• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI

Üsküdar’a yakışmıyor

03 Temmuz 2022
A


Ali Akben İletişim:

Değerli okurlar, güzel İstanbul beceriksiz yöneticiler eliyle yeşilden griye doğru engellenemeyen bir hızla giderek çölleşiyor. Yaz sıcaklarının etkisi ile ana arterler ve parklardaki görsellerde bu acı gerçekliği gözlemlemek mümkün.

İBB geçmiş dönemin bitmiş projeleri üzerinden bilbordları hayal ve algı ile süsleye dursun gerçek olan bu. 

Geçtiğimiz gün sabah yürüyüşümü Üsküdar Validebağ korusunda yapmaya niyet ederek evden çıktım. 

Koru, evime çok yakın ve yürüme mesafesinde.

Koru girişinde Üsküdar Belediyesinin zabitleri duruyor. Ana kapıdan girerken bir gerginlik olduğunu anladım. Belediye araçlarının içeri alınmadığını görünce de gayrı ihtiyari, koru mezbelelik halinden kurtulmalı dememle etrafımda biriken kokonaların hep bir ağızdan defol git o zaman ile başlayan cümlelerine muhatap olunca birkaç cümle ile cevap verecek oldum ama konuşmanın yarar vermeyeceğini anlamam ile birlikte hızlı adımlarla koruya doğru yürüyüşümü sürüdüm.

Konuşmak, anlatmak ve anlaşmak insana mahsus ancak bunlarla bırakın anlaşmayı konuşmak bile mümkün olmadı maalesef.

2002 yılında Altunizade’ye taşındığımdan günümüze kadar fırsat buldukça sabah yürüyüşleri yaptığım Validebağ korusunda hem yürümüş hem de bu güzelim mekanın kaderine terk edilmişliğinin sebebini düşünmüşümdür. 

Koca bir mezbelelik olan bu güzelim park küçük dokunuşlarla bölge halkının nefes alacağı bir mekan olabilir.

Ancak yıllardır kendilerini bu mezbeleliğin koruyucusu(!) olarak lanse eden istemezükçü bir grubun işgali altında ve nöbetleşe bu işgali İstanbul’un göbeğinde sürdürüyorlar.

Aynı grup birkaç yıl önce bu korunun hemen yanı başında inşa edilen bir caminin yapımı sırasında da arzı endam eylemiş ve cami derneğine kök söktürmüştü.

İnşaat sürecinde ellerindeki tüm illegal imkanları kullanarak caminin yapılmaması için canhıraş çalışmışlar, hatta yazılı ve sözlü basının malum kesimini bu illegal işlerine alet etmişlerdi.

Milli birliğimize halel getirecek bu eylemlere balıklama atlayan malum basın ve yayın organları da bu illegal girişimi desteklemiş ve günlerce onların borazanlığını yapmıştı.

Utanmadan sıkılmadan ezan sesinden rahatsız olduklarını ve susturulması için hukuki yolları bile deneyerek Müslüman mahallesinde salyangoz satıcılığına soyunanları savunabilmişlerdi.

Bu mezbeleliği güzel Üsküdar hakketmiyor.

Yeşile susamış İstanbul da hakketmiyor.

Üsküdar için gecesini gündüzüne katarak belediyenin tüm imkanlarını yöre halkının huzuru ve refahı için kullanan Üsküdar Belediyesi artık bu aymazlığa son vermeli ve haddi aşanlara haddini bildirmeli.

Burası Dingonun ahırı değil.

Hem kel hem fodulsunuz.

Bu haftalık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ufak dokunuşlar

Yazar bey,tek tük kalmış bi yeşilliğe bi iki küçük dokunuş diye başlanıyor,,sonra bi bakıyosun her yeri yeme içme yerleri dolduruluyor..belediyeler küçük dokunuşları "yeşilliği toparlamak dikenini çalısını ayıklamak,yeni fidan ağaç dikip korumak" şeklinde yapsa daha iyi olmazmı..yeşillik; betondan kafeden yeme içme mangal yerlerinden korunmalı..elin ecnebisinde spor koşu yapmak,kitap okumak dinlenmek için düzenleniyor...bazı yerlerdede yeme içme müzik filan olmayıversin..öylesi daha iyi olur.

Mustafa

DR Ali abi dediğiniz koruyu bilmem ama üzüldüm, istanbulun üstüne kabus gibi çöken bu zihniyeti ne güzel yazmış ipliğini pazara çıkarmışsın. Teşekkürler DR Ali abi
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23