Yeni adli yılda yargıdan beklentiler!

02 Eylül 2019 Pazartesi

 Bir adli yıl daha, bugün başlıyor..

Bakmayın siz, şu baronun, bu baronun Yargıtay’daki açılışı boykot etmelerine..

Açılıştaki boykot, cumhurbaşkanını protesto için.

Yoksa..

Baro başkanları da, solak avukatlar da.. Yüksek yargıda el üstünde tutuluyorlar..

El üstünde tutulmasalar, hangi baro başkanı, “Yargıtay’ın tertiplediği bir açılış töreni”ne katılmayacaklarını, rest çekerek açıklayabilir ki?

El üstünde tutulmasalardı, yapacakları boykotun cevabını da, en sert şekilde alırlardı..

“Başkanlığınızın, Yargı Tarihi içinde nasıl anılacağı, tam da bu dönemlerde vereceğiniz kararlarla tayin edilecektir” terbiyesizliğini yapan baro başkanı ve yöneticileri hakkında, hadlerini bildiren bir suç duyurusu yapılırdı..

Barolar; Kocaeli’sinden tutun, İstanbul’undan, İzmir’ine, Ankara’sına kadar hepsi, “Biz savunmayı temsil ediyoruz. Biz özgürlüğü, düşünce hürriyetini temsil ediyoruz” dedikleri halde.. Akit gazetesi, akit tv hakkında suç duyurusu üzerine suç duyurusunda bulunurken..

Kimi zaman Mustafa Kemal’e hakaret edildiği bahanesi ile.. Kimi zaman “nefret söyleminde bulunuyorlar” diyerek savcılığın kapısını aşındırırlarken..

Yargıtay da..

Kendilerine yönelik olarak..

“Tarihte nasıl anılacağımız hakkında karar vermek sizin haddiniz değildir” içerikli bir dilekçe ile..

Haydi suç duyurusundan da vazgeçeyim..

Bir “had bildirme” açıklaması yapabilirlerdi..

“Kabul etmiyoruz”“red ediyoruz” türünden açıklamaların çok ötesinde..

Boykot çağrısı ile ilgili basın bildirisinde bile.

“Yargının kurucu unsurlarından biri olan savunma mesleğine duyulan saygı ve gösterilen önem” şirinlikleri yerine.. 

“Siz bize boykot uyguluyorsanız, bugünden itibaren biz de size boykot uyguluyoruz” diyebilmeliydiler..

“Boykot” derken..

Yargıtay’dan barolara, baro başkanlarına bir haksızlık, bir adaletsizlik yapılması önerisinde bulunmuyorum..

Ama, Yargıtay üyelerine, barolarda avukatları bilgilendirmek üzere verilen konferanslar, yapılan etkinlikler, “boykota cevaben” iptal edilebilirdi..

“Siz bizi tarafsız bulmuyorsanız, zaten bizim üyelerimizin verecekleri konferanslara ihtiyacınız yok demektir” denilebilmeli idi..

Baro başkanlıklarına verilen içtihad desteği kesilip, “Bir zahmet Yargıtay’ın resmi sitesinden yararlanmayı deneyin” denilebilirdi..

Haydi diyelim ki, Yargıtay’dakiler, “yanlış yapana biz de yanlışla mı cevap verelim” hassasiyetini gözetiyorlar..

O zaman. Hiç mi olmasın, yapılan eleştirilerin ne kadar militanca, ne kadar pespaye, ne kadar ahlaksızca olduğunu halka aktaramazlar mıydı?

“Külliye’deki açılış töreni, tarafsızlığı zedeliyor ise, sizin oturduğunuz baro başkanlığı koltukları tarafsızlığınızı zedelemiyor mu?” denilerek, oynanan maskeli balo, kamuoyunda net şekilde deşifre edilemez miydi?

Öyle ya..

Baro başkanlıkları, kendi ceplerinden harcadıkları paralarla mı baro binalarını inşa ediyorlar, tefriş ediyorlar?..

O paralar, sizin-bizim vergilerimizden karşılanmıyor mu?

O binalara harcanan paraların kontrolü de, aslında yürütmede değil mi?

Baroların azılı düşmanlık yaptığı Tayyip Erdoğan istese, baroların en büyük mali kaynağı olan baro pulu uygulaması bir çırpıda kesilip, muhataplar cıscıplak ortada bırakılamaz mı?

Ki, baro pulu uygulamasının en sert şekilde uygulanması, bedelinin yüksek tutularak barolara para kazandırılması da, zaten AK Parti döneminde gerçekleşti..

Daha net söyleyeyim..

Uygulamadaki değişik yorumların çözümü, şimdi suçlanan Yargıtay tarafından barolar lehine çözüme kavuşturuldu..

Ne güzel hatırlatılmış, atasözümüzde: “Besle kargayı, oysun gözünü..”

Yargıtay, bu açıklamaları niye yapmaz?

Üç tane militan baro başkanına, meydanı niye bırakır?

“Siz bize ‘yürütmenin emri altındaki yargı’ mı demiştiniz? Buyrun size, bu iftiranın hakkını veren bir karar” deyip..

“Vekaletnamelere baro pulu yapıştırılmasa da, geçerlidir. Barolar arzu ederlerse, o vekaletnameler için yapıştırılmayan baro pulu ücretlerini ilgililerinden tahsil edebilir” içtihadında bulunursunuz..

Sadece bu karar ile birlikte..

Sonrasında alın kahvelerinizi..

Kurulun koltuklarınıza..

Seyredin gümbürtüyü..

Külliye’deki adli yıl açılış törenine, koşa koşa..

Kapının önünde 30 tane selfi çekip, sosyal medya hesaplarında yayınlayarak..

“Aman, bir yanlış anlaşılma olmasın” diyerek..

Bir müfteri, ‘Şu baro başkanı açılışa gelmedi’ derse..

Gösterebilmek için, bakın nasıl ilan-ı aşk ile külliyede boy gösteriyorlar..

Külliye’nin kapısında, bakın nasıl yüzlerce fotoğraf çektiriyorlar..

Değil kendileri..

Çoluk çocuk, hatta kundaktaki bebeleri ile nasıl geliyorlar külliyeye, görün..

Baro başkanları, Yargıtay’ı boykot edecekmiş!

Haydi ordan, şımarık zengin çocukları..

Baba parasını yiyorsanız.

Bu örnekte; siyasi iktidarın sayesinde, barolar olarak cebinizi dolduruyorsanız..

Siyasi iktidarın karar merciindekiler de..

Ellerindeki gücün farkında değillerse.

Bunlar da böyle, şımarırlar da şımarırlar..

İşin içindeki Yargıtay, yapılan tehditlere, karalamalara sessiz kalırsa..

Bu hukuk militanları da, rest üzerine rest çekerler..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Sanada Sanada 15 gün önce
  Haklisin ama...
 • O. UralO. Ural16 gün önce
  Yazınız için tebrikler Ali bey aynen katılıyorum .Onlara gelince biraz ters olacak ama ben onlara soruyorum be o çocukları cumhurbaşkanını meclismi seçtiki taraflı olsun onu halk seçti siz istiyorsunuz ki parlementer sistem geri dönsün biz 600 tane zibidi kafamıza göre Cumhurbaşkanı seçelim derdiniz bu değilmi şerefsizler Atatürk ,İsmet İnönü tarafsız partisiz bir cumhurbaşkanımıydı adi herifler sizin tek derdiniz İslâm düşmanlığı çünkü sayın Erdoğan müslüman bir lider fazla uzatmıyacağım ülkeyi çok geriyorsunuz dikkat edin ulaşılmaz değilsiniz bu gerginliğin neticesinde oluşabilecek kaos ortamının faturasını siz ve çoluğunuz çocuğunuz çok ağır ödersiniz.nokta.
 • OzkanOzkan17 gün önce
  " O paralar sizin bizim vergimizden kesiliyor ama " bu cumlenizi cok sevdim Ali bey. Bu cumleyi daha sık hatta sık sık kullanın. Ama o bizden bu sizden demeden kullanin,
 • O siyasi iktidar!O siyasi iktidar!17 gün önce
  O siyasi iktidar bu kendisine de düşman,kendi kuyusunu kazan kripto yahudilerden yargıyı acilen temizlesin!İslam düşmanları Kamalistler,CHP/KK’lılar,FETÖcüler... her yeri bu pisliklerden temizleyin!Sesimizi duyun!Sultan Abdülhamid zamanındaki her makama sızan mason paşalardan ibret alın!”Tarih değil,hatalar tekerrür ediyor “
 • mustafamustafa17 gün önce
  Seyfi Dede zamanının mezhep kadrolaşması, Mıoğultay döneminde de devam ettii... tarih ve arşivlere bakın darbe dönemlerinde, milletin partilerine/milletin adamlarına VESAYETÇİ DÜŞMANLIĞININ ve bugün yarfı-adalet-baro vs bürokrasi de olan bitenleri anlayabilmek için.. easen daha önceden başlatmak lazım ilk adalet bakanından, hani şu türk olmayanın bu memlekette köle olma hakkı vardır diyen! adalet adalet adalet diyenlerin bunlarla yüzleşmeden , itiraf ve özür beyanbında bulunmadan adalet konusunda samimi olması imkansız
 • CezmiCezmi17 gün önce
  Ah moğultay ah, bu yargının bu hale gelmesinde senin ne katkın var. Şu eski adalet bakanı, google dan bir arayın, yargıya adam alırken neler söylemiş neler yapmış
 • Tanem Tanem 17 gün önce
  Bu yazıyı çok güzel olmuş,bilmedigin birşey öğrendim. Türkiye'yi ipi dışarda olan yargı mahvetti zaten
 • recep ziyarecep ziya17 gün önce
  Ne Mutlu Türküm Diyene...
 • TarafsızTarafsız17 gün önce
  Yasama-Yürütme-yargı bağımsız ise, adli yıl açılışı bir siyasi partinin genel başkanının konutunda yapılmamalıdır. Bunu savunanlar kuvvetler ayrılığı var diyemez. seneye de adli yıl açılışının chp genel başkanının konutunda yapılmasını ister misiniz?
 • DermanDerman17 gün önce
  Bir benzetne bir ornekle katiliyom hak hukuk olmadigina idda ediyor insanyapti isin ciddiyetini degerinide oyle bilsin bir zengin kasiliyor kendini kanun kural ,kral saniyor hemde yoksulun gursagindan gecmeyene ekmek baniyor belki kac kisi dolandirip caliyor hukuku bir hukuk adalet olarak uygulamiyorlarsa,ona gore hukuk bize gelince tutuk bizimde olsaydi koltuk sanmaki ackalirdik ancak pazarda is tuttuk.
 • CaferCafer17 gün önce
  Milli, devletin varolma refleksine duyarlı bir yargı istiyoruz.
 • abdulmetinabdulmetin17 gün önce
  hep diyoruz ya!!! şu baro, odalar v.s. gibi kuruluşlara bir çeki düzen verilsin artık.. bunlar kafalarına göre insanları ve devleti soyuyorlar ve ensemizde boza pişiriyorlar, tepeden bakmaları da cabası
 • KocasolakKocasolak17 gün önce
  Adalet önce GANİMETİN paylaşımından başlar. Askari ücretin 12 katı (24.473. Tl.)maaş alan millet vekillerinin yapacağı, katkıda bulunacağı hangi yasa ADİLDİR ki, sen adaletten söz ediyorsun. M. Vekili maaşlarının ne kadar olduğunu sadece yeni akit yazabildi, diğerlerinde SATIR yok.Ak parti bu adaletsizliği düzeltse, asıl REVİZYONU yapmış olur, millet neden artık akp ye oy vermiyor diyenlere söylüyorum. Kişiler eğer sizin DOĞRU icraatlerinize KILIF bularak karşı çıkıyorsa, onları değiştir. Yoksa, reisim sen doğru icraat nedir bilmiyormusun? Faizi kaldır, devlette israfı CEZALANDIR, zinanın cezasını ver, ya askari ğcreti, emekli maaşlarını arttır, yada millet vekili, yüksek bürokrat, danışman vb. gibilerin maaşları askari ücretin 4 katını aşamaz diye bir kararname çıkart. Bunlara itiraz eden her kim olursa KOV GİTSİN. Millet sana yüzde atmış oy verir.Millet vekilleri itiraz eder, apo gül ali babocan ve davidogluna gider diyenleri KOV. Sana, YİNE SENİN GÖSTERDİĞİN yeni vekilleri seçeriz, bu günküleride SEN istedin diye seçtik. Sen doğru olanı, adil olanı yap, gerisini millete bırak, biz seni adalet ve özgürlük getireceğim dediğin için İNANDIK da seçtik. Reisim sana halà inanmak istiyoruz. Adalet.........Adil maaş....Özgürlük.......İnsani eğitim.....Dün yapılan tus sınavlarının yapıldığı okullarda klima yoktu, şubatta yapılanda da kaloriferler yanmıyordu, 432 tl. Para ödediğimiz sınavlarda, yazın yanmak, kışın donmak, ADİL Mİ?Kim bunun sorumlusu ise KOV. Bak bakalım yeni gelende yapabiliyor mu? Bürokratik oligarşi ancak böyle kovarak KIRILIR.
 • Boş avukatlık hortumcu barolarBoş avukatlık hortumcu barolar17 gün önce
  Bunlar ne iş yaparlar ne iş çevirmek için kuruldular. Görüntüde bu işleri mi yapıyorlar. Görüntüdeki işleri bile gereksiz olan bunları kaldırmak lazım.
 • efeefe18 gün önce
  Yeni hukuk fakülteleri açılmasın demek bana göre bu köklü okullar denen yabancı dille eğitim yapan okullardan mezun olan ülkesine milletine ümmetine yabancılaşmış müesses nizama hizmet eden insanlar hukuk/tıp fakültelerine hakim olsun demekten istemekten başka bir şey olamaz.
 • serdarserdar18 gün önce
  Ülkenin geldiği duruma bak.Avukatlar,barolar,hakimler,yazarlar,vatandaşlar,siyasetçiler hepsi nasıl olur da soruna daha da sorun ekleriz peşindeler.ADALET için yapılması gerekenleri bir kenara bırakıp gelirsin- gelmezsin,gelme-gel kavgası ve körükle gidenlerin kavgası.Ne olurdu adli açılışı başka yerde yapsaydınız,ne olurdu yaz başında konuşulan yargı reformunu bir an evvel çıkartsaydınız,ne olurdu hak aramak isteyenlerin bu ülkede haklarını sonuna kadar arayabilecek (öyle kimsenin dayısı olmadan ) cesaretini kırmasaydınız çok mu zordu? Hadi geçmiş geçmişte kaldı, bugünü yarını kurtaralım ona da kişisel egolar mı devreye giriyor kişisel hırslar mı devreye giriyor anlayamıyorum.Hani bizler adaletli insanlardık.Dogusuyla-batısıyla-kuzeyiyle-batısıyla.Ya kendimizi kandırmayı bırakalım yada kendimizi değiştirmeye başlayalım artık.
 • birisibirisi18 gün önce
  vasilikle ilgili iki yılda bir mahkemeden bankaya yazı yazılması gerekiyor, aarşivden yukarıya çıkması hakimin yazması üç dört ayı buluyor. iki sene önce her yere şikayet ederek bir iki ayda halletmiştim.önceden müracaat et demişti bir hakim onu da kabul etmiyorlar. niye boş yere avukat parası vereyim. o hızlı halledermiş. ben niye halledemiyorum. orda var bir şey.
 • Yeni eski farketmezYeni eski farketmez18 gün önce
  Böyle devam edersesaddamin katsayının kral farkın hukuku tam yerleşir.saraylar gibi adli binalarımız olur ama sarayda adaletin a si yok olur
 • CihangirayCihangiray18 gün önce
  Sahi şu bizim İslamcı geçinen camia HAK HUKUK VE ADALET ten ne anlıyor şuanda tutuklu gazeteci yazar ve öğretmen memur akademisyenlermesela başıörtülü çocuklu perşembe cuma oruç tutan bayanlar terörist diye yargılanıyor duymadınızmı bunların sayıları y~zbinleri geçiyor bu rakamlarkişiler sizin için ne ifade ediyor Adalet yargı yerlerde sürünürken bu konularda müslüman geçinenlerin ne düşündüğü nü bütün dünya merak ediyor ve kırk yıldır bulunduğum mahallenin kalemşörleri adalet ve demokrasi yi yazacaklarına baro başkanlarıyla çatışmadan bahsediyor ölüme açlığa ve yokluğa terkedilen insanlar yoksa onlar uzaydanmı geldi selam
 • DermanDerman18 gün önce
  Ben bugunku yazimi asik maksut feryadi den yazacagim.insanlik sevgisi silindi gitti, kime gardas kime dost diyeceksin.dost dedigim kollarimi bagladi can dedigim cierimi dagladi,en takinim kendirimi yagladi kime gardas deyim kime dost deyim.rahmetli babam ogul kotu insan olma demisti yaptigin her iste hakk,i unutma demisti,adaletli ok demisti.her deyim sozuyun eri ol basin yuce,bedenin diri hak bildigin yolda kararli yuru osanip yilma demisti.saygili ol her inanca dine herkesin dini kendine.dinimizde yer yok nefrete kine,kimseyi ayirip bolme demisti.haydi Turkiyem el ele karanlik gunlerden cikmamiz gerek haramidrn korkan,cikarmi yola butun engelleri yikmamiz gerek.
 • AvukatAvukat18 gün önce
  Sayın Yazar, baro pulunu bastıran ve satan TBB dir. Dolayısıyla yazınızda bir bilgi eksikliği var.Zaten Sayın Birlik Başkanı törene katılacak. Bu sebeple had bildirmeye gerek yok. Boykot edilen Yargıtay degil sadece toplantının yeri.
 • abdullahabdullah18 gün önce
  mücevherin kıymetini kuıyumcular bilir....ADALET bir mücevherdir, ancak bu siyasi tetikçiler kuyumcu ve adil değildir! Türkiye Cumhuriyet tarihinde İLK KEZ BAĞIMSIZ/TARAFSIZ ve ÖNCE ADALET diyen yargı sistemi için devrim mahiyetinde YARGI REFORMU PAKETİ hazırland...Bu konu siyaset üstü ve miili bir meseledir. Bazı adil olmayan sözde hukukçular ve ideolojik-siyasi gömlekten kurtulamayan meslek kuruluşları siyasetin-ideolojinin altında kalmıştır... yargı tarihi Menderesin idamındaki gibi yüzkızartıcı aktiflik ve çıldırtan sessizlikle cinayete ortak olan ideolojik-siyasi-kara-karanlık sözde hukukçularla dolu... arşivler unutmaz... yargı reformundak yer alan YEŞİL PASAPORT ALMAYA İLK BUNLAR KOŞMAZSA ÇOK ŞAŞIRIRIM doğrusu, takip edelim takipçisi olalım hep birlikte!
 • Çukurova fatih'i Çukurova fatih'i 18 gün önce
  Aliihsan abim anlıyana davul-zurna az anlamıyana sivri sinek saz gelir bu. larda anladığı gibi yapıyor dediginiz gibi besle kargayı oysun gözünü.bizim burda da afedersinabi besle yetimi.......derler
 • bu durumda her hakime 1250 dosya düşmesi normal!bu durumda her hakime 1250 dosya düşmesi normal!18 gün önce
  Adliye tatile girer mi âbi? Futbol sezonu mu bu?
 • FEVZİFEVZİ18 gün önce
  Baro puluda kaldırılsın, baro aidatı da kaldırılsın. Neden kaldirilmiyor?Iktidar bunların böyle konuşmalarından, davranışlarından memnun mu yoksa? Tahmin etme meselesi
 • saygısızlarsaygısızlar18 gün önce
  adının ilk kelimesi ADALET olan iktidardan ADALET BEKLİYORUZ.. adalet reformu olarak lanse edilen aslında avukatlara ve suçlulara göre HAK VE düzenleme yapılan reformun haksızlığa uğrayanların lehine değiştirilip hak ve adaletin tecellisini istiyoruz. en basit dava sayılan kiracıkirayı ödemediği için tahliye davaları yıllarca sürüyor. ayrıcabu sürecte ısınma ve ortak giderler de ev sahibine ödetilip hem kira ödemiyor hem ısınmayı. davalar yıllarca sürüyor. AYRICA PROFESONELLEŞMİŞ ALÇAKLAR ÜZERLERİNDE BİR ŞEY BIRAKMIYOR. EMEKLİ MAAŞIMDAN BAŞKA BİR ŞEYİM YOK DİYOR. neymiş emekli maaşına haciz konulamazmış. peki bu kirayı bu maaştan ödüyordu. böyle bir sisteme adalet denilebilir mi?? AYRICApolis dellilleri toplayıp getiriyor. adliyede hiç gecerliliği yok. savcı yeniden delil topluyor yetmiyor buda geçersiz hakim yeniden .halbu ki, osmanlıda olduğu gibi OLAY YERİNE AYNI ANDA HAKİM SAVCI POLİS BİRLİKTE GİDİP DELİLLERİ TOPLAYIP TANIKLARI DİNLEYİP AYNI GÜN KARARI VERSE HEM ADALET SAĞLANIR HEMDE DELİLER KARARTILMAZ. HEM TORPİL RÜŞVET GİRMEZ.

Günün Özeti