• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI
26 Temmuz 2020

Sabere zafere

Tarihe tanıklık ettiğimiz en önemli günlerden bir tanesini ümmet olarak geçtiğimiz Cuma günü yaşadık. Bugünlerin özlemi ile yanıp tutuşan yüzbinler Covid-19 şartlarında Ayasofya-i Kebir Camiine akın eyledi. Yaşadığımız bu bayram nedeni ile kuduranlar, çatlayanlar, patlayanlar ve hırsından kafasını gözünü paralayanlar olsa da şükür kazasız belasız sevinç gözyaşları ile tüm dünyada ümmet bilincini yeniden perçinledik.

Bugünü bizlere yaşatan başta cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm emeği geçenlere kalbi teşekkürlerimi arz ediyorum.

Gençlik yıllarımızda her 29 mayısta ettiğimiz dualar kabul oldu. O günlerde fiili duaları nedeni ile idamla yargılanan, zindanda çürüyen itilip kakılan yerlerde sürüklenen tüm kardeşlerimizden ölenlere rahmet yaşayanlara sağlıklı hayırlı ömür diliyorum.

Bu özel bayram gününü karartmaya çalışan şer güçlerinin hevesleri kursaklarında kaldı. Şu gerçekliği hiç unutmamalıyız. Su uyur düşman uyumaz. Azgın azınlığın fosilleşmiş beyinlerinde dolaşan tilkilere ve şeytanın aklına gelmeyecek desiselere karşı her zamankinden daha uyanık olmamız gerek.

Bu güruh her zaman patlamaya hazır bir volkan gibi. Ağababaları da ülkemizi film stüdyosu olarak kullanamasa da eski alışkanlıkları ile arada bir başı kesilmiş koyun gibi refleks kasılmalarla hâlâ umut tacirliğine devam ediyor.

Çıkmayan candan umut arayan malum zihniyet, halkımızın bir zincirin daha kırılmasından duyduğu memnuniyetten korktukları için seslerini kısarak bayram günümüzün zehir edilmesinden medet umarcasına suikasttan, Covid-19’dan bahsederek kendilerini bir nebze de olsa rahatlatmaya çalıştılar.

Çok şükür eski Türkiye’de yaşamıyoruz. 

Yeni Türkiye’mizde devletimiz dimdik ayakta. Kem gözlere şiş olmaya başladığından beri çok şükür huzur ve güven içerisinde yaşıyoruz.

Daha güzel günleri görme arzumuz elbette duaların Arş-ı Ala’ya ulaşması ile mümkün olacak. Daha kırılacak çok zincir var. Ülkemizi önce işgal edip ölümü gösteren zihniyet, sonra sıtmaya razı etmek için kullandığı zincirlerin bir kısmı hâlâ kırılmadı. 

Paslanmış ve çürümüş olsa da kalan çağ dışı zincirleri bir bir kıracağız. Vurmadan, devirip dökmeden sabır ile önümüzü açanlara dualar eşliğinde yolumuza devam ederek bunu da başarırız inancındayım.

Yakın geçmişe bakarak kat ettiğimiz mesafeyi göz ucu ile süzdüğümüzde yolun yarısını geçtiğimiz anlaşılıyor. Sabere zafere derken kast ettiğim de bu zaten.

İyice olgunlaşmamış bir apse patlatılmaz. Dünyaya yeni gelen bir yavrunun yürümesi, konuşması için birkaç yıl beklenir. Anne rahmine yapışarak ruhu üflenen bir cenin dokuz ay sonra dünyada yaşama şansı olduğu için bu sürede anne karnında bekletilir.

Örnekler her alanda olduğu gibi sosyal olaylarda da zaman ve zemin ister. Sabır ve sebat ister. Bu süreçlerde yol kazaları hep olabilir. Bizdeki gezi zekâlıları, kaz kafalıları ve 15 Temmuzu, hatta 2018 rahip olayı bahanesi ile ekonomik saldırı ile birlik hamurumuza su katmayı, böyle yol kazaları olarak yorumlayarak tedbir babından dikkatli olmak ve azami tedbirlerden sonra takdire boyun eğmek durumunda olmalıyız.

Makalemi sonlandırırken Ayasofya’yı cami yapıp, vakfiyesi ile ümmete yani bizlere koruma görevi veren çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Muhammed Han hazretlerine rahmet, 86 yıl zincirlerle bağlanarak ümmeti malum bedduaya muhatap edenlere lanet ve içeriden dışarıdan tüm engellemelere rağmen kararlı duruşu ve onurlu davranışı ile ümmetin yıllar içerisinde özlemini gidererek fazla hissettiği Ayasofya’yı asli hüviyetine tekrar kavuşturan Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederek tamamlıyorum.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Dr Ali Akben abi o tatlı dilinle harika üslubunla kaleme aldığın yazın bizi mest etti. Saat gecenin ikisi ve senin yazın için bekledim. Uymadığıma da değdi Ali abi. Ayasofyanın ehemmiyetini ne de güzel anlatmışsın. Diline zihnine sağlık Ali abi
 • Yanıtla

Sabır

Ali hocam kalem tutan elleriniz dert görmesin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23