• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI
26 Nisan 2020

Hesabın içindeki hesap

Bir televizyon kanalında birkaç insan hummalı bir şekilde heyecanla hesap yapıyor. Merak bu ya, böyle zor bir dönemde neyi hesaplıyorlar diye kulak kabarttım. 

Kabartmaz olaydım. 

Aman Allah’ım. 

Gözümle görmesem kulağımla işitmesem kesinlikle inanmazdım. 

Ama bizzat canlı şahidim.

Sureti adem, zekası normal yaratıklar kendi zekalarına güvenmediklerinden olsa gerek, ellerindeki yapay zeka makineler ile ha bire çarpıp toplayıp çıkarıp bölüyorlar. Dört işlem ile arzu ettikleri sonucu görmeyince birbirlerinden yardım talep ederek kıvranıp duruyorlar. Hatta programı izleyenlerden imdada yetişmeye çalışanlarda var ama sonuç nafile. 

Bir türlü umduklarına nail olamayınca canlı yayın bu, millete rezil rüsvay olmaktan kurtulamıyorlar.

Tartıştıkları konu tüm dünya milletlerini ve devletlerini hizaya sokan ağa paşa zengin fakir çoluk çocuk ayırt etmeyen covid19. 

Tüm dünya devletlerini tarumar eden bu virüs bizim ülkemizi niçin hizaya sokamıyor. Devlet niye dimdik ayakta. Sağlık ordusu niçin cihat ruhu ile bu savaşta en ön saflarda devleti ve milleti için cansiperane destanlar yazıyor….

Sanki şöyle bir durum olsa çok sevinecekler gibi bir beden duruşları var. 

Bu virüs devletimizi ve sağlık sistemimizi çökertsin. Hatta iç karışıklık çıksın ki, mevcut iktidar çekilsin gibi dilimin varamadığı daha bir sürü herze hezeyan ve akıl dışı düşünce… Bini bir paradan havada uçuşuyor.

Değerli okurlar. Allah akıl nimetini, böyle savrulmalara karşı korunmamız için vermiş. Kur’an’da akıl ve akletme ile ilgili yüze yakın Allah öğüdünün olması bugünlerde bari insanımızı akıllandırsın. Böyle sapmalar ve savrulmalar yerine aklımız başımıza gelsin. Yaşananlar ibret olsun ama sanki bu güruh için imkansız ve nafile bu yazdıklarım. 

Aklı selim bugünlerde ben ne yapıyorum diyebilmeli artık. 

Hep tekrarlar dururum.

Yine tekrar edeceğim. 

İçinde bulunduğumuz gemi aynı. Sağını solunu delmeyi inadım inat diyerek devam etmeyin artık. Zekanızı aklınızla filtreleyin. Yanlışın neresinden dönerseniz kârdır derler. 

Dönün bu yanlıştan.

Kendiniz için dönmezseniz çocuklarınız, aileniz, eşiniz, dostunuz hatırına dönün.

Daha fazla acınası gülünç durumlara düşmeyiniz.

Gülünç olduğunuzu fark edecek kadar bari aklınızı kullanınız da hiç olmazsa susun. Susun ki sizi adam sansınlar.

Yine aynı televizyon kanalında başka bir maymun soylu da covid19 ile ilgili Çin hükümetini suçlamış ve daha salgının başında bu hastalığa yakalananların itlafından bahsederek inandığı Darwin dininin ahkamına uyan açıklamalar yapacak kadar savrulmuş. Sözde bilim adamı olan bu yaratık özde insan olamaz kanaatindeyim.

Alçalmanın, şerefsizliğin hatta yanlışta ısrarın da bir sınırı haddi hududu olmalı diyesim geliyor bu hadsiz hudutsuz ve akıl dışı savrulmaların şahidi olarak.

Devletimiz var olmaz, ekonomimiz çöker ve insanlarımız batı ülkelerinde olduğu gibi patır patır ölürse bu durumdan memnun olup mutluluk naraları atmak. Bu gerçekten bir akıl hastalığı. Hem de öyle bir akıl hastalığı ki, ilham aldıkları batı dünyası böyle hastaları yakın geçmişte yakarak tedavi ediyordu.

 Aşısı olan hastalık

Bu hastalığın adı açlık. Hepimizin korkulu rüyası iş, aş kaygısı huzurlarımızı kaçırdı ve kaçırmaya da devam ediyor. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı nakaratı da artık herkesin dilinde pelesenk. 

Açlık covid19’dan daha beter. Her gün 8000 çocuğumuzu öldürüyor.

Aşısı ise bir dilim ekmek.

Gündeme gelmesi bugünlerde bile imkansız olan bir gerçeklik bu maalesef. Zinde dünya henüz böyle bir imtihanla karşı karşıya olmadığı aç insanların yaşadığı bir dünyanın olduğundan bir çoğumuzun haberi dahi yok.

Televizyon ve soysuz medya dünyası neyi bilmemizi istiyorsa o konuda farkındalık oluşturup insanlara servis yapıyor. 

Birçoğumuz unutmuş olabiliriz. 

Mesela Amerika Irak’ı işgal ettiğinde zinde dünya, televizyonlarda denize dökülen petrolden perişan olan karabatakların geleceği ile ilgili programlar izliyordu. 

Amerika Bağdat gibi dünya kültür mirasında tüm dinler için önemli olan beldede taş üstünde taş, boyun üstünde baş bırakmayacak şekilde bomba yağdırırken dünyanın birçok ülkesi ile beraber birçoğumuzun gündemi bu idi.

Şimdi değişen bir durum mu var?

Maalesef yok.

Eski tas eski hamam.

Bu gerçeklikler bize aklımızı kullanmamız hususunda uyarıcı olmalı. Komşusu açken tok yatanı dışlayan bir Peygamberin ümmeti insanlar olarak biraz da bu yönleri ile dünyaya ve insanlığa bakarak farkındalık oluşturalım.

Malum ramazan iklimindeyiz. Kalplerin nurla dolduğu, duaların kabul olduğu, sehavet ve cömertliğin zirve yaptığı bu günlerde ellerimizi açıp kendimiz için bir şey talep ederken ümmetin ve insanlığın sağlık ve selameti içinde niyazda bulunalım derim.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Sayın doktorum Ali abi sahur için kalktım gece yarısı akıcı nefis üslubunla yazdığın makaleni hem öğrenerek hem de dersler çıkararak okudum. Malum zihniyetin kötü niyetini ne de güzel anlatmışsın. Güzel insan iyi ki varsın
 • Yanıtla

Fuat Etli

Harika Ali bey.Kaleminiz kalbiniz bileğiniz sağ olsun.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23