• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI
11 Ekim 2020

Göçen göçene

Değerli dostlar hazan mevsiminin içinde olduğumuz bugünlerde yaprak dökümü gibi bir bir dostlar da âlemi bekaya doğru yolculuğa çıkıyor.

İki hücreyi rahmeti ile buluşturup eşrefi mahlûk olarak tanımladığı insanı yaratan Mevla, rızkı tamamlananları da bir bir beka âlemine alarak yeni bir hayatı başlatıyor. 

Nasreddin hocanın kazan fıkrasında olduğu gibi doğuma sevinirken, ölüme bir türlü sıcak bakamıyor ve ölümü unutmak ve unutturmak içinde kırk takla atarak her türlü olmazı oldurmaya çalışabiliyoruz.

Bu makaleyi yazmama vesile olan Ziylan grubunun kurucusu ve sahibi olan Ahmet Ziylan ağabey geçen hafta içerisinde beka âlemine yolculuğa çıktı. Kendisini tanır mümin ve muvahhid olduğuna şahitlik ederim. Allah, rahmeti ile muamele eylesin ve cennetinde komşu olmayı bu fakire nasip eylesin.

Bugünlerde herkesin merakını celbeden neden niçin gibi sorulara takılmaktan çok rızkı bitti ve göçtü demek en doğrusu. 

Ahmet ağabeyi, damadı meslektaşım Dr. Abdulkadir Erbalcı vasıtası ile tanımış ve rahmetli Musa Topbaş efendinin sohbet halkasında da samimiyet kurmuş, kendisinden çok istifadeler etmiştim. Tıpkı merhum Mehmet Şevket Eygi, merhum Kadir Mısıroğlu gibi üstatlardan yararlandığım gibi yararlanmıştım. Son yıllarda İstanbul’dan çok memleketi Gaziantep’te ikamet ettiğinden görüşemez olmuştum. Damadı ve eş dost vasıtası ile selamlaşır sağlık ve afiyetler dilerdim.

Örnek bir insandı. Konuşmaları, beden duruşu, iş yaşamı, hayatı ve yayınladığı kitapları vesselam her şeyi ile örnek. Hastalığa ve hastalıklarına bakışı ile de örnekti. Yıllar önce bir şikâyeti nedeni ile gittiği doktorlardan yaptırdığı tetkiklerden ve hatta iş seyahati nedeni ile gittiği Amerika’da hastalığı ile ilgili konulan teşhisin yanlışlığından bahsetmiş ve şifanın Allah’tan olduğuna olan inancını aktararak mesleğimizde dikkatli olmamızın önemini vurgulamıştı. 

Yazdığı kitaplarda kullandığı üslupta öncelik Allah’a kul olmak ve peygamber efendimize ümmet olmakla birlikte insanı kâmil olmak için gerekli olan malzemeleri halk dili ile aktardığı için okunması ve anlaşılması kolay diyebileceğim ruha şifa reçete tarzında bilgiler diye özetlenebilir. 

Dünyaya teşrif eden her insan ölür. Bunu değiştirecek bir güç ve kudreti Rabbimiz kimseye vermemiş. Ölmek için doğuyoruz. Ölüm ve ötesi ile ilgili bilgi kirliliğinden olsa gerek ölümün yüzünü hep soğuk görüp ondan korkup kaçmaya çalışıyoruz.

Korkunun ecele faydasızlığı bilinse de bu böyle.

Merhum Ahmet ağabeye samimiyeti ve hasbiliği nedeni ile bir sohbet sırasında soru sormuş ve iş yaşamındaki başarısının sırlarını öğrenmek istemiştim. Uzunca olan bu sohbetin derinleştiği bir yerde çocukları arasındaki iş paylaşımı vesaire derken kendisi demek istediğimi anladı ve ana prensibinin iş disiplini ve başarı yarışı olduğunu ifade ederek sonuç odaklı bir bakış açısı ile detaylarda gezinmemek gerektiğini anlatmıştı.

Hayra hizmetin hakka hizmet olduğunu ve kazancın helal olması kadar üzerinde hakkı olanlara pay edilmesinin önemine işaret etmişti. İnanmak ve inandığı gibi yaşamak ne büyük bir bahtiyarlık. Ömür dediğimiz şey çok izafi bir kavram. Sayısal olarak elli ile yüz arasında bir fark var tabi. Ömrün üç gün olduğunu söyleyen bilgelerin bakışına göre dün geçti, bugün yaşadıklarımız, yarınımız ise meçhul.

Ahmet ağabeyden çok şey öğrendiğimi tekraren itiraf ediyor Rabbim rahmeti ile muamele eylesin diyorum. Dost ve akrabalara sabrı cemil niyazı ile Allah bizlere de böyle bir yaşam nasip etsin duasına âmin diyorum.

Yol yakınken ve elimizde imkân varken yatırımlarımızı her iki dünya için yapmamız menfaatimiz icabı. Ölüm ani. Hesap hasbi. Her ne yapıyorsak bu iki değişmez gerçeğin süzgecinden geçirerek yapalım.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Dr Ali abi sevgili doktorumuz böyle muhterem ve muhteşem bir zatı tanıttığınız için çok teşekkürler :) Rabbim merhametiyle muamele buyursun mekanı cennet olsun
 • Yanıtla

Öğretmen

Vefat edenlerin mekanı cennet olsun. Gitmek için geldik bu Dünya ya . İnsanoğlu bunu hiçbir zaman aklından çıkarmamalı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23