• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI
12 Temmuz 2020

Darısı diğer zincirlere

Osmanlı imparatorluğu iki yüz yıllık bir mücadele(!) sonucu yıkılarak yerine kurulan cumhuriyetimiz öyle zincirlerle çepe çevre sarılmış ki, ne hafıza, ne fetih ruhu, ne de din iman ve milliyet nerede ise hepsi hak ile yeksan edilerek adeta doğmadan öldürülmüş.

Harf inkılabı ile bir günde milyonlarca insan cahil cühela haline getirilip on yılda on milyon genç yaratılmış hâşâ ve bununla da övünülmüş(!). Osmanlı milletinden ne bir eser ne de bir iz bırakılmayacak şekilde yeni cumhuriyetimiz köksüz kömeçsiz kurulmuş. 

Başına musallat edilen malum zihniyetin marifeti ile  kraldan çok kralcılık yapılıp ne din ne iman ne de örf adet. Ne varsa topunun birden köküne kibrit suyu dökülmüş. 

Aslında şahıslarla uğraşarak şucu bucu tabirlerle meseleyi sulandırmak niyetinde değilim. Mesele şahıslar üzerinden polemik yaparak patinaj yapmak ve havanda su dövmekten ötelerde ve çok ciddi.

Ancak yakın tarihin canlı şahidi olarak yıllarca mücadele ettiğimiz zihniyeti tanımak adına bu girizgâhı yaptım. Amacım problemi şahıslara indirgeyerek demogoji yapmak değil. Dün ile bugün geldiğimiz ve durduğumuz yeri iyi anlar ve anlatırsak yarınlarımız için yeni umutların kapıları aralanabilir.

Dün derken yakın tarihi ve bugün derken de günümüzü kast ediyor ve her iki durumda da malum zihniyetin temsilcilerinin din karşıtlığı hatta millet düşmanlığından zerre kadar vaz geçmediğini anımsatmak istiyorum. 

Malum zihniyetin gerici bağnaz azgın fosilleşmiş kalıntıları bugün fırsat bulsalar ne Ayasofya’nın ibadete açılması, diğer camileri bile gözlerini kırpmadan kapatırlar. Bu necip milletin değerlerini yeni zincirlerin halkaları arasında tarumar eylerler.

Bu devirde bunu yapamazlar diyenler, 28 Şubat post modern darbesine ve 27 Nisan  e- bildirgesine  baksın. Bin yıl süreceği iddia ediliyor ve sözde değil özde laiklik safsatası ile milletin dini ile olan barışıklığına yeni bir ayar çekiliyordu.

Ayasofya’nın zincirlerinin kırılması çok önemli olmasa tüm dünya zindeleri ve onun yerli işbirlikçileri bu kadar rahatsız olur muydu? Amerika’dan Avrupa’ya, Rusya’dan Yunanistan’a kadar her yerden aynı anda avazlar çıktı.

Ülkemizdeki değişim ve dönüşümü kansız ve kavgasız olarak  bu hale getiren mevcut iktidara kin besleyen gerici bağnaz azgın azınlık güruh, milletin sillesinden korkmasa kesinlikle bugün sokaklara dökülür ve malum şarkılarını nakarat ederlerdi. Çok şükür milletin sillesinden sadece bu güruh değil, yazdığı destanlar nedeni ile dünya zindeleri de korkuyor artık.

Buna rağmen soysuz medyada bazı çatlak cılız seslerin yükseldiğini gözlemledim. Aklını başında zannettiğim ismi bende malum bir yaratık, cumhurbaşkanımızın Ayasofya kararı ile ilgili ömür boyu utanç duyulacak bir karar diyebiliyor.

Ülkemiz huzur ikliminde olmasaydı bu güruhun yapmayacağı bir kötülük olmayacak dere tepe düz gideceklerdi. Şükür devletimiz dimdik ayakta. Huzuruna göz dikenlerin gözlerini oyacak güç ve kudrete sahip.

Milletin sillesinden korktuklarından olsa gerek “efendim zaten Ayasofya açıktı. Ezan da beş vakit okunuyor ve imamı bile vardı” diyerek, niçin açık olan camiyi yeniden açarak gündeme getiriyorsunuz anlamadık türünden zırvalarla gözümüzün içine bakarak yalan söylüyorlar.

Bu zihniyetin mensuplarının Allah birdir sözü dışında tüm sözlerine inanmamak gerektiği kanaatindeyim. Çünkü demogoji, yalan, iftira, fitne, fücur ne kadar münafıkça bir kavram varsa hepsi bunlarda mevcut.

Millet her şeyin farkında şükür. Bu farkındalık yeni zincirler kırıldıkça özgüveni daha da gelişerek devletine ve değerlerine sahip çıkacak ve kem gözlere şiş olmaya devam edecek.

Mesela malum zihniyetin önümüzdeki günlerde gündeme gelecek ve yüce mecliste yanlışları düzeltilmeye çalışılacak İstanbul sözleşmesi ile ilgili duruşunu merak ediyorum. 

Bana göre tam bir turnusol olacak gibi.

Demedi demeyin şimdiden söylüyorum. Yine beni yanıltmayacaklar ve hatta cesaret ederlerse LGBT’li yoldaşlarla birlikte sokakları ısıtmaya bile çalışacaklar. Gezi zekalılar ve kaz kafalılar el etek ovuşturup çoktandır bekleşip duruyorlar.

Allah bu güruha fırsat vermesin.

Bir bardak suda bu milleti boğmak için can atan beyinsizler azınlık da olsa var.

İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizleri helak eyleme Allahım. Amin.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

Davet:

Merhum Mehmet Şevket Eygi beyefendinin ahiret yurduna irtihalinin seneyi devriyesi münasebeti ile bugün Merkez Efendi Camii’nde ikindi namazını müteakip mevlid ve hatim duası olduğunu hatırlatır müsait olanları davet ederim.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Satı Uzun

Ali hocam makaleniz müthiş .Allah sayılarınızı artırsın.Kaleminize kuvvet.Kelamınıza kudret ve tesir diyorum.
 • Yanıtla

Mustafa

Saygıdeğer Dr Ali Akben abi o tatlı dilinle müthiş yazınız için çok teşekkürler :) Inşallah ikindi namazını müteakip Merkezefendi Camiinde merhum üstadımız M. Şevket Eygi ağabeyin mevlid katılacağım.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23