Önce kendi kapını temizleyeceksin

03 Temmuz 2019 Çarşamba

CHP daima muhalefet, daima yenilgi sendromundan kurtuldu. Yerel seçimlerde metropollerin tamamını alarak siyasi arenada ben de varım dedi. 1950’den beri iktidar yüzü görmeyen CHP’nin bu başarısı AK Parti’nin yanlış politikaları ve yanlış stratejilerinin eseridir. AK Parti’deki iktidar, makam ve servet arzuları iddialarına yeterince cevap verilmediği için CHP kazandı. 

AK Parti, en büyük gücü olan inandırıcılığını yitirdiği, ben şunları yaptım yine ben yaparım, siz yapamazsınız psikozuna girdiği için CHP kazandı. AK Parti, umut vererek seçim kazanmak yerine çekindirerek kazanmayı denediği için CHP kazandı.

AK Parti, halkın talep ve eğilimlerini doğru kavrayamayıp, söylemini yenileyemediği için CHP kazandı.

AK Parti üst makamlara ehliyet ve liyakati bir tarafa bırakıp, hısım, akraba, can-ciğer atamaları yaptığı iddialarına yeterince cevap veremediği için kaybetti. 

AK Parti kendisine, liderine gönül vermiş, desteğini esirgemeyen seçmeninin aklını kiralamaya kalktığı için kaybetti. AK Parti, adil olacağız, dürüst olacağız ve Allah’ın yardımının bize ulaşmasını engelleyen söz ve fiillerde, bu anlamda kirli kişilerden uzak duracağız söylemini yüksek sesle dillendirmediği için CHP kazandı. Ak Parti’de çalışmayan, proje üretmeyen, davanın özünü kaybetmiş kişiler gururlu gururlu ortalıkla dolaştıkları için CHP kazandı. 

Bu kirli arenada özgüveni, rahatlığı, komplekssiz tavırlarıyla öne çıkıp, coşkusu, sadeliği ve yürekten gelen sevdasıyla halkla bütünleşip, kucaklaşan Erdoğan’ın etrafını kuşatan sorunlu katman aşılamadığı için CHP kazandı.

Millet kendilerine tepeden bakan, derdiyle hemhal olmayan AK Partili teşkilat başkanı, belediye başkanı, bakan ve milletvekili olsun istemiyordu. 

Tıpkı Erdoğan gibi onların da milletin adamı ve milletin hizmetkârı olmasını istiyordu. Fakat millette karşılığı olmayan isimler aday yapıldığı için, liyakat, ehliyet, ülkeye sadakat düsturları terk edildiği için CHP kazandı. 

Ak Partide makamlar millete hizmete aracıydı. Makama oturanlarda güç ve kibir oluşmazdı. Kibir ve güç sarhoşu olup ikazları dikkate almayan, çıkarı için kılçığı alınmış hamsi gibi her yöne yatan tipler partide zuhur ettiği için CHP kazandı. Makam ve unvanlarını millete karşı ayrıcalıklı statülere dönüştüren siyasiler ve siyaset anlayışı hâkim olduğu için CHP kazandı. 

Devletin bekasının iktidar bekasıyla eş tutulduğu, partide istişarenin olmadığı, ortak aklın hâkim kılınmadığı, yandaşlık, yalakalık ve yalanla işlerin yürütülmeye başladığı, milletin vicdanından kopuşlar yaşandığı için milli irade AK Partiye ikazını yaptı ve CHP kazandı.

Yaşanan savrulmalara rağmen cesaretle önümüzdeki meseleler tartışmadığı için CHP kazandı.

Millet kendisiyle inatlaşılmasından hoşlanmaz. AK Parti teşkilatları bazı yerlerde halkla bütünleşemediği, ayıklama görevini seçmene bıraktığı için CHP kazandı.  

AK Parti ya kendini yenileyecek yahut milletin uyarılarına alışacak. AK Parti’nin önündeki engel AK Parti’nin kendisidir. Değişmesi gereken biziz. Halkla bütünleşme sağlanamadığı takdirde siyasette başarı gelmez.

Milletten uyarı almış bir parti şapkasını önüne koyup düşünmeli, düşünmeli, düşünmelidir.

***

Seçim sonrası birileri “aklını başına toplar” dedim, fakat yanılmışım. Seçimde oy oranlarını artırdıkları gerekçesiyle memleketimin teşkilatından şahsıma uyarı atışları yapıldı. Doğunun ve AK Parti’nin kalesi olan bir ilde MHP ile yapılan ittifakla alınması gereken oy oranı yüzde 90’ların üstünde olması gerekirken oyumuzu artırdık demek gafletten başka bir şey değildir. Bir belediye başkanı düşünün ki; aday yapıldığı şehre ayak basar basmaz ben buraya isteyerek gelmedim diyebilecek kadar basiretsizdi. Sanki bu şehrin sakinleri gelmesi için yalvarmışlardı da o da lütfetmişti. 

Gelirken çantasında getirdiği her türden yakınını belediyenin yönetim kadrolarına yerleştirdiği yetmezmiş gibi bir de sihirbazlık numaralarıyla kadro ihdaslarına başvurmuştu. 

Bu ve benzeri olaylara şahit olan bu millet alternatifsizlikten ve Reis’ine olan itimadından tercihini AK Parti’den yana kullandığı için memleketimin teşkilatı gururlanıp, ateş etmek yerine yarınlar adına düşünmelidir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MehmetMehmet1 ay önce
  Ak Parti ye kaybettiren. Eski pendik Bld.Başka. Nı.onu ipsizleri hırsızları,tepeden bakanları ve ak partiyi bu hale getirenleri ortaya çıkarsındiye görev verildi. Tam tersi hepsini süren altı etti. Sonunda böyle oldu
 • Kim DinlerKim Dinler1 ay önce
  Yazının tamamına katılıyorum,altına imxa atarım bir şey unutulmuş AK PARTİ troller ve Ak Partiyi savunduğunu sanan Troller ile Gazete ve Televizyoncular yüzünden de kaybetti
 • AliSami YenAliSami Yen1 ay önce
  Sayın Bedir, teşhiste hata varsa tedavi mümkün değildir. Eğri oturup doğru konuşalım.Türkiye`de seçimler nasıl kazanılıyor? El cevap; kitleleri etkileme gücüne sahip liderler sayesinde. Demirel gitti AP bitti, Ecevit gitti DSP bitti, Özal gitti ANAP bitti, Erdoğan giderse de AKP biter. Uzun uzun siyasi analizlere gerek yok. Seçim kazanıldığında başarı kime atfedilecekse kaybedildiğinde de ona atfedilmelidir. Yani Sn. Erdoğan bu seçimi kaybetmiştir. İmamoğlu kaybetseydi kimsenin şüphesi olmasın fatura açıkça Kılıçdaroğluna kesilecekti, kazanlar kaynamaya başlayacaktı. Başarı Kılıçdaroğlu´nundur. Burada Erdoğan nasıl kaybetti, Kılıçdaroğlu nasıl kazandı sorularına cevap aramayacağım. Cevabı parti kurmayları , köşe yazarları düşünsünler.Analiz yaparken Liderler pas geçilirse sonuca ulaşılamaz. Futbol dünyası daha gerçekçi başarısızlıkta fatura doğrudan teknik direktöre kesiliyor. Futbolcularla pek uğraşan olmuyor. Sağlıcakla Kalın
 • fetösavarfetösavar1 ay önce
  yok kardeşim yok. yanılıyorsunuz. izmirde akp bilmem ne yaptı diye mi yüzyıldır kazanamıyor. ankara adayı eski mhp. li. istanbul adayı çakma akp.li. habire el etek öpüp namaza durdu be kardeşim. anahtar kelime insanımız azdı. sayıca değil nefisce azdı. islah edilmesi gereken bedenlerin suçu akp değil canım kardeşim. hiç bir parti akp kadar başarılı değil. alayı geliyor. yine akp tek başına lider... 25 sene önce 10 yaşındaki tıfıllar şimdi internette kız tavlıyor. ne anlar belediyeden işten güçten.. ha reis 25-30 senelik de su getirdi. chp yüzünü yolsuzluk ve icraatsizlikle önümüzdeki 10 senede kendini gösterir. 15 sene sonra siz de istanbullu ve ankaralı akp.yi mumla ararsınız...izmir bin sene geçse de aramaz. sebebi akp.nin bilmemnesi değil din düşmanlığı aziz kardeşim....
 • doğrucudoğrucu1 ay önce
  danışılmayacak hatta hayattan bir haber olnan admların danışman yapılıp makam odalrında mabadlarınıgöme göme kasılması beyaz masalarda şikayetini ve derdini söylediğinde agzında sakız ile yayıla yayıla biz gerekli yerlere bildiririz deyipte hiç bir şeyin bildirilmemesi bir bakan yadam . vekil gelince ne kadar takım elbiyseli kravatlı ihale koklayan taklacı varsa etrafını onların sarması gelenlerinde halk bizimle birlikte hep arkamızda demeleri sonuşta böyle kaçınılmaz oldu
 • ahmet koçakahmet koçak1 ay önce
  harun kardeş doğru yazmış,adaleti arkaya attık.fetö teröristiyle mücadelede kesinlikle adaletle değil,kişilerin kendi verdiği emirlere göre hareket edildiğinden mağduriyetler çoğaldı halkda artık yeter kendinize çeki düzen verin diye uyarısını yaptı.hakim ve savcılarda öyle bir hava var ki (hepsi değil) buda fetöcüymüş deyip saçma sapan sebeplerden mahkeme açtırıyorlar.bakın ben fetöyle mücadele ediyorum diyerek yağcılıkdan başka bir iş yaptıkları yok.ALLAH dan bazı hakimlerimiz adaletten şaşmıyorda adil karar veriyor.gerçi oda bir işe yaramıyor.mahkeme beraat versede o kişinin hakları verilmediği gibi toplumdaki mağduriyeti devam ediyor.işte bu keyfiyet yüzünden oluyor.ohal komisyonu,hiç bir kriteri olmayan fakat ismi flaş bellekte olan herkesi,diğer durumuna bakmadan red ediyor.işte bunlar adaletin uygulanmamasından kaynaklanıyor.mağdurlarda hükümete küsünce durum bu oluyor.adalet olmadıktan sonra bütün sıkıntılar ardı arkasına gelmeye başlar,şu an güzel ülkemizin yaşadıkları gibi.
 • klm klm 1 ay önce
  Aynı görüşteyim. Fetöcü sırtlanlar dan partı temizlenmedi... Onların istediği sonuçta bu sonuç idi...
 • HARUNHARUN1 ay önce
  AK PARTİ NEDEN KAYBETTİ-1- HALKTA ADALET DUYGUSU ZEDELENDİ-(memur alımına mülakat getirilmesi- fetöden ihraç olmuş AKP tabanlı 30.000.kişinin göreve başlatılmaması.-üst düzey makamlara fetöcülerin atanması-Mehmet cengiz gibilerin vergilerinin silinmesi ve ihale almaya devam etmesi-2-EĞİTİM (eğitimde yapılan yanlışlar la imamhatiplerde bile ateist yetişmesine ve yeni neslin CHP tabanına kaymasına neden oldu.3-TARIM VE HAYVANCILIK_Et ithali ve diğer alanlardaki keyfi kota uygulamaları çitçinin ekonomik üretim şansını bitirdi.4-REİS DANIŞMANLARI- bakanların çoğu danışmanlşarın önlemesi nedeniyel reise ulaşamakta halkta akpartili yöneticilere ulaşamamaktadır.Halkla Akparti arasındaki bağ koptu.Çoğu kimse kerhen oy vermektedir.
 • NursemaNursema1 ay önce
  Sizi tebrik ederim. Bu yazdıklarınız siyaseten yapılmış bir tesbit. Siyaset dışı olanlardır esas mesele. Örneğin bu sistem sürekli size iktidar vermiyor. En iyi hizmetide verseniz toplumun diğer kesimleride tatmin edilmeli. Yani mutlak iktidar bir tarafa asla verlmez sizinde ifade ettiğiniz gibi hatalar bu değişimin sebebi olarak not edilir.

Günün Özeti