sırtına biri boynuna olmak üzere pompalı tüfekle üç el ateş ederek onu öldürdü. Katilin sosyal medya hesabındaki fotoğrafı Çukur dizisinin kahramanı “Vartoluydu.”

28 Kasım…

10. sınıf öğrencisi R.T. 17 yaşındaki son sınıf öğrencisi Cihan Haylaz ile tartıştı. Ardından belindeki ruhsatsız silahı çıkararak Haylaz’a dört el ateş etti. Ağır yaralanan Haylaz, oracıkta can verdi.

2 Ocak…

Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Hasan İsmail H. “kopya tartışmasından” dolayı öfke duyduğu Araştırma Görevlisi Ceren Damar'ın okuldaki odasına girdi. Damarı karnından ve bacağından bıçakladıktan sonra emekli polis olan babasına ait tabancayla göğsünden vurdu. Ağır yaralanan Damar hayatını kaybetti.

9 Ocak…

Adana Seyhan’da lise öğrencisi Azad Çiçek okul çıkışı yan bakma meselesi yüzünden liseli öğrencilerle tartıştı. Tartışmanın büyümesi ile çıkan kavgada Azad Çiçek bıçakla yaralandı. Çiçek, bir süre sonra okul önünde yere düştü. Kavgaya karışan öğrenciler olay yerinden kaçarken, Çiçek hayatını kaybetti

2 Nisan...

Gebze İnönü Mahallesi Atatürk Anadolu Lisesi'nde 11'inci sınıf öğrencisi F.C. Ocak ayında okuldaki bir kavgaya karışmıştı. Bu kavgayla ilgili idare tarafından kedisine üç gün uzaklaştırma cezası verildiğini öğrendi. Müdür yardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun odasına giren F.C. Kuyucu’yu 3 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Kuyucu, üç çocuk babasıydı…

****

Bu cinayetler 2018-2019 eğitim öğretim dönemi içinde gerçekleşti…

Ayrıca aynı eğitim dönemi içinde yaralama, gasp, uyuşturucu, hırsızlık gibi öğrenciler tarafından yığınla suç işlendi. Kapılarında bekleyen polis arabalarından da anlaşılacağı üzere okullar patlamaya hazır bir bomba gibi.

Çocukluğumuzun dünyasını düşündüğümde, ailemizin bize “öğretmenlerinize saygı olun” diye özellikle telkinde bulunduğunu hatırlamıyorum. Zaten öğretmenlere karşı saygılı davranmamız gerektiğini bilebileceğimiz bir aile terbiyesi içinde büyümüştük. Hem ebeveynlerimizden hem de çevremizdekilerden bunu böyle görüyorduk. Sadece öğretmenlere değil, büyüklerimize, küçüklerimize saygılı davranmayı olağan bir durum olarak kabul ediyorduk.

Yukarıdaki tablo da gösteriyor ki bizi geçmişin daha saygın zamanlarından koparan bir şiddet hastalığına yakalanmışız cemiyet olarak.

Bu tablonun öncelikli sorumlusu, sorumsuz ailelerdir.

Faturayı sadece devlet kurumlarına kesmek çözümü imkansızlaştırır.

Çocuğun ilk terbiye yeri ailedir. Terbiye de yalnızca telkin değil bilfiil iyi örnekliği gerektirir. Kötü örnekleri kınayarak çocuğun onlarla özdeşleşmesine mani olmak, iyi örnekliği sergilemek kadar mühim bir rehberliktir.

****

Mesela çocuk ailesiyle birlikte “Çukur ya da Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisi gibi şiddetin başrolde olduğu yapımlar izliyor. Anne ve babasının başroldeki mafya karakterlerine ne kadar sevgi ve saygıyla baktıklarını görüyor. O karakterlerin ayıplanmadığını fark ediyor.

(Yapılan araştırmalar televizyon dizilerindeki şiddetin % 45 oranında iyi karakterler tarafından ve haklılaştırılarak sunulduğunu ortaya koyuyor.)

Ardından çocuk, körpe zihniyle o karakterlerin saygınlıklarını borçlu oldukları o pratik yöntemi keşfediyor, yani şiddeti… Sonra bir bakıyor ki şiddet her dizide saygınlığın, statünün, servetin kazanıldığı yegane enstrümanlardan biri… Şiddeti içselleştirmeye ve taleplerini, öfkesini, utanılacak bir eylem olan şiddetle göstermeyi normal görmeye başlıyor.

Şayet psikolojik şartlar da müsaitse, çocuk bu sarmalın içinde en küçük bir bahane ile sıra arkadaşını, öğretmenini gözünü kırpmadan öldürecek hale gelecek şekilde büyüyor.

****

Aileler bu sorumluluktan kaçamazlar.

Bu cinayetlerin ardında, çocuklarının terbiyesine ciddiyetle eğilmeyen o ebeveynlerin parmak izleri var. Kimse kusura bakmasın, bugün Türkiye’de sorunlu çocuklar özellikle 24-45 yaş arasındaki ciddi anlamda cehalet sorunu olan bir ebeveyn nesli tarafından yetiştiriliyor. Sadece cahil değil zihni ve ruhu da popüler kültürle iğdiş edilmiş, argo konuşan, bilgiye ve nezakete önem vermeyen bir nesil bu…

EĞİTİM SİSTEMİ BU İŞİN İKİNCİ SORUMLUSU…

Uzun yıllar eğitim öğrencilere bilgi istiflemek ve görkemli okullar inşa etmek kıskacında değerlendirilerek onun disiplin-terbiye fonksiyonları gözmenden gelindi.

Konu eğitim sistemi olunca, Alman Filozof Kant’ın eğitim ile ilgili yaptığı iki önemli tespit geliyor aklıma.

İlk tespit şöyle…

“Ahlaki terbiye eğitimin bir parçasını oluşturmalıdır. Kötülüğün bizatihi nefret edilesi bir şey olduğunu küçük yaşlardan itibaren çocuğa öğretmek gerekir. İnsanın mizacı, iyi amaçlar dışında hiçbir şey seçemeyecek şekilde terbiye edilmelidir...”

Diğer tespit ise…

“Talim ve terbiyenin ihmali eğitim öğretimin ihmalinden daha büyük bir kötülüktür. Eğitim ve öğretimin ihmali daha sonra hayat içerisinde telafi edilebilir, fakat kanun kural tanımazlık giderilemez ve talim terbiyede yapılan yanlışlıklar hiçbir zaman tamir edilemez.”

Zorunlu eğitimimiz çocukları kötülüklerden nefret edecek şekilde mi yoksa kötülüklere ram olacak şekilde mi yetiştiriyor acaba?

Başta eğitimi sistemini yönetenler olmak üzere tüm ebeveynler cevabı basit bu soruyu kendilerine sormalılar.

Ben üzülerek ikincisi olduğunu söyleyeyim…

Popüler kültürün ürettiği her çöpü kapış kapış tüketen, iyi ile kötüyü, yararlı ile zararlıyı seçemeyen; güdülerini disipline edememiş kuşaklar, bu eğitim sistemi ve ”sorumsuz ebeveyn” koalisyonu tarafından yetiştirildi. Yarın ülkeyi bu kuşaklar yetiştirecekler…

Ehliyetsiz idareciler eliyle eğitim sisteminde o kadar çok yararsız değişim, reform, yapısal dönüşüm yapıldı ki artık insanların öneri de bulunmaya mecali dahi kalmadı.

Fakat eğitim bir hayat memat meselesi halini almış durumda. Biz onun problemli yanlarını yok etmezsek yakın gelecekte o bizi yok edecek…

Bir eğitim yuvasında, öğretmenini öldürebilen bir öğrenci fotoğrafından daha çarpık, daha tezat ne olabilir ki… Bir öğrenci tanıdığım “Bu ülkenin geleceği bizsek, yanmış bu ülke!” demişti. Bu tabloyu çocuğunun terbiye eğitimini ciddiye alan ebeveynler ve onların eğitim sistemini denetleyen yaklaşımları değiştirebilir ancak. Fakat onsuz hiçbir şeyin düşünülemediği siyasetle abartılı meşguliyetimizden dolayı bu hayati konunun vahametini konuşamıyor, bizim için çalan tehlike çanlarını duyamıyoruz bile…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • SümeyyeSümeyye2 ay önce
  Çok iyi bir semtin parmakla gösterilen bir okulunda öğretmenim. Geleceğimizden endişeliyim. Aileler çocuklarını çok sahipsiz birakmış durumdalar. Hepsinin elinde son modelinden tablet, telefon vs. Ailenin maddi durumu ne olursa olsun illa ki alınıyor. Aileler zannediyor ki çocuğuma telefonun en iyisinden alırsam dersleri de çok iyi olacak. Aman okusun da ne okursa okusun cihetinden pornografik içerikli wattpad kitapları en iyi dediğimiz öğrencinin bile elinden çıkabiliyor. Sonrasında çocuğun yaşadıklarını varın siz düşünün. Bireyler olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ancak yetmiyor. Aileleri, çocuklarımızı aldılar elimizden......
 • Cemal Hüseyin Çağlar (Ademoğlu)Cemal Hüseyin Çağlar (Ademoğlu)2 ay önce
  Cemal Hüseyin Çağlar öğretmenim sizi facebooktan ekledim lakin hesap eski gibi duruyor..
 • AdemogluAdemoglu2 ay önce
  Ali bey ..Günümüzde liyakat sorunu her alanda ne yazık ki var..adamcılık kayırmacılık referansçilık toplumun genine ne yazık ki bir virüs gibi nüfus etmiş..bu yüzden değil mi ki öğretmen öğretmen değil avukat avukat degil hakim hakim degil anne ne anne baba ne baba..öğrencinin de öğrenci olmasıni bekleyemeyiz..bizler meslekleri para kapisi olarak gordugumuz ve adam terleştirme olarak gordugumuz muddetce bizim gibi ulkelerin gelismesi sadece goruntude olur..ama arka planda daima yonetilen oluruz
 • Aslan akbeyAslan akbey2 ay önce
  Aile mi kaldı artık yazar bey. Aile kurumu hükümet ve kadın dernekleri sayesinde yerle bir edilmiş durumunda. Babalar devlet eliyle tümüyle pasifize edilmiş halde. Kadınlar yönetiyo her şeyi. Çocuk terbiyeliyse anneden terbiyesizsegene anneden bilmeli. Ataerkil düzeni yıkacağız diyen feminist zihniyetin ürünü olan yeni nesil işte karşınızda. Siz konuyu 2 adım gerisinden ele alın. Aileden .. bakin aile ne durumda.
 • Cemal Hüseyin ÇağlarCemal Hüseyin Çağlar2 ay önce
  Sevgili Yazarımız… Sevgili Kardeşimiz… Sevgili Öğretmenimiz… Derdi vatan, devlet, millet, gençlik, fert ve aile olan vatansever bilge insan… Çanlar bizim çalıyor ki hem de nasıl çalıyor, dilerim milletçe canımız yanmadan bu nesli merhamet dairesine çekmeyi başarırız… Hiçbir yurttaşımız kendisini, ailesini, çoluğunu çocuğunu selamete çıkarmakla rahata ermiş sanmasın… Öğretmenin canına kıyılıyorsa, bilin ki bizim, hepimizin canı tehlikede… Kötümserim; gerçekçi kötümserim ve sizin bu yazınız sayesinde buradan haykırıyorum, feryat ediyorum, neslin epeycesi yoldan çıkmış haldedir… Erkek evlatlarımızın haylicesinin ağzı bozuk, kız evlatlarımız da birer küçük hanımefendi değil de sanki birer ‘bıçkın’ erkekmiş gibi erkeklerin yaptığı küfürlerin hepsini yapıyor… Ulu ve dualı Türk Milleti bu durumdan korksun, sarsılsın, kendine gelsin, bir milli seferberlikle hükümetle, devletle elele vererek bu zaman neslini ıslah etsin… Bakın çok net ifade ediyorum, bu zaman nesli içinde öyle tipler zuhur etti ki: Gözünü kırpmadan mala, cana namusa musallat olurlar mı, olurlar!.. Milli yazarlar hergün usanmadan ahlak diyor, aile diyor, bu gidiş hayrımıza değil diyor; diyor da, demek yetmez sahaya inmek lazım… Ev ev ziyaretlerde bulunmak, diyanetimizle işbirliği yapmak lazım acilen hem de…Sizin bu yazınızdan önce, bu konudabenim farkettiğimbaşka yazılar da yazıldı: “Öğrenci ağa, öğretmen maraba; nasıl gitsin bu araba?Eğitimle ilgili bir sorun yaşandığında ilk olarak öğretmenler topun ağzına konuldu, öğretmenler suçlanarak milletin önüne atıldı.”(Ferhat Ersin,Diriliş Postası,06 Nisan 2019) “Bir öğretmen ölmüş diyeler, Üç gün Sonra duyalar…Disiplin yönünden problemli öğrencilerin okullarının değiştirilmesi hatta örgün eğitim dışına çıkartılması neredeyse imkânsız.”(Hacı Sarı,Diriliş Postası,06 Nisan 2019) “Benim adım Necmettin Kuyucu…Öğretmenim…Gebze Atatürk Anadolu Lisesi’nde müdür yardımcısıyım.Kırk beş yaşındayım, tam yirmi iki yıllık öğretmenim.İşimi severim, çok severim…(…)Disiplin kurulunun üç gün uzaklaştırma cezası verdiği bir çocuğum tarafından öldürüldüm.Üç günlük cezaya ömrümü verdim, bu dünyadan ebediyen uzaklaştırıldım.Kendimden bahsedip kimseyi rahatsız etmek istemem.Nihayetinde toprağa uzanmış halde ve huzur içinde ve gideceğim son yerimdeyim.(…)Öldürmemelerini, hak yememelerini, dürüst olmalarını, namuslu olmalarını öğrettiğim çocuklarım tarafımdan öldürüldüm.(…)(Faruk Aksoy,04.04.2019, Yeni Şafak)Ve… Sizin yazınız: Çanlar bizim için çalıyor… Ve… Gazetenizin tarihçi yazarının aileyi konu alan yazısı: “Ailede yangın var!.. İşler git gide sarpa sarıyor, aile yalım yalım yanmaya başlıyor. Böyle giderse ve Aile Bakanlığı bu konuları dikkate almamakta ısrar ederse, yakında geleneksel aile yapımızdan geriye hiçbir şey kalmayacak.Ne demişti vaktiyle İsviçreli Profesör Gaston Jezz:“Dünyanın en sağlam aile ocağı Osmanlı’da doğdu ve bu ocak, hiçbir milletin tarihinde görülmemiş şekilde umumi hayatı inşa etti… Batılı bir aile hukuku profesörü olarak diyorum ki; Türk milletinin elinden aile nizamını alınız, geriye hiçbir şey kalmaz”…Ailemizde yangın var! Hataların telafisi için acilen yeni düzenlemeler yapılmalı…”(Yavuz Bahadıroğlu) Öğrencilerin ve her yaştaki gençlerin bu halde olmalarının asıl nedeni de yokedilen ailemizdir…Aile varsa devlet de vardır, millet de, vatan da ve son tahlilde insanlık da vardır… Aile yoksa, ailemiz paramparça edilmişse halimiz yaman… Derdi millet, fert ve aile olanların acilen fedakarlık yapmaları şart, yoksa ağlayacağız, ağlatacaklar bizi…
 • muhammedmuhammed2 ay önce
  tek çare islam islam islam.gerisi boş laf boş laf boş laf...
 • MaveraMavera2 ay önce
  Tesbitleriniz ve örnekleriniz konunun vehametini gözler önüne seriyor ve bu gidişattan hepimiz mes'ulüz hiç kimse masum değil bugün gelinen noktada herkesin eksikleri ihmali söz konusu.Başka sorumlular aramak yerine herkes kendi üzerine düşeni ertelemeden hemen yapmak zorunda aksi halde bugünleri bile arar hale geliriz.Zaman bir kılıçtır sen onu kesmezsen o seni keser.Selam ve dua ile...
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer2 ay önce
  İşimiz..zor..Allah(cc)..yardımcımız..olsun..
 • SefikSefik2 ay önce
  Yazar bey.sag olsun hukumet oyle sımarık bir nesil yetistirdiki son 15 yılda ogretmenlerin okulda itibarı sıfıra indi.ögretmen en ufak bir seyde hakkında sorusturma acılırken ogrenci ogretmenini adeta tehdit makaraya alma bıcaklı saldırı siddet ne varsa .bu ulkede ilim ögreten kisilerin böyle itibarsizlastırması hayra alamet degil.kimse ögrenci dövülsun demiyor ama disiplinsiz bir nesil hic bi sey vermez topluma.
 • HarunHarun2 ay önce
  Mlsf ne aile bakani ne milli eğitim bakanı ne rtük ne hükümet bu konularda bişey yapıyor. Nereye gidiyoruz böyle. Nasıl bir nesil yetişti. Hükümet bu konularda kararlı bir tutum sergilemezse gelecek hiç aydınlık değil
 • FeritFerit2 ay önce
  Tarih eğitimimiz sorunlu. İlkçağda, ortaçağda insanların üçte biri savaşta veya cinayet sonucu ölürdü. Osmanlı dunyanın kalanından çok çok iyi durumda olmasına rağmen her yıl birkaç yerde isyan çıkar, binlerce, bazen onbinlerce insan ölürdü. Buna göre kıyas yapmak lazım.
 • Aziz MetinAziz Metin2 ay önce
  Rtük ve diğer tüm kurumlar siyasi işlerle uğraşmaktan, kendi asli görevlerini yapmaya zaman ve imkan bulamıyorlar ki.
 • Şaka gibiŞaka gibi2 ay önce
  Bir botoxlunun mafyavari tiplerin itbar gördüğü bir toplum ancak bu kadar olabilir!
 • simdisimdi2 ay önce
  doktorlara yapilan siddette var bunun tek sorumlusu cehapedir
 • abdullah ademoğluabdullah ademoğlu2 ay önce
  Baskıya karşı yıllarca gösterilen İslami! direnç bu sonucu mu verdi? Yeni Türkiye ya da yeniden büyük Türkiye ya da muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacak olan Türkiye bu mu? Evet her okulun önünde sivil ve üniformalı ekipler bekliyor.Millet için umut olan imam hatipler diğerlerine göre daha az kötü sadece. Bu ülkede her yılyüz binin üzerinde aile boşanıyor. Ve birileri bizi siyasetle oyalıyor. Çanlar bizim için çalıyor.
 • SorumluSorumlu2 ay önce
  Türk sineması türk dizileri,Osman sınav ,müge anlı..yabancı şiddet filimlerini getiren özendiren ,her kimse.uzaklarda arama
 • engineerengineer2 ay önce
  BU TABLONUN SORUMLUSU, AKAM-I İLAHİYE YERİNE UYUM YASALARINI MİLLETİMİZE REVA GÖRÜP DAYATANLARDIR, ALLAH İKİ CİHANDA ELERİMİZ YAKALARINDA BIRAKSIN, bu yasalarla bu kadar, taaa ki şeriat-i garra hakim oluncaya kadar ne türk milletine ne insanlık alemine huzur yok, bunu böyle tespit edip yazmak zor değil mi efendim, SİZ HALA SUÇLUYU ÖTEDE BERİDE ARAMAYA DEVAM EDİN, ŞEYTAN DÜZENLERİNİ DAYATMAYA DEVAM EDİLDİĞİ SÜRECE VEBAL AĞIRLAŞACAK, CENAB-I HAK BUNU YAPANLARIN PERÇEMİNDEN YAKALAYINCAYA KADAR.
 • Şirin AytaçŞirin Aytaç2 ay önce
  "Selman" ismiyle yazan kişinin yorumuna harfiyen katılıyorum hatta çok güncel bir örnekle bir katkı da ben sağlamak istiyorum. Tarih: 08.04.2019 " İstanbul'da kalkıp da şöyle 13-14 bin oy farkla seçimi kazandım havasına kimsenin girmeye HAKKI YOKTUR." Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan. Bitti. (Kaç fark olmasıyla ilgili bilgilendirme de yoktur) Öte yandan bir öğrenci, öğretmenine, profesörüne;" 1 puan eksik aldım diye bana geçersiz not vermeye hakkın yoktur" demesi halinde Sn.Cumhurbaşkanının itirazıyla öğrencinin itirazı arasındaki fark nedir? Örnekleri çoğaltmak hayattaki duruşunuza, değer yargılarınıza ve uğradığınız haksızlık tecrübelerinize bağlı. Kısacası; balık baştan kokar.
 • Salih Necmi GündemSalih Necmi Gündem2 ay önce
  Bana göre sebeplerden biri de ÖĞRETMENLİK Mesleğinin özünden koparılmasıdır.Öğretmenlik herkesin yapabileceği bir iş değildir.Sevgi saygı ve disiplin mesleğidir.benim kızım İlkokul 4 sınıfından sonra hep öğretmenlik mesleği yanıp tutuşmuş ve neticesinde İstanbul'da Prof.Dr.İbrahim Canan Anadolu Öğretmen Lisesi'ne girdi ama ikinci sınıfta Öğretmene ihtiyaç yokmuş gibi kapatıldı.Tamam mezun oldu.Ne olurdu Çocuklarımız okulu bitirdiğinde kapatılsaydı.Şevk ve moral sıfır.Ama yine Öğretmen olmak istiyor İnşaallah olur.Siz belki beni kınayacaksınız , İmam Hatip Liseleri imam yetiştirmiyor ama açılmaya devam ediyor.Saygılarımla.
 • Osman YAĞCIOĞLUOsman YAĞCIOĞLU2 ay önce
  Tespit güzel. Lakin çözüm noktasında toplumun tüm kesimleri işin içinde olmalı ve en önemlisi de popüler kültür dediğimiz afyonu frenleyecek devlet denetleme mekanizmaları etkin olmalıdır. İyi ve kötü aileden başlayıp tüm toplumda aynı şekilde algılanmadığı sürece işimiz çok zordur.
 • SinanSinan2 ay önce
  Guzel yazi, diziler cok onemli katiliyorum ancak konuya butuncul yaklasim sart. Siddet maalesef her yerde. Siyasetin dili, futbol, trafik, hayatin her alaninda. Maalesef genclerin ornek alabilecegi rol modelleri yok. Nezaket, hosgoru, guleryuzun zayiflik olarak algilandigi bir kultur olustu ve bunda tum toplumun kabahati var. Maalesef toplum olarak bedel odemeden de bir duzelme imkani goremiyorum. Hep beraber acinin icinden gecerek olgunlasabiliriz belki, odenecek bedellerin ne oldugunu zaman gosterecek.
 • selmanselman2 ay önce
  Kasımpaşa raconunda güçlü olan haklıdır. En çok bağıran en çok haklıdır. Atı alan Üsküdar'ı geçmiştir. Beka meselesi varken ıvır zıvır inceliklere bakılmaz. Zamanında Chp de hep böyle böyle yapmıştır. Bütün dünya bize karşı birleşmişken bunları konuşmak için uygun bir zaman mıdır? Bunları diyenler fetöcü-pkkcı- x- y ci ağzıyla konuşmaktadır. Oysa biz ağzımızla değil başka bir organımızla cevap vermekteyiz. Velhasıl harp hiledir. Türkün türkten başka dostu yoktur ve onların hepsinin aslı ermenidir, gerçek türk sadece biziz. Haydi hayırlı traşlar.
 • Melami müslimMelami müslim2 ay önce
  Çocuğun beyanı esas kabul edilirse olacağı budur.artık öğretmenler bugün bu çocuklara ne öğretsem tasasıyla okula gitmiyorlar.bir belaya bulaşmadan günü bitirebilirmiyim tasasıyla okula gidiyorlar.korkudan hiçbirşey yapamıyor öğretmen.zira şikayet efildiğinde bütün deliller lehinede olsa çocuğun ve kadının beyanıyla hayatı özgürlüğü izzet ve şerefini ayaklar altına alınıyor.bu yanlıştan biran önce dönülmelidir.muhasebe yapacaz deniyor ya hani işte fırsat
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 2 ay önce
  Sayin yazar, bunlar olurken iktidar neredeydi?Kamu Kurumu ve kuruluslariyla neden önlemeye calismadi.Is oy sayimina gelince her türlü yollara Bas vuruyor.
 • CENK ERDOĞDUCENK ERDOĞDU2 ay önce
  Ali osman bey...Okuyabildiğim 2-3 yazına istinaden söylüyorum sen bu gazetedeki diğer yazarlardan farklı yazıyorsun...Bu kadar objektif ve hümanist olma...Mevcut düzenin çarpıklığına yapılan her eleştiri direk olarak reislerine yapılan bir gönderme olarak algılandığından bazı şahin mesai arkadaşların senin ayağını kaydırabilir...Dikkatli ol.!
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu2 ay önce
  O tehlike çanlarını duymak birilerinin işine gelmiyor.
 • Murtaza Murtaza 2 ay önce
  Bu konuda sonuna kadar destekliyorum ancak bu diziler hangi partinin arka bahçesi durumunda olan tv kanalları veriyor bu diziler hem topluma kötü örnek oluşturdular birde insanlar düşünmesin bu dizilerle uyutuluyor iktidarda ülkeyi rahat bir şekilde yönetsin
 • Kim DinlerKim Dinler2 ay önce
  Mafya Dizileri Gençlere, Çocuklara çok kötü örnek oluyor.Kesinlikle denetlenmeli abuk subuk sahnelere izin verilmemeli Kötü tiplere özendirmemeli, cezalar caydırıcı olmalı bazı şeyler için gerçekten gecikiyoruz , kötülük ekiliyor sonucunu toplum olarak çekiyoruz
 • CabirCabir2 ay önce
  Bizim insanımız tarihini ertuğrul,Abdülhamit gibi bir diziden öğrenecek vay halimize sabah programlarında sağlık akşam üstü falan filan yazıklar olsun bizlere. Kapatın televizyon ve bilgisayar ları atın evde telefonlarımızı bir kenara ailenizle konuşun onları dinleyin , okumaları için örnek okun sizde kitap okuyun . Hocam okullara kitapçı giremez duruma geldi kapıda görevli görse kovar ama torbacilar cirit atiyor. Sayın yöneticiler adam gibi müfredat yapsa yıllarca geliştirilse nerde onlarda çıkar peşin de ,eğitmek istemiyorlar ki sadece öğretmenin peşindeler ezbercilik bunların ki. Anneler de sorar sonra 2*2 kaç eder zorlamayın zaten öğrenecek Siz kendinizi eğitim çocuklarımız da öğrenecek ama sizden
 • EbeveynEbeveyn2 ay önce
  Sorumlu aile bile düzgün yetiştirmeye çalıştığı çocuğunu okulda başka bir çevre içine göndermek zorunda.Ebeveynlerin kontrolü olmayan alan. Okul içi çevre her zaman düzgün yurttaş yetiştirmeyebiliyor.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN2 ay önce
  ELLERİNE SAĞLIK..ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ.YAZININ ÖNEMİ DE HERKESİN KONUŞTUĞU ANCAK GÜNDEMİNE ALMAYA HİÇ YANAŞMADIĞI BİR KONU OLMASINDAN GELİYOR.BU GÜNÜMÜZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN BÜYÜK ÖNEM İFADE EDEN KONUDA,ÖNCELİKLE AİLELER VE EŞ ZAMANLI OLARAK TA DEVLET KURUMLARI ACİLEN PROĞRAM OLUŞTURMALI VE UYGULAMAYA DA BAŞLAMALIDIRLAR. BU DURUMDAN KENDİSİNİ KORUYABİLMİŞ DİNİ HASSASİYETİ OLAN AİLELERİMİZ OLSA DA ,TOPLUMUN ÖNEMLİ BİR KISMI DUYARSIZ..DOMATES BİBER PATLICANA İNSANLARI BAKTIRIP TA ÇOCUKLARININ RUHLARI ÇALINIR İKEN İNSANLARI TEPKİSİZ KILANLARA İNAT ,YAZMAYA DEVAM..
 • erhan0678erhan06782 ay önce
  yorum yok !bu yazı çok gerçek çünkü ..
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu2 ay önce
  Korku insani bir duygudur ve herkese öğretilmeli. Gençler aptalca bir cesaret içinde. Ne anadan, babadan, öğretmenden ne de Devletten, kanundan Allah'tan korkuyor.
 • CccCcc2 ay önce
  Bu chp ne hale getirdi ülkeyi. .. chp zaten oldu feto ... akp nin hiç suçu yok onlar zaten 17 yıldır muhalefet. ..28 şubat mağdurları hala hapiste khk da en az 20 bin mağdur var velhasıl kelam yatacak yeri yok bu chp nin
 • MehmethanMehmethan2 ay önce
  Mühim,hattâ hayatî bir mevzuu işlemişsiniz , teşekkürler.. Ancak, sanıyorum üniter-tekçi fertler yetiştirebilme maksadiyle devlet tüm eğitim zahmetini kendi üstleniyor zamanımızda.Fakat o da bir noktada tıkanıyor işte..Eyalet sistemiyle birlikte ,eğitim de belli ölçüde özel ve yerel dinamiklerce yapılsa , tarihi ve mahalli sanat,zenaatle, mahalli tâlim ve terbiyeyle şekillendirilse ki, bilişim çağının akıbeti de oraya doğru gidiyor zaten... selâmlar, sevgiler
 • erhanerhan2 ay önce
  tamam da, öyle bir kesim, kitlevar ki,ve bunlarne zaman herhangi önleyici, düzeltici bir uygulamaya kalkılsa " sana ne", "karışamazsın""özgürlükler, demokrasi, dikta,sansür..." diye yaygaralar koparıyor kopartılıyor .madem bunları dert ediyorsun,kaygılanıyorsun, böyle yapanlara tek laf ettin mi .hattanice absürt işleri yapanları bile savundun
 • ayşe gülayşe gül2 ay önce
  korkunç. ama sorun aile de başlıyor, ben bazen denk geldiğim instagram sayfasın da kadınlar ya da anneler diyeyim her şey hazırlandıysa bugün çukur zamanı ve ya şu zamanı diyerek o vahşet ve aile değerlerine ters dizilerin ailece başına geçiyorlar. ben gençlik de hatta kızlar arasın da tartışmaya çok şahit oluyorum; çünkü okuldan sonra iletişim araçlarının çok kullanılmasıyla iletişimsizlik oluyor ve bizim kuşaklarımız da olmayan bolca küsme ve insan satmalara rastlıyorum. bu ülke bu gençlere mi bırakılacak? rütük ne işe yarar bilmem? ayrıca hükümete yakın kanal da bütün aile sırları ifşa. bir türlü kaldırılmadı . kanalların hepsi beter. kalitesizlik diz boyun dan yukarlarda.
 • AbdullahAbdullah2 ay önce
  Etruğrul'da da kafa kesiyorlar "kahraman" denen kişiler. TRT dizileri kültürü bozmak için kıyasıya rekabet ediyor diğer dizilerle.
 • Hilal E.Hilal E.2 ay önce
  Ülkemizin görmezden gelinen, üstü örtülen ,ötelenen ama aslında en önemli sorunu bu bence. Bugün ülkemizde çalan ,çırpan utanmadan yalan iftira atan, her türlü kötülüğü yapıp bunu kendine hak sayan nesil de geçmişin iyi eğitilememiş yanlış yetiştirilmiş insanı . O zaman gelecekten korkarım :((

Günün Özeti