• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI
28 Nisan 2019

Altı ok partisi ve zihniyeti

Şahıslarla işimiz olmamalı. Kişiler üzerinden atıp tutmak meseleleri genellemek sonucu itibarı ile bizleri sahili selamete götürmez. 

Günlük yaşanılan olayları ulu orta siyasete alet etmek de kişiyi kalitesizleştirir. Bu ve benzer birçok gerekçe nedeni ile sorunlara zihniyet algısı yönü ile bakmak icap ediyor.

Meramım ve asıl niyetim anlaşıldı ise şimdi makalemin ana başlığı ile ilgili yazmaya devam edebilirim. CHP zihniyeti için genelleme yapmadan yalanı içerek söyler desem doğru bir tespit olur. Bu zihniyetin belki de ana alametifarikası bu gerçeklik.

Makalelerimi takip edenlerin malumu, bu zihniyetten bahsederken hep onun genetik kodlarına ve hastalıklarına bağlı semptomları ile ilgili malumun ilamını dile getirir ve garabetlerini muşahhaslaştırmamaya gayret ederim.

Bizden önceki neslin yaşadıkları olmazları hatırlayarak devam edelim. Rahmetli babam sık bahseder ve bizlerin hafızasına bu zihniyetle ilgili öyle yaşanmışlıklar anlatırdı ki, günümüz insanının inanması gerçekten zor. Mesela o yıllarda mahalle mektebinde Kur’an ve cüz okumak ciddi bir cesaret işi. Jandarma dipçiklerine dünden razılar ama beteri var. Hakaretler itilmeler kakılmalar ve tacizler…

Bu milletin efendisi dedikleri sıradan vatandaşın bunlar yanında bir değeri yok. Seçimlerde kullandıkları oyları bile kendi oylarına eşit görmezler. Onlara göre her vatandaşın bir rey hakkı olmamalı gibi zırvaları sizler de duymuşsunuzdur.

Geçtiğimiz günlerde bir makalemde bu zihniyetin alametifarikası olan açık oy gizli tasnif mucitliğinden bahsetmiş ve seçim başarılarına (!) atıfta bulunmuştum. Bu zihniyetin fosil kalıntılarından bir yaratık makalem için “Sen o yıllarda yoktun şahit olmadığın bir şeyi nasıl yazarsın sen o yıllarda oy kullanma yaşında bile değildin diye bir yorum” göndermez mi.

Bu zihniyetle ilgili demek istediğim her şeyin kısa özeti bu aslında. Anlayana her şeyi anlatıyor. Bu zihniyetin bugün başında bulunan kişinin sadece bir kaç gündür söylediklerini bir hatırlayalım mı?

Ülkemizin bekası ve devletimizin birlik ve bütünlüğüne göz dikmiş canilerin kalleşçe şehit ettikleri bir evladımızın cenazesi ile ilgili atıp tuttuklarını anlamlandırmakta cidden zorlanıyorum. Bendemi bir gariplik var acaba der oldum?

Hani bir söz var “Ben diyorum bayram haftası o diyor sandal tahtası veya mangal tahtası”.

Durum aynen böyle dostlar. Yanılıyorsam düzeltin.

Adam öyle bir konuşuyor ki, mangalda kül bırakmayacak cinsten. Provokasyon varmış. Tertip önceden yapılmış. Efendim sopalı insanlar varmış. İlçe kaymakamı özel olarak karşılamış… mış.. mış. Yersen yalanın bini bir para. Devletin İçişleri Bakanı bu söylenenler külliyen yalan diyor. Allahım aklımı koru. Bu yaşanılanlar rüya olsa da uyandığımda oh şükür desem.

O zat germeye gerdirmeye and içmişçesine hayır sözlerimin arkasındayım başka gerçekler de var söylediklerimin hepsi doğru diyor. Ne de olsa yalandan dolandan ölünmüyor. Sonunda ölüm yoksa ki yok o zaman sat satabildiğin kadar. Sayın zat, bu millet bu zokayı çok iyi biliyor ve yutmaz. Hazırladığınız mızrak ve çuval uyumsuz. Bu mızrak bu çuvala sığmıyor.

Dostlar bu fakirin yaşı müsait. Bu zihniyetin cemaziyelini büyüklerimizden canlı olarak dinledik ve bir kısmını da maalesef yaşadık. Gençler, evet gençler birçok şeyden habersiz. 

Soysuz medyada fenomen olmuş yalan makinalarının çıkardığı avazın tesiri altında kalıp bu yalanlara kanabiliyor. Bu zihniyetin fosil kalıntılarının Allah bir sözü dışında hiçbir sözüne inanamamak menfaatiniz icabıdır sevgili gençler. Kulaklarınızla işittiğiniz ve hatta bizzat gözlerinizle gördüklerinize bile bir kaç kez bakın, inanmayın, aklınızı kullanarak derununa vakıf olun.

Bunlarda oyunun her türlüsü var. Sıklıkla üç maymunları oynarlar. İşlerine gelenleri işitir görür ve bilirler. İşlerine gelmeyenlerden ise hiç ama hiç haberleri olmaz ve ilk sizden duyuyormuş gibi rol yapmayı da ihmal etmezler.

Bu zihniyetin omurgası olmadığı için görselleri sizi aldatabilir. Aldanmayalım. Aldatan da olmayalım. Bu zihniyetle ilgili yazılacak çizilecek o kadar çok garabet var ki, kitaplara sığmayacak kadar fazla.

Sevgili gençler özellikle son sözüm sizlere. Çünkü 15 Temmuzda bu milletin tarihinde kara leke açıcılara karşı sizler göğsünüzü siper eylediniz. Mesele vatansa gerisi teferruattır diyenler de sizlerdiniz. Zor ve meşakkatli günlerden geçtiğimiz bu günlerde yine sizlere görev düşüyor.

Biz çok çektik siz çekmeyin. Bu zihniyeti iyi belleyin. Soysuz medyadan yaydıkları yaygaralara aldanmayın. Aklınız duygularınızın üzerinde olsun ki, zekâ oyunları ile saf ve temiz duygularınızı iğfal etmesinler.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23