Dünyada aklanırsan, ahirette de kurtulur musun, paşa!

11 Ağustos 2019 Pazar

28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı İ. Hakkı Karadayı yargılandı, darbeye teşebbüs etmekten suçlu bulundu ve müebbet hapis cezasına çarptırıldı..

Ama yaşlı olması hasebi ile, mahkeme tutuklanmasına karar vermedi..

Oysa aynı yaşta, müebbet değil, 20 yıl ceza verilen, onlarca tutuklu var, cezaevlerinde..

Kendisine böyle torpil geçilince..

O da, cesaretlenmiş..

Hakkını yediği, zulme maruz bıraktığı insanlardan, helallik isteyeceğine..

“Ölmeden aklanmak istiyorum” diye avukatı aracılığı ile serzenişte bulunmuş..

Dünyadaki mahkemeler aklasalar, gideceği ahirette de mazlumların elinden, kurtulacağını sanıyor olmalı..

Hayır, hayır; gazetede bir köşe bulmuşuz, istediğimize atıp tutmuyoruz.

Bugünün yarını var. Dünyanın ahireti var. Karadayı için de var. Karahasanoğlu için de var.. Dolayısı ile, tek taraflı, kafamıza göre kimseye suçlama yapmıyoruz..

Avukatı aracılığı ile, “Bana ve arkadaşlarıma yönelik bu haksız suçlama, çok ağrıma gidiyor. Biz kesinlikle hukukun içinde kaldık. Darbe yapmak aklımızın ucundan bile geçmedi. Hükümet, parlamentoda değişti. Biz de emekli olup şanlı geçmişimizi yanımızda taşıyıp evimize çekildik. 20 yıl sonra, olmayan bir darbeyi olmuş sayıp FETÖ’cü polis, hakim/savcıların düzenlediği ve FETÖ’nün en son ve en pespaye kumpaslarından biri olan 28 Şubat davasını yeniden canlandırıp, bana ve 20 arkadaşıma verilen ceza aklın, hukukun, vicdanın dışındadır. Ben, ölmeden önce aklanmak istiyorum” diyen Karadayı’ya, arşivden belgeleri hatırlatmak istiyoruz..

28 Şubat 2002’de, 5 yıl önceki darbe girişimi Tempo dergisinin kapak konusu olmuş..

Şöyle anlatılıyor, AK Parti’nin kurulduğu ilk yılda, 28 Şubat’ta yaşanılanlar:

“Darbeyi Demirel önledi.”

Dikkat buyrun..

Post’u bile yok. Direkt “Darbe” deniyor.

O gün. Ertesi günü.. Sonraki gün. Ne Karadayı Paşa’dan, ne de bir başkasından yalanlama gelmiyor: “Nereden çıkarttınız darbeyi.. Kimse darbeye teşebbüs etmedi ki, Demirel de önlesin” denilmiyor..

Ya ne yapılıyor?

“Gazlayın gazlayın.. Tehdit edin.. Sopa gösterin. ‘Darbe olacaktı, Demirel önledi’ deyin.. ‘Ama şimdi Demirel de yok.. Darbeyi kafanıza yersiniz ha’ deyin.. Biz de emekli koltuklarımızda.. Ellerimizi ovuşturarak, tehdit içerikli haberlerinizi okuyalım..” diyorlar..

“Bu başlığın, Karadayı ile, direkt ilgisi yok ki, niye yalanlasın” diyeceksiniz..

Aynı haberdeki ilgisini vereyim:

“Erbakan’ın başbakanlıktan ayrılmasıyla sonuçlanan süreçte Demirel, Karadayı ile sürekli ikili görüşmelerde bulundu. Demirel’in çabaları sonucu 28 Şubat, Anayasal çerçevede kaldı.”

Bu ifadelerde de bir sorun görmüyor musunuz?

Haberin devamı var: “Üst düzey bir komutan da, konuya ilişkin olarak, ‘Şayet Demirel, Karadayı’yı ikna etmeyi başaramasaydı, ordu koalisyonun devrilmesini beklemeden yönetime el koyacaktı’ dedi.”

Dahası var mı?

Daha açık, nasıl anlatılacak, darbe?

Bu anlatım yapılalı, 17 yıl olmuş.

Yalanlama yok. “Yan cebime koy” var.

Kendi aralarındaki konuşmalarda, “Artık Ak Parti, bu haberlerden sonra, askerin sözünden kesinlikle dışarı çıkamaz. 28 şubat’ta ne olduğunu, çok iyi öğrendiler” muhabbeti yapılsın.

“Tek başına da iktidara gelseler, ne üniversiteler ile ilgili kanunlara dokundurturuz, ne de kılık kıyafet ile ilgili düzenlemelere. Askerin korkusundan, bir adım ileri gidemezler” diye efelen.

Şimdi mahkumiyeti yiyince, “Aklanmak istiyorum” de..

Bazı okurlarımız, “Kendi aralarındaki bu muhabbeti nereden çıkardın” diyecek.

“Kendi aralarında” derken.. Aslında onlar lehine tevil ettim.

Açıktan da söylediler bunları.

Delili mi, buyrun:

13 Mayıs 1997 tarihli Milliyet..

“Paşa’dan protokol dersi” başlığını taşıyor..

Başbakan katılmadığı törenlerde, görevlendirdiği bakan Genelkurmay Başkanı’nın önünde mi duracak, arkasında mı tartışması..

Evet, kıldan tüyden bir tartışma.. Orda dursa ne olur, burda dursa ne olur..

Ama paşa, siyasilere “Orda değil, burda duracaksın” dedikten sonra..

Bir de “Benim üç adım gerimde durmayı içlerine mi sindiremiyorlar” diyerek, siyasilere laf ediyorsa.. Zihniyetini de ele veriyor demektir..

Darbe delillerine devam edelim mi?

Edelim.. 25 Eylül 1997 tarihli Milliyet:

“Karadayı Defense News’e açıkladı: ‘Önce irtica ile mücadele” diye başlıyor..

“Köktendincilik ile mücadele TSK için hâlâ bir numaralı öncelik olmayı sürdürüyor” diye devam ediyor..

Ki o tarihte.. PKK binlerce askerimizi, polisimizi şehid etmiş olduğu halde..

Köktendincilik denilen birinci öncelikten ise, kayda geçen tek ölüm olmadığı halde..

İktidarda Necmeddin Erbakan var. Basında, “Erbakan Köktendinci siyasetçidir” suçlamaları var. Genelkurmay Başkanı da, “birinci öncelik, köktendincilik” diyor..

Ve 22 yıl sonra, müebbet hapse mahkum olduktan sonra, şimdi diyor ki: “Aklanmak istiyorum”

Aklan.. Çık halkın karşısına, “Ben köktendinci olarak, Erbakan’ı değil, şunu şunu şunu kasdettim” de..

Biliyorum, işin kolayına kaçacak.. “Fetullah Gülen’i kasdettim” diyecek..

İyi de.. Sen birinci öncelik olarak Gülen ile mücadele etti isen, onun okulundan gelenleri Genelkurmay’da niye karşıladın?

Erbakan’a ise.. Senin altındaki bir memur muamelesi niye yaptın?

“Uyduruyorsun. Karadayı, Erbakan’a öyle bir tavır sergilememiştir” diyeceklere, yine delilim hazır..

30 Nisan 1997 tarihli Milliyet’te, “Başkent’te sürpriz görüşme” başlıklı haber. 

Erbakan Başbakan. Karadayı da Genelkurmay Başkanı.. Karadayı Erbakan’a, NATO toplantısı hakkında bilgi vermek üzere geliyor..

Gazeteler görüşmeyi, şu ifadelerle haberleştiriyorlar: “Karadayı’yı Başbakanlık’a gelişinde merdivenlerin başında karşılayan Erbakan, grupta söylediği ‘kucaklaşmayı’ gerçekleştiremezken, Genelkurmay Başkanı’yla el sıkışmakla yetindi.” Bu ifadelerden sonra, Karadayı paşa, o gün, “Ben başbakanımın emrindeyim. Benimle kucaklaşmak isterse, kucaklaşır, el sıkışmak isterse, el sıkışır” dedi mi?

Demedi..  

“Ne demek merdivenlerde karşıladı. Bu onun büyüklüğüdür. Ben onun emri altındaki bir subayım” dedi mi? Demedi.

“Oh oh.. Hükümet itibarsızlaştırılıyor,  gidiyor” dedi. 

Bitti mi? Bitmedi..

Haberin devamında da, “Erbakan Karadayı ile makamında da uzun uzun tokalaştı. Erbakan’ın tokalaşma konusundaki hevesine rağmen Org. Karadayı’nın yüzünde sıkıntılı bir ifade olduğu gözlendi” deniliyor.

Ertesi günü Karadayı’dan bir açıklama var mı? Yine yok.

Şimdi ne istiyor? Aklanmak!

Neyden aklanmak?

28 Şubat’ta şişindikleri “Ben yaptım, ben yaptım” dedikleri darbeden..

Dünyada aklansalar bile, ahirette aklanabilirler mi?

Mümkün değil!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • DermanDerman1 ay önce
  Ozurdilerim ,emekli diye isim yazmisim,benim cevabim emekliye kara dayinin ahiretde hesaba cekilip cekilmeyecegini,Allah adina hukum vermeyin diyor biz hukum vermiyok Allah adina da konusmuyok Amma ,zulume ugrayan zalimden hakkin istiyokgercek hakim o olacak, egerki bunca pkk 40 yil sehit verdirerek komutan olmussa bununda bir hesabi var bir pkk iki irtica dusman olarak hayat suren lesker kalleslerunutmayin sizi bu millet besler sizi rahat uyutmayacak haksizliga ugrayan sesler.
 • EmekliEmekli1 ay önce
  Emekli siz 28 subati yasamadiniz galiba yorumlardandami anlasilmiyor ,bize anlatilan Allahinda,bir hesabi var bunu bilyoruz sen Allahin yaverimisinkiAllahin ,itimas gececeginimi saniyon,kafir gunahini burnuna konmus gibi girururmus.
 • Murat BabaMurat Baba1 ay önce
  Yazınız yine birçok insanın duygularına tercüman olmuştur.Karadayı ve diğer ayak takımı ülkenin başbakanına hemde halk tarafından seçilmiş rahmetli Erbakan hocaya çok sıkıntılar ve zorluklar yaşatmışlardı.Ama hoca her işi Allah ın izniyle çözüme kavuşturmuştu ben canlı şahidiyim.O dönem darbe ve teşebüslerininyada etkilerinin direkt mağdurlarından biriyim.Karadayı denen çapulcuya zerre kadar hakkımı helâl etmiyorum.Çünkükalbesaplanan hançer gb Türkiyeminkalbine saplanmıştı bu ve bunun gb parazitler.Kimleri görmedik ki?İkna odalarında başı kapalı olan hanımefendileri zorla dinden imandan çıkarmak isteyen Türkan Saylan denen kafiri mi? Aydın Doğan adında ulusal ve yerel medya patronu geçinenEmperyalist güçlerin maşasını mı?Devlete sızmış dışı müslüman görünen ama içi kof olan şeytan ve uşaklığını yapan Fettullah efendiyi mi? Yoksa 367garabetini çıkaranmesleği icabı zerre bilgisi olmayan sõzde hukukçu ki kendisi de maşaSabih Kanadoğlu denen densizi mi?Hangi birini sayalım.Yaz yaz bitmez bu sayfalar yetmez..Yeniyetmeler bilmez..Ama istikbalde kayıtlı hem burda... en önemlisi kişi ettiğini bulucak.zerrei miskal kadar hakkım varsa bile hepsine haram olsun.
 • AtıfAtıf1 ay önce
  Bu şahsın ve suç ortaklarının başka ağır suçları da var. Bunlardan bir tanesi de pkk ile mücadele de çok ciddi zaafiyetler göstermeleri. O dönemi yaşayanlar hatırlayacaktır. Bu şahıslar Vatan evlatlarının hayatlarını kaybetmelerine seyirci kalmışlardır.
 • Mehmet ÖztürkMehmet Öztürk1 ay önce
  Yorumlara bakıyorum ve şaşırıyorum. Ülkemde özgürlüğün olmadığını söylerler ama Cumhurbaşkanıma söylenmeyecek lafları ederler. Yazık ki ne yazık. O 80 li 90 yılları yaşayanlar bilir.
 • Hasan YHasan Y1 ay önce
  o zaman temizleyecektin bunlarin kokunu pasam. simdi bela oldukar basimiza. iktidarla guclenip darbe yapmaya kaldilar. cok pasif kaldiniz. sonunu dusunen kahraman olamaz.
 • UrfaUrfa1 ay önce
  Sağinda solunda iki Omuzda iki görevli meleike var paşa onların defteri sağlam otarafta duruşmada herşeyi söyleyecekler onlar yalan söyleyemez
 • emekliemekli1 ay önce
  milletin ekmeğindenmi çaldı kul hakkı yiyip zenginmi oldu her gün gıybet yalanlamı yaşadı 28 şubat dahil 15 temmuzu fetö dindarları yaptı o terörist dindarlar yaptı siz nerden bilebilmektesiniz ALLAH ın işini kimin aklanıpı aklanmıyacağını nasıl bir zamanlar fetönün her istediğini yapıp onun la birlikte olup onca askeri vatandaşı gıybet ve yalanlarla cezaevlerine tıkanlar bazılarının ölümlerine sebep olanlar için ne düşünüyorsun onlar ahrette aklanacaklarını sanıyorlarmı o zamanlar föte teröristleri orduyu ele geçiriyor dediklerinde adamlara küfür edenler görevlerine son verilenler ne olacak onlardamı aklanacaklarını sanmaktalar bişeyler bilmekteyseniz gaipten açıklayın vasiyet dediniz bugüne kadar yaşanmamış olayları darbelerin en kötüsünü yaşadı bu millet ülkenin elinde ne kaldı satılmadık ne madenler kaldı ne fabrikalar ne limanlar borç ayyuka çıkmış ekonomi bitmiş işsizimiz 8 milyona dayanmış ülke yol geçen hanına dönmüş çecremizde dost devlet kalmamış ordu savaşın eşiğinde yapılan yatırımlar 25 yıllığına yap işletle halk borçlandırılmış samanın etine her şeyimiz ithal bunlarıdamı o suçladığınız generaller yaptı
 • Seyyah Seyyah 1 ay önce
  Bu 1500 koruma ile gezen yada milletin HAKKINIGASP eden yandasa gavura ülkeyi yağmalardanlar, için onlara kilitlenesi.agzi kahrolasıca elleriyledestek verenler içinde geçerli bakalım mahşerde kim kimi.....
 • VızıltıVızıltı1 ay önce
  Hiç olmaz ise bu mübarek gün İslam aleminin kurban bayramını kutlamanızı beklerdik!.. Bayramınız kutlu olsun Ali bey.
 • Ali Desidero Ali Desidero 1 ay önce
  Demek ki neymiş,Gün döner hesap döner miş.. Şimdi 28 Şubattçılar hukuk içinde kalsalar, dış güçlerin hami ve desteği ile kendi ülke insanına zulmetmeseler Di Başlarına bu akibet gelmezdi..Bakara 251 "..... Biz bir grup insanı diğer biri ile defetmese idik, o yeryüzğnde fesad başını alıp giderdi.. Ama biz rahöetğnşz dolayısı ile böyle yaptık.." mealinde buyurur... Şimdi Ali kardeş bakıyorum, polemik, ajitasyon, çarpıtma herşey var.. Karadayı ve o günkü siyasiler yaptığı yanlışın siyasi, sosyal olarak ülkenin başına daha büyük belaların gelmesine sebep olacağını görse idi, acaba bu şapşallığı yaparlarmıydı. Ülkenin başına kravatlı İŞİD, Talibanı bela ettiler. Allah hakkı için bir kez Recep bey ve ailesini eleştirdi mi.! Oysa A. DİLİPAK abisi ne kadar çok pislikleri varsa yazıyor, AKP lileri.. Ali bey bir kez Dilipak"acevap vermedi..itiraz etmedi...
 • TunaTuna1 ay önce
  28 şubat, en alçak, en kahpe darbedir. Yapanlar, alkışlayanlar Rabbimin kahhar ismiyle muamele görsünler. Masumların, mazlumların elleri yakalarından inmesin.
 • saygısızlarsaygısızlar1 ay önce
  türkiyede her on yılda vatanseverlere karşı darbe yapıp her defasında memleketi 100 yıl geri götüren ve iktidarlarında her türlü zülüm işkence tecavüz ve katliamı yapanbu kemalistlrin hala ordudan temizlenmeyip ordunun bunlara emanet edilmesi darbecilerle karşı olduğunu söyleyen iktidarın samimiyetiyle çelişmiyormu. feto darbecileriyle yapılan mücadle bunlara karşı neden yapılmadı. anlaşılmaz.
 • recairecai1 ay önce
  "Dünyada aklansalar bile, ahirette aklanabilirler mi? Mümkün değil!" demis Musluman Ali Bey, acikca Allah'a sirk kosmus yazisinda.Tabii islam bilgisi yerlerde olunca anlayamamis.
 • turanturan1 ay önce
  Atayana hart hurt edenler birde efendisi bronson ve kavala ile uyumlu çalışan her meslekten olanlar
 • Mehmet ayMehmet ay1 ay önce
  Turkiye de irtica ile mucadele mutlaka yapilmalidir.Dindar gecinenler (musluman demiyorum) Islam dinini kendi siyasetlerine alet ederek islama cok buyuk zarar veriyorlar.Turk halkini allah ile aldatarak, Kendi cikarlari icin allahi dahi kullaniyorlar.Buna en iyi ornek fettulah gulen harekati......
 • AyhanAyhan1 ay önce
  Sen ahirette kesin kurtuldun da Allah adına yargı yapıyorsun sayın yazar. Senin yerin garanti galiba yazdıklarından ben bunu anlıyorum.
 • ULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETIULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETI1 ay önce
  Degerli yazar,elestirilerinizde genel olarak hakli oldugunuz halde son cumlenizde biraz sizin derinliginizle uyusmayacak laf etmissiniz:"dunyada aklansalar bile ahirette aklanabilirler mi? mumkun degil" derken aceleci sozler sarfetmissiniz cunku obur tarafla ilgili durumu ve muhakemeyi biz bilemeyiz ve hukum veremeyiz.Ayrica genelkurmayin birincil dusmani ile (o zamanki) pkk nin birinci dusmani ayni idi,yani ikisinin de tanimiyla koktendinciler idi,"kokten dinciler" yaftasi ise Turk milletinin ve onun parlementodaki temsilcilerinin kod ismi idi hem genel kurmayda hem de pkk icinde.Dolayisiyla Cumhuriyet kurulalidan beri gelenek degismemis Turk milleti hem asker icin (ozellikle Kazim Karabekirin orduya yerlestirdigi ermeni yetimleri icin)hem de pkk lilar icin ana dusman ve tehtid unsuru olmaya devam ediyordu.Cunku bu iki unsurun da sahibi ve tasmasini elinde bulunduran (hem TSK nin hem de PKK nin ) ve deyaraticisi olan emperyalist Turklerin toparlanip kendine geldikten sonraintikam almalarindan o kadar cok korkuyordu ki en kucuk bir tolerans dahi gosteremiyordu Turklerin secim mecim isleri ile iktidari kontrol etmeye baslamasi sureclerine.Yani burada unutmamamiz gereken iki onemli gercek var:1-"Irtica" emperyalist ve klonlarinin literaturunde Turk Milletinin kod adidir.2-Karadayi gibi garibanlari suclamanin bir anlami da yoktur cunku bu adamlar kendilerine mukayyet degildirler,bunlar emperyalizmin askeridirler,baska turlu davranamazlar,dusunemezler,cunku emperyalist onlari o sekilde klonlamis ve programlamistir.Adamlari rahat birakin,hic olmasa son demlerini stressiz yasasinlar,cunku gercekten de suclari yoktur.Eger pacan yiyorsa bu garibanlari degil de bunlarin tasmasini elinde tutan ornegin CENTCOM un komutanini ya da Amerikan kongresini elestir!Cunku sadece bizim acilarimizin degil dunyadaki tum insanlarin acilarinin ana kaynagidir Amerikan kongresi.
 • I gencI genc1 ay önce
  Çok güzel bir tesbit USTAT
 • Abuzer Abuzer 1 ay önce
  Ali bey Karadayı ve avanesi bu ülke ve topluma kötülük yapmıştır. İsrail, ABD ile işbirliği yaparak kendi ülkesinde, kendi sorununu hukuku çiğnediler. Neticede kullanılmış ve yabancıların amaçlarına payandalık etmişlerdir. Ve bu süreç aynı odaklarca kullanılarak, (tavşana kaç tazıya tut yöntemi) doğurduğu toplumsaltepki kullanılarak AKPprojesi olarak inşa edilmiştir. (A. DİLİPAK, A. KARSLI, N. GÜNGÖR. A. BULAÇ, M. YAZICIOĞLU, E. MĞTERCİMLER şahitler)Bu proje iktidar ve bileşenleri, İslamcılar, Kürtler, Cemaat,Liberaller, ikinci Cumhuriyetcler ile bir olup, kemalist vesayeti tasfiye etmişlerdir. Ancak H. Fidan, 17-25 aralık operasyonu ile RTE tasfiyesine dönüşünce ittiifak bozulmuş. RTE tüm eski işbirlikçileri tasfiye mücadelesine girmiştir...Şimdi bunlar ABD tarfından RTE ye karşı pres, manipülasyon aracıolarak kullanılıyor..RTE de bu gerçeği görerek kendini, devlet güç ve kurumlarını arkasına alarak korumaya çalışıyor. Her an yeni operasyona maruz kalma paranoyası içinde devlet politikasını biçimlendiriyor.Buda kişiyi koruma eksenli kanun devletini doğurmuştur. Yani Velayeti Recep Düzeni.. Velayet ve vesayet ardındaki farkı hukukçu olarak iyi bilirsiniz..! İşte bu da ülke ve toplum için çıkmaz sokaktır. Bunu bile ABD zamanın bulaştırdığı, uluslararası hukuk açısından yargılama konusu suçları, ekonomik durumumuz, siyasi operasyonlar (Babacan, Davutoğlu, Gül) yeni parti ile RTE den taviz almak için aparat olarak kullanılıyor. En son Suriye deki Güvenlik Koridoru meselesi Ortak Hareket Karargahı gibi aldatıcı işe bağlandı..RTE de iç kamuoyunu kandırmak için, sanki sonuç almış gibi pazarlanacak..Peki karşılığında ne taviz verildi! .. .Bir kere fiili olarak ABD üzerinden PKK PYD kantonu muhatap alınmış olacak..ikincisi PKKistan şu anda ülkemizdeki göç eden Suriyelilerin toprakları.. Hani buraya yerleştirecektik Suriyelileri?..Aslında ABD geçmişte nasıl, CHP ve MHP nin RTE karşısına C. Başkanı adayı olarak çıkardığı Ekmelettin operasyonu apmış ise,yeni parti kurma operasyonunu da RTE yi belli bir pozisyona sokmak, taviz almak için yapıyor... Eğer ABD ve RTE arasında a kalma olmasa idi, papaz krizinde bir tweet ile yapılan dolar operasyonu yaparlardı. Çünkü MB rezervleri ve ekonomimiz o zaman şimdiki den daha iyi idi.. Şimdilik Türkiye Rusya ya yanaşmamış oldu, PYD bölgesi inisiyatifi ABD İsrail de kaldı. S 400 Nisan 2020 ye sarktı..Rusya'nın S 400 batarya kurma strateji, avantajı rötar yaptı..!Bütün bunlar şimdilik RTE iktidrd kalmasını uzatan sonuçları doğurdu. Ancak İdlip ateşi topu ileRusya,İran, Suriye başımıza iş açacaklar. Ali bey 1999 Adana Anlaşması ile biz zaten 5 km Suriye ilçesine operasyon yapma hak ve hukukumuz var. RTE inatla bunu neden kullanmıyor da ABD ile PKK ve PYD işgal bölgesini kullanıyor. Oysa Esad meşru ve yasal muhatap, Putin de buna işaret etti. Ve Suriye ile yeniden masay oturulsa 5 km alanın 10,20,30 km ye çıkarılmasını geçici süre ile Türkiye'ye sağlar..!Ve bu alana bu yöreninülkemizdeki Suriyelileri yerleştirdi. Ayrıca bu sayede bu alan PKK PYD kontrolünden çıkardı.. Akit okurun fazla masal anlayacağınıza lütfen doğru, gerçekçi bilgi ve yorumlarınızı paylaşın.. Selamlar.
 • DoğrudaDoğruda1 ay önce
  Ben demokrat bir insanım.Hiç bir şeye(Rabbim hariç)körü körüne inanmam ve inanmadimda.Bu paşa bozmalarınıda hiçbir zaman sevmedim.Lakin ordada liyakat hiç bir zaman olmadı.Ancak olaya hep Ak partiye yapılanlar gözü ile bakma.Bu adamlar Türkeşe Demirele Ecevitede çektirdiler.Ama senin mevzun hep kendi davan.Sende çok veballisin ve sende hesap vereceksin.Yapılan hiçbir yanlışı daha irdelediğini okumak nasip olmadı şükür.İyi bayramlar.
 • bayram özarslanbayram özarslan1 ay önce
  Bayram günü bu vatan, millet hainlerinden bahsetmeyin ne olur. Alçakların hepsinin ALLAH BELASINIVERSİN...
 • gerek yokgerek yok1 ay önce
  bugun bayram, yazdigin yazi bugunun anlami ile mutenasip mi!
 • Hüseyin Hüseyin 1 ay önce
  Yarın elbet yakın ebed yakındır
 • NurullahNurullah1 ay önce
  Mason bu generaller. Bunlar Vesayetin ta kendileridir. Ve asla kaybetmezler. O zamanlar CHP içindeydiler, şimdi hep kazanan Akp içine doluştular. 28 şubat devam ediyor ve bugünün 28 şubatını Akp eliyle devam ettirdikleri için halk uyanamadı henüz. Akp'yi kullandıktan sonra bir kenara atacaklar ve yine başlayacaklar irtica söylemlerine. Bugünün ekilen tohumlarını, Erdoğan yokken 10 yıl sonra göreceğiz. Akp'siz yıllarda dindarlar adına kaybın ne çok olduğu gelecekte anlaşılacak.
 • Rasim DUMANRasim DUMAN1 ay önce
  İ.H.KARADAYI'nın bu "pişkin" ve "yüzsüz" tavrı, kendisine çok yakışıyor doğrusu. Devlet umûru ve terbiyesi olmayan bir insandan bâhsediyoruz. Herkesin gördüğü, duyduğu, bildiği ve "bütün acı hikâyeleri ile YAŞADIĞI" bir ihânet vetiresi olan 28 Şubat Darbesi'ne, onu kalkıp ta "darbe değil" demesi, hakikatı değiştirmediği ve değiştiremeyeceği gibi, kendisini de bugüne kadar bir sigaya ve nefis muhâsebesine tâbi tutmadığını, yaptığı ahlâksızlık, alçaklık ve nâdânlık ve nobranlıkları, bir vicdân ve insâf eleğinden geçirmediğini..., ve esâsen bu yüksek hâslet ve meziyyetlere de asla mâlik olmadığını isbât eder. O şu anda ahlâken tam olarak sukut etmiş bir insan profili veriyor. 1992-96 Arasında ARDAHAN'da vâzifeli idim. O vakitler ERZURUM Jandarma Bölge Komutanı olan Tümgeneral Osman ÖZBEK te, "çok hızlı" 28 Şubatçılarından biri idi. Onunla ilgili olarak zamanın Hükümeti ve merhûm Başbakanımız Necmettin ERBAKAN âleyhinde söylediği ve burada asla yazamayacağım kadar ağır ve galiz ve alçakça bir hâtıram var ki, o sözleri söylerken niçin onu orada vurmadım diye, hâlen içimde bir ağır yara ve ukde olarak kalmıştır. Bu alçak herife de, İ.H. Karadayı'ya da, Çevik BİR'e de, Erol ÖZKASNAK'a da...ve diger darbeci alçakların hepsine de hakkım haram olsun ! Dünyada da, âhirette de rezil ve kepâze rüsvâ olsunlar inşallah !!!
 • kibarcikkibarcik1 ay önce
  rabbıma hamdusenalar olsun mahşerde garıp gurabanın haklarının alınacgını dıyor bu ıstısnasız besmlesız zıhnıyetının tezahürlerininde hesap sorulacak gün var elhamdullılah veselam
 • Rasim DUMANRasim DUMAN1 ay önce
  Ben de emekli askerim. O günleri sıcağı sıcağına yaşamamış olsam, "Karadayı haklıdır" derdim. Amma, öyle değil. İ.H.Karadayı, mahkemenin kendisine geçtiği "torpil"in sarhoşluğu ile, işi iyice pişkinliğe ve yüzsüzlüğe ve hatta, "hayâsızlığa, utanmazlığa..." kadar vardırdı. Bizim sanki o günleri "yaşamadığımızı" mı, hâfızalarımızı kaybettiğimizi mi zânnediyor acaba..?! Yahu siz, karşınıza bir "direniş çıkmasın" diye, o zaman polisimizin elindeki Kalaşnikofları bile topladınız !!! Nereden mi biliyorum ? Ben 1996-98 arasında AKSARAY'da görevli idim ve o zaman Genelkurmay Başkanlığı'nca verilen emir ve bu emre, o zamanki Emniyet Genel Müdürlüğü'nün icâbet etmesi neticesinde, AKSARAY Emniyet Md.lüğü'ünden bir komiser kardeşimiz, kendi elleri ile bana ( 5 ) tane Kalaşnikof tüfeği teslim etmişti. Ve o zaman, bu uygulamadan dolayı üzüntü ve mahçubiyetimi, o komiser kardeşime belirtmek zorunda kalmıştım. Askerî literatürde Kalaşnikof, "ağır" silahlardan sayılmaz. Ama o vakitler, İ.H.Karadayı'nın "Başkan" olduğu Genelkurmayımız, polisimizin elindeki Kalaşnikoflardan bile korktu ve "ağır silah" kapsamında değerlendirdi. Tabii bu durum, polisimizn PKK karşısındaki ateş gücünü de son derece menfî ( olumsuz ) tesir etti, çok şehidler vermemize sebep oldu. 28 Şubat tam ve alçakça bir "darbe"dir, ve İ.H..Karadayı'nın, bunu inkâr etmesi, kendisini asla temize çıkaramaz. Hakkımı helâl etmiyorum, âhirette hesaplaşacağız inşallah. !
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  Az bile yazmışsınız bu darbeci hainlere
 • KahyaKahya1 ay önce
  Hocam sizin diğer yazarlarda da TV de program yapanlarda da çok rastlıyoruz insanlara ahir zamanda görürsünüz yada oraya havale etmek gibi sözler hocam orası çok karışık işte kimin ne olacağı kestirmek olmaz siz sanki yukarıdan icazet kağıdı almış gibi tavırlar hocam ve bu gibi yaklaşımlar biz cennette keyif çatar Ken siz cehennemde yanacaksınız der gibi oluyor zaten böyle düşünen ahir zamanını garanti edemez saygılar hocam
 • DermanDerman1 ay önce
  Aklanmak,bire akmak sensin,bu millete benzin dukup cakmagi cakmagi atesleyen sensin suc isleyen .demek vicdanin rahat deyil bugun bayram ,Allahin huzurunda egil tevbe etustunluk guc Allahin rutbede deyil seni yasli diye cea vermeyen adalet hukuk agirlastirilmis yasli insanlar nasil cezasini cekiyorsa oda ceksin burda olmasada ahiretde cekeceksik aklanmak sence nedir ne yapti bu millet,sana omrunce maas verdi sana hangi savasi kazandin sizlerin yuregi tas acimayin boylesine arkadas bunlar Allaha isyan eden ayyas sonun geliyor yavas yavas.
 • mehmet cetın ızmırmehmet cetın ızmır1 ay önce
  ne dunyada nede ahırette aklanamıyacaklar onlar mılletten temın ettıklerı ımkanlar sayesınde refah ıcersınde dunyayı yasadılar mılletın sılahını mıllete cevırdıler ulkelerıne hızmet degıl ıhanet ettıler olagan ustu toplanan yas kararları ıle ıhrac ettıklerı personelın ve aılelerının haklarını elbette hem bu dunyada hemde sedıt bır sekılde ahırette odeyecekler belkıde ahırete ınanmıyorlar ancak gıdınce gorurler bır okka samandan kac okka duman cıktıgını eger bırgun 2010 referandumu oncesı yas kararları yargı denetımıne acılırsa yas magduru olarak karadayı hakkında bır davada ben acacagım gorelım aklana bılecekmı oyle altın tepsıde ıktıdar sunma devrı sona erdı sımdı sahada bızım delıkanlı var tum ıslam alemının umudı oldugu gıbı bız yas magdurlarının da umıdıdır ınsallah karadayı olmeden duzenleme yapılır da neler olacagını herkes ıbretle ızler
 • Derman Derman 1 ay önce
  Basta yeni akit ve okuyucularina ,tum inanlarin kurban bayrami mubarek olsun.

Günün Özeti