İttifakların dili

10 Şubat 2019 Pazar

Tüm canlı ve cansız varlıkların şöyle veya böyle bir iletişimleri ve bunu sağlayan da dilleri vardır. Dil dendiğinde elbette konuşma ile iletişim öncelikle akla gelmekle beraber birçok başka kanalların da olduğu bir gerçek.

Mesela rüzgârın, kendi lisan-ı hali ile bizlerle iletişimi vardır. Estiği yöne ve hızına bağlı olarak anlayana öyle bilgiler aktarır ki, anlamak ve anlamlandırmak için meteoroloji gibi bir ilme vakıf olmak gerekir. Bitkilerin dilini anlamak için de ziraat ilminden hayvanların dilinden haberdar olmak için de veterinerlik biliminden haberdar olmak gerekir. 

Aynı şekilde insanın beden ve ruh sağlığını, özellikle biz hekimler hastalarımızın beden dillerini okuyarak anlayıp değerlendirmelerde bulunabiliriz. İnsanın kızgınlığı veya sakinliği yani mizaç durumunu anlamak için bazen sadece gözlemlemek yeterli olabilir. Hastalarımızın duruşu yürüyüşü ve hatta göz kapalı denge durumu birçok hastalığı daha muayene etmeden teşhis etmemize yardımcı olabilir.

Gelelim makalemin ana temasına. Malum önümüzdeki ay dananın kuyruğu kopacak ve siyasi partilerimiz de şapkalarını önlerine koyarak durumlarından yeni vazifeler çıkaracaklar. Malum ittifaklar konusunda bendeniz de birkaç kelam eylemek istiyorum.

Serbest seçimlerin başlangıcından günümüze, halkımız hemen hemen her seçimde tercihini 60-40 veya 65-35 gibi bir oranda kullandı. Toplumumuzu bu yönü ile değerlendirmeye alırsak muhafazakâr ağırlıklı bir toplumuz. Sağ oylar her zaman sol ve liberal oylardan fazla olmuş. CHP zihniyeti bu durumdan vazife çıkarmış ve açık oy gizli tasnif gibi bir garabeti Türk siyasi hayatına sokmuş. Bu ayıp kıyamete kadar bu partinin üzerinde silinmez bir leke olarak kalacak.

Millet ittifakından beklentileri yüksek olan yazar-çizer takımının rüyasında darı gördüğünü düşünüyorum. Millet ittifakı altında birleştirilmeye çalışılan oylar beklentilerinin altında kalacak. Şimdiden bu duruma hazırlıklı olmalarını salık veririm.

Rahmetli Erbakan hocamızın CHP ile ittifakından hanesine düşen zararın bugün İYİ Parti için de geçerli olduğu kanaatindeyim. Hatta Saadet bile bu tırpanın etkisinden kurtulamayacak. CHP ise tüm gayretlerine ve çabalarına rağmen Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olabilir.

İzmir’de CHP oylarının ne kadar azalacağını önemsiyor ve ciddi bir azalış ile karşılaşılacağını bekliyorum. Bu millet darbelere ve darbe sevicilere tahammül etmeyi bilmiş ancak ilk fırsatta onlara indirdiği şamar ile herkesi layık olduğu yerlere serpiştirmiştir.

Cumhur ittifakına gelince, belki en önemli sorunu uzun süre iktidarda olmanın yorgunluğu diyebilirim. Yağcılar yoğurtçular ve cukkacıların istilası altında gireceği bu seçimlerde yine sağduyu sahiplerinin âlicenaplığı ile zararın neresinden dönerse kâr kabilinden bir gerçeklikle karşı karşıya gibiler. Ciddi bir muhalefetin olmamasının pastasını sanki bu seçimlerde de yiyecekler. 31 Mart seçimleri, bir önceki seçimlerde olduğu gibi, Kürt kardeşlerimize yine bir görev düşüyor. Bir kez daha sağduyuları ile davranarak ülkemizin önüne çekilmek istenen sete mani olmalılar.

Cumhur ittifakı üzerine kara bulut gibi çöken dillere pelesenk olmuş bu olumsuz yaftalardan ne kadar darbe alacak bunu önümüzdeki seçimlerden anlamış olacağız. Bir önceki seçim akşamı balkondan halka seslenen reisin bazı ifadeleri, dersimizi aldık mesajları halkımız nezdinde ne kadar neşvi nema bulmuş onu da göreceğiz. 

Reisin etrafında etten duvar oluşmuş. Bu duvarın çimentosu öyle sağlam bir kaleye dönüşmüş ki geçene/delene aşk olsun. Her türlü olumsuzluğa rağmen, bendeniz reisimizin bu halkaya çimento taşıyan kan emici sülükleri ve asalakları def edeceğine inananlardanım. 

Siyaset çok yönlü olmayı ve politik davranmayı gerektiren zor bir sanat. Reisimiz yılların verdiği tecrübelerini konuşturarak bu günlere getirdi ülkemizi. Yetmiş sentlere muhtaç olunan, günlük faizlerin yüzde binler düzeyinde olduğu, aldığı maaşı döviz kuyruğunda dolara çevirirken bile yüzde 3-5 kayıp yaşanılan günleri yaşayarak çok iyi bilen bir vatandaş olarak birliğimize ve dirliğimize göz diken yerli yabancı alçak güruhun bir daha el ovuşturarak şak şak edeceği günleri görmeyiz inşallah.

Konuşmanın, yazmanın, çizmenin serbest olduğu hak ve hukukun yetersiz olsa da sağlıklı işlediği bir ülkede yaşıyoruz. Özellikle sevgili gençler son sözüm sizlere olsun. Yakın tarihlerde yaşanılmış garip gerçeklikleri tüm detayları ile yaşayarak gören bilen bir kişiyim. Bu günlerin kıymetini iyi bilelim, bilemeyenlere anlatarak belletmeye gayret edelim. Birçoğumuzun gidebileceği başka bir ülke maalesef yok.

Bu günlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

Başsağlığı: Geçtiğimiz hafta içerisinde İstanbul-Kartal’da çöken binanın altında kalarak vefat eden kardeşlerime rahmet, yaralı kardeşlerime Rabbimden şifa diliyorum.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • kardelwnkardelwn4 ay önce
  ahlak ve adaletin ayaklar altına alındığı bir anlayışın hakim olduğu günümüzde kimin kazandığını bir önemi varmı?
 • imamarüzgarimamarüzgar4 ay önce
  Mesele karar vermiş olan ile hala meslelerine kararverememiş olanların durmudur. Cumhurİttifakı karrını vermiş olandır.Diğer tarfın ittifak yapısı içinde olduğu ve yansıttıkları durumda aşikar alında gerçeçiliği aşikar anlatmaktadır.Peki biz halk millet olarak ne düşünüyoruz ne istiyoruz.Bizlerin duygu ve düşünceleri nelerdir.Nekadar önemseniyoruz.Mesele bu olması gerekirken.Kim ne yapsın ki bu bencil düşünceler içinde birbirini yiyip duran adı ne ise ittifakın.Karar verenlerin çizgisi enazından belli uğraşları belli.Peki ya kararsız olup içlerinde birbirlerini yeme derdine düşenler halk içinmi hayır kesinlikle önce çıkarların kendi doğrultusunde ve sonra pay edilme derdi ile gitmeleridir üzüntü verici olan durum.Bu oyu isteyecekleri bu kadar basitmidir bu kada aciz midirbu kada bunlara ihtiyaç hissetece bir milletmi vardırki yaptıkları çok memnun etmiş bişeyleri olsa bali yürek gamyemicek.Ayıptır önce kendi kişiliklerine kendileri bu kadar hakaret eder durma düşmelri.Bu durumun her tarafı aydın insan olsa ne olur o ancak dibine düşenlere aydınlık vereceği kesindir.
 • Mehmet Mehmet 4 ay önce
  Ak parti eski parti degil.Bizim hırsızı koruyalim diyenler,taklacilar,koltukcular,torpildiler bir arada.Kuran ve sünneti bilmeyen deist yorumcular da.ayni.Neymisbizimkiler mjs
 • Atıf GüçlüAtıf Güçlü4 ay önce
  Hocam itler ürür kervanlar yürür.İti ve ipsizi çok olsa da bu milletin sağduyusu ve feraseti hep galebe çalmıştır.Hakkın yanında batıl hep zail olmuştur.
 • Doğrucu DavutDoğrucu Davut4 ay önce
  Görene körene.Allahım bizleri bakar körlerden işiten sağırlardan ve akılını kullanamayan zekilerden eyleme.
 • Yanlış BakıyorsunYanlış Bakıyorsun4 ay önce
  Toopum vatanseverler ve hainler olarak tam ortadan bölünmüş durumda. CHP ve İYİ parti vatanseverleri, AKP, MHP ve HDP ihaneti temsil ediyor. Bunu Meclisteki ortak hareketlerde çok net görüyoruz.
 • asımın nesliasımın nesli4 ay önce
  ali hoca bunu ısmarlamamı yoksa içten mi yazdın?? yoksa halkın arasında bu günlerde hiç dolaşmadınız mı?? reisin etrafındaki etden duvar ne kadar sağlam olduğunu 15 temmuzda gördük. sıkıntı reisin etrafı. çevre temizliği gerekiyor. reise söz yok. zaten oyları ona veriyoruz. o olmasa bu adaylar kendi oylarını bile alamaz. bağımsız olsalar, %99 unun alacağı oy sıfır.. ne hikmetse burası anlaşılmaz. cumhurun genel kanaatı vekillerde de başkanlarda da adayların çoğunluğunun 2002 ruhunu taşımamaları. reisi ve onu iktidara getirenleri temsil etmemeleri, önceki seçimde bunu matematiksel olarak gördük. reise verilen oy vekillere verilmedi. anaptan doğru yoldan kalan artık olumsuzluğu ayyuka çıkmış kişilerle yola gidilmez.bunları millet memnun olmadığı için sandıkta devirdi. eeeee sen ne yapıyorsun atama veya vekil başkan göstererek bunları ve bu zihniyeti millete dayatıyorsun. millet bunların yolsuzluğundan bıktığı için seni destekliyor sende tersini yapıp milleti zora sokuyorsun. iki dönemdir. mecliste çoğunluğu sağlayamıyorsun. halbuki adam gibi milletin beklediği şekilde aday belirlesen allahın izniyle mecliste 400 ben garanti veririm. ama yolsuzlukla, rüşvetle, donsuzlukla, tesettürsüz bakan vekil yaparak meyhanecilere tebessüm ederek bir yere varamazsın. chp yi iktidadran aldık ama ne kıymeti var zihniyetleri iktidarda, her şey onların rızalarına uygun düzenlenmeye çalışılıyor. "sağ iktidar olur muktedir olamaz" sözü gerçekleşiyor. o zaman sandığa gitmeyelim. onun için millet mevcut adayların çoğundan nefret ediyor maalesef sandığada gitmeyi düşünmüyor. eğer erbakan adam gibi postallılara postal koyup sine-i millete gitseydi. bahçeli koministlere bastonluk yapmasaydı bugün zaten sen yoktun. seni 2002 getirenlerin ruhuna uygun aday ve iş yapmadığın sürece sanada memleketede yazık olur.
 • Aydın TanırAydın Tanır4 ay önce
  Ali hocam chp ile ilgili yazdıklarının hepsi gerçeğin ta kendisi.İnşallah hüsrana uğrayacaklar

Günün Özeti