• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Akif Bedir
Akif Bedir
Akif Bedir
TÜM YAZILARI
13 Ocak 2021

Saadet önemli bir partidir

İttifak tartışmaları, Türkiye’de siyasal gündemin odağında ve siyasetin yeni belirleyicisi olmayı sürdürüyor. 

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin getirdiği yüzde 50+1 gerçeği, siyasetin ittifaklar çerçevesinde yürütülmesini zorunlu kılarken 2023 hazırlıkları şimdiden başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü ziyareti siyasi kulisleri hareketlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asiltürk ile görüşmesinde ittifak konusunun da konuşulduğunu doğrulayarak muhalefetin yüreğine sancıları soktu.

Karamollaoğlu’nun “Bugün durduğumuz yer belli. Ancak ittifaklar koalisyon değildir. Her türlü fikir alışverişine açığız. Bu görüşmeler iyidir. Cumhurbaşkanının herkesle görüşmesinde fayda var. Yüz yüze görüşmek siyaseti yumuşatır” şeklinde beyanları Millet İttifakı ortaklarında bir telâşa yol açtı. 

Siyasette gelecek hesapları yapanlar, planlı şekilde hareket edip hamle yapanlar her zaman avantajlı konuma geçiyor.

Millet İttifakı açısından durum vahim, Demokrat Parti gitti, Saadet gitti gidiyor gibi...

Cumhur İttifakı ile SP gerçek yörüngesinde ve çizgisinde buluşacak gibi. Siyasi gelişmeler karşısında alınan pozisyon ve verilen reaksiyon bağlamında sürekli ikilem yaşayan Millî Görüş tabanı da böylece rahatlayacaktır.

Bu ittifaka Fatih Erbakan’ı da dâhil ederek gönülleri bir olan tabanın ellerini de birleştirmek doğru olandır.

Türkiye’nin içerden ve dışardan kuşatıldığı bir ortamda parçalanmaya değil bütünleşmeye ihtiyaç var.

Billur ve berrak bir yapıda, ortak gelecek derinliğinde birleşen, tabanlarının yakınlığı sayesinde hem ittifak siyasetinin temel unsurlarından biri olarak ortak bir gaye, hem de bu gayeye ulaşmak adına izlenecek yol haritası üzerinde uzlaşabilecek, çatışmaların yaşanmayacağı, kapsamlı ve uyumlu bir ittifak siyaseti yürütülebilir.

AK Parti ve SP tabanları önemli oranda aynı, siyasi ve sosyal olarak aynı kökten gelen iki parti. Bu partilerde uzun süre birlikte hareket etmiş, davası bir, sevdası aynı olan birçok insan var.

SP, yüzde onlara yaklaşan tabanı olan, her şeye rağmen güçlü ve kendini adamış bir örgütü olan mühim bir partidir. Sadece siyasal değil, disiplini, dinamizmi, gençlik ve kadın örgütlenmesi ile görünmeyen bir sayısal ağırlığı da vardır ki, müttefiklerinin itici gücü olur.

Öteden beri SP’li olan, seçimde SP için oy kullanan yüzde birlik kesim yanında SP’ye sempati besleyen fakat barajı aşamayacağını bildikleri için, verilecek oyların boşa gideceği kaygısıyla AK Partiye reyini verenler yanında bir de sandığa gitmeyen büyük bir kesimi yeniden sandığa götürür bu ittifak. 

Bu topraklarda Müslüman olarak yaşayan herkesin, ülkemize ve dinimize yapılmak istenen kirli savaşa karşı safını belirlemesi elzemdir.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın arkasındaki toplumsal desteği parçalamak için her yolu deneyen, her türlü kirli ilişkiye kucak açanlarla aynı safta olmak Millî Görüş’e gönül veren seçmeni yaralamıştır.

Bugün, birlikte fotoğraf verdikleri CHP ve HDP ile anılmak bile mütedeyyin Anadolu insanının huzurunu bozuyor, keyfini kaçırıyor.

Vatanını, milletini, dinini seven bir siyasi şeriat düşmanı, milli, manevi olan her şeye karşıt olan ve bu karşıtlığı her fırsatta hayata geçirmeye çalışan CHP’lilerle neyin mücadelesini verecek?

Yeni sistemi, eskiye dönüştürme gayretinden başka projesi olmayan bunu da doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alarak karalama dilini kullanan Millet İttifakı’nın üzerinde uzlaştığı temel prensip yalnızca Erdoğan karşıtlığıdır. Erdoğan karşıtlığı, ulusalcı, seküler, liberal, sol, sosyalist, Kürt milliyetçisi, muhafazakâr gibi oldukça farklı tabanlara sahip partileri bir araya getirdi.

Saadet Partisi de 2018’de bir oldubitti ile CHP’ye kuyruğuna yamandı. Fakat inancımız, sosyal ve siyasi hayatımız değerlerimize, Müslüman kimliğimize uygun düşünmemizi gerektirir.

Batı’nın desteğiyle bir araya getirilen muhalefet cephesine verilen görev Cumhurbaşkanımızı iktidardan uzaklaştırmaktır. Erdoğan’ın arkasındaki toplumsal destek parçalanmak için her yol deneniyor, her türlü kirli ilişkiye kucak açıyorlar, milli iradeyi hırpalıyorlar.

Cumhur İttifakı güncel siyasi kaygılardan uzak ve gerek ittifakın gerekse izlenecek siyasetin geleceği hakkında kendinden emin iken Millet İttifakı, sürekli ortaklar arasında çatışma riski taşıyan, yamalı bir yapıya sahip, değerleri ortak olmayan bir muhalif bloktan öteye geçememektedir.

Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu bugünkü duruşlarıyla Millet İttifakı’nın gönüllü ortakları konumunda. Muharrem İnce, Mustafa Sarıgül, Öztürk Yılmaz bu ittifaka siyasi kaygı oluşturacak isimler. Yarınların neler getireceğini bekleyip göreceğiz… 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Harun

Saadet çok önemli bir partidir.İstanbul’un Canan zihniyetinin eline geçmesinin baş rol oyuncusudur
 • Yanıtla

vatandaş

yakında HDP kapatilacak ve sonra erken seçime gidilecek yani HDP siz bir meclis oluşacak .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23