• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI
17 Mayıs 2020

Sağdan sola soldan sağa

Değerli okurlarım sanki her boyayı boyadık da fıstıki yeşil kalmış gibi şimdi de yeni ittifak tartışmaları ile kafalar ütüleniyor. Dünya pandemi ile cebelleşirken biz içimizdeki azgın güruhun fosdemileri ve hezeyanları ile uğraşıyoruz. Makus talihimiz böyle garabetlerle dolu olunca; yadırgamak yerine uyanık olmaya, zeka yerine aklı kullanmaya özen göstermek gerek.

Aziz mübarek ayın âzadımızı garanti eylediği son 10 gününün içindeyiz. İçerisinde bin aydan hayırlı kadir gecesinin gizlendiği, yılda bir kez elimize geçen bu fırsat günlerinde bizim ülke gündemimiz maalesef yeni ittifaklar… Yeni hinlikler ve yeni yıkımlar… 

İster sağdan sola isterse soldan sağa okuyun gayret de niyet de aynı. Nasıl yaparız değil. Nasıl yıkarız.

Ne yapılıp edilmeli ve nasıl olmalı da, 18 yıldır ülkemizi birçok yönden kalkındıran Recep Tayyip Erdoğan dönemi kapatılarak yeniden eski köhne günlere dönülmeli. İnanın niyeti bozuk azgın azınlığın, beden duruşu ve dil ile söylediklerinin kısa öz ve net demek istedikleri bu.

Allah fırsat vermesin. 

Bu azgın azınlıktan her şey beklenir.

Uzun süre covid denen musibetten umutlanan bu güruh, sağlık ordumuza da çok kırgın. Neden bu kadar özveri ve fedakarlık ile meseleyi bu kadar kısa sürede ufak tefek sıyrıklarla atlattırdılar. Neden ölüm oranları gelişmiş ve ileri(!) batı dünyasına göre çok gerilerde. Adeta az insanımızın bu illetten dünyasını değiştirmesinden bile çok muzdaripler. On binler, yüz binler beklenirken binlerde kalmasında üzülmek. Bunu izah etmek gerçekten zor

 İroni yapılmayacak bir konu bu ama aynen öyle. 

Huylu huyundan vaz geçmiyor.

 Yine iş her zorluk ve sıkıntıda olduğu gibi bu aziz fedakar ve cefakar millete düşüyor.

Bu hengame içerisinde bile geçtiğimiz günlerde birde darbe tartışmaları yaşadık. Utanmaz arlanmaz insan kılıklı yaratıklar gözlerimizin içine eski karanlık günlerinde olduğu gibi baka baka söylediklerini sadece hatırlayın. 

Ben yazarak kalemimi kirletmek istemiyorum.

Yadırgadım mı?

Kesinlikle hayır.

Ölümden, darbeden, ittifaktan, ordudan, masum vatandaştan, ekonomik sıkıntı ve krizlerden medet umarak mevcut iktidardan kurtulmak istemek nasıl bir savrulma dedirtiyor.

Allah aşkına. 

İnsanlık bu düşüncenin neresinde.

Demokrasi, hürriyet, hak hukuk bu çağda bile böyle mi aranıyor hâlâ ülkemizde. 

Kafalar hâlâ çok gerilerde kalıp böyle garabetlerin aklı başında sandığımız insanların ağzından çıktığına şahit olunca vay ki, vay diyesi geliyor insanın.

Şükür ki, eski çamlar çoktan bardak oldular.

Dostlar covid denen vertikal bela, eski gücünü kaybetse de ben buradayım demeye daha epey bir zaman devam edeceğe benziyor. Bu illetten alınması gereken dersleri alanlardan olalım. Bana bir şey olmaz diyen epey bir vatandaşımız bu sebepten dünyasını değiştirdi.

Covid, yapışmayı bulaşmayı ve insandan insana geçerek tüm dünyaya beni ciddiye alın demesine rağmen hüsranda olan insanlık bu ciddi uyarıyı göz ardı etmenin bedelini böyle giderse daha fazlası ile ödeyecek gibi.

Direkt yapıştığı yer ise akciğerler.

İnsan gıdasız ve susuz haftalarca yaşayabilmesine rağmen oksijensiz ancak birkaç dakika yaşayabiliyor. Bu kadar zayıf ve zaaflı bir yerden vurduğu için zaten tüm dünyayı esir aldı. Ona daha fazla prim vermemek bizlerin elinde.

Fiziksel mesafe ve maske derken demek istediklerimiz aslında sadece bu gerçeklik.

Mesafe korunduğunda bir başka kişiye ulaşamadan ölüp gidiyor. Maske kullanıldığında da maskenin deliklerinden geçemeyecek kadar iri olduğundan maskenin dış yüzeyinde yapışıp yine kısa sürede yaşam alanı olan akciğerlerimize ulaşamadan ölüp gidiyor. Her iki halde de yaşama şansı yok.

Yaşama şansını bizim zaaflarımızdan alıyor. Bana bir şey olmaz diyen güçlü kuvvetli ve kudretli insanları günler içerisinde öyle bir evirip çevirip dövüyor ki, hastalıktan kurtulanların anlattıklarından bunu kolayca anlıyoruz.

Tedbir her zaman takdirden önce tavsiye edilir. Tedbiri elden bırakmadığımız gibi, dikkat etmeyenleri de uygun şekilde uyarmak gerek. Devletimizin ve kurumlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda tedbirde göstereceğimiz azami dikkat ile yeni yaşam normlarımıza azami riayet ederek kalan ömürlerimizi tamamlamamız en doğru olanı.

Camisiz, cumasız ve teravihsiz bir ramazan da böyle geçti. İbret alanlardan olmak dilek ve temennisi ile salı gecesi idrak edeceğimiz kadir gecemizi şimdiden tebrik ediyorum.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet üstün

Harika harika harika
 • Yanıtla

Mustafa

Muhterem Dr Ali Akben abi o tatlı dilinle yine acı gerçekleri yazmışsın. Şiir gibi müthiş yazınız için çok teşekkürler :)
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23