• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI

Yalanın huyları

04 Haziran 2023
A


Ali Akben İletişim:

Bir seçim dönemi daha sona erdi. 

Vatandaş tercihini yaparak son noktayı koydu, şimdi çalışma üretme ve Türkiye yüzyılı hedeflerine füze hızı ile devam etme zamanı.

Değerli okurlarım 10 Mart 2023 tarihinde, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağı kararı alınır alınmaz, yalan rüzgarının hızı bir anda zirve yaptı ve süreç boyunca yenilir yutulur cinsinden olmayan yalanlarla algı ticareti yapanlara verilen malzemelerle ülke düşmanlarının kurdukları hayalleri aklı olanların unutmaması gerek. 

Kimi Pensilvanya’dan kimi Kandil’den kimi de seçim meydanlarından yalanlar üzerinden attı tuttu ve yutanlara yutturdu.

Yalanın az da olsa iyi huyunun olduğunu unutan işkembe zekalılar, ağızlarından çıkanları akıl süzgecinden geçirmeden ulu orta etrafa faş edince yaşanan rezaletleri toplum olarak gördük.

Ağızdan çıkan bir yalanın esiri olanlar, düştükleri gayya çukurundan çıkmak için sarf ettikleri her bir çaba onları esfelin esfeline götürerek rezil rüsvay eyledi. 

Yalan er ya da geç sahibini rezil etmesi aslında yalanın az olan iyi huylarından. 

Yalan üzerine atasözlerimiz var ve hem de çok sayıda. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar sözünü sık kullanıldığı için bilmeyenimiz yoktur.

Horoz öttü kavga bitti.

Ancak yalancılar için böyle bir bitiş mümkün değil. 

Azıcık aklını kullanan bir yalancı, ömür boyu yediği herzelerin ezikliği içerisinde yaşayacak. Hatta ar damarı çatlamamış olanlar utancından toplum içerisine bile uzun süre çıkamayacak. 

Dini hassasiyeti olan birisi zaten yalan söyleyemez.

Bu seçim sürecinde yalanın bini bir paradan alıcı buldu. Yalan ticareti ile çok sayıda insanımız aldatıldı. Sureti insanların ağızlarından pes dedirten yalanlar çıkınca doğrusu bu kadarı da olmamalı dediğimi hatırlıyorum.

Türkiye Yüzyılının başlaması ile bu yalanlara son verilsin diyeceğim ama huylu huyundan vaz geçmiyor.

Piyasaya hâlâ yalan yanlış bilgiler bilinçli olarak verilmeye devam ediyor.

Özellikle cumhur ittifakı üzerinden yapılan algı ticaretinden kazanç umanlar var.

Bayatlamış demode olmuş numaralarla gündemi bulandırmaya, sulandırmaya çalışanlar var.

Aba altından sopa gösterenler var.

Var oğlu var.

Susun artık.

Her türlü entrika, bel altı vuruş ve hayal ürünü makyajlı süslü püslü yalan satışınıza rağmen millet bu mallar bayat ben yemem dedi. 

Milletin yakasından düşün.

Seçimi kaybedersek ülkeyi terk ederiz diyordunuz. Mertseniz sözünüzde durun ve def olup gidin. Yetsin artık bu zulmünüz.

Milleti hakir gör, tepeden bak, cahillikle suçla ve hakaret üstüne hakaret et sonra da bu milletten himmet bekle oy bekle ve yardım bekle.

Bir avuç azınlık, sırça köşk sakini kendini Kaf dağında gören cehaletinden habersiz kitlesiniz ve geçmişte olduğu gibi millet çoğunluğuna tahakküm etmeyi sürdüreceksiniz.

Geçti Bor’un pazarı.

Atı alan çoktan Üsküdar’ı geçti.

Ya alışacaksınız ya da olgunlaşarak haddinizi hududunuzu bilerek oturduğunuz yerde oturacaksınız.

Yoksa, evet yoksa rezil olmaya devam edersiniz.

Körler sağırlar birbirinizi ağırlar durursunuz.

Türkiye Yüzyılını başlatan millet, devletinden çok şey beklemiyor. Soğan ekmeğe razı olmasalardı bu kadar sıkıntıya rağmen mevcut iktidara geçit vermezdi.

Devletinden en büyük beklentisi birlik ve bütünlüğüne halel getirmemek, gelir adaletsizliğinin kısmen de olsa düzeltilmesi, eğitimde, hukukta ciddileşen sorunların çözülmesi.

Adı milli olan eğitimin, talim ve terbiye ile desteklenerek gençlerimizin manevi yönden düştükleri çukurlardan bir an önce kurtarılması gerekiyor. 

Liyakat özellikle yeni yüz yılımızda her işin baş kelimesi olmalı.

Adalet sadece ismi ile değil uygulamaları ile kararmış ufukları aydınlatmalı.

Hak ve hukuk kavramı birbirinin tamamlayıcısı olmalı.

Son günlerde gündemden hiç düşmeyen ev sahibi kiracı meselesinde de bir çift sözüm var. Kiracıyı koruyalım derken ev sahipleri mağdur edilmesin.

Hiç olmazsa bundan sonra başladığımız yeni yüzyıl hatırına ikide bir çıkarılan aflarla borcunu gününde ve zamanında ödeyenler cezalandırılmasın.

Kuru gürültücüler elbette boş durmayacaklar ancak kervan yürüdükçe seslerinin giderek cılızlaşacağına inanıyorum.

Bu haftalık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

nuryasemin

Müzemmil suresinde de yalancı ya inanmanın yanlış olduğu ahiret için tehlikeliolduğu belirtiliyor

Yavuz selim

Milli Eğitim de gençlerin düştüğü bir batak varsa ki var adalet hususunda ufuklar kararmışsa ki öyle liyakatsiz adamlar eliyle işler deruhte ediliyorsa bilin ki yalancılara en büyük fırsatı mesul mevkiin muhterisleri vermekte...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23