• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Akben
Ali Akben
TÜM YAZILARI
30 Aralık 2018

Aile, beka sorunumuzdur

Mesleğim gereği halkın arasındayım. İnsanlar dertlerini anlatıyorlar. Hastalıkların önüne geçen öfke patlamalarıyla karşılaşıyorum. Bu travmalar hastalığa dönüşüyor. Kötü alışkanlıklar, yanlış beslenme ve diğer etken unsurların tıbben çaresini arıyoruz. Tedavi etmeye çalışıyoruz. Hepimizin dilindedir. Çaresiz derdim olmasın. Son yıllarda çaresiz dertlerin başında aileyi tahrip eden, eşleri, çocukları birbirine düşman eden, feministlerin gayretleriyle çıkardıkları 6284 yasadan bahsetmek istiyorum.

6284 sayılı yasanın kaynağı 2011 yılında imzalanan İstanbul Sözleşmesidir. Bu sözleşme taraf ülkelere DİN, KÜLTÜR, TÖRE, NAMUS, GELENEK değerlerinin gerekçe olarak öne sürülmesinin önlenmesini ve kökünün kazınması için gereken yasal ve diğer tedbirlerin alınacağı yükümlülüğünü getirmiştir. 6284 sayılı yasa da bu anlayış ve kapsamda hazırlanmıştır.

Yasanın uygulanmasının dramatik sahnelerinden birkaç örnek vererek durumun vahametini ve aciliyetini yetkililere arz etmek istiyorum.

....bekar genç kız gece yarısı alkollü vaziyette eve gelir. Salonda sigarasını içerek otururken kapı gürültüsüne uyanan baba, salonda elinde sigara, alkolü kızını gecenin yarısında eve bu şekilde geldiğini görünce “..utanmıyor musun bu ne hal? Bu saate kadar neredeydin?” diyerek azarlaması karşısında kız «Ben reşidim. Bana karışamazsınız. Kendi kararlarımı verebilecek yaştayım” demesi üzerine baba, kızının kolundan tutmak suretiyle “ .. hadi odana geç, babana karşı böyle karşı gelemezsin. Terbiyesizlik yapma” deyip uyarıda bulunur. Kız sabah ilk işi adliyeye koşup babasını 6284 sayılı gereğince şikâyet eder. KARAR: BABANIN 6 AY EVDEN UZAKLAŞTIRILMASINA... !

....Boşanmışlardı. Eski eşi yaklaşmama, iletişim araçları ile aranmama, rahatsız etmeme yönünde 6284 sayılı yasa gereğince tedbir kararı almıştı. Bir gün müşterek çocuklarının okulundan mesaj gelir. “ERKEN KAYIT FIRSATI....”  Adam, müşterek çocuk annesinin velayetinde olduğundan erken kayıttan yaralanmak için mesajı eski eşinin telefonuna gönderir. Kadın adliye koşarak ..”...benim telefonuma mesaj attı, tedbir kararını ihlal etti” hapis cezası verilsin diyerek şikayet eder. KARAR; 3 GÜN HAPİS..!

...savcı dostum çok üzgündü. Bir dokundum bin ah işittim”. Yeni bir yasa var. Delil, belge aranmıyor. Her şikâyeti kabul etmek zorunda kalıyoruz. Geçenlerde koridorda, kalemde sık sık şikâyet için gelen bir kadını fark ettim. Kadının 8 şikayet dosyası olmuş. Farklı erkekleri aralıklarla uzaklaştırma, yaklaşmama, rahatsız etmeme gibi tedbir kararları almış. Kalemdeki memureler anlattı. 6284 sayılı yasayı biliyor. Tanıştığı erkekleri farklı nedenlerle uzaklaştırma ve tedbir kararları alıyormuş..” diyerek derdini anlattı.

Yılda 6284 sayılı yasa gereğince alınan tedbir kararları 200.000 civarındadır. Kararlar Cumhuriyet Başsavcılıkları, Aile Mahkemeleri ve Bakanlığa bağlı ŞÖNİM merkezlerinde kayıt altında tutulmaktadır. Bu kararların açıklanmasını talep ediyorum. Her karar kadına şiddet olarak tanımlandığından insanların lekelenmeme hakkı ihlal edilmektedir. Delilsiz, belgesiz, sudan sebeplerle verilen tedbir kararları iş hayatını, mesleği, siyasi hayatı, insanların geleceğini telafisi imkansız şekilde olumsuz etkileyeceği aşikardır.

Evlilikler azaldı, boşanmalar arttı. Evlilik yaşı yükseldi. Nüfus artışı durdu. TÜİK verileri ortada. Evliliklerin ilk 5 yılında boşanma oranı % 35.5 seviyesine çıkmıştır. Meclis Araştırma Komisyon raporu benzer sonuçları vermektedir. 6284 sayılı yasanın uygulama sonuçlarına yönelik başta Akit gazetesi olmak üzere her yerden itirazlar yükselmesine rağmen olumlu herhangi bir çaba göremiyoruz.

Mor Çatı 6284 sayılı kanun kapsamında “KARARI ALDIM” kampanyası başlatmış. Karardan amaç(!) “Erkeği /kocayı/erkek evladı/erkek kardeşi uzaklaştırma ve hapis kararıdır.”

Her başvurana bu hak verildiği için hiç zor olmayacaktır. Sadece 155 polisi aramak yeterlidir. 

Kampanya duyurusundan bir paragraf: 

“...6284 sayılı kanunun kadınların hayatlarında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, kanunun kadınlar için yaşamsal önemini vurgulamak istiyor.”

Ahlak ve maneviyat dedik, Aile kutsal dedik. 

Aile ve kadını kaybedersek toplum çöker.

 Cinsel özgürlüğü sağlayan Ceza Yasası, Medeni Kanun, Özel Ceza Yasası 6284 feministlerin çıkardıklarını iddia ettikleri yasalardır. Asıl beka sorunumuz budur.

Durum çok vahim, neticeleri ile her geçen gün yeni yeni cinayetlerin de zeminini hazırlıyor. 

Yapacak hiçbir şeyi kalmayan kızgın eşler birbirinin canına kıymasın artık. Akla mantığa aykırı ve aileyi toplamak yerine dağıtmaya odaklı bu yasa derhal kaldırılmalı diye düşünüyorum.

Bugünlük de bu kadar. Kalın sağlıcakla.

Kahramanmaraş’ımızda kurulan İstiklal Üniversitemize rektör olarak atanan değerli meslektaşım Prof. Dr. Sami Özgül beye yeni görevinde başarılar diler, memleketimizde hayırlı hizmetlere vesile olmasını temenni ederim. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23