Zirvenin zaferi

09 Eylül 2018 Pazar

Uluslararası ilişkiler ve politika alanında akademisyen olmayan sıradan bir vatandaş olarak cuma günkü Tahran toplantısını başından sonuna kadar canlı canlı izledim.

Yakın geçmiş tarihimiz masada yaşanılan hezimetlerle dolu. Lozan ve Sevr hiç ama hiç unutulmamalı ki, bugün de aynı hezimetleri yaşamayalım.

Sütten ağzımız çok yandığı için yoğurdu üfleyerek yemek zorundayız.

Kimin dost kimin düşman olduğunun bilinmediği bir dünyada olmaz denilen şeylerin ve bu olduğunu görerek kahrolmak yerine, ülkemiz için daha fazla birlik ve bütünlük içinde olmalıyız.

“Gavurdan dost olmaz” evrensel kuralının bir kez daha tescillendiğini gördük.

Acem dendiğinde akla gelen güvenilmez yaftası da bir kez daha tescillendi.

Ülkemiz tam bir ateş çemberinin ortasında.

Batımızda dost ve müttefik stratejik ortağımız(!) ABD,

Doğumuzda tarih boyu bir kez olsun güven duyamadığımız İran, kuzeyimiz ise son yıllarda dostumuz (!) olan Rusya.

Suriye ise tüm bu güvenilir (!) dostlarımızın kullandığı film stüdyosu.

Öyle bir stüdyo ki, figüranı ve oyuncuları bildik karakterler.

Nerede ise hepsinin ortak paydasında Ülkemizin birlik ve bütünlüğünün dağıtılması var.

Asgari müşterek nedir dersek; Ulusal güvenliğimiz cevabını hemen verebilmeliyiz.

Şu doğru bu doğru elbette bunun gerçek doğrusunu tarih kitapları yazacak.

Nasıl cennetmekan Abdülhamid hanı bugün doğru yazan tarihten öğreniyorsak aynısını bizden sonraki nesil bizlerin tam ve net olarak görebilemediği doğruyu görerek bugünleri daha şümullü tahlil edecek.

Büyük bir ihtimalle bu kadar pu…n etrafta kol gezdiği ve cirit attığı bir zamanda yaşadıklarımızla ilgili duruşu omurgalı olanları daha iyi anlayacak.

Gerçekten zor bir zaman diliminde yaşıyor ve gördüğümüz acı gerçeklere rağmen uyuyanlarımızın çokluğunu görmek birçoğumuzda kırılma ve çöküntü yaşatsa da tek tesellimiz ümitvar olunuz tavsiyesi.

Ümitvarız ve bu zor günler gerçek dostları ve dostluğu birçoğumuza yeniden öğretecek gibi.

DÜN-BUGÜN-YARIN

Aklederek baktığımızda dünya hayatının dünü bugünü ve yarını ile ilgili o kadar çok ibretlik hallerimiz var ki, hangisi dedirtecek cinsten.

Dünden birkaç örnek hatırlayalım desem aklınıza ilk gelen iyi ve kötü anımızın bugün bir önemi olmayabiliyor.

Bu gerçekliğe rağmen de günlerimiz keşkelerle geçiyor. Yarınımızın hesap günü olmayacağı garantisi de kimsenin elinde değil.

Bu kısa girişten sonra maksat anlaşıldı sanırım. Dün ve şu andan ibaret olan hayatımızı yarınla ilgili o kadar çok iğfal ediyoruz ki, beden ve ruh sağlığımız hastalıklı hale geliyor. Dünden gelen travmalarla yıprattığımız emanet bedenlerimiz yeni yeni darbelerle yarınlara adeta yaralı savaş gazileri gibi çıkıyor.

Üstad Necip Fazıl, bu haldeki insanlara şu meşhur veciz sözü ile uyarıda bulunuyor. “Yeryüzü dediğin bir koca mabed. Geldik bu mabede maksat ibadet. Üç günlük dünya için gayret üstüne gayret. Ebedi bir hayat için gayret yok hayret. Ezanlar ederken secdeye davet, hep yarın diyorsun oysa kim bilir o yarın belki kıyamet”. Üstad ne güzel de özetlemiş pür melalimizi.

Dünün pişmanlıkları keşkeleri ve yanlışları bugünün stres ve koşturmacaları arasında şaşkın ördeğe dönen insanlık yarına ait tükenmek bilmez bir heva ve heves cümbüşü içerisinde savrulup duruyor.

Helal haram kavramı, kanaat,

diğergamlık isar gibi değerler yerini bencilliğe, bedbahtlığa hep banaya bıraktı.

Ne bed ne bereket kaldı.. Deniz suyu içen insan gibi içtikçe susuyoruz.

Haramda huzur arayana, huzur haram olur sözünü hep bilir ve söyleriz. Ama kazançlarımızı hesap ederken bu iki ayıracı kullanmayı ihmal ederiz.

Yarınlarımızın daha müreffeh olması için sadece maddi birikimler yeterli olsa amenna.

Ben biliyorum ve sık müşahade ediyorum ki, madde ancak birkaç şey satın almak için işe yarıyor. Satın aldıkları olsa da olur olmasa da.

Maddenin gücü ile huzur, saadet, sağlık, mutluluk, iyi niyet, samimiyet, muhabbet gibi insana has değerler kesinlikle alınamıyor.

Yarınlarımıza has olan başka bir zaafımız ise hırslarımız. İnsanın iki dünya felaketi için tek başına yeterli kötü bir duygu. Doymak bilmediği gibi felakete götürdüğü yolu da gül gülistanlık olarak gösterir bize. Ürettiği stres ve gerilim ise hem günümüzü hem yarınımızın ufuklarımızı karartır.

Dün-bugün-yarın ile ilgili söylenecek kitaplar yazılacak o kadar çok gerçek var ki, işin sırrını Yaradanımız vermiş. Zaaflı yaratılan, aldanması kolay olan biz acizlere düşen bu sırrı kayıtsız şartsız kabul etmek olmalı. Küçük akıllarımızla tonlarca ağırlıkta yüklerle yüklenmeyelim. Kanaat ehli olalım. Birbirimizi güzellikte samimiyette yarıştıralım. Varlıkta yarışmak her yiğidin kârı değil. Varlık ayrı bir imtihan.

“Servet-şöhret-şehvet” yarışını kaybetmeyecek insan sayısı gerçekten çok az. Bu sırrı iyi bilip, iyi anlayalım. Yoksa dünün yanlışlarına bugün hamallık yaparak yarınımızı mahvettiğimizi mahvolduktan sonra anlarız.

İş işten geçmeden yol yakın ve fırsat varken mesaimizin bir kısmını gerçek dostumuz olan aynaların karşısında geçirelim. Yolsuzluklar bataklığına saplanmış yoksullar olarak Rabbimizin karşısında mahcup olmayalım diyorum. Bugünlük de bu kadar. Kalın sağlıcakla.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HacıHacı5 ay önce
  Ya bu irana giden.var mı hiç.Hani.bizimhizbullahçılar varya yani camide namaz kılmayan ama şimdi 3 vakit kılan onlara benzer halkı.Islami bir yaşantı yok iranda ama pers milliyetçiliği diz.boyu.Musluman iran neden suriye de müslümanları eserle katlediyor.Yorumlara bakarsan irandayiz
 • HacıHacı5 ay önce
  Ne.zaferi yazar.Zirve başlarken rusya esad ve.iran idlibi bombalıyor.Biz işe onların çıkarına anlaşma.diyiruz.2.milyon göçmen.bize petrol ve sıcak denizler onlara.
 • HukukçuHukukçu5 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • Mustafa KöseMustafa Köse5 ay önce
  İki koyunu güdemeyenler iki işçinin aylığını veremeyenler her gün hükümet yıkar hükümet kurar . Satılsın bütün makam araçları herkeze evet herkeze milli ve yerli araç verilsin ekonominin önündeki en büyük israfın önüne gecilsin durdurun bu lüks israfı .Olumluları alalım yanlışları eleştirelim Mualif gazeteeleştiriyor küfrediyor bı eleştirelim yüksek perdeden eleştirelimDoğruya biz ulaşalım iğneyi kendimize çuvaldızı idarecilere yöneticilere yoksa çok kafanmiza vururuz yapıcı eleştiri
 • ŞaşkınŞaşkın5 ay önce
  Sayın Yazar... 1500 lü yıllardan bu yana tek savaşmadığımız, Osmanlının yıkılış döneminde bile (7 düvel üstüze saldırırken) tek cephe açmadığımız İran neden baş düşmanımız? .... Bugün Batının kışkırttığı mezhep savaşları yüzünde kan gölüne dönen İslam Coğrafyası size hiç mi birşey anlatmıyor? ... Bizi bize kırdırıyorlar,....Maazallah ABD İrana saldırıyoruz dese, bizim "mezhepçiler" Suriye'de olduğu gibi en ön saflarda yer alacak galiba!?
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Diline zihnine sağlık Dr Ali Akben bey. Pazar günleri yazınızı okumak alışkanlık haline geldi. Tatlı dilinizle kimseden korkmadan yazmaya devam edin lütfen
 • Tarık MinkaTarık Minka5 ay önce
  Hocam,...Bu yazıyı yazma zamanınız manidar hocam...
 • Adnan ÖzerAdnan Özer5 ay önce
  Hocam elin dert görmesin.Bizlere tercüman oluyor içimizi ferahlatacak şeyler yazıyorsun.