• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI
05 Nisan 2020

Bu virüs dikey ve vertikal

Demedi demeyin. 

Bu virüs başka bir virüs. Her şeye bilimsel gözlükle bakan körler bu gerçekliği görmeyebilir ve hatta görmek istemeye de bilir. 

Maddenin, insanın, bilimin gücünün, kuvvetinin ve kudretinin sıfırlandığı bir gerçeklik var karşımızda. 

Koca koca insanlar sabahtan akşama oturmuşlar ve ekran karşısında ahkam kesiyorlar. 

Bilinmeyenlerin içerisinde tek tük bildik birkaç kelime olmasa zaten iyice çuvallayacaklar. 

Bu virüs bildik olmasına bildik ama geliş tarzı, vuruş tarzı seçiciliği ve davranış modellemesi çok farklı ve üzerinde spekülasyonlar yapılmaya devam edecek. Bu nedenle vertikal ve dikey diyorum. Anlayan anlasın. 

Ne ağa, ne paşa, ne para pul ne de şan şöhret. Hiç şakası yok. Amiyane tabirle kodumu oturtuyor. 

Korkmamak bana dokunmaz demek büyük cesaret işi. Herkesi korkutuyor. Ne deprem ne kasırga ne de doğal afet. Hepsinden çok ama çok korkutucu ve ürkütücü. 

İnsanlar çok mu zalimleşti de bu illet bize daha beteri ile ders veriyor. 

Aynaya bakmanın aslında tam zamanı. Hakkedenlerden mi olduk acaba. 

Zulmedenler zülfü yâre dokunmuş olmasın. 

Bu ne kudret

Bu ne azamet

Ne 14 gün kuralı ne 14 tavsiye ne de ilaç kireç.. Hiçbir şeyin tesiri yok sanki. Sakınan göze batan çöp gibi, hiç olmadık yerlerden şişeden çıkan cin gibi çıkıveriyor ve bilim insanları ile adeta dalga geçiyor. 

Önceleri damlacık enfeksiyonu gibi bulaşıcılığından bahsederken yeni yeni tanımlar ve tarifler ilave ederek her gün yeni bir marifetini bize öğreterek adeta dalgasını geçiyor. 

Birkaç gün önce göz iltihabı yaparak bulaştırıcılığının olduğu ile ilgili bir bilgi medyamızda yer aldı. Dün 8-10 metre mesafeden bile bulaşıcı olduğu algısı satılırken bugün 40 gün kadar bulaştırıcı olabileceğini konuşuyoruz. Yarın yeni başka bir hüneri çıkarsa hiç şaşırmam. 

Önceleri haftalar içerisinde alt edebileceğimizden bahsedilirken son günlerde aylarca hatta yıllarca bu mücadelenin sürebileceği konuşulur oldu. Salgın başladığında sadece yaşlılar için risk tanımlaması yapılırken bugün bebekler için bile öldürücü olabileceğinden bahsediliyor. 

Bilinmeyenleri hâlâ çoğunlukta olan bu salgından öğrenebileceklerimiz sadece bugün ile sınırlı kalmayacak aylarca belki de yıllarca gündemden düşmeyecek gibi

Önümüzdeki elli yılın projesini yapmış dünya zindeleri yarının hesabını yapamaz oldu. 

Dünyamızı dolara boğacak kadar fazla basılan paraları pul olmaktan başka bir işe yaramıyor. Ne olacağız nasıl olacak. Benzer soruların hiç birinin doğru düzgün bir cevabı yok. Ama herkes şunda ittifak halinde. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. 

Yaşadığımız, bir anlam veremediğimiz bugünlere savrulmamızda Aylan’ların, bizi Allah’a şikayet eden sabilerin ve mazlumların tutmuş olan ahları olmasın. 

Bu fikir elbette bilimsel değil. Ancak filimsel de değil. Düşünmek kafa yormak belki azmış zıvanadan çıkmış insanlığın kendini bulmasına vesile olabilir. 

Akledenlerden olun diyen Allah böyle bir imtihanla bizleri deniyor olabilir mi? Sorularım elbette materyalist kafalar için hiçbir anlam ifade etmediği gibi şarlatanlık yaftasını hakketmeme sebeb de olabilir. 

Bilimsel olmasa da evrensel bir gerçeklik olarak zekalarımızı akıl süzgecinden geçirmemize ne dersiniz?

Bu kadar safsatanın piyasada alıcı bulduğu bir dönemde bendeniz denenmeye değer buluyorum. 

Belki akledenlerimiz bir çıkış yolu bulur. 

Bugünlük de bu kadar. 

Kalın sağlıcakla. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Dr Ali abi korona salgını hakkında bu kadar nefis ve bilgilendirici yazı okumamıştım. Şiir gibi müthiş yazınız için çok teşekkürler :)
 • Yanıtla

Sadık

Ali hocam çok farklı ve anlamlı bir bakış bu sizi tebrik ederim.Cesaretiniz içinde kutlarım.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23