Altı ok partisi ve zihniyeti

28 Nisan 2019 Pazar

Şahıslarla işimiz olmamalı. Kişiler üzerinden atıp tutmak meseleleri genellemek sonucu itibarı ile bizleri sahili selamete götürmez. 

Günlük yaşanılan olayları ulu orta siyasete alet etmek de kişiyi kalitesizleştirir. Bu ve benzer birçok gerekçe nedeni ile sorunlara zihniyet algısı yönü ile bakmak icap ediyor.

Meramım ve asıl niyetim anlaşıldı ise şimdi makalemin ana başlığı ile ilgili yazmaya devam edebilirim. CHP zihniyeti için genelleme yapmadan yalanı içerek söyler desem doğru bir tespit olur. Bu zihniyetin belki de ana alametifarikası bu gerçeklik.

Makalelerimi takip edenlerin malumu, bu zihniyetten bahsederken hep onun genetik kodlarına ve hastalıklarına bağlı semptomları ile ilgili malumun ilamını dile getirir ve garabetlerini muşahhaslaştırmamaya gayret ederim.

Bizden önceki neslin yaşadıkları olmazları hatırlayarak devam edelim. Rahmetli babam sık bahseder ve bizlerin hafızasına bu zihniyetle ilgili öyle yaşanmışlıklar anlatırdı ki, günümüz insanının inanması gerçekten zor. Mesela o yıllarda mahalle mektebinde Kur’an ve cüz okumak ciddi bir cesaret işi. Jandarma dipçiklerine dünden razılar ama beteri var. Hakaretler itilmeler kakılmalar ve tacizler…

Bu milletin efendisi dedikleri sıradan vatandaşın bunlar yanında bir değeri yok. Seçimlerde kullandıkları oyları bile kendi oylarına eşit görmezler. Onlara göre her vatandaşın bir rey hakkı olmamalı gibi zırvaları sizler de duymuşsunuzdur.

Geçtiğimiz günlerde bir makalemde bu zihniyetin alametifarikası olan açık oy gizli tasnif mucitliğinden bahsetmiş ve seçim başarılarına (!) atıfta bulunmuştum. Bu zihniyetin fosil kalıntılarından bir yaratık makalem için “Sen o yıllarda yoktun şahit olmadığın bir şeyi nasıl yazarsın sen o yıllarda oy kullanma yaşında bile değildin diye bir yorum” göndermez mi.

Bu zihniyetle ilgili demek istediğim her şeyin kısa özeti bu aslında. Anlayana her şeyi anlatıyor. Bu zihniyetin bugün başında bulunan kişinin sadece bir kaç gündür söylediklerini bir hatırlayalım mı?

Ülkemizin bekası ve devletimizin birlik ve bütünlüğüne göz dikmiş canilerin kalleşçe şehit ettikleri bir evladımızın cenazesi ile ilgili atıp tuttuklarını anlamlandırmakta cidden zorlanıyorum. Bendemi bir gariplik var acaba der oldum?

Hani bir söz var “Ben diyorum bayram haftası o diyor sandal tahtası veya mangal tahtası”.

Durum aynen böyle dostlar. Yanılıyorsam düzeltin.

Adam öyle bir konuşuyor ki, mangalda kül bırakmayacak cinsten. Provokasyon varmış. Tertip önceden yapılmış. Efendim sopalı insanlar varmış. İlçe kaymakamı özel olarak karşılamış… mış.. mış. Yersen yalanın bini bir para. Devletin İçişleri Bakanı bu söylenenler külliyen yalan diyor. Allahım aklımı koru. Bu yaşanılanlar rüya olsa da uyandığımda oh şükür desem.

O zat germeye gerdirmeye and içmişçesine hayır sözlerimin arkasındayım başka gerçekler de var söylediklerimin hepsi doğru diyor. Ne de olsa yalandan dolandan ölünmüyor. Sonunda ölüm yoksa ki yok o zaman sat satabildiğin kadar. Sayın zat, bu millet bu zokayı çok iyi biliyor ve yutmaz. Hazırladığınız mızrak ve çuval uyumsuz. Bu mızrak bu çuvala sığmıyor.

Dostlar bu fakirin yaşı müsait. Bu zihniyetin cemaziyelini büyüklerimizden canlı olarak dinledik ve bir kısmını da maalesef yaşadık. Gençler, evet gençler birçok şeyden habersiz. 

Soysuz medyada fenomen olmuş yalan makinalarının çıkardığı avazın tesiri altında kalıp bu yalanlara kanabiliyor. Bu zihniyetin fosil kalıntılarının Allah bir sözü dışında hiçbir sözüne inanamamak menfaatiniz icabıdır sevgili gençler. Kulaklarınızla işittiğiniz ve hatta bizzat gözlerinizle gördüklerinize bile bir kaç kez bakın, inanmayın, aklınızı kullanarak derununa vakıf olun.

Bunlarda oyunun her türlüsü var. Sıklıkla üç maymunları oynarlar. İşlerine gelenleri işitir görür ve bilirler. İşlerine gelmeyenlerden ise hiç ama hiç haberleri olmaz ve ilk sizden duyuyormuş gibi rol yapmayı da ihmal etmezler.

Bu zihniyetin omurgası olmadığı için görselleri sizi aldatabilir. Aldanmayalım. Aldatan da olmayalım. Bu zihniyetle ilgili yazılacak çizilecek o kadar çok garabet var ki, kitaplara sığmayacak kadar fazla.

Sevgili gençler özellikle son sözüm sizlere. Çünkü 15 Temmuzda bu milletin tarihinde kara leke açıcılara karşı sizler göğsünüzü siper eylediniz. Mesele vatansa gerisi teferruattır diyenler de sizlerdiniz. Zor ve meşakkatli günlerden geçtiğimiz bu günlerde yine sizlere görev düşüyor.

Biz çok çektik siz çekmeyin. Bu zihniyeti iyi belleyin. Soysuz medyadan yaydıkları yaygaralara aldanmayın. Aklınız duygularınızın üzerinde olsun ki, zekâ oyunları ile saf ve temiz duygularınızı iğfal etmesinler.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Atanur DemirAtanur Demir1 ay önce
  Ali hocam makalenizin yorumbölümüne not yazanların çoğu makalenizin bütününü okumamamış ve işkembeden atıp tutmuş.Bilin istedim
 • saymasayma1 ay önce
  Asya milletiyiz ve yani başımızda mükemmel bir ÇİN milleti'nin o kadar güçlü medeniyeti varken Arap ve fars kültürüne işe yaramaz olarak saplandık Bugünkü kötü durum Büyük Atatürk ile batı uygarlığına yanaşırken ve daha henüz demokrasımız gelişmeden demokrasiye geçilmesi burada üstün yalan dini kullananlar iktidara geldi(1950 yılında)çağdaşlık son buldu veya insanlık sona erdi yine Osmanlı eşekliğine giçil derken ogün bugün hiç kalkınamadık ülke hirsız ve namussuzların eline düştü derken ülkemiz sahipsiz kaldı Ama Büyük Atatürk aklı ve zihniyeti ülkemize güven veriyor. Zaten gericiler tayip gazeteleri 24 saat yalan yalan yazarlar bunları sadece gericiler tarikatla cemaatle ancak
 • Fatih EmlikFatih Emlik1 ay önce
  Hocam iyi güzelde CHP mukaddesat düşmanı AKP kötünün iyisi diye oy verdik yıllardan beri halimiz ortada. Seçim sonucu için kampa gireceklerine her kaybedilen şehirde 3. 5. Akil adam çağırıp danışma bilirlerdi.lüks israf almış başını gidiyor nere gideceğimizi şaşırdık
 • SuleymanSuleyman1 ay önce
  Devlet bu bayrak altındaki herkesi korumak zorundadır. Aynı olay bahçeli nin erdoğanın veya binalinin başına gelseydi aynı düşüncede olacakmiydiniz.
 • Baldıran zehiri Baldıran zehiri 1 ay önce
  Terör örgütüyle Oslo'da masaya oturacaksın, PKK'yı tanık TSK'yı sanık yapacaksın, genelkurmay başkanını terörist ilan edeceksin, mermi sıkmadan Türk Silahlı Kuvvetleri'ni esir alacaksın, yurtsever subayları imha edeceksin, İmralı'yla Kandil arasında kuryelik yapacaksın, üniformalı teröristleri Habur'da davul zurnayla karşılatacaksın, otobüsün üstünde şehir turu attıracaksın, Apo'ya Diyarbakır meydanında ulusa sesleniş konuşması yaptıracaksın, Murat Karayılan'ın Kandil'deki basın toplantısını canlı yayınlayacaksın, “Türk yoktur” diyeceksin, “Türk Bayrağı demeyelim Türkiyeli bayrağı diyelim” diyeceksin, “PKK seçime girsin” diyeni milletvekili yapacaksın, “Türk kimliği bölücüdür” diyeni başbakan yapacaksın, TC'yi sileceksin, PKK bayrağı taşımayı suç olmaktan çıkaracaksın, Şivan Perver'le düet yapacaksın, takvimde başka gün kalmamış gibi tam 29 Ekim'de Cumhuriyet Bayramı'nda Kürdistan silahlı kuvvetlerine Türkiye topraklarında resmi geçit yaptıracaksın, Kobani'ye giden Kürdistan silahlı kuvvetlerini Türkiye'nin bayrak taşıyıcısı THY uçaklarıyla taşıyacaksın, Barzani'yi onur konuğu yapacaksın, Türkiye seninle gurur duyuyor sloganlarıyla alkışlayacaksın, Ankara'nın göbeğine Kürdistan bayrağı çektireceksin, vatan toprağını terkedeceksin, Süleyman Şah Türbesi'ndeki boş sandukaları sırtlayıp kaçacaksın, Ege'deki adalarımızı Yunan'a peşkeş çekeceksin, beş milyon Suriyeli'ye yılbaşında Taksim'de halay çektireceksin, askerlik çağındaki 700 bin Suriyeli'ye Florya plajında götünü gezdirteceksin, nargile içirteceksin, içtikleri nargilenin parasını bile bu millete ödeteceksin, bu milletin gariban çocuklarını Suriyelilerin yerine Suriye'ye vuruşmaya göndereceksin, ensesi kalınsa canı sağolsun, garibansa vatan sağolsun diyerek bedelli askerliği sürekli hale getireceksin, Türkiye'deki Suriyelilere 40 milyar dolar harcarken, gazilerimizin protezlerine bile haciz göndereceksin, şehit babasına hapis cezası vereceksin… Bunları alkışlayacaksın… Kılıçdaroğlu şehit cenazesine gidince “teröristlerin ortağı” diye saldıracaksın, linç edeceksin.★Asrın liderimiz hakkında “tweet atanı” tutuklayacaksın.CHP genel başkanına “yumruk atanı” serbest bırakacaksın.★Nalıncı keseri iyidir ama…Keser döner sap döner, unutmayacaksın.
 • Yusuf canYusuf can1 ay önce
  Ziniyete bak sen kurtuls savaşına niye inanıyordu o zaman sen de bu dünyada yoktun,Çanakkale her sene Şehitler günü yapanlarda o gün yoktu niye sanıyorlar ki ulan bunda adan olsa ne olur olmasa ne olur CHP vede yandaşlarını fikri aynıdır,hele onların resmi yayın organı gibi olan Sözcü gazetesine bakın,son kullanma zamanı geçmiş gibi kafalı yazarların tamamı orafa
 • Serhat YilmazSerhat Yilmaz1 ay önce
  Bunlar secimden once ilcelerdeilcedeki sandik kurulu baskan ve uyeleri secerken mulku amirden gelen listeden KESK uyesi memurlari sectilermemur-sen lileri elediler ama Allah'in takdiri sasirip kanunsun baskan disaridan atadilar bu uclu cete ilce secim KESK ve CHP ilce baskanlari ve belediye bsk adaylaritarafindan organize edildi ABDde secime Rusya mudahele etti diye Baskani gorevden almaya calisiyorlar bizde bizzat secim guvenliginden sorumlular tarafindan sahtekarlik yapiliyor bakin kartal bld bsk adayi secimden once sandik baskanlarina mesaj atip size guveniyorum diyor.Bunlar belgeli suphe degil yorum degil.Devlet devletligini yapacak YSK imis ilce secim kurulu bsk lari hakim imis farketmez bu yolsuzluklar Ulkemizin en onemli varlik sebebi yonetim bicimine saldiridir 15 temmuz saldirisindan daha agir bir saldiridir.Gezikalkismasi,17-15 aralik yargi darbesi,hendek ayaklanmalari ve 31 mart secim yolsuzluk darbesi aynidir.Devlet bu olayin icinde olanlari hemen derdest etmelidir.Kemal efendi bu hirsizligin basidir bu telasi ondan dikkatleri dagitmasi icin efendileri yonlendiyor o da oynuyor
 • Erdem Erdem 1 ay önce
  Ali Bey, yazdiklariniz yaşanmıştır ama bitmiştir. Yasatanlar yaşayanlar şimdi hesabını veriyor. O zamanki cekilenler şimdilerde yokdeyip mevcut duruma katlanacagimiz anlamına gelmiyor.Yasadigimiz zaman : adalet den toplumun yarısı şikayetçi. Sağlıkta 10 yıl önceki durumun gerisine gidiyoruz. Adam kayirma menfaat almış başını gitmiş.işsizlik her geçen gün artıyor, çalışanlar ise maaşlarını tam alamıyor.Saygı, onur, şeref, haysiyet,terbiye kelimeleri artık sözlüklerde anlam ifade ediyor.Aile yapısı kayboluyor.Boş maddiyatci bir nesil yetişiyor. Şimdi sizCHP zihniyeti böyle şöy.... Vatandaş sığınacak bir yer arıyor çaresiz.lafın tamami ...Sizde biliyorsunuz.HAK için yazın eleştiri yapın. Düşmanı küçük görmek galibiyet için yetmez samimi olalım. HakDavamiza sahip çıkalım. Değişim gerekiyorsa bunu kendi ellerimiz ile kendi kontrolümuz ile biz yapalım. Bu değişimi biz yapmaz isek başkaları yapar, çok canımızi yakarlar.
 • ZIR CAHILZIR CAHIL1 ay önce
  Anladigim kadariyla bu zihniyet cok hosunuza gitmiyor...Olabilir..herkes herkesten ve her seyden hoslanmak zorunda degil...Ama katlanmak zorundasin ..O jandarmanin zorbaliklarinada,dipciklerine de,CHP li materialistlerin yalan-dolanlarina da,kisaca her seye katlanmak zorundasin,cunku oyunun(yasamin) kurallarini yenenler koyar.Adam dunyanin obur ucundan,Atlantik okyanusun ortasindan kalkti geldi,seninle savasti,bu ugurda yuzbinlerce askerini bu topraklara gomdu,seni de yendi,basinida ezdi,kendi sistemini kurdu,basina da kendi adamlarini koydu gitti.Olay bu kadar basit.Uzatmanin anlami yok. Simdi de sen kalkmissin sanki butun bunlar hic olmamis gibi "istedigim gibi yasarim,Turkce konusurum,kuran okurum,camiye giderim vs.vs." gibi basina buyruk laflar edip cok gecmislerde kalan yasamlarla ilgili nostalji yapiyorsun...Olmaz! Ilk once savasi kazanmayi ogreneceksin!Sonra kendi kurallarini koymaya calisabilirsin! Erkeklik budur.
 • yorumyorum1 ay önce
  Kuran ve cüz okumak Allah ve kul arasında olan bir şey şimdi aşikar okunuyor yapılıyor ama toplumdaki yansıması öylemi pekii sanki iş gösterişe dönüyor gibi....ikincisi laf söylediğiniz CHP zihniyeti elindeki tek adamlığı kendi eli ile bırakıp çok partili sisteme geçti pekala aynen devam etse kim ne derdi şimdi ne oldu tek adamlığa tekrar geri dönüş yaşanıyor...Ali bey şapkayı önümüze koyupta yazalım direk karalama zihniyeti tutmuyor artık...
 • YunusYunus1 ay önce
  Yazar eski cahil menderes tayfasının hurafe iftira yalanlarını duyduğu kadarıyla yazmış, gerçekle yakından uzaktan hiç bir alakası yok, ilgilenen gençler tarih kitaplarından okuyabilir. fesli kadirin (Allah upuzun ömür versin) kitaplarını okuyanlar yazar gibi gülünç duruma düşüyorlar sadece gençlerin gözünde
 • gerceklergercekler1 ay önce
  teyze bakkala gıttı 3 ekmek aldı 3tl bıraktı bakkalladan çıkacak acı gerek bagırdı teyze ekmeğe zam geldi teyze 1 ekmegı bıraktı evıne mutlu mureffeh dondü...kalmıstı 2 ekmek şimdilik....ahhh sıyaset ahhh chp ahhhhhh işte boyle
 • Özür AtamanÖzür Ataman1 ay önce
  Ali bey CHP için yazdığınız gerçekler onların bu millete yaptıklarının binde biri bile değil.Ah sayın yazar ah bunların yaptıklarını bu millete çektirdiklerini bir bilseniz günlerce yazar bitirmezsiniz.Gençler gerçekten hiç bir şey bilmiyor.
 • avbavb1 ay önce
  ah bu chpkk zihniyeti ah.memleketi on paraya satar onunlada gider boğaza karşı zıkkım içer.
 • avbavb1 ay önce
  ah bu chpkk zihniyeti ah.memleketi on paraya satar onunlada gider boğaza karşı zıkkım içer.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Bugün çocuklarımız jandarma dipçiklerine maruz kalmıyor Ali Bey Kardeşim.Geçmiş yılların içinde kendini kaybetmiş gibisin,bir türlü bu güne dönemiyorsun.Zaman makinesinde bir arıza mı oldu,diye sorasım geliyor.CHP zihniyeti konusunda ihtisas yaptığınız kadar,millete hizmetkar olma siyasetinin geldiği noktayı da bir görebilseniz!15 temmuz'da tank üzerinde boğazı kesili askerin başında yarı çıplak bir eli havada poz veren sakallı adamın resimi ile,Kılıçdaroğlu'na yumruk sallayan adamın her iki elini ayrı ayrı öpüyormuş gibi medyaya poz veren resim arasında ben bir fark göremiyorum.Kolluk kuvvetlerimizin yerine böylesi terörist bulaşıklarına meydanları bırakırsanız devlet ciddiyetinden söz edemezsiniz.Siz CHP'ye kem söz edip duruyorsunuz.Oysa ki ortada siyasi parti diye bir şey kalmadı.Siyaset yapma imkanını fırsatını,ihtimalini dahi göremiyorum.Tek parti dönemini yaşıyoruz.Meclis işlevsiz.Sayıştay devre dışı.Hala CHP zihniyetinden dem vuruyorsunuz.Bu durum sizce de ironik değil mi?
 • Ahmet SöylemezAhmet Söylemez1 ay önce
  Tarık bey lekümdinüküm veliyedin .
 • Tarık CoşkunTarık Coşkun1 ay önce
  Gençken cehape zihniyeti dediğiniz şey beni de iterdi. Ama 17 yıldır görüp yaşadıklarımdan sonra bundan daha kötüsü olamaz diyorum. Ak partiyi ve islamcı siyaseti gücü ve iktidarı elde etmiş şekilde tanıdıkça korkar oldum. Bütün çabanıza rağmen yine de ben kendimi cehape zihniyetine yakın hissediyorum.
 • Zeki AtamanZeki Ataman1 ay önce
  Muhterem Ali Akben hocam son bir kaç haftadır makalelerinizi yorumlayanları takip ediyorum.Maalesef okumadan ve ön yargılı yorumlar çoğunlukta.Bugünkü makalenizin ilk bölümünde asıl niyetiniz belli.Şimdi yorumcuların yorumunu takip edeceğim. Okuyarak yorumlayanlar yine azınlıktamı kalacaklar göreceğim
 • ayşe gülayşe gül1 ay önce
  gençler eğlence düşkünü oldukları için chp nin aday çıkardığı eğlenceli adayları destekliyorlar.sarıgül muharrem şimdi de bay ekrem.içeriğe bakmıyorlar pek. belki akıllanıp biraz olgunlaşır değişirler ama ,vakit çok geç olur o zaman da.
 • MustafaMustafa1 ay önce
  Ali abi yazınız defalarca okunması gereken bir yazı. Sabahı zor ettim okumak için. Rabbim senden razı olsun:)

Günün Özeti