• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI
07 Mart 2021

Ya tutarsa

Bulunduğumuz coğrafyadan mı yoksa milletimizin kaderi mi tartışılır, ancak sorunsuz geçen bir günümüz hatta anımız yok gibi.

“Ya tutarsa”cı yerli ve yabancı ne kadar çok meraklı yaratık var Allah aşkına.

Beklenen her ne ise bir türlü gerçekleşmiyor. Dilim varmasa da bekledikleri ile ilgili aklımdan geçenler hiç iyi şeyler değil.

Her gün birileri göle maya çalmaya daha uzun bir süre devam edecek gibi. Çünkü huylu huyundan vazgeçmiyor. Can çıkmasına kadar bu böyle devam edecek. Malum can çıkmadan huy çıkmaz.

Geçtiğimiz ay Gara’da şehit edilen canların acısı daha azalmadan, evvelki gün de helikopter kazasında şehit düşen yiğitlerimizin acısı ile zaten yanan içimize bir kor daha düştü. Rabbim memleket için canını feda etmekte tereddüdü olmayan tüm şehitlerimize rahmeti ile muamele eylesin.

Bir ay içerisinde yaşadığımız bu acıların sebebinin ABD olduğunu iddia eden birçok kaynak bulunmasına rağmen doğru değildir düşünce ve temennisi ile yetinmeye çalışıyorum.

Erdoğan döneminin 20 yıla yaklaşan iktidarı ile ilgili doğru yanlış birçok şey söylense de benim nazarımda bu sürenin 20 yıl değil, 3-4 yıl olduğu ve hatta 15 Temmuz’un milat olabileceğini, iktidarı cezalandırma meraklılarının yargılamayı bu tarihten günümüze doğru getirmelerinin daha sağlıklı olabileceğini düşünüyorum.

Suçlamak, yargılamak, ben olsam şöyle veya böyle yaparım gibi kolaycı yaklaşımlar kahvehane kültüründe belki karşılık bulur ancak memleket meselesinde bunun karşılığı olmaz. Her kim olursa olsun ağzından çıkanları kulağı duymadan kahvehanede konuşuyor gibi atıp tutarak devleti için canını veren isimsiz kahramanların kemikleri sızlatılmamalı.

Özellikle bu günlerde birlik ve bütünlük içerisinde olalım ki, dosta güven düşmana korku salma gücümüz zayıflamasın. Devlet millet için millette devletin devamlılığı için şart. Devlet ve millet olamamışların hali pür melali için etrafımızdaki ucube masa başı devletçiklere bakalım.

Aşı karnemiz

Konunun birincil uzmanı olmasam da bir hekim olarak, aşılarla ilgili özel merakımdan kaynaklı bilgi dağarcığımda epey birikmişlerim var. Kısa bilgiler verdikten sonra karne notunu ön yargısız olarak sizlerin vermesini teklif ediyorum.

Aşılama, çok önemli koruyucu bir tedavi metodudur. Tarihi milattan önceki yıllara kadar dayanır. Yakın zamanda keşfedilmiş ve halen bugün dahi öneminden değerinden bir şey kaybetmemiş çiçek aşısının ne kadar değerli olduğunu anlarsak meseleyi daha iyi kavrayabiliriz.

Sağdan soldan duyumlarla hareket etmek yerine bu satırlardan sunduğum bilgilerden istifade etmeniz en büyük temennimdir.

Covid aşılarımı iki doz halinde yaptırdığımı makalelerimde paylaştığımda okurlar ve çevremden çok aykırı ve ön yargılı amaçlı soruların gelmesinden de anlaşılıyor ki, aşılama mevzuunda kafalar karışık ve bu karışıklıktan nemalanan bir kesim var. 

Aşı karşıtları hep olmuştur, haklı haksız tartışmasına girmeden ülkemizde uygulanan mevcut aşı ile ilgili kısa ve genel bir değerlendirme yapmak istiyorum. 

Aşının Çin kaynaklı olması, aşı karşıtlarının ekmeğine yağ sürdü. Durumdan vazife çıkarmak arzusunda olanlar şunu iyi bilmeliler. Zaman, duygu ile değil akılla hareket etme zamanı.

Aşının faz-3 olarak bilinen sonuçları hafta içerisinde açıklandı. Özet olarak anladığım şu, aşının hastalığa karşı koruyuculuğu sanılandan çok yüksek ve yan etkileri nerede ise yok. 

Aşı % 83.5 gibi ciddi bir oranda koruma sağlıyor ve aşılanmaya rağmen covid testi pozitif çıkanlardan hastaneye yatırılan hiçbir hastanın olmaması önemli. 

Hafif bulgularla hastalık atlatılıyor.

Tüm dünya aşı temini yarışında iken devletimiz bu konuda da öncü olmayı başararak Çin başta olmak üzere birkaç ülkeden aşı temini konusunda üzerine düşeni fazlası ile yaptı. Adı sanı iri olan birçok ülke hâlâ aşı arayışını sürdürürken biz çoktan bağlantılarımızı yapıp aşıları ülkemize emniyet içerisinde getirdik ve planlanan hedef doğrultusunda aşılamayı yapıyoruz. 

Emeği geçen tüm yetkililere kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Ramazan Bayramından önce inşallah aşılanma programı tamamlanır ve ülkemiz bu beladan kurtulmada da yine dünyaya örnek olmayı başarır. 

Tıpkı pandemi sürecinde tüm zorlukları aşarak mücadele azminde gösterdiği başarıda olduğu gibi yine dünya televizyonlarında sağlık ordumuzdan övgü ile bahsedilir.

Sağlık ordumuz güçlü çok şükür. 

Geçtiğimiz gün yurt dışından bir vatandaş sağlıkla ilgili bir problemi için aradı. Basit bir iki ilaç ismi ve tetkik yaptırmasını söyleyince hocam burası Türkiye değil. Burada ilaç bulmak ve almak hatta tahlil yaptırmak deveye hendek atlatmaktan zor diyerek sözlerine devam etti.

“Mide şikâyetim olmuştu. Şiddetlenince doktora gitmem gerekti. Telefonla uzun uğraşılar sonucu bir yetkiliye ulaştım. Ben acı içerisinde can derdine düşmüş kıvranırken o garip garip sorularla beni iyice çileden çıkarınca Allah belanızı versin diyerek telefonu kapattım. Ebe karı usulü nane limon kaynatıp içtim bir süre sonra sızıp dalmışım. Sabah kalktığımda ağrım geçmiş şükrettim. Allah’ım beni buralarda hastalıkla imtihan etme diye dua ettim. Aradan bir süre geçti. İkamet adresime bir fatura ile 20 euro borcumun olduğu tebliğ edildi.”

Öve öve uçurduğumuz Avrupa bu.

Birkaç yıl öncede ABD’den bir akrabamın bel fıtığı ile ilgili yakınmasında başına gelenleri makalemde yazmıştım. BT ve MR tetkikinin binlerce dolar olduğunu ve paran yoksa ABD’de ölmenin daha kolay olduğundan bahsederken acılar içerisinde kıvrandığını hissetmiş ve bir ilaç ismi vermeye çalışmıştım ancak onu bile alması için yüzlerce dolar vermesi gerektiğinden bahsetmişti.

Aşağılık kompleksinden kurtulamamışların yere göğe sığdıramadığı ABD’de durum bu işte.

Cennet vatanımızın kıymetini bilelim. 

Bilmeyenlere kızmadan kırmadan anlatalım. 

Bu haftalık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hakan kaynak

Abdurrahman Dilipak diyorum başka da bir şey demiyorum :)
 • Yanıtla

Mustafa

Ailemizin doktoru canım Ali abi yazıların da aynen hekimliğin gibi şifa dağıtıyor. Çok ibretle okudum yararlandım. Iyi ki gazetemizde yazıyorsun Ali abim iyi ki varsın.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23