• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI

Mesele ağaç değil

06 Ağustos 2023
A


Ali Akben İletişim:

Makalemin başlığı gezi olaylarının baş aktörlerinden birine ait. 

Nasıl oldu da dilindeki baklayı çıkarıverdi hâlâ merak da ediyorum.

Acaba sürecin gidişatında birilerinin verdiği gaza istinaden mi bu cümle sarf edildi. Yoksa evet yoksa şecaat arz ederken merdi kıbti sirkatini mi söyledi.

Her ne durumda olursa olsun aslında mesele gerçekten ağaç değildi.  O günden bugüne birlik hamurumuzu ekşitmek için her durumdan vazife çıkarmakla görevli malum kesimin yaptığı irili ufaklı eylemlerinde amacı birçoğumuz için malum.

Son seçimlerde milletin şamarını yiyen malum kesimin yeni oyuncağı şimdilerde Akbelen.

Akbelen’le yatıp Akbelen’le kalkan bu kesimin amacının ağaç olmadığı zaten açık ve net olarak belli. 

Amaç çiçeği burnunda hükümetimize muhalefet etmek için bir yol açma denemesi.

Malum zümre kendilerini hâlâ eski Türkiye’de yaşıyor zannediyor. 

Erdoğan düşmanlarını konsolide edecek her bir eylem bu kesim için birer fırsat olarak değerlendiriliyor ve buldukları irili ufaklı meseleleri ülke menfaatine olmasa bile değerlendirmeye yeminli iflah olmaz bu kesimden ülke için hayır beklemek olsa olsa safdillik olur.

Sosyal medya bu kesimin güçlü olduğu bir arena. 

Oluşturdukları yapay gündemleri bu arenada köpürtülerek piyonları vasıtası ile pireler deve haline getiriliyor. Sosyal medyada oluşturulan  suni gündemlerin savrulma açısı tamı tamına 180 derece.

Bu kadar zıtlık nasıl olur ki diyenler son günlerde ülke gündeminde ilk sıralarda olan birkaç mesele ile ilgili yazılanlara. çizilenlere ve yorum yapıcıların söylediklerine baksın.

Mesela…. 

İstanbul Esenyurt ilçesinde işlenen menfur bir cinayette iki gencin ölümü üzerinden yapılan haberler ve yorumlara bakalım.

Ölümlü bir cinayet üzerinden devleti, hükümeti suçlayandan tutun da yabancı uyrukluklar üzerinden atıp tutanlara kadar olay üzerinden durumdan vazife çıkarıcıların attığı ciritleri ve twetleri görünce insan küçük dilini yutuyor ve nutku uçuyor. 

Aynı şekilde Akbelen.

Yıllarca büyük zararlar etme pahasına devletin enerji üretmek için işlettiği madeni, özel sektöre vermesi ve ülkemiz için ciddi bir açık olmaya devam eden enerji ihtiyacımız için bu işletmenin faaliyet alanını belli kural ve şartlara göre sürdürmesinin önünü açarak, su gibi, aş gibi muhtaç olduğumuz enerjinin üretilmesini engellemek için günlerdir devletle savaşan fırsatçıların piyonu olmak nasıl bir savrulma!

Niyet üzüm yemek olsa elbette sonuna kadar destek olmak vatandaşlık görevi ama maalesef niyet ne üzüm yemek, ne de üzüm üretmek. 

Niyet açık ve seçik bağcı dövmek.

2013 yılında gezi parkındaki üç beş ağacın yerini değiştirerek çevre düzenlemesi yapanlara karşı günlerce Taksim meydanını işgal edenlerin sözcülerinin ağzından bilinçli ya da bilinçsizce dökülen şu kelimelerden de anlıyoruz ki, niyet gerçekten bağcı dövmek.

Ne denmişti? “Mesele sadece gezi parkı ve ağaç değil arkadaş. Sen hâlâ anlamadın mı? Hadi gel” derken amaçlarının ağaç olmadığını zaten bizzat yaşadıklarımızdan anlamıştık. 

Kimler alet olmamıştı o zor günlerin kirli işlerine.

Hafızayı beşer nisyan ile malüldür evrensel sözünü hatırlayarak, ‘ettekraru ahsen velevkane yüzseksen’ darbı meseli hatırına da olsa unutma zaafımızın olduğunu bilerek hiç olmazsa yakın geçmişten örneklemelerden dersler alalım. 

Zor günlerden geçiyoruz.

Ülke ekonomisi üzerinden atılıp tutulanlarda haklılık payı olmakla birlikte abartılar da gözden kaçmıyor. Sade bir vatandaşım. Yaşım gereği son yarım yüzyılın da canlı şahidiyim.

Üç beş yılda bir yapılan seçimlerde vatandaşa rüşvetler dağıtarak seçimler yapmak durumuna düşmüş yaralı bereli iç ve dış düşmanı bol bir ülkenin vatandaşıyım. Genç cumhuriyetimiz yıllarca dipçiklerle hizaya getirilmeye çalışılmış ve kurumsallık şöyle dursun doğru düzgün kurallarını bile oturtamamış ve halen sancıları devam ediyor.

Pandemiyi kısmen de olsa ucuz atlatmışken, kuzeyimizde çıkan savaştan etkilenmeden kendi yağımızla zar zor kavrulmaya çalışırken, 11 ilimizi yerle bir eden asrın depremi de olunca olanlar oldu.

Üst üste gelen olaylara birde seçim süreci eklenince zurnanın zırt dediği yere geldik ve durduk.

Seçim sürecinde sanki her şey süt limanmış ülkemizde ve dünyada büyük bir ekonomik çalkantı yok ve hiçbir şey olmamış gibi, irili ufaklı nerede ise tüm partilerimiz kesenin ağzını açtı ve Allah ne verdi ise ağzına geleni söyleyerek vatandaştan oy istedi. 

Çok sakıncalı olan EYT gibi bir garabetin bedelini ödeyeceğimiz bilindiği halde ucube  bir kanunla apar topar ülkenin yarısı genç yaşta emekli edildi.

Devlet malı deniz yemeyen domuz diyen her kesimden domuzlar da tarlaya dadanıp kimi yaptırmayız, kimi bölüşmeyiz, kimi de gavurun ağzına bakıp dudak okuması yapınca gerçekten her geçen gün giderek daha da zorlaşacak zamanlara doğru hızla savruluyoruz.

Ülkeyi terk ettiğini söyleyenlerin zırvalarına bakmayın. Bu cennet vatanı terk edemezler.

Yanlışları ortak akılla düzeltmek için birlik ve bütünlük içinde olmak aklı selimi kullanarak ağzımızdan çıkanları kulağımız duyacak şekilde kendimizden başlayarak çekidüzen vermeliyiz.

Her gördüğümüzü dede zannetmemeli.

 Her duyduğumuza en az iki kez kulak vermeliyiz ki, hata payımız azalsın.

Sosyal ve dijital medya tam bir dingo ahırı.

Ahırda insanlık namına hayırlı bir şey bulmak mümkün olmadığı gibi yalan dolan mebzul miktarda olup güvenirliliği sıfırın altında.

Tek taraflı hakkaniyetten, insaniyetten ve insaftan uzak, sağa sola savrulmuş bilgi kirliliğinden başka bir özelliği olmayan, sosyal ve dijital medyadan üflenen asparagaslardan uzak durmaya çalışmak hem akıl hem de ruh sağlığımız için elzem haline gelmiş durumda.

Kur’an-ı Kerim: (Hucurat-6) Size bir fasık haber getirirse, onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa zarar verirsiniz.

Değerli okurlarım dünden bugüne değişen bir şey yok.

Zaman değişse de şer, şikak, nifak ihanet, hıyanet şekil değiştiriyor ama insanları imtihan etmeye devam ediyor.

Rabbim sırat-ı müstakimden ayırmasın.

Amin.

Bu haftalık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

akesar

Ağaçları en çok yok eden kimler? PKK terör örgütü ve onlara destek verenler. Akbelen ve benzeri eylemleri yapanlar kimler? Yine ya terör örgütü üyeleri veya onlara yakın olanlar. Eee, nasıl oluyor? Bizde termik santral,HES,GES,RES vs. karşı çıkıyorlar. Ama Fransa'nın ve diğer batı ülkelerinin nükleer santrallarına hiç sesleri çıkmıyor.PKK nın yaktığı ormanlara hiç ses etmiyor,söyleyemiyorlar bile.Bu gavur takımı maden çıkarmamıza, gaz ve patrol çıkarmamıza bile karşıdırlar. Çünkü hep Batı'nın düdüğünü öttürüyor,oralardan,vakıflardan ciddi paralar alıyorlar.Gazeteci geçinen, oralardan para alan nice pu..lar var ülkemizde.

Boşver

Milletin derdi ekonomi...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23