• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI

Gündem ekonomi

23 Temmuz 2023
A


Ali Akben İletişim:

Değerli okurlarım bir haftadır depremin merkez üssü olan memleketim Kahramanmaraş’tayım. 

Ülke gündemini yakından takip edemediğim için doğup büyüdüğüm Maraş’taki eş dost, akrabanın gündeminden bahsetmek istiyorum.

28 Mayıs seçimlerinde görevini fazlası ile yapmış ve her üç insanından ikisi tercihlerini Erdoğan olarak kullanmış. 

Seçimle birlikte başlayan ve giderek de artan ekonomik sorunlardan ise ciddi olmasa da şikayetler başlamış.

Burada gündem ekonomi.

Çiçeği burnunda hükumetimizden ivedi çözüm bekliyorlar. Alım gücü depremle birlikte iyice azalan vatandaşlar, fiyat istikrarsızlığından ciddi anlamda kaygılı ve zor yaşam koşullarının etkisi ile de bayağı demoralize olmuş durumda.

Dokunsan ağlayacak durumda hemşeri sayısını hayli kabarık gördüm. 

Kime dokunsan bin ahhh kabili bir açmazla karşı karşıyayız.

Seçimlerde inandıkları için var güçleri ile Erdoğan demiş hemşerilerimizin Erdoğan’dan beklentileri ve umutları az da olsa azalmış desem yanlış olmaz. 

Sosyal medya trollerinin ve satılık kalemlerin yazıp çizdikleri kadar olmasa da depremle psikolojileri altüst olmuş hemşerilerimin yüzündeki gerginliğin canlı şahidi olarak ivedi çözüm için kollar sıvanmalı ve muhakkak hızlı bir şekilde güven duygusundaki zayıflama için çözümler üretilmeli.

Yıkıcı depremde DEPREMZADE olmuş bir kesimin bu süreç içerisinde gösterdiği insani olmayan yaklaşımı ise dilden dile yayılmaya devam ediyor.

Bazı aç gözlü insan müsveddelerinin çadır ve deprem yardımı olarak dağıtılan her türlü gıda giyim kuşam ve malzemeleri stokladıkları hatta sattıkları ve hatta devletimizin zor imkanlar altında verdiği nakti yardımları suiistimal eden bazı kanı bozukların kuyumculara koştuğu ve ne buldu ise aldığından bahsedilince insan denen eşrefin nasıl esfelleştiğinin örneklerine şahit olmak gerçekten çok üzücü bir o kadar da alçaklık.

Değerli okurlarım sıcağı sıcağına yaşanmışlıkların soğuması ile arı duru gerçekler bir başka yüzü ile insanın karşısına çıkıyor.

Acı da olsa gerçek olan bu garabetle yüzleşmek ise gerçekten insanlık adına utanç verici.

Beleşçilik ve devlet malı yemeyen domuz diyen bu depremzade güruha haklarımızı helal etmemeliyiz.

Bir tarafta depremzelere o zor günlerde gönderdikleri insani yardımları seçim sonuçları ile birlikte haram eden güruh, diğer yanda ise kanı bozuk cinsi cibiliyeti belirsiz depremzadeler.

Bir tarafta zedeler, diğer tarafta zadeler. Maalesef bu insanlarla birlikte yaşamak gibi bir zorunluluk var. Zadelerle ilgili anlatılanlar insanın kanını donduracak kadar acımasız ve alçakça.

Al birini vur ötekine cinsinden. Farklı kaynaklardan gelen yardımları toplayıp satan mı dersin, yoksa çadırları sadece dilenme amacı ile kullanan açgözlüler mi dersin. Hiç umulmadık garabetler sürüsüne bereket cinsinden.

Tüm bu garabetlere rağmen Maraşlı hayata tutunmaya çalışıyor.

Kaos ve kargaşa yerini hayata tutunmaya çalışan insanların çaba ve gayretlerine bırakmış.

Hummalı bir çalışma gördüm.

Evlerini tadil edenler, zahireliklerini tedarik etmek için çaba sarf edenler ve gecesini gündüzüne katıp var güçleri ile çalışanları görünce ümitvar olurken, yeni yeni açılan kafelerde “vur patlasın çal oynasın”cı başı gönlü boş omurgasız gençleri görünce de karamsar oldum.

Geçmişte İstanbul’un bir ilçesinin belediye başkanı ile ilgili olumsuz duyumlar almış ve başkanın bir yakınına durumla ilgili bilgiler vermiştim.

Başkan aradan birkaç gün geçmeden aramış ve olumsuz duyumlarla ilgili yerinde kısa bir gezi tertip edip anlatıkları ile söylentilerin boş olduğunu görselleri ile paylaşmıştım.

Yerel seçimlere sayılı günler kaldı.

Kahramanmaraş’ın yerel yöneticileri vatandaşa yaptıkları hizmetleri arı duru gerçekleri hem anlatmalı hem de çeşitli programlarla duyurmalı

Maraşlı Reisinden umutlu.

Biz Reise oy verdik diyerek bunu tescilliyor.

Aynı memnuniyet belediye başkanları için yok maalesef.

Bunun sebebi aklı selimle bulunmalı, yol yakınken yol kazası olmaması için gerekli tedbirler daha fazla gecikmeden alınmalı.

Vatandaştan kaçarak değil, kucaklayarak çare ve çözüm için el ve gönül birliği içine girilerek Reis daha fazla zor durumda bırakılmamalı.

On bir ilimizde yıkımlara sebep olup binlerce canımızı alan bu depremin son deprem olmadığının bilinci ile hareket edip beklenen İstanbul depreminde aynı akıbeti yaşamayalım diyerek birkaç cümle de İBB’nin muhteris başkanına söylemek isterim.

İBB ve başkanı acı gerçeklerle yüzleşmek istemiyorsa ipe un sermekten vazgeçmeli ve gecesini gündüzüne katarak var gücü ile hiç olmazsa bu sene çalışmalı.

İBB’nin şubat ayında bina tespiti yapacağım ve riskli binaları eradike edeceğim sözüne inanarak verdiğim dilekçeme anında gönderdiği otomatik mesaj dışında bugüne kadar ne gelen, ne giden, ne de arayıp soran oldu.

Gelen mesaj,

Değerli İstanbullu,
Hızlı Tarama Yöntemi ile Bina İncelemesi talebiniz alınmış olup başvurunuzun durumuyla ilgili sizlere en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Saygılarımızla
İstanbul Büyükşehir Belediyesi.

Bu makaleyi yazdığım ana kadar herhangi bir cevap gelmediği gibi arayan soran da olmadı ve beklemeye devam ediyorum.

Bu haftalık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

FATİH Emlik k maraş

Emekli de emekli

adalet

AKpartinin yerel seçimlerde şansımı kaldı onu geçin bir asgari ücretli o maaşla ancak kira öder bu maaşla emeklinin maaşı en düşük maaşa hiç zam gelmedi onları aldığı ise ancak kira varsa ona yeter yoksa sürünür AKP zamları durdursun kendide zam yapmasın piyasaya hakim olsun zam da yapmasın oda yok nolcek ..durumu ortaya çıkıyor
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23