Afedersiniz, Erzurum Kongresi kararlarını okudunuz mu hiç?

24 Temmuz 2019 Çarşamba

Her 23 Temmuz geldiğinde..

Bir söylemdir tekrarlanır..

“Erzurum Kongresi kararlarının yıldönümü..”

“Bugünkü devletimizin temellerinin atıldığı Erzurum’da alınan kararların hikayesi..”

“Milli sınırların bütünlüğünün vurgulandığı kongre..”

“Kurtuluş Savaşı’nın şekillendiği Erzurum’daki toplantı.”

Ve..

Bu seneye özgü olarak, “Erzurum kongresinin 100. yılı..” söylemi..

Ve yine bu seneye özgü olarak, İstanbul’a CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesi sayesinde üst geçitlere asılan afişlerdeki, “Erzurum Kongresi’nin 100. yıldönümünde, ‘Vatan bir bütündür, parçalanamaz’ diyenleri saygıyla anıyoruz” söylemi....

Bu ve benzeri daha nice tanımlamalarla takdim ediyorlar da..

Acaba açıp, kongrede ne kararlar alınmış, bir defacık olsun bakıyorlar mı?

Baksalar, küçük dillerini yutacaklar.

“Saygı duyuyoruz” diyenler, “Yok yok, kaygı duyuyoruz” diyecekler..

Bugünkü kafaları ile Erzurum Kongresi kararlarını yorumlayacak olsalar, “Bu da ne? Bu gerici ifadeler de neyin nesi” diyecekler..

Niye?

Çünkü kongre kararlarının kaleme alındığı dil, bugün bize dayatılan, bize kullandırılan, Erzurum Konresi sayesinde sonraki yıllarda yapılan dil inkilabı sayesinde mecbur bırakıldığımız bugünkü kullanılan dilden fersah fersah uzakta..

Bir somut örnek cümle aktarayım..

Kongre kararlarından, biraz sonra farklı yönü ile masaya yatıracağımız ikinci maddeyi vereyim:

“Osmanlı vatanının tamamiyeti ve istiklâl-i millimizin temini ve makam-ı saltanat ve hilafetin masuniyeti için Kuva-yı Milliyeyi amil ve irade-i milliyeyi hakim kılmak esastır.”

Bir iki kelime kulağınıza tanıdık gelmiş olabilir..

Ama “cümle itibari ile, ne deniliyor” diye sorsam, ben dahil, kaç kişimiz cevap verebilir?

Erzurum Kongresi katılımcılarına “saygı” sunan Ekrem Bey dahil, bu cümleyi tam olarak kaç kişi anlayıp, genç nesile aktarabilir?

Dildeki yozlaşma bir kenara bırakılsa da..

İçerideki yozlaşma, tamamen bir fecaat..

Hemen her gün..

Değişik vesilelerle..

“Padişahın hainleri.. İngiliz yardakçısı halifenin uşakları..” vs. şeklinde bizlere hakaretler edenlerin önlerine, Erzurum Kongresi kararlarını koyup, “Şu maddelerde ne deniyor?” diye sorsak..

“Cumhuriyetin çocuklarıyız..  Laikliğin ölümüne savunucularıyız” diyen ekibe hatırlatsak.. 

“Tam anlamanızı beklemiyorum ama.. Şu cümlede saltanat ve hilafet kelimeleri geçiyor, ne deniyor acaba burada” diye sorsak..

Cevap verebilirler mi acaba?

“Aydınlanma.. İlericilik.. Çağdaşlık..” diye diye.. Tepemizde boza pişirenlere sorsak..

“Erzurum kongresi kararlarında, saltanat ve hilafet için ne denilmiş acaba?” diye..

İçlerinden bir tanecik de olsa, cevap verebilecek tarihçi çıkar mı acep?

Onlar “Erzurum Kongresi” derler..

“Atatürk Erzurum’da toplamıştı” diye söze girerler ve orada işi bitirirler ama..

Gerisini es geçerler ama..

Biz açalım..

Erzurum Kongresi’nin ikinci maddesinde, padişah ve halife için ne deniyor, hatırlatalım:

“Saltanat ve hilafet makamının korunması için Kuvayı Milliyeyi etken ve millî iradeyi egemen kılmak esastır.”

Şaşırdınız mı?

“Ne diyor bunlar ya?” diye küçük dilinizi yutmak üzere misiniz?

Sakin olun..

Rahmetli Mustafa Müftüoğlu, 50 yıl önce seri halde kitaplar çıkartmıştı; “Yalan Söyleyen Tarih Utansın” ismi ile...

Laikçi çevrenin tarihçileri, bir yandan laik cumhuriyetin temellerinin Amasya’da, Sivas’ta, Erzurum’da atıldığını iddia ederlerken..

Bakın o tarihi dönüm noktalarından Erzurum Kongresi’nde alınan kararlarda, ilk hedef olarak ne amaçlanmış?

“Saltanat ve hilafetin korunması.”

Eee, bugün hani, nerede saltanat? 

Nerede hilafet?

Saltanat için çok meraklı değilim ama..

100 yıl önce yaşasa idim, yine “İslamda saltanat emredilmemiş. Çok önemli değil.. Biz işimize bakalım.. Saltanat da olur, başka bir şey de.. Hilafeti kaybetmeyelim” derdim ama..

Bu açıdan, Erzurum Kongresi’nin katılımcılarından, kendimi bugünkü sisteme daha uyumlu gösterebilirim ama..

Geldiğimiz noktada, saltanatın yanı sıra..

Üstüne hilafet de gitmiş durumda...

Ve bu ikisinin birden ortadan kaldırılmasının temellerinin, Amasya Tamimi’nde, Erzurum Kongresi’nde, Sivas Kongresi’nde atıldığını söylemiyorlar mı!

İşte o an, hafakanlar çöküyor bana..

Kardeşim, resmen bir takıyye yapmışız..

“Saltanatı, hilafeti koruyacağız” diye yola çıkmışız..

İkisini de devre dışı bırakmışız..

Bari, bir vesile uydurup, “Erzurum Kongresi’ni unutun” diyelim de..

Takıyyemiz çıkmasın ortaya..

Bunu da düşünmüyorlar..

Nasıl olsa, şablon ifadelerle, “Erzurum Kongresi’nin 100. yılı” deriz..

Geçeriz..

“Üst geçitlere ‘Saygı duyuyoruz’ diye afişler asar, reklamımızı yaparız.. Olur biter” diye düşünüyorlar..

Kim açıp bakacak ki, Erzurum Kongresi’nde saltanat ile ilgili ne karar alınmış, 3 sene sonra ne yapılmış? 

Erzurum Kongresi’nde hilafet için ne denilmiş, 5 sene sonra ne yapılmış, diye kim soracak ki?

Biz okumaz bir toplumuz..

At yalanı, yaz Büyükşehir Belediye Başkanlığı afişlerine, geç-git işine..

“Milli birliğimizin, beraberliğimizin ve bağımsızlığımızın inşa edildiği çok önemli bir buluşmadır. Kongrenin 100. yılında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnet ile anıyorum” de, kongrede ne karar alınmış, sonra ne yapılmış, hiç hatırlatma, olsun bitsin bu iş..

Kim, nerede görecek de soracak, Ekrem İmamoğlu’na: “Erzurum Kongresi kararlarındaki, son maddeyi bilir misin? Birliğimizin İslam kardeşliğinden geçtiğini hatırlatan maddeden haberin var mı senin?”

Sahi, Erzurum Kongresi kararlarını, önümüze alıp, bugünle bir karşılaştırma yapmaya var mısınız?

Nelerin sözünü vermişiz..

Neleri kaybetmişiz?..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • sertaçsertaç19 gün önce
  Sayın yazar sende yaz kafana göre inandır kendi kitleni. Osmanlı tarihini bilmediğinden yada sana anlatılan tarihle tarih öğrendiğine eminim. TC nin kurulma sebebi Osmanlının çöküşüdür. Tıpkı şuan yaşadığımız Akp hükümeti dönemi gibi. Hiçbir oluşum keyfekeder olmaz. Osmanlı sevr anlaşması ile paylaşıldığında ortaya çıktı bir ormanlı askeri olarak M.Kemal Atatürk ve onun emrine tabi olan paşalar (Kazım Karabekir, Evren Paşa). Allahtan korkun ve utanın yaptığınız ihanetten. Badem bıyıklı yarım akıllı sürüsü
 • DeriDeri22 gün önce
  Osmanlı 600 sene hüküm sürmeden önce (1299) selçuklu devletine karşı çıkıp(1308) osmanlı beyligini olan etti.çünkü selçuklu devletinin gücünü kaybettiğini artık yok olmaya mahkum olduğunu gördü. TC de osmanlının yok olacağını gördüğü için kuruldu. Türklerin yapısında bir devlet kurma yapısı olduğundan dolayı kurtuluş savaşında devleti kurmak için harekete geçildi. Tüm hareketlerinde saltanatı kurtarmak için değil yaşadıkları toprağı kurtarmak için yaptı anadolu insanı. Çünkü her savaşta saltanat için askere gidiyor 30 da geliyor iş yok rumun yada ermeninin yanında amele olarak çalıştığını görüyor ve artık dir demenin zamanının geldiğini gördüğü için savaştı. Cumhuriyetin ilanında tüm anadolu da bir coşku vardı artık her şeyin farklı olacağına inandıkları için. Açık eski kayıtları trt de yayınlanmış savaş gazilerinin anılarının olduğu belgeseli neden savastiklarini onlar dan dinleyin gelişi güzel yorum yapmayı bırakıp insan olun
 • Yavuz SelimYavuz Selim23 gün önce
  Üstadım usta kalemine sağlık
 • Gencoğlu'naGencoğlu'na25 gün önce
  Hadislere inanır mısın? "Halifeler Kureyşten olur" hadisine göre Osmanlı dedemizin halifeliği geçerli değil. Çünkü Kureyş kabilesinden değiller. Halife İstanbulu İngiliz işgalinden kurtarmak için ne yaptı? Planı neydi? Ayrıca, 1 Ürdün dinarına bak bakalım. Arkasında ne yazıyor. Kimin resmi var? Büyük Arap İsyanı kime karşı yapılmış? 
 • ULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETIULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETI25 gün önce
  Sayin yazar,birakin yuzyil onceki olaylari ve olgulari,insanlar gunumuzun maddi gerceklerine bile ilgi duymuyorlar abstrakt konular zaten cekim alanlarinin disinda kaliyor sonsuza kadar.Emperyalist insanlari oyle bir klonladi ki,yeme icme ureme ve siddet uretmekten baska hicbir sey dusunmuyor kara yiginlar.Emperyalizmin marsinda ne diye bagittiriyorlar bu kara kafali ve kara kalpli yiginlari"On yilda 15 milyon embesil yarattik her yastan".Ve emperyalist bile korktu bu kendi yarattigi ipini koparmis frenkesteinlerden,onun icin bir kulbunu bulup da total olarak yok etmek istiyor kendi urunu olan bu kara yiginlari ve bu yok olusa hazirliyor onlari.Su anda son darbe icin son rutuslerini yapiyor emperyalist.Kara kafalilar ise bagirip cagirmaya devam ediyorlar avazlari ciktigi kadar ne istediklerini bilmeksizin.
 • EmrklEmrkl25 gün önce
  Neden bir kurşun atmadan gittiler üsküdar Haydarpaşa’yı bilirseniz orada bir İngiliz mezarlığı var kurtuluş savaşında İstanbul’da örgütlenmiş milis güçler İngiliz hangarlarında bulunan uçakları dahil bir çok yerde mühimmat depolarına yaptıkları eylemlerle büyük zarar vermişlerdir ayrıca bol miktarda silah ele geçirmişlerdir o sıralar Avrupa devletleri arasında anlaşmazlıklar vardır ingiltere ülke içinde halkında yıllardır süren savaşlar nedeniyle husursuzluk başgöstermiştir Osmanlı’nın savaşlarda kaybetmesinin en büyük sebebi Osmanlı egemenliğinden memnun olmayan Yunan Balkan Bulgar makedonya suudi Arabistan Suriye Libya gibi valiliklerin içindeki halkların bir bölümünün İngiliz desteğinide alarak ayaklanmalarıdır Osmanlı 3milyon M2 toprağını kaybettiğinde MKemal doğmamış bir kısmında ise çocuktu 1dünya savaşında ise Sadace bulunduğumuz topraklardan az bir fazlası kalmıştı işte bu topraklarında kaybedilmemesi için kurtuluş savaşı verilmiştir kaybeden İngiliz destekli Yunan savaşın sona ermesinden 1hafta sonra 1 general 3albayını kaybedilen savaşın sorumlusu kabul edip idam etmiştir MKemal padişahın yaveridir Anadolu’ya gidecek 38 kişilik grubun içine padişahla konuşması sonucu girmiştir ancak bir İngiliz casusunun bu kadar subayın Anadolu’ya gitmesinin sakıncalarını İngiliz genel kurmaya anlatıp bu iş pek hayırlı değil demesiyle sayı bildiğimiz az sayıya indirilmiştir gönderilme sebepleri Trabzon Rize Güneydoğudaki Rum ve Ermenilerin baş kaldırmaları dır elbette bu değildi padişahda neden gittiklerini bilmekteydi halkın bilinçlendirilip örgütlendirilip eğitilip silahlandırıldıp işgalcilere karşı savaşın temelini oluşturmaktı
 • şenay doğan şenay doğan 25 gün önce
  türk halkı islamı değil saltanatı ve hükmetmeyi seviyor o yüzden kim ona dünya saltanatını vadederse onun peşine takılıyor hilafet sevdasının da temelinde hükmetme arzusuyatıyor allaha emanet olun
 • MKAMKA25 gün önce
  Bir zamanlar tek adamlık rejimi amerikanın dayatması, emperyalist güçlerin bir uydurması gibi sözler söyleyenler şimdi tek adam rejimine geçti. Yani o zaman öyleydi şimdi böyle diyenler bu söylemlerin arkasında duranlar çabucak çark edip tek adam rejimi nasılda destekliyorlar. Cumhuriyetin temeli elbette Erzurum sivas kongrelerinde atıldı. ATATURK o kadar geri zekalimiydi hoop diye birden tekim değiştirecek önce nabız yokladı ve ölümlü bulundu şimdiki CUMHURIYETI kurdu. Şimdi olduğu gibi yanı bir zamanlar başkanlığa karşı cikankanlar şimdi parlement sistemden çıkıp tek adamlık rejimine geçti.
 • Türkiye de bizim Osmânlı da...Türkiye de bizim Osmânlı da...25 gün önce
  @emekli: Sizin mantığınızla gidersek Selçuklu'yu da suçlayabiliriz.!? Ama şu suâlime samîmi bir cevâb beklerim: Cihân Harbi nihâyetinde, en güçsüz ânımızda Pâyıtaht İstanbul'u işgâl eden İngilizler ve Fransızlar beş sene sonra yani biz Yunan Harbi'ni (Millî Mücâdele'yi) kazanmamıza rağmen İstanbul'dan nasıl oldu da tek kurşun atmadan çekil(ebil)diler.?! Müsâdenizle şu târîhi haqîqatin de altını çizelim ki: M. Kemâl Paşa'yı, Mondros Mütârekesi'nin ağır maddelerini hafiflettirecek protesto faaliyetlerinde bulunmak ve Anayurdumuz'da yeniden derlenip toparlanarak güç toplamak maksadıyla Anadolu'ya âdetâ bir Pâdişâh vekîli gibi gönderen de yine oHânedân mensûbu son Hükümdâr Altıncı Mehmed, Sultân Vahîdüddîn Hân'dır ..!
 • AhmetAhmet25 gün önce
  Çok güzel yorumlar okudum, vatan kıymeti bilmeyenlere, dinini oyuncak edinmişlere, dini siyasetleri ne alet edenlere, insanları Allah ile aldatanlara müthiş cevaplar vermişler. Hepinize selam olsun,bu tayfa artık lale devirlerinin son zamanlarını yaşıyor, Allah bu asalaklara daha fırsat vermesin
 • Bu Vatan'ın sâhibi elbette "biz"iz..!Bu Vatan'ın sâhibi elbette "biz"iz..!25 gün önce
  @emekli: Bu kadar cehâlet ancak mürekkeb (okumumla) ile olur.?! ...o zamânlar Pâdişâhlar "teb'a'sına yani "vatandaşlar"ına "kullarım" da derdi..!Şimdi sizin köyün sâhibi "başka"sı mı.?! Lütfen, yani..!
 • emekliemekli25 gün önce
  memleketin en zor durumunda 1 nci dünya savaşını kaybetmiş osmanlı ve müttefikleri ve bu savaşta milyon m2 toprak elden çıkmış istanbul işgal kuvvetlerinin eline geçmiş ve bir adam şöyle demişNASIL GELDİLERSE ÖYLE GİDECEKLER peki soruyorum şimdi bu memeleketi İNGİLİZLE rle bir oluphanedanlığı devirip cumhuriyeti kurdu diyenlere HANEDANneden ingiliz fransız gemilerinin 100 lercesinin istanbula bir mermi atmadan girmesine izin verdi HANEDAN lığı engelleyen bir adamM.KEMALmiydi neredeydi o anlı şanlı osmanlı orduları neredeydi 7 denizi fetheden donanma bir mermi atacak güçlerimi yoktu hiç olmazsa kayıp verdirerek yiğitçe savaşarak girebilselerdi oda olmadı peki ÇANAKKALE savaşında yüzbinlerce şehit gazi boşunamı verildi o ingilizlerde bir o kadar kayıp verdikleri halde giremedikleri istanbula 2 yıl sonra HANEDAN neden bir mermi bile atamadan SEVR antlaşması imzalanmasa bile ellerini kollarını sallayarak girmelerine izin verdiler HANEDANnın yanında savaşmayan koşmayan bu millet neden hain denilen M.KEMALin yanında savaştı o zayıf parçalanmış dönemde TÜRK milletini ve kendileri için kutsal saydıkları istanbul izmir egehatay iskenderun akdeniz mademki ATATÜRK le beraberdilerde neden ele geçirmek parçalayıp yıkmak bir o kadar kolayken yapamadılarda 100 yıl bekleyip çok güçlü olduğumuz bugünlerimibeklediler çünkü o sevmediğiniz adam ancak osmanlı halkının sevdiği o adam ve onunla ölüme giden o milleteNASIL GELDİLERSE ÖYLE GİDECEKLER cümlesiyle o kalpleri o vicdanları o cesur yürekleri şaha kaldırarak bu topraklarında işgalinin önlemesine vesile olmuştur eğer çok istiyorsanız PADİŞAHLIK dönemini 82 MİLYONA REFARANDUM LA SUNUN PADİŞAHLIKMI LAİK CUMHURİYETMİ
 • emekliemekli25 gün önce
  eskiden bu millet oturduğu köyü vatan sanırdı okumak sadece hanedan mensupları ve önemli denilen yani bu günün burjuvası için geçerliydi zaten örneğin istanbul saray ağaları sultanlar cariyelerin büyük bir bölümünü paşaları veziriazamlar mimarlar kaptanıderyalar devşirme hristiyanlardan oluşmaktaydı yeniçeri ocaklarını oluşturan yeniçerilerinde büyük bölümüdevşirmeydi TÜRK leri oluşturan halktan bir kişi bulumazsın hanedanlıkta görev verilmiş halk önemli değildi bu nedenlede padişah bu halka kullarım diye hitap eder halk ise kızdığında padişahım senden büyük ALLAH var demiştir
 • VATANSEVERVATANSEVER25 gün önce
  gencoglu denen şahıs;halifelik nedir önce onu öğren Kuranı kerimi oku bilmiyorsan pc başında ona buna laf yetiştireceğine aç türkçe mealini okuMüslümanların rehberi kuranı kerimdır... sizde suç yok. Hz ALİNİN DEDİĞİ GİBİ Âlim, ölse ԁe уaşar, cahil ise уaşarken ölür.
 • YuzbasiBozkurtYuzbasiBozkurt25 gün önce
  Şimdi sayın yazar, odediğin ifadeler Arap alfabesiyle, Fars dilbilgisi kuralları çerçevesinde Türkçe yazılmıştır. O yüzden bugün değil 1920'e dönüp herhangi bir Anadolu köyüne götürüp o metni koysan o köyde ancak bizim anladığımızı anlar - bu izahat sanırım dil devriminin niçin gerekli olduğunu anlamana yeter.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer25 gün önce
  Kaleminize..sağlık..İngilizlerden..izil..al..anadoluya..git..ben..halifenin..yaveriyim..diye..saygı..itibar..gör..erzurum..kongresi..vs..toplantılarda..saltanat..hilafet..sadakati..yemini..et.....artık..kepazelikler..ortaya..çıkarılmalı..Yalan..tarih..kitapları..çöpe..GERÇEK..TARİH..KİTAPLARI..YAZILMALI..OKUNMALI..Siyonist..yalakalığı..deşifre..edilmeli..
 • AhmetAhmet25 gün önce
  Üç yıl zarfında saltanat ve hilafet makamı neler yapmış, İslâm ülkesini kimlere nasıl, niçin verilmiş bunları da anlat. Anlatabilirsin.
 • Türkiye Cumhûriyeti'nin Dîni, İslâm idi...Türkiye Cumhûriyeti'nin Dîni, İslâm idi...25 gün önce
  29 Ekim 1923'de Cumhûriyet ilân edildiğinde: Kânûn i Esâsîsi (Anayasası) Şeriat (İslâm Hukuku) idi. Dîni, İslâm ve dahî yazısı İslâm Yazısı (Osmânlı Türkçesi) idi. İstânbul Dolmabahçe Sarayın'da da bir Halîfe yi Müslimîn'i oturuyordu.!?
 • Hânedân'dan Cumhûr'a / Halk'a..!Hânedân'dan Cumhûr'a / Halk'a..!25 gün önce
  @Gerek yok...: Cumhûriyet, devletin sadece bir "Hânedân/Sülâle" tarafından değil de ehliyeti ve dahî liyâkati hâiz her teb'a/vatandaş tarafından idâre edil(ebil)mesidir.!? Yani Cumhûriyet, aslında "Hânedân" idâresinden "Cumhûr" yani "halk" idâresine geçiştir. Yoksa, îlânından beş-on sene sonraki "devrilmiş" ve geçmişini ihmâl ü inkâr eden bir devlet idâresi tarzı değildir..!
 • gencoglugencoglu25 gün önce
  Mustafâ Kemâl Paşa da bir insân idi..! diyen arkadaş onda şüphe yok fakat insan olduğundan şüphe eden ...lere diyeceksin bu sözü çünkü adamı mezarında bile rahat bırakmayıp onun için dağa taşa hermetrekareye .. diktiler dikmeye devam ediyorlar yazık değilmi...
 • VATANSEVERVATANSEVER25 gün önce
  gencoglu ... atalarınız olmassa bu gün burada ... çok meraklıysan gider suriyede işide katılırsın halifelik ile yönetiliyor embesil neden zorunuza gidiyor suan ismınbred veyatomas değilse o insanlar sayesinde onursuzluk yapmayın az onuruzun duruşunuz olsun.Vatan kelimesi size ne ifade ediyor .akıllı ol hilafetmiş sahte kahramanlıkmış..
 • MantıkMantık25 gün önce
  Saltanat ve Halifelik ile Milli İrade zıt yönetim anlayışı değil mi. Milli İradenin (seçimin) hakim olduğu yerde Padişahlık olur mu. Belliki bu karar Padişah ve saltanatın tepkisini almamak için alınmış yada söylenmiş.
 • kibarcikkibarcik25 gün önce
  ne mutlu Allahcc Resulı hz Muhammed ın ızınden gıdıyoruz elhamdullah vesselam
 • gencoglugencoglu25 gün önce
  vatanseverrumuzlu cahil öncelikle sen vatansever değil olsan olsan hain olursun hilafetin ne işe yaradığını çanakkale şehitliğini inceleyerek görürsün hilafetin ne işe yaradığını o taptığın .. halifenin emri olduğu için anadoludaki bütün komutanların selaaniklinin yanında durmasından anlarsın o bahsettiğin arap toplumları hilafet olmadığı için böylesi darmadağın haldeler halife olmadığı için önüne gelen ezip geçiyor halife olmadığı için sömürülüyorlar halife olmadığı için perişan haldeler halife olmadığı için fetö gibi şetyytanlar çıktı daha da çıkar toplumlar insan vücudu gibidir baş yoksa hayatta olmazlar kurtuluş savaşı konusuna gelince ne kurtuluş savaşı sadece yunanlılar ile savaşıldı onlarda taaa ankara polatlıya kadar geldiler top sesleri meclisten duyuluyordu sakarya bursaya dayandılar kııkçı kırık yunanlıları durduramamışlar bide ahkam kesiyorlar sonra yunanistan kralı ölünce yunan komutanlar kariyerlerinin tehlikeye gireceğini düşünüp yunanistana döndüler haliyle komutansız kalan askerler geri çekilmek zorunda kaldılar siz halen kahramanlık hikayeleri uydurun
 • Özcan gürkanÖzcan gürkan25 gün önce
  adamsın Ali Karahasanoğlu
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ25 gün önce
  Bakın, size çok önemli birşey anlatacağım: Dünyada yaşayan ve yaşamış olan hiç kimse boşuna yaratılmamıştır. Her insanın bir yaratılış gayesi vardır. Çoğumuzun İslâm düşmanı olarak gördüğü kişiler bile farkında olmadan Allah'ın dinine hizmet ederler. Bu bağlamda; Mustafa Kemal'de, farkında olmadan, İslâm'ın kıyametten önceki yeryüzü hakimiyetinin temellerini atmıştır. Eğer, saltanat kaldırılmamış olsaydı, Hz. Peygamber'in soyundan gelecek olan Hz. Mehdi'nin, başa geçmesi imkansız olacaktı. Hiçbirşey göründüğü gibi değildir. Dünyada yaşananları iyi takip edin, göreceksiniz ki; kâfir olsun müslüman olsun herkes farkında olmadan Mehdiyyet'e hizmet ediyor. Ve herşey bu hedefe kilitlenmiş durumda. (Allah'a emanet olun).
 • ORHAN İNANORHAN İNAN25 gün önce
  BU MİLLETİ YALAN DOLAN İLE TUŞA GETİREBİLMİŞ OLMANIN VAHŞİ SEVİNCİNİ YAŞAMAYA ALIŞMIŞ HAYSİYET YOKSUNLARINA SÖYLENECEK ÇOK SÖZ VAR DA ,BUNA İSLAMİ TERBİYEMİZ MÜSAADE ETMEZ..ELLERİNE SAĞLIK.ONLARIN GÖZÜNE SOKSAN DA GÖRMEZLER AMMA SEN YİNE YAZMAYA DEVAM ET..BELKİ BİRİLERİ MERAKLANIR DA İKİ DOĞRU BİLGİ SAHİBİ OLUR..ELLERİNE SAĞLIK..
 • Gerek yok...Gerek yok...25 gün önce
  Ya bu senin dediklerini azbuçuk tarih okuyan butun Turkler biliyor.. O mucadele kolay kazanilmadi.. Elbette adim adim gidilecek ve cumhuriyet sonra ilan edilecekti.. 
 • HALİL"eHALİL"e25 gün önce
  milletin telefonlarını ORTAM dinlemesine al,yapmadığını birakma.sonrada atatürkün sözünü yaz.atatürkün ne kadar büyük biri olduğundan bahset...."atatürkçüyüz" de;milletin telefonlarını dinle.sonra ahlakın ve dürüstlüğün öneminden bahset.adalet istiyoruz" de.kendi vicdanında samimiyetinle bir konuş.gerçektende atatürkçü olupta,ben başkalarının mahremiyetini dinleyen bir şerefsizim" de.dahası gerçek bir atatürkçü bunları yapabilir mi?tıpkı fetö gibi milletin,ailelerin özeline giren birinin atatürkçü olmasından dolayı,haysiyetsizliğin dibini bulmuşsun.yine her türlü pisliği yap ama birisi atatürkü eleştirince sende kalkıp dürüstlük,adalet adına;"ne mutlu türküm diyene"de...
 • M.Kemal Paşa ve arkadaşları Büyük Osmânlı Devleti'ni batıran İttihâd ü Teraqqî'nin "b takımı" idiler..! M.Kemal Paşa ve arkadaşları Büyük Osmânlı Devleti'ni batıran İttihâd ü Teraqqî'nin "b takımı" idiler..! 25 gün önce
  29 Ekim 1923'de ilân edilen yeni Türk Devleti yani Türkiye Cumhûriyeti Devleti tab'îtârîhî seyrine muvâfıq olarak bir "İslâm Cumhuriyeti" şeklinde arz i endâm eylemişti..!
 • M.Kemal Paşa da netekim Osmânlı'nın bir askeriydi..!M.Kemal Paşa da netekim Osmânlı'nın bir askeriydi..!25 gün önce
  Mustafâ Kemâl Paşa'yı haqîqaten çok az tanıyoruz ve resmiyette tanıtıyoruz.?!
 • Mustafâ Kemâl Paşa da bir insân idi..!Mustafâ Kemâl Paşa da bir insân idi..!25 gün önce
  @gencoğlu: Mustafâ Kemâl Paşa da bir insândı..! Asıl mesele, onu bir bütün olarak hatâsıyla ve sevâbıyla değerlendirebilmektir..!
 • TarıkTarık25 gün önce
  Sayın yazar papalık nasıl bir işe yaramıyor sa!(Katolik var,ortadoks var,Protestan var)Halifelik te bugün bir işe yaramaz!(Sünni var,Şii var,maliki var ,Hanbeli var, var Alevi var, var oğlu var!)Boşuna hayal kurmayın kimse kimseyi takmıyor, takmaz da!
 • HALİL UMUTLARDDRHALİL UMUTLARDDR25 gün önce
  "Ne mutlu Türküm diyene".-Mustafa KEMAL ATATURK-
 • Şanlıurfa Şanlıurfa 25 gün önce
  Allah razı olsun ali kardeş içimizde ne kadar satılmş ikiyüzlü hain köpek var
 • erhanerhan25 gün önce
  asıl tutarsızlık,aykırılıkhem bölücülerle işbirliği edip ,bu sayede kazanacaksın sonra da." vatan bir bütündür,parçalanamaz"sloganı atacaksın. Muhafazakar kesim adına konuşup,yazanlar,şimdiki CHP nin ve Atatürkçü geçinenlerinAtatürkçülüğe ne kadar aykırı tutumlar içinde olduklarını ortaya koyamıyor. .Onlarda meydanı boş bulup, geçinmelerine devam ediyorlar
 • gencoglugencoglu25 gün önce
  mjuhammet yıldız...öncelikle adını değiştir iğrenç ötesi rezil necasewtt atatürk istese kendini padişah halife ilan ederdi diyor işte okadar cahilsin ki gerçi nasıl cahil olmayasın kamaalizzzm gibi sapkın ideoloji ile zehirlenmişsin okadar cahilsin ki osmanlı soyundan gelmeyen birinin padişah olamayacağını halife olaamayacağını bile bilmiyorsun şayet olsaydı ittihatçılar kendilerini padişah yaparlardı. sen şuan suç işliyorsun 5816 sayılı kamali koruma kanuna muhalefet ediyorsun derhal tutuklanman lazım zira atatürkü insanları kullanan kandıran biri gibi gösteriyorsun bu suçtur sizler taptığınızla haşrolacaksınızda bizim için ne büyük bir zulümdürki aynı gemideyiz yoksa...
 • aydın"dan muhammed"eaydın"dan muhammed"e25 gün önce
  "....cahil halkı örgutlemek icin...." kurtuluş savaşını veren halk mı cahil.kurtuluşu savaşında anadoludaki halk nasıl cahilmiş... cahil bir halk kurtuluş savaşını nasıl verecek?türk halkı yani anadolu insanı bir ifan üzerine yaşıyordu.anadolu hiçbir zaman cahil olmadı.resmi tarihin ezberidir bu?kaldı ki anadoluda işgale karşı direniş atatürkten önce başlamıştı.atatürk sadece daha önce örgütlenen,örgütleri birleştirdi.hep demiyor muyuz?türk milleti esaret altında yaşayamaz" diye,çünkü hurriyet türk halkının veya anadolu insanının ruhunda vardır"diye...şu tarihi kendinize göre yontanları okumaktan sıyrılın artık.
 • İzzetİzzet25 gün önce
  doğru aynen katılıyorum fakat o gün ve o şartlarda öyle yazılması gerekiyordu .o günün şartlarında yazılanları bu günun şartlarıyla değerlendirmek akla abestir .sayın gazetecilerin ve yazarların en büyük hatalarından biridir bu.
 • VATANSEVERVATANSEVER25 gün önce
  gencoglurumuzlu şahıs senden fazla tarih bildiğim kesin siz biat kültürünü daha iyi bilirsiniz sizin derdiniz türkçülük ile siz yeni tarih yazmaya devam edin.Kurtuluş savaşında ülkenin durumu ortada siz atatürkü yok saymakla tarihi yok sayamassınız hilefet gelse ne değişecek bir bakın islam coğrafyasına ne durumda bir coğunda otoriter rejim var yada kukla kralllar prensler yönetiyor siz doğu akdenizden bi habersiniz bakın kim kimle beraber bakın pkk kim destek veriyor pkk hangi topraklarda faliyet gösteriyor size iyi uykular
 • şenay doğanşenay doğan25 gün önce
  kurban olduğum allahım dinine kafir eliylede yardım eder benim hevasından konuşmayan her sözü vahiy olan tertemiz şerefli peygamberimin mirasını yağmalayıp kendi heva ve heveslerini insanlara din diye yutturmuş islam alemini de kafirlere pazarlamış ve arkalarından geleceklere de bu iğrenç mirası bırakmış islam dünyasını yerle bir etmişler kurban olduğum allahım bize acı başımızdan deffettiğin bu büyük fitneyi bir daha başımıza bela etme amin allaha emanet olun
 • ayla yüğrükayla yüğrük25 gün önce
  Osmanlının halen yaşadığı, kurtuluş savaşının henüz çok erken evresini ifade eden erzurum kongresi kararında elbette hilafet vb den bahsedilecek. sonrasında gelen sivas kongresi ve cumhuriyetin ilanına degin geçen 4 yıl içinde bazı değişim ve dönüşümlerin olması çok olağan. Buradaki en önemli konu kuvay-ı milli vurgusudur. ayrıca bütün kongreler ve kararlar okullarımızda okutuluyor zaten. Okumuşlar mı ne demek oluyor??
 • gencoglugencoglu25 gün önce
  vızıltı ... tarihe ingilizlerin gözüyle bakan sizlersiniz sapkın ideolojik kammmlizm dinizie öyle tapıyorsunuzki 3000 yıllık türk tarihini yok sayıp tarihi 90 yıla indirgeyip üstüne sadece bir kişiyi göklere çıkarıp tapıyorsunuz sırf her yerde tapınmak içinde dağlara taşlara her metrekareye putlarını diktiniz cahiliye devrinde dahi sizin putlarınızın çeyreğinin çeyreği yoktu hadi onlar hem tapınıp hemde yemek için yeyilecek malzemelerdn yapıyorlardı peki sizin yaptığınız putlar yeyilmezde bronz taş vs malzemelerden yapıyorsunuz yahu o putlara harcadığınız paraları hizmet için harcasaydınız Türkiye şimdi uzaya koloni kuracak kadar ilerlemiş olurdu sahi birazcık yüreğin varsa cevap versene o milyonlarca hiç bir işe yaramayan putları hangi amaçla niçin yaptınız? saygı için deme ağır söz ederim saygı için en fazla herşehrin meydanına dikilir belirli gün ve haftalarda saygı seramonileri yapardınız ama amacınız tapınmak olduğu için her metrekareye put diktiniz. selanikli için padişah ve halife olsaydı demişsin saltanatı kaldırıp halife olmaya niyeti vardı taaki ingilizler lozanda hilafetin kaldırılmasını şart koşana kadar sonra bir numara hilafet karşıtı oldu padişah olmaya gelince osmangazi soyundan değildi nasıl padişah olacaktı? işte böyle boş beleş sallıyorsunuz ... cahillersiniz
 • YılmazYılmaz25 gün önce
  Muhammet YILDIZ denilen aciz,Samsun'a gönderilmek isterken bin türlü mazeret üretti,ne istediyse verdiler zorla gitti,hem de İngiliz işgalinde ki Samsun'a neden başka yere değil! Vahdettin kaçtı diyor Nutukta,öncesinde ise Yüce padişahım,ellerinizden öperim,saltanatınız ve halifeliğiniz ebediyen sürsün diye meclis konuşmaları var resmi hem de,bu nasıl bir ruh halidir bu.Ayrıca Lord KİNROS Vahdettin'i geçici sürgüne götüren gemi Dolmabahçe'ye yanaşmıştı yazıyor Atatürk isimli kitabında.Merzifon'da İngilizlerin tüm orduyu nasıl çektiklerini de yazmış Nutukta,İngilizler yazsın birileri oynasın,sen de dinle bu hikayeleri.
 • NihalNihal25 gün önce
  Bende şaşırmıştım İstanbul caddelerine onca Atatürk afişleri asılmış yazıyı tam okuyamıyordum.Ahanda CHP yine başladı ayağının tozuyla Atatürkü kullanmaya deyip içimden geçirdim sonraiyice yanaşıp yazıyı okumaya çalıştım evet Erzurum kongresiymiş neyse.Neymiş orada yazan hilafetin masuniyeti yani ne demek bu hilafet masum ise neden Osmanlı sürgün edildi neden kaldırıldı ne oldu da ne oldu ??????
 • Doğrusu...Doğrusu...25 gün önce
  "Erzurum Kongresi’nin ikinci maddesinde, padişah ve halife için ne deniyor, hatırlatalım:“Saltanat ve hilafet makamının korunması için Kuvayı Milliyeyi etken ve millî iradeyi egemen kılmak esastır.”Şaşırdınız mı?"Bizim zavallı kemalistler daha bunu anlayıp "özümseyememişler", nerde kaldı ki 29 Ekim 1923'de ilân edilen yeni Türk Devleti'ni yani Türkiye Cumhûriyeti Devleti'nin aslında bir "İslâm Cumhuriyeti" olduğunu idrâk edip sindirebilmiş olsunlar.!?
 • Gurbetçi...Gurbetçi...25 gün önce
  Sayın Cumhurbaşkanı'm, 2015 seçim beyânnâmenizde de va'dedilmiş olduğu üzere, YURT DIŞINDAN BORÇLANARAK EMEKLİ olanlara hiç değilse "MİNİJOB" yani "yarı zamanlı" ÇALIŞMA HAKKInın bir ân önce verilmesini çok ricâ ediyoruz. Teşekkürler, vesselâm..!
 • uyan tcuyan tc25 gün önce
  bunlar hep içimizdeki vatan haini hıristiyanlar bilhassa osmanlıyı yıkan yahudilerin oyunuydu. oyun hala devam etmektedir bu sefer tc yi parçalamak istiyorlar. orta doğudaki olayların baş çıbanı ısrael vede yahudistan abd yi yöneten yahudilerdir. gerek daeş -pkk -pyd-dhkpc - fatöş vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleri piçleridir. kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge piçi abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk parti değil tc nin içine yahudiler tarafından yerleştirilmiş yahudilerin truva atıdır.chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir.(gerçi atatürk'de sebetay selanik yahudisidir) .chpkk bilhassa bu yahudilerin vede hıristiyanlar destekledikleri partidir. Bu gün yada 50 sene önce iş bankası atatürk hisseleri chpkk da olmasaydı bu gün yada 50 sene önce chpkk diye bir parti olmayacaktı. iş bankası ve bankanın ortaklıkları 450 küsur büyük fabrikalar chpkk nın en büyük arpalığıdır. Atatürk'e dışarıdan yahudilerden gelen emir üzerine , hazineye ait olması gerekirken atatürk hisselerini yönetmesi için chpkk ya devredilmiştir.Atatürk' yahudi olmasaydı zaten yahudilertc nin kurulmasınıda engellerlerdi.(osmanlıyı yıkaniçimizdeki ve dışımızdaki vatan haini yahudilerdir.)
 • receprecep25 gün önce
  Allahtan gayrı herkes ... olmuş bence.geçmişin iyisini kötüsünü bırakalım bir kenara ve asıl mesele vatanımızı bayrağımızı ve dinimizi aslını bozmadan tıpkı 1400 küsür sene önce temelleri atılmış değişmez ve değiştirilemez şeri hükümlerini nasıl yeniden hayatımıza aksederiz onu düşünün çünki her şey değişir amma islam değişmez değiştirirsen dinden çıkar allahsız ve şirk işlemiş bir halde gidersin
 • aydınarzuaydınarzu25 gün önce
  ilk defa orijinalini açıp okudum Milli Egemenlik Belgeleri adı altında tbmm açık arşivinde mevcut.Bunca zaman keklenmişiz.Sarsıldım.
 • VızıltıVızıltı25 gün önce
  Tarihe İngiliz gözlüğüyle bakanların Erzurum'u, Sivas'ı, Amasya'yı başka okuması beklenemez elbet. Dua edin ki, Atatürk saltanatın başına geçip kendisini halife ilan etmemiş. İlla da cahiliye dönemi özlemindeyseniz "halife" Bağdadi orada duruyor, giyin fistanınızı takılın peşine.
 • hurşit GÜNDOĞANhurşit GÜNDOĞAN25 gün önce
  ‘AKP olmasın da isterse Komünist Parti olsun’24 Temmuz 2019, Çarşamba 08:00 AAPAYLAŞFetullahçı Terör Örgütü’nün siyasi ayağı ile tartışmalar devam ederken, ben FETÖ’nün parti teşkilatlarına nasıl sızdığını, edinebildiğim birkaç örnek üzerinden yazmaya devam edeyim. Son yazımda, MHP Ülkü Ocakları’na sızmış bir kadın FETÖ’cünün nasıl “Asena” taklidi yaptığını anlatmıştım. Amacım burada adı geçen partileri suçlamak değil, sadece FETÖ’nün parti ayrımı yapmadan, amaçları doğrultusunda kullanabileceği her partiye sızmaya çalıştığını anlatmaya çalışıyorum.Yani FETÖ’cülerin ilkesiz, sahtekar, yalancı ve iki yüzlü, pardon yüzsüz hallerini göstermeye çalışıyorum. Dediğim gibi FETÖ’cüler bunu yaparken de parti ayrımı yapmıyor. İşte size FETÖ’cülerin ByLock yazışmalarına yansıyan başka bir örnek; “Tarih: 29 Aralık 2015 Gönderen: Habib Olgun, Alan: Mehmet Fidan, Şükür abi uğraşıyoruz, Valla abi “Olacak gibi değil” dedim.Ben AKP’lileri görünce domuz görüyor gibi oluyorum. “Başka parti olsun” dediler, ben de “Tamam” dedim.“AKP olmasın da isterse Komünist Parti olsun” dedim. Abi her gün ayrı bir şerefsizlik oluyor, affedersin.Ben “Yapamam” dedim. Valla “Millet mi?”, bir şey dediler Abdurrahman Karslı’nın Ben de “Siz bilirsiniz, CHP bana yakın” dedim hiç oy vermedim ama neyse, gerçi belediyede vermiştim.İnşallah, bu hafta görüşeceğiz. İnşallahTarih 13 Ocak 2016.Gönderen: Habib Olgun,Alan: Mehmet Fidan.Bugün geldiler, “Cuma görüşelim” dediler. Geçen “Millet Partisi olur mu?” dediler. “Siz bilirsiniz” dedim. Bugün “HDP dediler” “Siz bilirsiniz” dedim. Ama cuma CHP diyeceğim, “Olur” derler, daha iyi olur gibi. Ya HDP’ye gider gelirim ama resmi boyutuyla zor olabilir. Ama CHP olsa, HDP’de zaten tanıdık çok. Bir dile getirin CHP’yi olursa güzel olur. CHP’yi söyledim ben arkadaşa. O da oraya bildirecekti. Hocam iyi akşamlar.Yarın için siz de bir şey söyleyin inşallah.” Bir zamanlar, AKP ile çok yakın işbirliği yapan FETÖ’cüler, 2014 yılından sonra tam bir savaş açmıştı.Yalnız AKP karşısındaki tüm siyasi partilere değil, dernek, vakıf, tarikat ve cemaatler gibi resmi, gayri resmi tüm örgütlenmelere sızarak topyekün bir mücadele başlattılar. Yalnız burada adı yazılan partiler değil, milletvekili listelerine de nasıl sızmaya çalıştıklarına dair örnekleri bir sonraki yazımda anlatacağım.FETÖ sonunda işi, 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimiyle, hükümeti yıkıp, Anayasa’yı askıya almak ve TBMM’yi kapatmaya kadar vardırdı. O tarihten sonra da amacından vazgeçmeyen FETÖ’cüler, “Renklendirme” stratejiyle tüm toplumsal örgütlere girmeyi hedeflediler.Örgüt belgelerine göre “Renklendirme” adını verdiği bir yöntem ile FETÖ’cüler, İlim Yayma Cemiyeti, Milli Görüş, MHP, BBP, CHP, AKP ve SP yanında Nakşi, Kadiri, Halveti, Menzil, Nur cemaatleri; Erenköy, Çarşamba, İslamoğlu gibi gruplara sızma kararı aldı. Başta yazdığımı tekrar edeyim, amacım partiler dahil tüm örgütlenmelerin dikkatini konuya çekmek, çünkü hep söylüyorum; dikkat FETÖ çıkabilir.alıntı -Nedim Şener NOT:İÇİMİZDEKİ SİYASİ VE BÜROKRAT İLE ESNAF KILIĞINDAKI KRIPTOLARA DİKKAT EDELİM TEMİZLEYELİM İPLİKLERİNİ SAVCILARIN ELİNE VERELİM Mİ.YOKSA YENİ VE DAHA ŞİDDETLİ 17 TEMMUZ LARI BEKLEYELİM Mİ.?
 • gencoglugencoglu25 gün önce
  vatansever adlı yorumcuya; uzunca yazmışsında boş beleş yazmışsın kelime oyunu yapmışsın yapılan hainlikleri saklamak için kendini yırtmışsın ama olmamış bizden kimse cumhuriyetle uğraşmıyor 3000 yıllık türk tarihinin 90 yıldan ibaret sayılıp sadece 1 kişiye tapılırcasına yalanlarla övgüler atfedilmesiyle uğraşıyor öyleki çocuklar kamaaalizm zehriyle kırılıyor deselerki secde et hiç sormadan secde edecek kıvamdalar yani tarihi yalanlarla sadece bir kişiye endeksleyip 3000 yıllık türk tarihin yok sayanlarla derdimiz var. ozamanın şartları demişsin padişah çanakkale savaşında HALİFE OLARAK FETVA YAYINLADI VE BÜTÜN MÜSLÜMANLARI CİHADA ÇAĞIRDI GİT ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİNE ŞEHİTLERİN YARISINDAN ÇOĞU ARAPLARDAN HALEP ŞAM BAĞDAT TAAAA ZANZİBAR DAN BİLE ŞEHİTLER VAR hilafet buydu işte hadi saltanatı anlarımda HİLAFETİN KALDIRILMA AMACINI MANTIKLI OLARAK İZAH ET HELE BANA. ben izah edeyim ingiliiiz şeytytanları lozanı imzalama karşılığında HİLAFETİN LAĞVEDİLMESİ ŞARTINI KOŞMUŞLARDI ve ingiliz şetytytanları taaa hilafet kaldrılıncaya kadar lozanı imzalamadılar nezamanki hilafet kaldırıldı ozaman imzaladılar tarihleri iyi takip edin izmir iktisar kongresine kadar hilafet göklere çıkarılıyordu inönü lozandaydı ingilizler hilafetin kaldırılmasını şart koşmuşlarda ne hikmetse tam o güne kadar hilafet göklere çıkarılırken bir anda hilafet hakkında AĞIR İTHAMLARDA BULUNMAYA KÖTÜLEMEYE BAŞLADILAR ve ingilizlerin emri yerine getirilip hilafet kaldırıldı. SAHİ BU İNGİLİZ ŞEYTTYTYTANLARIN HRİSTİYANLIĞIN İKİNCİ MERKEZİ OLAN İSTANBULU NEDEN NEYİN KARŞILIĞINDA TEK KURŞUN ATMADAN ÇEKİLDİLER? ki bu ingilizler necassetlerini bile karşılığını almadan vermezlerken hristiyanlığın merkezini neyin karşılığında tek kurşun atmadan terk ettiler o günün şartları neydi?
 • Şinasi Şinasi 25 gün önce
  200 sene yada 100 sene hatta bazen 400 seneki olmuş şeylere yada o olanların doğruluğuna inanıyormusunuz belkide çok inanıp bilmediğiniz insanın resmini asıyorsunuz Atatürk dahil hiç bir tarihe inanmayın yalan dolanla doludur geçmişte olmamış şeyler için burada birbirinize kavga etmeyin vatan millet din naraları atmak yerine bu gün bir kişiye hayır yapın yaşlılara iyi davranın bu yeter işin kolayına kaçmayın
 • Osman AdıyamanOsman Adıyaman25 gün önce
  az daha bu koruma kanunu kaldırılmasın bu yazıyı okuyan ve geçmişin bize anlatıldığı gibi olmadığını bilen sanırım son nesil biz olacağız
 • ismirliismirli25 gün önce
  Ne güzel işte. Padişaha kul olma devri bitti. Padişahın kullarım dediklerine, Atatürk "efendiler" diye hitap ederdi.
 • hüseyinhüseyin25 gün önce
  ... Lozan'ı, "adaları da İtalya'ya bıraktık" diye "hezimet" varsayanlar, Ege'deki adalarımızın hali hazırdaki işgale karşı konulmayarak Yunanistan'a terk edilmesi hakkında ne düşünüyorlar?- Lozan'ı, "Mısır ve Sudan'ı teslim ettik" gerekçesiyle "hezimet" varsayanlar, o gün "teslim edilmemiş" görüşülmesi sonraya bırakılmış Irak'ın kuzeyindeki Türk illerinin bugün peşmerge ve terör yapılanmalarına "teslim edilmiş olması" yahut Kuzey Kıbrıs'a dair "ver kurtul" politikası geliştirenler hakkında ne düşünüyorlar?- "Masada toprak kaybedildiği" gerekçesiyle Lozan'ı imzalayanlara her nevi hakareti "layık" görenler, İtilaf Devletlerini, Osmanlı topraklarını "işgale davet eden" Mondros'u imzalayanlar/imzalatanlar hakkında ne düşünüyorlar?- Lozan'ı, "azınlıklara tanınan haklar"ı çarpıtarak karalayanlar, Lozan'da böyle bir hak ve yetki tanınmamış olduğu halde Bursa, İzmir, Isparta, Kütahya ve Tekirdağ'a metropolit atayanlar hakkında ne düşünüyorlar?Bir de unutmadan;- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin "Lozan" ve "Erzurum Kongresi" kutlama afişlerini "israf" ve "kirlilik" olarak tanımlayanlar, 31 Mart gecesi kazanılmamış bir seçim galibiyetinin kutlandığı malum afişler yahut Türk askerini bir terör yapılanmasıyla neredeyse özdeşleştiren 15 Temmuz afişleri hakkında ne düşünüyorlar?Bugün, bu soruların -eller vicdandan çekilmemek suretiyle- cevaplanması benim için kafi!İngilizler düşünsün, bizlik bir durum yok!
 • s gümüşoğlus gümüşoğlu25 gün önce
  "ÇAMUR AT İZİ KALSIN"BUNU ÇOK KULLANIYOR BU YAZAR. elbet yazdıklarına inanan çıkacaktır. ama ısrarla yazmaya devam.. Tarihi kahramanlar yazar tarihçiler (senin gibi yazarlar) değiştirir.
 • gencoglugencoglu25 gün önce
  vayyyyavyyyy çok büyük kazıklı kapak olmuş elinize sağlık sayın yazar tebrik ederim
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ25 gün önce
  türkiye demokratik laik ve hukuk devletidir.o zamanki cahil halkı örgutlemek icin tabiki saltanatı ve halifeligi kullanacaktı. öyle demese millet cumhuriyet laiklik icin savaşmazki.millet bunların ne oldugunu bile bilmiyor.o yuzden halife ve saltanat icin savaşın dicek tabi.ataturkun dahiligi burda. insanları örgutlemek gaza getirmek onun ustun yetenegidir.o yuzden sizin korkak padişahlarınızdan olmamıştır.o yuzden ataturk kendini padişah yada halife ilan etmemiştir.etse edebilirdi. ama etmedi. anlayın işte zekayııı.
 • Bartınlı Bartınlı 25 gün önce
  Sayın yazar'ın söyledikleri doğru lakin hilafet makamı lavedilip tbmm'nin hükmü şahsiyetine devredildi o meclisin yetkileride tek adam sistemine heba edildi.
 • Teşk ederim.Teşk ederim.25 gün önce
  Sanal dünyada yaşayanlar anlamaz.Şu ‘KAMAl’ meselesini de aydınlatacak bir yazı yazsanız iyi olur.Anıtkabirde nüfus cüzdanı,eski Meclis’te duvarda asılı ulus gazetesi manşeti duş ülkelerle yapılan yazışmalarda kullanıldığı görülen Kamal ismini neden kullanmıyorlar acaba.
 • MusaMusa25 gün önce
  Meclis acilmadan hemen once 1920 basinda Kuvayi Milliye heyeti Mazhar Mufit i Vahdeddin e gonderdi. Ankara ya gelmesini istedi. Vahdeddin reddetti ustelik halife ordusu toplayip Kuvayi Milliye ye saldirdi. Sakarya savasindan sonra isler degisip Kuvayi Milliye muhkem hale gelince Vahdeddin gecmiste yaptiklarindan dolayi kendisi gelemeyeceginden Sehzade yi Ankara ya yollamak istedi Kuvayi Milliye de Yok ya 3 kofte 5 kurusa yenmi ? dedi afedersiniz defol git dedi. Erzurum Sivas ve Meclis acilisi sirasinda Saltanat ve Hilafetin korunmasi soylemleri dogrudur ancak Saltanat ve Hilafet acikca ve isteyerek ihanet etmistir.
 • atakanatakan25 gün önce
  HalaTÜRKİYE yi hazmedemeyen akitçiler, derdiniz ne ingilizsömürgesi ,abdmandası size göremuhtemelen.Vatan hainleri ülkeyihazmedemeyen,düşmanı denizedöktürmeyen, keşke yunan galip gelseydi diyenlerdalmuş 4 bir yan...
 • Ayşe Ayşe 25 gün önce
  Din hilafet i kaybettik gavurun oyuncağı olduk çöküş için aileyi seçtik az çocuk çok seküler keyif için ahiretidüşünmeyi yok ettik kadem gibi feminist türbanlı kadınları kullanarak dindar nesli yok ettik
 • hizipsavarhizipsavar25 gün önce
  yıllarca bu millete yalan dolan tarih öğretmişler. bir dönemin aydın geçinen yobazları dönmeleri kırmöaları islamı ve kimliğimizi unuttrmak için yapmadıkalrını bırakmamışlar. bin yıllık tarihi ile utanç duyum karalayan geçmişne saygı duymayan başka bir millet varmı. o olmazsa olmazdık diyen kibilir kimin çocuğu olurdunuz diyene veledi zinalrı ne idüğü belirsiz cenabetler. osmanlı olmasa bu gün ne islam ne de türkler oldurdu haçlılar şimdi çoktan ibraihimi abraham, davutu devid yapmışlardı . ama bunu söyleyenler için sorun yok zaten cibileyetleri oraya dayanıyor. artık kartları açık oynayacak açık konuşacak zaman. karından konuşma devri bitti. herkesi özellikle kendini sakalayıp müslüman ve türk rolü yapanları açıklayacaksınız. yoksa at izi it izine karışacak. sonuçta ikiside hayvan derseniz siz bilirsiniz ama bir ısırıyor haberiniz olsun.
 • Ali karaAli kara25 gün önce
  Halife 2 Seneca Sonora yunanla savasana oduya eskiya surusu diye fetva verdiMustafa kemalide niye savasiyosun diye idama mahkum ettiAli bey bunu niye yazmiyosunErxurum kongresine ihanet eden kim olmus oluyor bu durumda
 • bayram ali korkmazbayram ali korkmaz25 gün önce
  Milli mücadele-kuvayı milliye- ,birinci meclise kadar Osmanlı ve hilafeti kurtarma, ikinci meclisten sonra Osmanlı ve halifeden kurtulmayadönüştürülmüştür.
 • selçuk şahinselçuk şahin25 gün önce
  SİNAN bey kordonda bira bedava demişsiniz nerede olduğunu da söyler misiniz? ben öyle bir yer bilmiyorum da.orada tek olan şey her insanın karşısındakine saygı göstermesi. isteyen birasını içiyor isteyen içmiyor. isteyen mini etek şortla oturuyor isteyen tesettürlü.kimse de kimseye karışmıyor. emin olun bira içenlerle tesettürlü bayanlar bi süre sonra kalkıp birlikte halay çekiyor orda. herkes mutlu yani neresi zorunuza gidiyor anlamadım.saldıralım öldürelim mi bira içenleri bunu mu istersiniz yoksa anlattığım tabloyu mu.
 • abdulmetinabdulmetin25 gün önce
  beri taraftakilere öteden beri hep takiyyeci der dururlar (rahmetli erbakan hoca neler çekmişti bunlardan) lakin takiyyenin danişkasını kendileri yapmışlardır ve hala da yapmaktadırlar..nice vatansever insanlar kullanılıp daha sonra süründürülmüşlerdir, 'm.akif gibi mesela'
 • vel hasılı kelamvel hasılı kelam25 gün önce
  vel hasılı kelam... ilber ortaylı her iki uç kesimleri de darıltmamak için bunları pek konuşup,yazmaz.hoş kendisi inkılap tarihi uzmanı da değil.
 • SİNAN"ASİNAN"A25 gün önce
  SİNAN, üniversite yıllarımda,sinan diye bir arkadaş vardı.herkese küfürle konuşurdu.ettiği küfürlerde öyle sıradan küfür değildi.tam bir kırıktı.ağır,bel altı küfürle kimse adama dayananamzdı.sıkıntılı,sorunlu bir adamdı.kendini ben çok kitap okurum"diyerek milleti kandırıp kendini de etrafını da aldatıp dururdu.adam benimlede konuşurken küfürlü konuşurken,artık dayanamayıp.arkadaşlık listesinden çıkarttım.bunu niye yazıyorum.senin de ondan farkın yok.vesselam...
 • VATANSEVERVATANSEVER25 gün önce
  Sayın yazar bir yazınızdada lütfen gerçekleri saptırmayınız.Bizim gibi başka bir millet toplum varmıdır acaba atalarıyla ceddiyle bu kadar uğraşan. Toplumun bir kesimi Osmanlı'nın (1700-1900 yılları) alıp veremediği var bir kesimin ise Cumhuriyet dönemiyle alıp veremediği var.Bu gün varsayalım saltanat devam etseydi ne değişecekti?Süper güçmü olacaktık,Hicaz,balkanlar,filistin,ortadoğuda ve kafkaslarda kaybettiğimiz toprakları gerimi alacaktık cumhuriyet buna engelmi oldu? Osmanlı devleti 1. dünya savaşını kaybetmiş vatan toprağı işgal altındapaitahtın olduğu başkent istanbul işgal altında bu yazıları yazarken insanların aklı ile dalga geçmeyin o günkü şartları da göz önüne alın sizin tarihten bi haber olduğunuzu anlamak için filozof olmaya gerek yok .Halifelik 3 mart 1924 kaldırılıyor.Elhamdülillah müslümanız Hz Muhammed'in ümmetiyiz.Halifelik osmanlıda neden Hicaz,filistin,ürdün,suriye,ırak vb bir çok toprağımızı kaybettik hangi müslüman milletler kafir devletler ile bir olup bize karşı savaştı sonuçta halife müslümanların lideri sizinden bir açıklama bekliyorum aydınlatın bizleri,Çünkü artık hilafet vasfını yitirmiş sadece makam kalmış işlev yapamaz halde millet saltanat ve hilafeti kurtarma derdinde değil öncelik vatan toprağı olmuştur.
 • TaşkınTaşkın25 gün önce
  Hz. Peygamber yerine halife mi bırakmış? Gücü olmayan halife ne işe yarar? Sultan Reşad'ın cihat çağrısına kim uymuş? İngiliz, Fransız, Rus ordusunda ne kadar Müslüman vardı biliyor musun?
 • Sinan Sinan 25 gün önce
  Ali bey kime ne anlatıyorsun İzmir kordonda bira bedava Ankara’da İstanbul’da ne zaman olacak ha birde parklarda köpek pisliğini almak için eldiven poşet gerisi teferruattır hilafeti bunların sırtına kaynak makinasıyla kaynatsana tutmaz
 • YALÇIN KÜÇÜKYALÇIN KÜÇÜK25 gün önce
  evet gizli tarih 2 adlı kitapta yalçın küçükte bu kongrede bu tarz kararlardan bahsediyor.resmi tarih için;"resmi tarih, sadece hutbe'dir" diyorsorunda burda kazım karabekir.ve yanındaki birçok ekip,vatan kavramıyla,atatürkün vatan kavramı başka sınırlar çiziyor.KİME NE ANLATACAKSIN.
 • SmilieSmilie25 gün önce
  Ben size başka bir bomba patlatayım Erzurum Kongresine çağırılan fakat katılmayan iller :Elazığ,Diyarbakır,Mardin. Çok düşündürücü değil mi. 3 üde malum kürt nüfusun yoğun olduğu iller.Bitlis kürt aşiretleri kongreye üyelerini göndererek destek vermiştir haklarını yemeyelim. Ayrıca Erzurum kongresi yerel bir kongre olup ulusal nitelik taşımamakta fakat aldığı kararlar ulusal niteliktedir ve ilk olması açısından Türkiye Cumhuriyeti tarihi için bir mizandır bu yüzden önem arz etmektedir.Ayrıca sizin bahsettiğiniz hilafet ve saltanat korunacaktır maddesi iyi niyetle uzatılan dala saltanat kötü niyetle çeşitli müdahelelerle Sivas kongresini engellemeye çalışmıştır.Nihayetinde Sivas kongresinde Erzurum kongresinde alınan o karar haklı olarak çıkartılmıştır. Milletin bağımsızlığını ancak milletin iradesi ve azmi kurtaracaktır yine bu bağımsızlığın ancak milii egemenlikle sürdürülebileciğifikri egemen olmuştur.Türk Tarih Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Müdürlüğü Belge 55 (Sivas Kongresini Baltalama Girişimleri) Hani kürtler milli mücadelede yer almış deniliyor ya işte size milli mücadeledeki yer aldıkları misyonu anlatır ifadeler."Kongre teklifi kabul etti. Bundan sonra ben açıklamalara şöyle devam ettim :«Buraya Galip Bey adında bir vali tayin edilmiş, geliyormuş. Ancak, bunun Harput Valisi Ali Galip Bey mi, yoksa Trabzon Valisi Mehmet Galip Bey mi olduğu anlaşılamadı.Fakat biz başka bir bilgi elde ettik. Mister Nowil adında bir İngiliz binbaşısı Bedirhanlılar’dan Kâmuran Celâdet ve Cemil Bey’lerle birlikte, yanında on beş kadar Kürt atlısı olduğu halde Malatya’ya gelmiş ve mutasarrıf Bedirhanlı Halil Bey tarafından karşılanmışlardır. Harput Valisi de görünüşte bir posta hırsızının peşine düşme bahanesiyle otomobille Malatya’ya gelmiştir. Bu maksatla bunlara Adıyaman’daki müfreze de verilmiştir.Maksatlarının Kürtleri, Kürdistan kurulacağı vaadiyle aleyhimize çevirerek, bize karşı suikast yapılmasına yöneltmek olduğu anlaşılmış ve karşı tedbirlere de başvurulmuştur. Diyelim ki, valiyi ve diğerlerini tutuklatmak istiyoruz.Malatya Mutasarrıfı da Kürt aşiretlerini Malatya’ya çağırmıştır. Bu durum üzerine 13’üncü Kolordu bölgesinde faaliyete geçtik. Gereken tedbirler alınmıştır. Yarın akşam Harput’tan gönderilecek bir askerî birlik bozguncuları tepeleyecektir. Buradaki Kolordu Komutanı da gereken tedbirleri almıştır. Malatya’ya ve öteki yerlere de gereken emirler verilmiştir.»Efendiler, Sivas Kongresi’nin hemen hemen bütün toplantı süresince, sinirlere gerginlik verecek nitelikte haberler almaktan geri kalmıyordum.Ancak, aldığım bütün bilgileri olduğu gibi Kongre hey’etine sunmakta yarardan çok sakınca buluyordum. Gördünüz ki, şimdi açıkladığım üzere, gerçekten tehlikeli sayılabilecek nitelikte olan Ali Galip meselesinden de söz ederken ihtiyatlı bir dil kullanmayı tercih etmiştim.Bence en önemli mesele, her türlü güçlük ve tehlikelere rağmen, Sivas Kongresi’nin sonuca ulaşan kararlarla, görüşmelerini bir an önce tamamlamış olmak ve alınan bu kararları memlekette uygulamaya girişmekti."
 • ottootto25 gün önce
  SOKUCU' YA : '' VATAN MİLLET CUMHURİYET ANAYASA TÜRK ATATÜRK ÖZGÜRLÜK DÜŞMANI ''deyip kendini tarif etmişsin. Laf olsun diye yorum yapacağına aç oku bakalım kim doğruyu söylüyor. Papağan gibi size ezberletilen sloganları atacağına, kendine bir kez olsun '' ACABA '' sorusunu sor. Belki o köşeli jetonunda bir kıpırdama olur.Bir yorum daADMİN e : arkadaş sen bu yazılanaları okumuyormusunuz? Sizin gazetenizin yazarına dümdüz hakaret ediliyor. Siz seyrediyorsunuz. Bu yapılan yorumu ODA TV de yapsak anında silerler. Siz maşallah alkışlıyorsunuz !!!!
 • AHMEDAHMED25 gün önce
  Hilafetin , İngilizlerin etkisi ile kaldırıldığını halâ bilmeyenler var. Abdülmecid Efendi makamını rejime karşı kullanacak mış öyle mi.? Çok güzel uydurulmuş bir bahane. İngiliz tarihçi kitabında Hilafeti İngiltere kaldırttı diyor. Hilafeti kaldırakcaksınız diyen siyasetçinin ağzından notlar yazıyor. Bu itiraflara dahi inanmayanlara söyleyecek kelime bulamıyorum.
 • TolgaTolga25 gün önce
  tarih o günün kosullariyla mukayese edilir ,sahi kimi halife yapma pesindesiniz
 • HarunHarun26 gün önce
  Milli mücadelenin örgütlenme aşamasında alınan bu kararlarda M. Kemal halkın tepkisini çekmemek amacı ile bu kararları almıştır aynı zamanda silah arkadaşlarından da saltanat ve hilafet yanlısı olanlar vardır. Bu kongre öncesi Amasya’da aldığı kararlar nedeniyle ist. Hükümeti onu geri çağırmış bunun üzerine istifa etmiştir. Öncelikle saltanata karşıdır bu açıdan aldığı karar samimi değildir eleştirilebilir. Saltanatı lozan öncesi malum sebeplerden kaldırmıştır ancak hilafet 3 Mart 1924de Abdülmecid Efendinin makamı rejime karşı kullanması nedeniyle kaldırılmıştır. Asıl sebep ise makamın birinci dünya savaşı sırasında işlevini kaybettiğinin anlaşılması ve laikliğe ters düşmesidir. Ayrıca Milli mücadele sırasında TBMM ye karşı İst müftüsünün fetvaları,Hilafet ordusunun faaliyetleri bu hususları dikkate almamıştır.
 • ercanercan26 gün önce
  Kaybedilen vatanı geri kazanmışız, az mı?
 • Binbir surat Binbir surat 26 gün önce
  İstanbul ana yollarına “Vatan bir bütündür parçalanamaz” pankartları astırmış. Kim?“Bağımsız Kürdistan’ı kuracağız ” diyen HDP’nin desteği ile seçilen İmamoğlu.
 • O madde internette NEDEN farkli cikiyor?O madde internette NEDEN farkli cikiyor?26 gün önce
  Bu=“Osmanlı vatanının tamamiyeti ve istiklâl-i millimizin temini ve makam-ı saltanat ve hilafetin masuniyeti için Kuva-yı Milliyeyi amil ve irade-i milliyeyi hakim kılmak esastır.” ifade internette=Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı ve Osmanlı Hükûmeti’nin dağılması halinde, millet topyekûn kendisini savunacak ve direnecektir'' boyle yaziyor!? Yahudi picleri, Hristiyan Domuzlari gozumuze baka baka herseyimizi degistiriyor, teryuz ediyorlar ve buna dur diyen hesap soran yok!!??

Günün Özeti