Hangi beka?

24 Mart 2019 Pazar

Her seçimde olduğu gibi bu seçim sath-ı mahallinde de beka meselesi bir kez daha gündemin tam ortasına oturdu. Hangi beka? Kimin bekası derken her kesim kendi bekası için seçime var gücü ile asılıyor. Bekayı kendi anlayışına göre körün fil tarifindeki gibi tanımlayarak kavram kargaşasını daha bir çoğaltıyor. Şurada kaldı bir hafta, hızla 31 Mart seçim gününe yaklaşıyoruz.

Önümüzdeki hafta sonundan itibaren seçim sonuçları ile ilgili yine her kesim kendi doğrularının peşinde vatandaştan aldığı oyların gücüne göre yazacak çizecek ve yorumlar yaparak bini bir paradan atıp tutacak. İnşaallah milletimiz için hayırlı sonuçları olur, önümüzdeki yaklaşık dört buçuk yılı heba etmeyiz. 

Seçim ve sınav bu iki kelimenin üzerinde çok fazla duran bir vatandaşım. Her ikisi de ülkemiz ne zaman darlansa ve zorlansa çıkış kapısı olarak önemli. Yakın tarihimizi hafızalarımızı yoklayarak hatırladığımızda seçimlerin önemini kavramamız daha kolay olur. Son beş yıl içerisinde bu kadar çok seçim yaparak vatandaşımızın tercihlerine önem vermeseydik büyük ihtimalle demoklesin kılıcı boynumuzu belki birkaç kez vurmuştu. 

Gelelim beka meselesine. Beka; Allah’ın sıfatlarından olan arapça bir kelime olup diğer anlamı toprak bütünlüğümüz, iç ve dış tehditlere karşı hayatiyetimizin devam etmesidir. İkinci anlamı ile bugün gündemin tam ortasına oturup her kesimden farklı kişi ve grupların ortak paydası olması nedeni ile bugünkü makalemin başlığını oluşturdu.

Değerli kardeşlerim, yaşadığımız toprakları sadece coğrafi konumları ile değerlendirmeyelim. Tarihe biraz meraklı olalım. Ha bire tekerrür eden tarihten dersler almaya çalışalım. Yaşanmışlıklardan ibretler alarak günümüze ve geleceğimize odaklanalım. Dün dedelerimiz zorluklar içerisinde yaşadı ve bu cennet vatanı kanları ile sulayarak bize emanet etti. Beka bu sorumluluğun müdrikinde olmaktır.

Beka, anlayana ilayı kelimetullahtır.

Beka, milli birlik bütünlük ve aynı zamanda topyekûn bütün insanlığa karşı vazifemizin adıdır.

Beka, adalet ve doğruluktur. Haktır hukuktur ve evrensel insanı yücelten değerlerin adıdır.

Bugün içinde bulunduğumuz şartlarda bu vazife bizlerin üzerinde, dedelerimizin bizlere bıraktığı şerefli bir miras olarak duruyor. İstesek de istemesek de tüm gavurlara karşı birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor.

Puslu havadan hoşlanan bütün narsist gavurların ortak hedefinde olduğumuzu anlamamız için mazoşistlik yapıp daha fazla canımızı yakmalarına müsaade etmeyelim. Onlara yaranmak için çalışmayalım. Onlara yaranmanın olmazsa olmaz tek şartı var. O da dinimizden kimlik ve kişiliğimizden tamamen sıyrılmak ve onlara kayıtsız şartsız kul ve köle olmak.

Bu milletin tarihinde kulluk ve kölelik yok. Allah’a kulluk yapmış ve onun beka sıfatının hürmetine devletinin bekasına sahip çıkmış bu uğurda canını, malını  seve seve vermiş başı dik alnı  ak olarak yaşamış. 

Bu bilinç bizlerde kaybolsa bile gavurların hafızasında kazılı olduğunda unutmuyorlar. İki yüz yıldır şeytanın bile aklına gelmeyecek hile ve oyunlarla birlik tarlamıza ayrık otları ekmeye devam ediyorlar.

Ayrık otu ekenlerin birlik tarlamızda yetiştirdiği ürünlerin birkaç tanesini hatırlayalım mı? Alevi-Sünni, laik-dinci, sağcı-solcu, Türk-Kürt, şucu- bucu…. Listeye başka bir sürü ayrık otu ekebilirler. Amaç açık ve net. Sadist ve psikopat yapılı bu gavurların acıma duygusu olmadığı gibi empati yapma duyusu da yoktur.

Kısaca özetlediğim bu gerçeklikler karşısında benim anladığım bekanın özeti bu.

Diğer bekaların yorumunu sizlere bırakırken birlik hamurumuza su katanların niyetlerini zekamızdan çok aklımızla kavrayalım, bizlerin gidebileceği başka bir vatanın olmayacağı gerçekliğine göre hareket edelim. 

Seçim sonu başkanımızın balkonlardan halkımıza hitap ederken ayrık otları ile birbirinden uzaklaşmış tebâyı yakınlaştırma konusunda çimento görevi görmesini, çalışma arkadaşları içerisindeki kriptoları ve kurşun askerleri temizlemesini temenni ederek makalemi sonlandırıyorum.

Bugünlük de bu kadar. Kalın sağlıcakla.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Biz belediye başkanlarımızı ve muhtarlarımızı şeçecegiz. Her partinin adayı bu ülkenin vatandaşı ve ülkesini ve milletini seviyordur, içlerinden hırsız vs. Çıkacak muhakak, ama hiçbiri eminimki bu ülkeyi başka ülkeye satmaz. Bekayı hükümet dışında güçlere karşı Sağlar günümüzde Beka sorunu varsa, bundan devleti 17 yıldır tekrar başına yöneten hükümet sorumludur.
 • HayreddinHayreddin1 ay önce
  Enfes makaleTebrikler teşekkürler :)
 • Karabiber kardeşKarabiber kardeş1 ay önce
  Yazar vb size Eminim hak veriyordur ama napsınlar ki
 • Veysel KaraniVeysel Karani1 ay önce
  Sayin akit yazari...BEKA meselesi ile AKP'nin yanlişlari kapatilip desteklenmesi gerekiyor ise o zaman dünün (Hastalandirilan) ECEVÍTÍNÍDE ve zehirlendirilen ÖZAL'I DA desteklemeniz gerekmezmiydi.Açikçasi Özal ve Ecevit dönemlerindede düşmanlarimiz ve BEKA meselemiz vardi o halde neden BEKAMIZ için bunlari desteklemediniz neden onlarin üstüne gidip muhalefet etdiniz...Yoksa iktidar sizden olunca BEKA meselesi oluyorda iktidar sizden olmayinca olmuyormudur.Mesela yarinlarda AKP'nin bittiğinde yani iktidara bir başka parti geldiğinde de düşmanlarimiz olacaktir o zamanda BEKA meselesini kabul edecekmisinizdir yoksa Ecevit ve Özal meselesinde olduğu gibi kabul etmeyecekmisinizdir.Lütfen BEKA meselesinde olsun partizancilik yapmayip adaletli olunuz...
 • asker rahatsızasker rahatsız1 ay önce
  Erdoğan öncesi ülkede Hürriyet ve Milliyet' in standard başlığı şu idi: "asker durumdan rahatsız"! Böyle durumlarda rahatsız olan askerin kıçına lavman uygulanarak, rektum bölgesindeki kabuzatlar hortumla itlaf edilip boşalan karın nahiyesi o laik askere bir rahatlama sağlayabilirdi; niye yapmıyorlardı ki bunu?
 • İclal Sevindikİclal Sevindik1 ay önce
  Tüyaptan bahseden arkadaş.Az bile yazmışsın.O fetöcü chp furcıları az hurma yemedi....
 • LeventbayLeventbay1 ay önce
  Sadece kendini ayakta tutabilmaekIcin bekayi kullanan iktidar . Geri kalan yarisindan fazla olan secmeni. Terosrist gormesi saygiszca zillet yakistirmasi . Cok buyuk birtehlike bu toplumun butunlugu icin . 80 oncesinde bile bu kadar ayrim yasamadik vurduk kirdik birbirimizi ama torerist demedik birbirimize
 • Resul TopaloğluResul Topaloğlu1 ay önce
  Ali Abi,Ağzına sağlık.Yanlız beka beka diye dertlendiğimiz bu dönemde,hakkında fetöte yardım ve yatklık yapmaktan soruşturmalar olan ve chp finansörü olan tüyapın,bizim yatak odamız olan savunma sanayi fuarımız idefe ev sahipliği yapcak olması nasıl bşr tehlike ve çelişkidir?Savunma sanayi fuarı bu fetöcülere nasıl verilir?
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Adalet liyakat ve hukuk diyorsunuz hemde siyasi adres gösteriyorsunuz.E bekayı ortaya çıkaran demekki cozemiyor
 • KavaklıKavaklı1 ay önce
  Şer güçlere karşı olma,basiret ve ferasetle cumhur ittifakını seçme fikrini zerafetle işlemişsin aziz doktor,tebrik ederim.
 • ilhan akkurtilhan akkurt1 ay önce
  HEM BU STRATEJİK TOPRAKLARA SAHİP OL HEM DE "VAN MİNUT" VE "DÜNYA 5'TEN BÜYÜK" DERSEN BEKA SORUNU DAİMA BİRİNCİ ÖNCELİKLİ KONUDUR
 • Emine çakırEmine çakır1 ay önce
  Bütün yüreğimle katılıyorum, değerli doktorum, hocam, açık ve net, anlayana! Dilerim basiret gözleri açılsın, bu şuurda doğru kararlar verilsin ve yaşamak nasip olsun. Vatanı bize emanet ecdadımız daha fazla sızlamasın
 • Ali 2Ali 21 ay önce
  Size daha öncede sordumOnikişubat başkanı ve adayı mahçiçeke oy vermek için değil de vermemek için çok sebep var...Bekaya gelince yanlış politikalar yüzünden bu olanlar.Referandum da başkanlık da şah dedik istikrar dedik şu dedik bu dedik.Sonuç ortada...
 • Atıf UzunAtıf Uzun1 ay önce
  Ali bey kardeşim kalemine yüreğine ve aklına sağlık versin Allah.Devam kardeşim devam.
 • RehaReha1 ay önce
  Beka sorununu bu kadar güzel anlatan yazı görmedim. Elinize zihninize sağlık.
 • MustafaMustafa1 ay önce
  Ali bey doktorum yazını büyük zevkle okudum. Gönül rahatlığıyla beka diyor ve oyumuzu Cumhur Ittifakina veriyoruz.
 • BirolBirol1 ay önce
  Bu gavurlar 70li 80li 90lı yıllarda yokmuydu?Ne diye sürekli geçmiş hükümetleri suçluyorsunuz.O zamanda Bekâr vardı bu günde var.Dünya var olduğu sürece olacak.Dış güçler o zamanda vardı,bu günde var olmaya da devam edecek.Sayın iktidarımız firesiz %100 oy alsa,hatta mezardakiler kalkıp oy verse,yine hiçbir sorunu çözemez.Şüphesiz ki bakî olan yalnızca Allah'tır.

Günün Özeti