Beyin sağlığı

27 Ocak 2019 Pazar

İnsan, kendini tanıma ve anlamada güçlük çeken bir varlık. Maddi ve manevi olarak kendini sığaya çekmeye pek yanaşmaz. Böyle gelmiş böyle gider mantığı ile akletmeyi, düşünmeyi ve hatta yaşadıklarından ibretler almayı pek hesaba kitaba katmaz.

Hâlbuki onu eşrefi mahlûk olarak bir yaratan var. Genetik kodlarına kadar en ince ayrıntıları bile mükemmellikten de öte dokuma ile dokumuş. İki hücreden başlayan yolculukla milyarlarca akıllı hücre olarak vazifesini zerre kadar aksatmadan tırnaktan saç teline kadar en ince ayrıntıda mükemmel yaratmış.

Bu mükemmellik, yapılan onca yanlışa rağmen yıllarca devam eder ve bizler farkında bile olmayız. Ta ki bir hastalık kapımızı çalıncaya kadar.

Beynimiz bir buçuk kilogram ağırlıkta pelte gibi yumuşak ve yağ hücreleri ile donatılmış bir organımız. Her bir hücremizin faaliyetinden haberdar. Networkunu bugüne kadar doğru düzgün bir anlayan olmamış ve olmayacak gibi.

Yapay zekâ ile yarıştıranlar var ancak beynimizin hızı ve kapasitesinin yanında bu zekâ solda sıfır mesabesinde. Yapay zekâ, kendine yüklenen bilgiyi sayma ve yönetme gücü dışında bir misyona sahip olamaz.

Beyin ise yeni bilgiler üretme ve eski bilgilerle yenileri harmanlama ve Rabbimizin tavsiyesi olan akletme esması ile de kapasitesini ve sınırlarını sonsuzlaştırma gücüne sahip. Bu güç sayesinde beynimiz; ilimde, fende ve teknolojide daha çok olmaz denen şeyleri oldurabiliyor.

Bu kısa girizgâhtan sonra gelelim bu mükemmel organımızın sağlığını korumaya. Bütün doku ve organlarımızın sağlığını korumamızın ibadet olduğunu bizi yaratanımız söylüyor. Bu ibadeti sağlıklı yerine getirip getiremediğimizi herkes kendisinden başlayarak sorgulamalı.

Ağırlığı bir buçuk kilogram olan beynimizin vücudumuzda dolaşan kanın beşte birini kullanarak çalıştığını bilirsek korumaya nasıl ve nereden başlayacağımız hususu daha iyi anlaşılır. 

Damarlarımızda dolaşan kanı temiz ve sağlıklı hale getirebilirsek beynimizle ilgili bir sorun yaşamadan ömrümüzü tamamlayabiliriz. Yediklerimiz ilacımız olabilir ve stres faktörlerinin eksoz dumanı ile kanımızı kirletmezsek bu gizemli organımızı korumuş ve kollamış oluruz.

Bendenizi bu alanda uzman olmaya iten sebep de bu gizem ve muamma olsa gerek. Beyinle ve sinirlerle ilgili eğitimimi tamamlarken bildiklerimiz ile son yıllarda öğrendiklerim arasındaki dağlar kadar fark da bu işin başında olduğumuz fikrine götürüyor beni..

Yıllar önce yaşanmış acı tatlı güzel çirkin hatıralarımızın saniyelerden daha kısa bir zaman dilimi içinde hatırlayarak her gün yaşadığımız hatırlama mucizesini bugünkü bilgilerimizle dahi çözmüş değiliz.

Bugün biliyoruz ki ne yerseniz o olursunuz sözünün en önemli muhatabı beynimiz. 

Yeme ve içmede dikkat etmemiz gereken hususlara riayet ettiğimizde daha mutlu olmamızı sağlayan hormonları beynimize salgılattığımız gibi unutkanlık hafıza kaybı gibi hastalıklara karşı da korunma elde etmiş oluyoruz.

Aldığımız her nefesi içimize çekerken derinlere indirebilirsek beyin hücrelerine bayram yaşatabiliyoruz. Çok sık tükettiğimiz ekmek ve unlu mamullerden uzaklaşabildiğimiz kadar uzaklaşalım diyorum.

Yediğimiz şekerler doğal olmalı. Yürüyüş, yüzme, egzersiz gibi desteklerle damarlarımızdan akan kan hareketlendirilirse de beyin hücreleri bayram ediyor.

Unutkanlık, dalgınlık, konsantrasyon eksikliği yorgunluk uyku düzensizliği sıkıntı depresyon ve stres gibi çağımızda çok sık şikayet konusu edilen problemlerin çözümünde beyin hücrelerimizin beslenmesi ile ilgili yanlışlarımızı bugün sorgulayarak nerede hata yapıyoruz sorusunu sorarak araştırmamız gerekiyor.  

Uykudaki kalitenin bozulmasıyla ilgili sorunların yumağında yine beyin hücrelerimiz aklımıza geliyor. Çünkü vücudumuzda bulunan herhangi bir doku ve organımızın beyinde temsili bir merkezi muhakkak vardır.

Uyku, açlık ve tokluk, hiddet ve gerilim hâsılı her şeyimizin merkezi beyindir. Beslenmede yaptığımız yanlışlar beynimiz için çok önemli olduğuna göre çoğumuzun ortak paydası olan ruhsal bedensel ve manevi sorunlardan arınmada beyin sağlığının ayrı bir önemi ve değeri olsa gerek..  

Beslenme düzenimizi ve yaşam tarzımızı düzelttiğimiz zaman birçok amansız beyin hastalığına karşı aktif korunma sağlayabiliyoruz.

Hastalıklar gelmeden beyin ve ruh sağlığımızı korumak aslında tamamen bizlerin elinde.. Yeter ki kararlı olalım ve uygulamaya başlayalım, yarınları beklemeyelim.

Efendimiz hastalıklar gelmeden sağlığımızı korumamızı bize öğüt veriyor. Sağlık nimeti elinden uçup gitmiş şifa arayışında yolunu şaşırmış çok ama çok hasta tanıyorum. Şifa arama yolculuğunda başından geçen yaşanılan garabetler başka bir makale konusu.

Bu ay içerisinde iki hafta üst üste yazdığım makalelerimi okuyarak tarafıma dönüş yapanlardan da biliyorum ki, hastalıklara çare ve çözüm adı altında sunulan hizmetler beklenen şifaya sebep olmuyor.

Endüstriyel tıp, sağlık teknolojisi ve ilaç sanayii ile birlik olup şifa adı altında sunmaya çalıştığı sağlık, çoğunlukla işe yaramadığı gibi bazen zararlı dahi olabiliyor. Yağmurdan kaçarken merdiven altı şifacıların dolusuna tutulan ve maalesef çok geç olarak aklı başına gelen hasta grubundan olmayın derim. Allah akıl vermiş, fikir vermiş. 

Siz siz olun, hastalanmadan yaşamaya çalışın. Ufak tefek rahatsızlıklar için hastaneye ve doktora gitmeyin. Sağlık bilincinizi geliştirin. Önce kendi doktorunuz olun diyorum.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MeslektaşınızMeslektaşınız4 ay önce
  Hocam ilmin zekatı bu olsa gerek.Tesbitlerinize katılıyorum.Sözünüzü tutacağım.
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Beyin sağlığı açık net anlaşılır Kur'an'ı okumakla olur. 2:99 Andolsun biz sana apaçık ayetler indirdik. Bunları fasıklardan başkası inkâr etmez6:114-115 Allah'tan başka bir hakem mi arıyayım? Oysa O, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiştir. Kendilerine Kitap verdiklerimiz, bunun gerçekten Rabbinden hak olarak indirilmiş olduğunu bilmektedirler. Şu halde, sakın kuşkuya kapılanlardan olma. Rabbinin sözü, doğruluk bakımından da, adalet bakımından da tastamamdır. O'nun sözlerini değiştirebilecek yoktur. O, işitendir, bilendir.6:126 Bu, Rabbinin dosdoğru yoludur. Öğüt alıp düşünmesini bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıkladık.7:52 Andolsun, biz onlara bir Kitap getirdik; iman edecek bir topluluğa bir hidayet ve bir rahmet olmak üzere bir bilgiye dayanarak onu çeşitli biçimlerde açıkladık.10:37 Bu Kur'an, Allah'tan başkası tarafından yalan olarak uydurulmuş değildir. Ancak bu, önündekileri doğrulayan ve kitabı ayrıntılı olarak açıklayandır. Bunda hiç şüphe yoktur, alemlerin Rabbindendir.11:1 Elif, Lam, Ra. (Bu,) Ayetleri muhkem kılınmış, sonra hüküm ve hikmet sahibi ve her şeyden haberdar olan (Allah) tarafından birer birer (bölüm bölüm) açıklanmış bir Kitap'tır12:111 Andolsun, onların kıssalarında temiz akıl sahipleri için ibretler vardır. (Bu Kur'an) düzüp uydurulacak bir söz değildir, ancak kendinden öncekilerin doğrulayıcısı, her şeyin 'çeşitli biçimlerde açıklaması' ve iman edecek bir topluluk için bir hidayet ve rahmettir.16:89 Her ümmet içinde kendi nefislerinden onların üzerine bir şahid getirdiğimiz gün, seni de onlar üzerinde bir şahid olarak getireceğiz. Biz Kitabı sana, her şeyin açıklayıcısı, müslümanlara bir hidayet, bir rahmet ve bir müjde olarak indirdik.17:12 Biz geceyi ve gündüzü iki ayet kıldık; gece ayetini sildik de Rabbinizden bir fazl aramanız, yılların sayısını ve hesabı öğrenmeniz için gündüzün ayetini aydınlatıcı kıldık. Biz, her şeyi yeterince açıkladık.18:54 Andolsun, bu Kur'an'da insanlar için biz her örnekten çeşitli açıklamalarda bulunduk. İnsan, her şeyden çok tartışmacıdır.18:109 De ki: "Rabbimin sözleri(ni yazmak) için deniz mürekkep olsa ve yardım için bir benzerini (bir o kadarını) dahi getirsek, Rabbimin sözleri tükenmeden önce, elbette deniz tükeniverirdi.24:58 Ey iman edenler, yeminlerinizin malik olduğu ile sizden olup da henüz erginlik çağına ermemiş olan (çocuk)lar, (odalarınıza girmek için şu) üç vakitte izin istesinler: Sabah salatından önce, öğleyin üstünüzü çıkardığınız vakit ve yatsı salatından sonra. (Bu) Üçü sizin için mahrem (vakitleri)dir. Bunların dışında size de, onlara da bir sakınca yoktur; onlar yanınızda dolaşabilirler, birbirinizin yanında olabilirsiniz. İşte Allah, size ayetleri böyle açıklamaktadır. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. 41:2-3 (Bu Kur'an,) Rahman ve Rahim'den indirilmiştir. Bilen bir kavim için, ayetleri (çeşitli biçimlerde, birer birer) 'fasıllar halinde açıklanmış' Arapça Kur'an (veya okunan) kitaptır;44:2 Apaçık Kitaba andolsun
 • Bence de..Bence de..4 ay önce
  Beyin sağlığı kadar hanımın sağlığı da önemlidir.
 • Atıf UzonAtıf Uzon4 ay önce
  Hocam kalemine sağlık versin Allah.Yine güzel bir konu seçmiş ve isrifademize sunmuşsun.Sağ olun sağlıklı olun derim
 • Kunta Kürde Kunta Kürde 4 ay önce
  Dizi flim seyreden beyinde hastalar ! Ve çekip vurabilir ! Toplum hasta ! Ülke psikolojisi bozuk. ! Ortalık deli yüreklerle dolup taşıyor ! Üstelik toplumun her kesiminde var ! Kimi Eturul kimi Memati kimi Reis , Allah yardım etsin !
 • Kunta Kürde Kunta Kürde 4 ay önce
  Dizi flim seyreden beyinde hastalar ! Ve çekip vurabilir ! Toplum hasta ! Ülke psikolojisi bozuk. ! Ortalık deli yüreklerle dolup taşıyor ! Üstelik toplumun her kesiminde var ! Kimi Eturul kimi Memati kimi Reis , Allah yardım etsin !

Günün Özeti