Üstadım Mehmed Şevket Eygi

14 Temmuz 2019 Pazar

Değerli dostlar muhterem üstadım ahiret yurduna göç eyledi. Milletimizin ve İslam ümmetinin başı sağ olsun. Kendisini tanıyanlar için özetlediklerim elbette kâfi gelmez ancak tanımayanların kulaklarına küpe olsun diyorum.

Son vasiyeti ve son yazısından bir bölüm.

“Vefatımda kedim sağ olursa, dostlarımdan biri ona sahip çıksın, evine götürsün, ölünceye kadar baksın. Öldüğünde cesedini beyaz bir beze sarıp temiz bir yere gömsün. Mütevazı bir hayvandır. Az yer, çok sevgi ister. Gördüğü sevginin on katını verir. Bakan sevap kazanır. Bu iyiliği yapacak olana şimdiden dua ediyorum, teşekkür ediyorum.”

Rahmetli üstadımın vasiyetini vefatından hemen sonra yakın dostu ve muhibbisi Aydın Gülan kardeşim yerine getirmiş ve bendenizin de yakından tanıdığı kedisini emanetine almıştır.

Son yazısından bir bölüm:

“Kimler akılsızdır: Din sömürüsü yapanlar akılsızdır… Arivistler akılsızdır… Ahireti unutan ehl-i dünya akılsızdır… Yaşamak için yemeyen, yemek için yaşayanlar akılsızdır… Devamlı gıybet edenler, dıştan sofu ve dindar görünseler bile süper akılsızdır… Eviyle, yazlığı ile otomobiliyle, lüks mobilyalarıyla, cep telefonu ile övünenler, böbürlenenler hem akılsız, hem beyinsizdir… Dindar geçindiği halde beş yıldızlı içkili, fuhuşlu mekânlarda konaklayanlar akılsızdır… İhtiyacının çok üzerinde statü için çok pahalı, çok israflı, çok lüks otomobil alanlar akılsızdır… Cemaat, tarikat, hizip, fırka holiganlığı, militanlığı yapanlar akılsızdır…”

Ya Rab rahmetinle muamele eyle. Amin

Vefatı ile ümmeti üzüntüye boğan üstadımın ahirete irtihaline sevinenlerin yorumlarını okudukça ya Rab aklımı koru diyerek bu gafillerin ıslahı için dua eyledim. Alçaklık da bir seviyedir bu alçaklar için alçaklık sıfatı şeref olur. Bu yüzden alçaklar demeyeceğim.

Rahmetli üstadım bu güruhun iflahı için de dua eylediğinden olsa gerek onlara kızmak yerine acıyorum. Rabbim ıslah eylesin.

Onun hal ve gidişinden ve örnek davranışlarından aldığım dersler hiçbir kitapta yazılı değil. Fırsat buldukça sizlerle paylaşarak yokluğunu hafifletmeye çalışacağım.

Hekim olmam hasebi ile sık tekrar eylediği bir hususu da paylaşarak makalemi sonlandırmak isterim.

“Hekim güler yüzlü, müşfik, güven veren ve hastası ile iletişimini iyi düzeyde devam ettiren olmalı” derdi.

Özellikle kimyasal ilaçların yan etkilerinden dolayı kullanılmamasına azami gayret eder, doğal ve tamamlayıcı tıbbin önemine atıfta bulunur, bendenizi bu yönlerden uyararak dikkat etmemi salık verirdi.

Zaten her iki hastalığında hastaneye yatışına sebep olmam da bu güvenden kaynaklı idi.

Sağlığına çok dikkat eden üstadımın küçük zaafları da vardı. İkindi çayının yanında bir dilim yaş pasta gibi.

Sık tekrar ettiği bir cümle ile makalemi sonlandırıyorum: “En iyi hastane, içinde olmadığım hastane, en iyi doktor da tedavisine muhtaç olmadığım doktor.”

Rabbim gani gani rahmet eylesin. Milletimizin ve İslam âleminin başı sağ olsun.

Cennette cem eylesin. Amin

Kalın sağlıcakla. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Nurullah Alphan İnanNurullah Alphan İnan1 ay önce
  Ne mutlu,sizlere ki,mehmet şevket eygi gibi,değerli bir üstattan,feyz alma,bahtiyarlığına erişmişsiniz.
 • MahirMahir2 ay önce
  Sayın Akben, merhum Yıldırım Aktuna'yı hatırlarsınız Sağlık bakanı da olmuştu ; devletin her imkanı da emrine amadeydi.Son zamanlarında öğrendiği, uyguladığı ve yaymaya çalıştığı modern tıbbi hurafeler işe yaramayınca, alternatif tıbbi hurafelerden medet umarak Çin'de tedavi de görmüştü. . Ancak ömrünün son günlerinde her iki tıbbi metodun da hurafelere dayalı olduğuna kalben mutmain olup hayatını mevcut tıbbi safsatalara hibe ettiğini anladı; lakin yapalabilecek bir şey yoktu.Süreğen hastalıklar karşısında mevcut tüm tıbbi yöntemlerdeğişik versiyonlarda şarlatanlıklardan ibaretlerdir. Hastalıkların nedenleri bilinen ve zannedilenlerden tamamen farklıdırlar. Hekimlerin ve geleneksel tıpçıların bağnazlıkları ve menfaatleri mutlak doğru tıpı öğrenmeye en büyük teşkil etmekteler. Kısaca mezarlıklar tıbbi hurafecilerin fossilleriyle dolmuşlardır.Geriye bıraktıkları on binlerce eserleri ise kütüphaneler=, okullar=, ve sosyal medyada mezbelelik halindekokuşmakta=, ve hayatlarını kendilerine vakfedecek zavallı kurbanlar aramaktalar.Ne modern ne geleneksel ne de güncel tibbi öğretiler, hastalıkları ortadan kaldırmada etkin roller oynayabilirler.Dikkatinize arz olunur!
 • Kadir Koçak Kadir Koçak 2 ay önce
  Degerli üstad Mehmed Şevket Eygihocam. Yoklugunu her zaman arayacagiz.Mekanin cennet-i âlâ olsun. Her zaman ' Emri bil marufnehyi anil münker'hatirlattin yazdin Allah razi olsun.Dr. Ali bey; Merhum un köşe yazilari bir kitap olarak çikarilirsa çok büyük bir kaynak olur.
 • Asım MuratAsım Murat2 ay önce
  Mehmet Şevket Eygi’de göçtü.Mısıroğlu’ndan sonra bu milletin bir dayanağı daha ahirete göçtü.Yetim kaldık.Ölenlerimizin aleyhine yazıp çizenlere cevap verin lutfen.
 • Ahmet ÜnlüAhmet Ünlü2 ay önce
  Ali bey siz merhum Eygiyi yakından tanıyan doktoru olarak yazılarınızda ondan anektodlar aktararak bilinmeyen yönlerini tanımamıza vesile olursanız hem hizmet eder hemde sadakayı cariyesi olursunuz.
 • Cemal Hüseyin ÇağlarCemal Hüseyin Çağlar2 ay önce
  Sevgili Yazarımız Ali Akben Beyefendi... Üstadımız Mehmed Şevket Eygi: Güzel insandı, doğruydu, bilgiliydi, uyarandı, sadeydi, kibardı, koruyandı, verendi, sevendi, vatanseverdi, devletseverdi, milletseverdi, İslam'ın merhametiyle, Türklüğün mertliğiyle yaşayandı... Çok üzüldüm... Üzgünüm... Yakın zamandaki hastalığında doktoru olduğunuzu da biliyorum... Ama... Ne olduysa bu Cuma günü (12.07.2019) rahmete erdi... Hiç durmadan yazdı... Her yazısı anlayan için sarsıcıydı, sizlerin bu yazınızda yaptığınız alıntılar ve sözleri gibi... Acı bir gerçek var, Eygi'yi sevenler adını yanlış yazdılar... Mesela Yeni Şafak en yanlışı yapandı: Mehmet Şevki Eygi diye yazdı... 1991'den beri Milli Gazete'de yazıyor diyen gazetesi Milli Gazete bile Mehmet Şevket Eygi diye yazdı... Yeni Şafak'a bu fakir uyarı mesajı yazdı, sonraki haberlerde adı doğru yazıldı... Haber sitelerinin de hemen hepsi rahmetlinin adını yanlış yazdı... Eygi'yi sevmeyenler ise, neyi, kimi seviyorlar ki... Neyi, kimi anlıyorlar ki... Rahmetlinin, "Devlet suçludur" başlıklı bir yazısı var, bu yazı hep aklımda, diğer yazıları da tabi... Bir "Kanlı Pazar" lafı var, gazetesinin o dönemki manşetleri mesela... 12 Temmuz 1947'de ve sonrasında bu ulu ülkeyi ve bu ulu milleti kim ya da kimler ABD'ye bağlamışlarsa gidip onların veballeriyle uğraşsınlar en başta... Bugünlerde de, işte tarih yazılıyor, yeni bir dünya kuruluyor; Türkiye kuruyor bu yeni dünyayı ABD'den de AB'den de yakamızı kurtarmaya çabalıyoruz... Neler yaşayacağız bakalım!.. Eygi uyarıyordu: "Büyük fırtınalar kopacak hazır mısınız?" diyordu... İşte o fırtınaların ha koptu ha kopacağı günlerdeyiz millet olarak... Gitti, Mehmed Şevket Eygi gitti, rahmete erdi; bize de, "Bu fani gidiyor, diyeceklerimi dedim, yazacaklarımı yazdım, gerisi size kalmış..." der gibi... Evin büyük dedesinin, büyük annesinin gitmesi gibi gitti... Allah rehmet eylesin... İnsanların vebaline değil sevaplarına, kötülüklerine değil iyiliklerine, bugünkü kuşatılmışlıktan çıkışımız için, selamete varmamız için varolan tavrına bakmak lazım...Rahmetliyi okuyarak İstanbul'dan Eskişehir'e göçeyledim... Toprak satışı, buğdayın azlığı, her türlü holiganlık, israf, kötü her ne halimiz varsa onun kaleminde mantıklı uyarıydı... Adını yanlış yazanlarla da görüşmezdi... Kendilerine bir mektup yazmıştım, cevap olarak bu fakire, "Bir gazetede yazsanız..." diye temennide bulunmuştu... Son çelebiydi, mekteb'di, muallimdi... Eskicilerden elbise alıp giyendi... Bir benzeri var mı bilmem... Çıkar mı?!!İnşallah çıkar... Anadolu irfanı sahipsiz kalmaz... Selam, sevgi ve hürmetlerimle... Ailenizle Allah'a emanetsiniz...
 • Refıgül BaltacıRefıgül Baltacı2 ay önce
  Innalıllahı ve ınna ıleyhı racıunRabbım Rahmetıyle KuşatsınYazıları ıle hayat bulduğumuz Insanı Rabbım cennetıyle müjdelesın(Amın)Selam ve dua ıle
 • hercaihercai2 ay önce
  dur düşün, Merhum, oyle seylere katilmadim diye kendisi beyan etti! Sana mi inanacagiz yoksa M.S, Eygi' ye mi! Sacmalamasan iyi olur.
 • sadece hakikatsadece hakikat2 ay önce
  ''dur düşün'' adlı ...peki niye şevket eygi üstadımızın bu iftiralara karşı verdiği çok ağır cevabı yazmadın.bir de niye milli gazetede yazıyordu diyen arkadaş; kendisi zaten bunun cevabını veriyor.hiçbir kimse bana hizmet imkanı vermiyor.milli gazeteden ayrılsam hiç kimse beni gazetesine yazmam için çağırmaz diyor ve sırf hakkın rızası için 28 sene ücretsiz yazdı orada
 • A. D. A. D. 2 ay önce
  SelamAli Hoca!Önce, Şevket Eygi Hazretleri'nin ruhu şad ve mekanı cennet ola!Allah sevdiği kulunu yanına çağırdı. Hiç şüphe yok ki Hz. Cibril (a. s) ordusuyla cenaze namazına iştirak etmiş olmalıdır. Zira, Evliyadan olan Şevket Efendi, 70 seneden fazla Kuranla Arşı Azami titretmişti. Hastalıkların Kaynakları:Beslenmeye dayalı ruhi ve bedeni tüm hastalık, yaşlılık, yıpranmışlik, beyaz saç ve sakalların oluşması, doğuştan ve sonradan oluşan kusurlar, fonksiyon bozuklukları ve nihayet ölümün maddi sebepleri kuranı ifadeyle " Yeryüzündeki zakkumlar" bilimsel ifadeyle " Doğal radyoaktif gıdalar" dır.Ülkemizde halen zehir ve sihirli olduğu bilinmeksizin en az 160 doğal radyoaktif gıda tüketilmektedir. İnsan iskeletiin tamamına yakını, yumuşak uvuzların yarıdan fazlası radyoaktif bileşiklerden ibarettir. Tıp ve tabipler doğal radyoaktif gıdalardan tamamen gafildirler. Bedende bulundukları müddetçe radyoaktif bileşiklerin sahip oldukları çok yüksek enerji ve etrafına yaydıkları radyasyon, insanı her bakımdan harap ve helak etmektedir. Doğal gıdalarda bulunan sadece iki radyoaktif element ve bileşiğe değinmek istiyorum: Sezyum, biyolojik yarılanma süre 30 yıldan fazla olan bir element; en az 60 yıl sonra hiç metabolize olmaksızın idrarla bedeni terkedecektir.Radium'a gelince, radyoaktif bir element olup, biyolojik yarılanma süresi 1602 yıldır; vücudu idrarla terketmesi için en az 3200 yıl geçmesi gerekli. Tabii ki insan bu kadar seneye muammer olabilirse!Doğal radyoaktif gıdaların muhteviyatı tamamen radyoaktif olup 200 ile 3700 farklı bilşiklerden oluşmaktadırlar. Normal bir kronik hasta bedeninde en az 15 kiloya yakın radyoaktif zehir, beslenme yoluyla toplanmıştır. Söz konusu zehirleri bedenden uzaklaştıracak hiçbir tıbbi yöntem, antidot, ilaç veya bitki yoktur. Umulur ki olay hakkında derin tefekkür eylersiniz.
 • Mikail okurogluMikail okuroglu2 ay önce
  Allah CC razı olsun inşallah faydalandigimiza inanıyorum Innalillahi ve innaraciun
 • ArdındanArdından2 ay önce
  Vefatı münasebetiyle milli gazete yazarları içinde bir tane M. Şevket Eygi ile ilgili yazı yazan oldu mu? Hayır! Neden? Çünkü o milli görüş gibi, adil düzen gibi saçma zırvaları aslâ kalemine dolamazdı da ondan!
 • takiitakii2 ay önce
  IALLAH RAHMET EYLESİN MUMİN BİR İNSAN OLARAK BİLİYORUZ
 • dur düşündur düşün2 ay önce
  "Tunca Bengin, “FETÖ’cülerin yargıya, askere, polise, üniversiteye, bürokrasiye kısaca devlete nasıl sızdıkları artık sır değil. Bunun 1950-1960’lı yıllardan başladığı ve uzun yıllar Fetullah Gülen’in nasıl korunup kollandığı da... Örneğin Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin geçenlerde bir televizyondaki tartışma programında ‘Fetullah Gülen, Mehmet Şevket Eygi gibi isimler 1959’da Özel Harp Dairesi içinde görevlendirildi. Görevleri, Yeşil Kuşak projesi çerçevesinde komünizmle mücadele faaliyetleriydi. 12 Eylül’den sonra yakalanan Fetullah Gülen’in serbest bırakılması için Genelkurmay Başkanı aradı ve serbest bırakıldı’ dedi.”" buna ne dersiniz
 • Ferahattin doganFerahattin dogan2 ay önce
  Bir büyük ìnsanI kaybettik AllaH rahmet eylesin.
 • HayriHayri2 ay önce
  Allah bolca rahmet eylesin! Eksikliği asla doldurulamaz. Yetim kaldık. Allah'a kavuştu, dünya zindanından kurtuldu, cennet bahçesine ulaştı.Derin üzüntü içerisindeyim.
 • Enver Fatih Karakoç BursaEnver Fatih Karakoç Bursa2 ay önce
  Biz Şahitlik Ederizki Güzel Bir Müslüman idi. Özellikle Türkiyede 70 li Yıllarda Şule Yüksel Şenler ile M.Şevket Eyginin Büyük Hizmetleri Olmuştu. Rahmet ve Minnetle Anıyoruz. Bizler Onlardan Razıyız Rabbimde Razı Olsun inşallah
 • Kerem HozatKerem Hozat2 ay önce
  Ali hocam Mehmet abi ile ilgili sizin gibi yakın dostları anılarını hatıralarını kitaplaştırsa ve yeni nesil için örnek bir esere imza atsanız hem hocamıza hem bu milletin gençlerine iyilik yapmış olursunuz.
 • oya ayşe akıncıoya ayşe akıncı2 ay önce
  ah yarabbim nemutluki bana bedir yayınevinde 52 farz kitabını aldım kendisine imzalattım sohbetimiz oldu her yazısı bir hakikatti
 • Mardinli hocaMardinli hoca2 ay önce
  Rabbim zulcelel velikram merhum m şevki eygi hocamıza gani gani rahmet mağfiret etsin mekanı cennet olması yüce rabbimden temenni ve dua ediyorum.İnşaallah bizim ve onun hasri peygamberimizle SAS baraber olması yüce rabbimden temenni ve dua ediyorum
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Dr Ali abi Şevket beyi o tatlı dilinle ne güzel anlatmışsın. Onu severdim daha çok sevdim.
 • Ahmed SerhendAhmed Serhend2 ay önce
  İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râci'ûn.
 • Allah rahmet etsin, aminAllah rahmet etsin, amin2 ay önce
  Mizacıyla hiç uyum sağlamayan bir gazetede neredeyse 30 yıl yazdı, nedendir anlamamışımdır. Erbakan partilerinin kuruluşuna ve idamesine zerrece katkısı olmamıştır kendisinin, hatta hiç hoşlandığını da sanmıyorum. Özellikle şu dönem milli görüş camiası apaçık bir ihanet içerisinde iken neden bırakmadı onları, anlaşılmıyor işte..

Günün Özeti