• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI
30 Ağustos 2020

Davetsiz misafir

Dünyamızı kasıp kavuran malum virüsten bahsediyorum. Öyle bir yerleşti ki, para pul mevki, makam devlet mevlet hiçbir şeyin kıymeti harbiyesi yok artık. Dünya onunla yatıp onunla kalkıyor.

Yakın zamanda gideceğe benzemediği için ona karşı nasıl uyanık olur ve ağına düşmeden bu zor günlerden nasıl kurtuluruz. Bu önemli mesele üzerinde malumun ilamı da olsa kısa bilgi paylaşımı yapmak istiyorum.

Virüsün en büyük marifeti yakın temasla insandan insana atlayarak akciğerlere ulaşıyor. Bunu başardıktan sonra burada yerleşerek çoğaldıkça çoğalıyor ve yeni kurbanlar için semirip pusuya yatıyor.

Bilerek veya bilmeyerek hata üstüne yaptığımız hatalarla bu süreci virüs lehine işletiyoruz.

Nasıl mı?. Maske takmayarak yakın temastan kaçınmayarak yüzümüze gözümüze kirli ellerle bulaştırarak tabii.

Son günlerde tüm dünyada yeniden ben buradayım bir yerlere gitmiyorum dercesine meydan okumasının da bir noktada sebebi bu. Özde değil sözde uyguladığımız kurallar virüsün ekmeğine yağ sürdüğünden olsa gerek tüm dünyada vakalar füze hızı ile yeniden artmaya başladı.

Gündem karıştırıcılar

Malum zihniyet dediğimde isim ver diyenler oluyor. Ben diyorum ekmek tahtası onlar anlıyor bayram haftası misali. Be gafiller ben şu, bu, o gibi zamirler kullanmıyorum. Kullandığım bir sıfat. Hiç elma ile armut toplayan bir akıl duydunuz mu?

Rahmetli Mehmet Şevket Eygi üstadım ben bir elbise dikiyorum. Kendine bu elbiseyi uygun görerek feveran edenlere bana ne diyerek işin içinden sıyrılırdı. Malum zihniyet dediğim bir kişi değil bir zümre. Bunlarda yalan, iftira, gıybet, ihanet….vs….o kadar çok ki, hangi birini yazayım.

Bu zihniyetin kodlarından bir tanesini tekrarlıyorum. Yakın geçmişte Anadolu’muzun bir beldesinde cami imamı bir hocamızın keçisi çalınır. Ahali bu densizliği kim yapar diyerek sorumluyu ararken o yılların malum ve mağrur bir gazetesinde hırsızı aramak şöyle dursun. Hocanın keçi hırsızı olduğu haberi manşetten verilir.

Bugünde aslında çok farklı bir durum yok. Ülkemiz adına yapılan her hayırlı hizmete leke sürme yarışı devam ediyor. Zihniyet bu. Böyle devasa bir sapkınlığın sorumlusu olarak şu veya bu ismi suçlamak meseleyi hafifletmek olur. 

Evvelki gün açlık grevinde geberen yaratık için ağıtlar yakan, sağa sola resimler asarak yas tutanları da bu güruhun içine koyabilirsiniz.

Bu zihniyetin kodlarında saptırma geni var zaten. Sen ak dersin o kara anlar. Ben şunu demek istedim dersin o kendi demek istediğini anlar ve piyasaya istediği gibi satar. Bu gerçeklik nedeni ile isim ver diyen art niyetlilere diktiğim elbiseyi giyenler diyorum.

Ağustos ayı nerede ise her günü ile zaferlerle gururlandığımız bir ay. Bu ay içinde bir gün varmış gibi hareket ederek kendini vatanperver zanneden 15 Temmuz şakşakçılarını da bu grubun içine sokabiliriz.

*****************************

Tasarımın İhtişamı Evrimin Tutarsızlığı

Üstteki alt başlık dostum ve gazetemiz yazarı Profesör. Dr. Sefa Saygılı hocamın son çıkardığı kitabın adı. Ben evrim teorisini ateistlerin dini olarak yorumlayanlardanım. Çünkü fıtrat ve yaratılış gibi kavramlara karşı bir tez olarak çıktı bu anlayış. Yıllar geçtikçe akıl sahiplerinin gayreti ile zaten çürütüldü ancak hâlâ bu dine inananlar mevcut. 

Sevgili hocamın titizlikle arı duru kaleme aldığı bu eserin içinde geçmişten günümüze evrimcilerin tosladığı alanları açık bir dille yazmış ve bu yanlıştan dönülmesinin bilim ve aklın gereği olduğu gerçekliğine bir kez daha değinmiş.

Kaleme aldığı eserde bu görüşün bilim dışı ideolojik bir sapkınlık olduğunun altı kalın puntolarla çiziliyor. 

Kainatta hiçbir şeyin tesadüfi olmadığı delilleri ile aktarılıyor. Bizim neslin beynine nakşedilmeye çalışılan maymundan insana dönüşümün niçin mümkün olmadığı detaylı bir şekilde veriliyor. Bilim insanlarının yaratılış gerçeğini fark edip bu safsatadan giderek uzaklaştığı ve inadım inat diyenlerin ise amacının farklılığından bahisle zaten çürük olan bu sapkınlığı önemine binaen yeniden gündeme getirmiş.

Eser çıra yayınlarından çıkmış 206 sayfa. Kitap çıra yayınevinin 02126359919 numaralı telefonundan ve internet üzerinden temin edilebilir. 

Okuması anlaşılması çok kolay, sade bir dille yazılmış olan bu eseri özellikle gençlerimizin okuması için Milli Eğitim Bakanlığımıza iş düşüyor. Değerli hocam kalemine, kelamına ve yüreğine sağlık. 

Kitabı ben okudum. Okuması ve anlaşılması kolay olduğu için de okurlarıma tavsiye ediyorum.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Dr Ali Akben abi o tatlı dilinle o kadar güzel şeyler yazıyorsun inan çok mutlu ettin çok öğretici ve ikaz edici ibretli yazın için çok teşekkürler :) Dr Sefa Saygısının TASARIMIN İHTİŞAMI EVRIMİN TUTARSIZLIĞI kitabını da hemen alıp okuyacağım inşallah
 • Yanıtla

Cem Erdem

Seninde 30 Ağustos zafer bayramın kutlu olsun 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23