• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI

Kurban Bayramı

16 Haziran 2024
A


Ali Akben İletişim:

Mesleğim gereği sağlıkla ilgili yazılarımda günlük hayatta bizzat yaşadıklarımdan örnekler vermeye, çare ve çözüm üretirken de mümkün mertebe pratik hayatta yararlı olduğuna inandığım tecrübeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bugün Kurban Bayramı. 

Kurban ibadeti üzerine vacip olan kardeşlerimiz, Allah rızası için kurbanlarını kesecekler ve etlerini üçe ayırıp fakir fukara, garip gureba ve eş dostlarına ikram edip kalanı da afiyetle yiyecekler.

Bayramda keseceğimiz kurbanlarımızı ALLAHÜEKBER  sesleri ile sadece O’nun rızası için kesersek, bu kurbanların eti bize helal olur. Bilinçli olarak Allah rızası dışında başka niyetlerle kesilen bir kurban ise Müslüman için murdardır.

Dinimizde niyetin önemi Peygamber Efendimiz tarafından şöyle tanımlanmıştır, “Ameller niyetlere göredir. Herkes niyetinin karşılığını alır.” 

İslam ümmeti bu Kurban Bayramına da buruk, donuk, dağınık ve karamsar olarak giriyor. Özellikle Gazze’de işlenen cinayetlere İslam ülkeleri ve Dünya devletlerinin sessiz sedasız ve lakayıt kalmaları, bu dağınıklık ve başıboşluktan yararlanan katil Netanyahu ve yandaşlarının mazlum ve masum insanlara uyguladıkları zulmün giderek artmasına sebep oluyor.

Devletimizin her türlü riski göze alarak, bu zalimlere karşı en yüksek seviyeden haykırarak, artık yeter demesine bile tahammül edemeyen içeriden dışarıdan o kadar çok tasallutun olmasına doğrusu hayıflanıyorum.

Dün İtalya’da toplanan G-7 zirvesinde, zırvalayanların yüzüne Cumhurbaşkanımızın ağzından çıkan ‘yeter artık’ sözünün önemli olduğunu düşünüyorum.

Kurban Bayramı sıcak yaz günlerinde birçok hastalık riskini de yanında barındırıyor. Kesilen kurban etlerinin dinlendirilmeden yenilmesi yanında yenen tatlı türleri ile beraber özellikle kalp ve damar sağlığı üzerinde ciddi risklerin olduğunu unutmamak gerek.

Yediklerimizin ilacımız olması için ağzımızdan girenleri muhakkak iyi sansürleyerek bayramı zehir etmemek elimizde. Güzel günlerin habercisi olması dileği ile Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum.

***

TAKVİYE ÇILGINLIĞI

Sağlıklı ve zinde kalmak insanımızın en büyük arzusu olduğu halde sıcakların da etkisi ile son günlerde halsiz bitkin ve yorgun insanların çoğaldığını söyleyebilirim. 

Takviye adı altında piyasaya sürülen mucize(!) reçeteler ne kadar etkin, kullanan hastalarımın büyük çoğunluğu maalesef olumlu cevap veremiyor.

Beklenti armut piş ağzıma düş olunca maalesef ne pişen ne de düşen oluyor sadece maddi kayıp değil sağlığımızdan da olabiliyoruz.

Yaşam kalitesini yükselten olmazsa olmaz muhtaç olduğumuz şeyleri ıskalayarak, takviyelerle işi götürme hayalciliğinin bedelini ödemek istemiyorsak yaşam kalitemizi yükselten dengeli ve düzenli beslenmeye, sağlıklı uyumaya, stres ve gerilimlere karşı mukavemetli olmak için manevi dinamiklerimizle barışık olup her şeyden önce de hayalperest olmamalıyız.

Dengeli beslenmek günümüz insanının maalesef önceliği değil. Uyku sağlığı zaten hak getire. Stres kat sayısı da şu veya bu sebepten tavan yapınca yaşlı genç fark etmeden insanımızın ilk şikayeti; halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve tükenmişlik oluyor.

Güne başlamak için enerjisini kahveden alma alışkanlığı, geçici bir süre çözüm olsa da etkinliği kaybolunca hekimler devreye giriyor. Tetkikler tahliller yapılıp, değerleri normal çıkan vatandaş takviye arayışına giriyor.

Bilinçli ya da bilinçsiz kendini tüketen insana takviyenin vereceği çok bir şey yok aslında ama bu çılgınlık daha ne kadar devam edecek onu kestiremiyorum.

Değerli okurlarım, sağlık nimetinin değerini kaybettiğinizde anlamamak için öncelikle ağzınızdan girenlere dikkat edin. Katkı maddeli hazır yiyeceklerden uzak durun. Mümkün olduğunca dışarda yiyip içmemeye çalışarak, hem maddi hem de sağlıkla ilgili kayıplarınızı minimize edin.

Hareketli yaratılmışız. Günlük adımları çoğaltarak hem beden hem de ruh sağlığımızı korumak için azami gayreti gösterin. Bıkıp usanmayın.

Uyku gıdasını hafife almayın, tam ve zamanında uyuyarak gece boyu doku ve organlarınızın bayram etmesine fırsat verin.

Kanaat fakiri olmayın. Kanaat zenginliği öyle bir iksir ki, yerine göre şükür yerine göre de tefekkürle hem gözünüzü hem de gönlünüzü doyurur.

Hücrelerimiz sadece oksijen ve gıdalara muhtaç değil. Uykuya da manevi enerjiye de muhtaç.

Takviye çılgınlığını harlayan kesimin öncelikli hedefi sizin sağlığınız olmayabilir. Hem paranızdan hem de sağlığınızdan olmamak için kısaca bir kez daha tekrarlayacağım. 

Günlük beslenme öğün sayımız ikiyi geçmesin.

Sofradan doymadan kalkmaya çalışmak şiarımız olsun.

Yürüyüş yaparak, tansiyon şeker hastalığı kalp ve damar rahatsızlıkları ve mide bağırsak sorunlarından kurtulmak mümkün.

Su gıdasını özellikle bu sıcak günlerde unutmayalım. Sağlıklı canlı suları içmek en doğrusu ama maalesef günümüzde bu sulara ulaşmak pek mümkün değil.

Farkında olarak veya olmayarak sağlıkla ilgili hatalar çok yapılıyor ve hastalıklar geldiğinde de çare ve çözüm arayışında ikinci büyük hata yapılarak çözümsüzlük üretiliyor.

Hastalıklar gelmeden sağlığımızın kıymetini bilelim.

Bu haftalık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şükran

Hayırlı bayramlar Ali abi.

Osman Tanış

Ali hocam kurban bayramınızı tebrik ediyorum.Bugün aslında iki bayramı kutluyoruz.Siz bilirsiniz hocam ama hatırlatayım.16 haziran 1950 tarihi atnı zamanda Ezanı muhammediye zalimlerin vurduğu pranganın kırılarak özgürlüğüne kavuşma günü.O günden bu güne din düşmanlarının çabalarına rağmen geriye gidiş olmadığı gibi Ayasofya camii kebirinin prangalarıda kırıldı.Allah fırsatçı zalimlerden korusun inşaallah.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23