• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI

Tıp sağlık üret(e)mezse

16 Temmuz 2023
A


Ali Akben İletişim:

Değerli okurlarım günümüz modern batı tıbbı ki, gerçek ismi ile Ortodoks tıp, sağlık üretmede arzu edilen kaliteyi ve başarıyı tam tutturamayınca olanların olduğunu bizzat yaşayarak görüyoruz.

Sadece kanıta dayanan Ortodoks tıbbın muhatabı olduğu hedef muammalarla dolu insan olunca sanırım bu eşleşme sağlanamıyor ve sıklıkla kaş yapalım derken gözleri çıkarttığı için güvenilirliği üzerindeki gölge giderek büyüyor.

Hekimlik mesleğimi daha iyi icra edebilmek için doğuda ve batıda neler yapıldığını gözlemek için Çin ve ABD’de gözlemlerimin özeti kısaca şöyle.

Tıp teknolojisinin akıl almaz ilerlemesine ve teşhis yöntemlerinin yapay zeka da dahil olağanüstü başarılarına rağmen, tedavilerde aynı başarıya birkaç alan hariç hâlâ ulaşamadığımız gibi, modern yaşamın ürettiği birçok hastalığın bırakın tedavisini teşhisini bile doğru düzgün yapamıyoruz.

Şifa arayışında her iki kutuptaki bilim insanlarının yoğun çabaları elbette devam ediyor. 

Çin’dekiler batı tıbbına kaymışlar, ABD’dekiler de doğu tıbbına doğru kayarak şifa yolculuğunda tam hız şifa arayışına devam ediyorlar.

Yarım yüzyıla yaklaşan meslek hayatımda bendenizde şifa arama ve bulma yolculuğuma hâlâ devam ediyorum.

Merhum üstadım, Mehmet Şevket Eygi’nin hekimi olmak meslek hayatımın aynı zamanda bir dönüm noktasıydı. 

12 Temmuz 2019’da aramızdan ayrılan üstadımın Perşembe günü dördüncü sene-i devriyesi idi.

Dostları ve öğrencileri ile birlikte Merkezefendi’deki istinatgâhını ziyaret ettik ve akabinde de mevlid-i şerif ve dualarla vazifemizi yaptık.

Merhum üstadım, mesleğimle ilgili yaptığı doğru tahlillerle birçok açıdan ilmimi, irfanımı ve kişiliğimi geliştirmemde yerine göre ışığım, yerine göre de çıplak uyarıcım oldu.

Rahmetle ve minnetle anıyorum.

Sözünü esirgemez, tenkitlerini yapacağı zaman izin ister ve açık yüreklilikle sözünü esirgemeden yanlışlarımı yüzüme söyler ve bu açık yürekliliğin kaynağını açıklarken dostum olduğun için derdi.

Sadece modern tıbbın şemsiyesi altında bulunmamızın doğru olmadığını ve alternatifler ile muhakkak zenginleştirmemizi söylerdi.

Meslek hayatına yeni başlamış bir doktor olarak tedavilerde başarısızlıklarımızın sebebini araştırmamda ve soruşturmamada bu uyarılar adeta birer işaret fişeği gibi hafızamda yeni ufukların açılmasına vesile oldu ve arayış içine girdim.

Bakırköy akıl hastanesinde görevde yeni olduğum yıllarda tedavilerde sık yaşadığım başarısızlıkların da etkisi ile merhum üstadımın tavsiyelerine daha yakından bakıyor nedenler, niçinler ve nasıllara cevaplar arıyordum.

O yıllarda Ortodoks batı tıbbının kitabında yazılanların dışında bir düşünce taşımak büyük cesaret isterdi. 

Çünkü farklı bir cümle ya da görüşe direkt şarlatanlık unvanı verilerek adeta düşüncelere pranga vurulur ve ileri gidersen de zaten olanlar olurdu.

Bendeniz üstadımdan aldığım şevk ve enerji ile gizliden gizliye kafamı kurcalayan tamamlayıcı tıp ile ilgili kitaplar okumaya başlamıştım.

Seksenli yıllarda akupunkturdan bahsetmek çok büyük cesaret isterdi ve bendeniz o cesareti üstadımdan aldığım güç ile göstermiş ve gizliden olan fikirlerimi açık eder olmuştum.

Tecrübesi olan meslektaş ağabeylerime açık gizli sorularım olduğunda ise genellikle bunlar safsata bu genç yaşta beynini böyle safsatalarla yorma tavsiyesi alırdım.

Bu arada gizliden gizliye Doğu Türkistanlı bir hekimle buluşuyor ve hastalarına uyguladığı akupunktur tedavilerini izliyor ve aldığı sonuçlara da şaşırıyordum.

Tedavi için kullandığı noktaları ve bu noktaları seçme sebeplerini öğrendikçe Ortodoks tıp mantığı dışı başka bir yolun da tedavi için kullanılabileceğini pratik olarak öğrenmem heyecanımı artırmış olduğundan akupunktur ile ilgili kısıtlı kaynaklardan yararlanmak için kitaplar okumaya başladım ve okudukça da hastalarım üzerinde uygulamalar yaptım.

Hastalardan aldığım olumlu sonuçlarla ilaçsız tedavinin olabileceğine inanmaya başladım.

Akupunktur tedavisinin yan etkisiz ve ilaçlara göre de daha iyi sonuçlarının olması tamamlayıcı tıp alanında başka tedavi uygulamalarına yönlendim.

Merhum Dr. Emin Acar hocamın teşviki ile başka neler yapılabilirler üzerinde kafa yormaya başladım ve fitoterapi, lazer, manyetik alan, tms, ozon, kupa tedavisi gibi branşıma uygun tedavi uygulamaları üzerinde araştırmalar yaparak hem heyecanımı hem de insanlara zarar vermeden tedavi edebilme hayalimi gerçekleştiriyordum.

Tıp fakültesine girdiğim yıl, hocalarımın üzerine basa basa öğrettiği “önce zararlı olma” düsturu gerçek oluyordu.

Yıllar sonra Sağlık Bakanlığı tamamlayıcı tıp uygulamaları ile ilgili alanda bulunan boşluğu gördü ve doldurmak için sertifika kursları açarak meslektaşlarımızı bu alanlarda eğitime teşvik etti.

Bakanlık uhdesinde Getat birimini kurdu, meslektaşlarımız akın akın bu alana meylederek eğitiliyor ve çok şükür bugün kimse bu alanlarda etik çalışan meslektaşlarıma şarlatan demiyor.

Merhum üstadım Mehmet Şevket Eygi Bey yazıları ile o zor yıllarda bizlere cesaret verir yurt dışında bu alanda yapılan tedavi girişimlerinden örnekler verirdi.

Rahmetle minnetle ve saygı ile anıyorum.

Rabbim rahmeti ile muamele eylesin.

Amin.

Bu haftalık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fatih Emlik k maraş

Allah rahmet eylesin şevket hoca denince aklıma camilerdeki hopörlör karşıtlığı geliyor üç cemaat var imam efendi hopörlör le namaz kızdırıyor derdi

Mustafa

Ailemizin doktoru Ali bey abi harika yazın için çok teşekkür ederim
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23