Değişmezseniz değiştirilirsiniz

07 Ağustos 2019 Çarşamba

Siyasette taşlar yerinden oynadı. Dengeler her an değişebilir. AK Parti, değişime, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçiyor.

Kurulduktan 14 ay sonra iktidar olan ve 17 yıldan beri de girdiği her seçimi kazanan AK Parti yorgunlukla ve seçim sandığından çıkan bir değişim talebiyle karşı karşıya kalan bir konumunda.

Başkan Erdoğan da her konumda 2023’e değişimle gidileceğini beyan ediyor.

Kendi heva ve hevesini merkeze alan ve davasına sevdalı olmayan kimseler partide büyük güven kaybına sebep oldular.

Paylaşma, bölüşme, kardeşlik edebiyatıyla asalakların, ikiyüzlülerin kol gezdiği bir devirde partide maliyet üreten insanlar AK Parti’nin imajına zarar verdiler hâlâ da veriyorlar.  

Siyasette esas olan toplumun beklentileridir. Sokak kendisiyle inatlaşılmasından hoşlanmaz.

Değerler, ilkeler, samimiyet, heyecan, dertli ve sevdalı olma, davasının adamı olma hususunda sokağın uyarıları var.  

Her zaman insan merkezli düşünen AK Parti uyarılara artık kulak vermeli ve bu sesleri kısanlar partiden uzaklaştırılmalıdır. Değişime direnenlerden, bunun hesabı sorulmalıdır. 

Birkaç yüzlülerin itibar gördüğü, döneklerin makam, servete boğulduğu bir devirde hayat arayan, insanı yaşat ki devlet yaşasın diyen, süreklilik içinde değişimi başarabilen bir parti yüklerinden kurtulmalı ve kendi içindeki reform ve yenilenmeyi başarmalıdır. 

AK Parti’nin kurucu aklı, kuruluş felsefesi, ürettiği politikalar ve siyaset dili, onu Türkiye’nin tam merkezine oturttu. Bu yüzdendir ki hamasetle, duygu patlamalarıyla, öfkeyle değil gönül kırmadan ve kimseyi dışlamadan bir değişim ve dönüşüm operasyonu gerçekleştirilmelidir.

Bu kirli arenada özgüveni, rahatlığı, komplekssiz tavırlarıyla öne çıkıp, coşkusuyla, sadeliği ve yürekten gelen coşkusuyla halka bütünleşebilen isim olarak Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin ve aynı zamanda da Türkiye’nin şansıdır.

AK Parti Türkiye adına bu şansı çok iyi kullanıp O’nun önderliğinde milletle yeniden kucaklaşmalı, milletin elini kavrayıp, gönlüne sımsıkı yapışmalıdır.  

Eğer herkesin dilinde değişim, yenilik, tazelenme kelimeleri varsa, o zaman bir yerlerde sorun, huzursuzluk, tıkanmışlık var demektir. Bütün mesele bu sorunun ne olduğunu sağlıklı bir şekilde tespit etmekten geçiyor.

Zamanın ruhunu doğru okuyamaz, yeni gelişmelere ve sorunlara cevap veremez hale gelirsen “beka” meselesi deyip “siyasi beka”nın gelişine şahit olursun.

Kurulduğu günden itibaren demokrasi, reform ve değişimi ana mottosu yapmış bir parti ehliyet ve liyakatten uzaklaşır, istişare ve şûra yapmaz, adaletten sapar, basit insanları yüceltir, değerli insanları aşağılarsa, o zaman varacağı yer leş kargalarına yem olmaktır.

AK Parti’nin 17 yıllık yolculuğu göz önüne alınarak yapılacak tespitler ve bundan sonra izlenecek yol, AK Parti’nin kaderini belirleyecektir.

Yapılması gereken şey, halkımıza mesaj vermek değil, halkımızın verdiği mesajı almaktır.

Yapılması gereken şey, millete küsmek, millete darılmak, hele hele milleti suçlamak değil milleti küstürmemek, milletle barışık olmak, milletin suçladığı kişilerin üstünü çizmektir.

Yapılması gereken şey, milletten ve tabandan gelen talepleri ve eleştirileri görüp metal yorgunluğu ve heyecansızlık yaşayanların tespiti ve defterinin dürülmesidir.

Sadece parti kadrolarında ve kabinede yapılacak bir değişim AK Parti’deki sorunu çözmeye yetmez. AK Parti eğer 2023’te bir sürpriz yaşamak istemiyorsa, siyaset dilini değiştirmeli, ismi resmi eskimiş, millet nezdinde hükmü kalmamış, kendisini değişmez ve değiştirilemez olarak gören siyasilere “yeter” demelidir.  

Gücünü milletten alan, milletin değerlerinden alan ve o yüzden milleti, değerleriyle birlikte hâkim kılmaya çalışan, yeniden büyük Türkiye’nin inşa sürecini esas alan bir hareket bir dava hareketi olan AK Parti kendisine yük olanlarla değil, yük omuzlayanlarla yola devam etmelidir.

Hem kadim geçmişe yaslanan muhafazakâr bir parti, hem de bugünü ve yarını değerler üzerinden inşaya yönelen, statükoyu yıkan devrimci bir hareket olan AK Parti kibir, makam düşkünlüğü, hizipçilik ve şahsi menfaat gibi sorunlarla değil bu sorunları çözmeye çalışanlarla yola devam etmelidir.

Sorunların çözümü ilkesel ve fikri anlamda aranmalıdır. İl, ilçe, teşkilat başkanı değiştirmek yanılgı olup çözüm daha derinlerde aranmalıdır.

Makamlar menfaat ve cüzdan kavgası yeri değil, hizmet yeri olmalıdır. Makamların bağlı olduğu tavana şirin görünmek yeri değil, tabana ve millete hizmet etme yeri olduğu unutulmamalıdır.

Şayet siz değişmezseniz millet sizi değiştirir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • DenizDeniz1 ay önce
  Abi problem metal yorgunluğu hizipcilik falan değil. 10 yıl önce ekonomi yönetiminde diş politikada çok büyük hatalar yapıldı, muhalefet partileri bu hataları tespit edip iktidarın önüne koyamadı, şimdi bu yanlış kararların getirdiği faturalar tüm ülkenin önüne geldi, odedikce memnuniyet düşüyor hikaye bu, 1 litre benzin 7 tl, işsizlik tavan yaptı vb vb , halen faiz oranlarını düşük tutmaya yönelik, merkez bankasının elindeki yedeği mutahitlere kullandırmak için vb hatalı işlere devam ediliyor görünümü var, ekonomi ve diş politikada hatalar yapmamak bilenlere sormak gerekiyor,
 • okurokur1 ay önce
  düşmanına bile adaletle davranan bir neslin torunlarıysak,ve RAB bimiz c.c". bir topluma olan öfkeniz sizi adaletsizliğe sevk etmesin"diyen emre itaat ediyorsak hangi konudan yargılanılırsa yargılanılsın herkese adaletli davranmaz isek alacağımız ah lar bizi istemediğimiz sonuçlarla karşılaştırır.kararlılık evet fakat inada hayır.
 • Mehmet KaramanMehmet Karaman1 ay önce
  EKREM İMAMOĞLU NUN SEÇİMLERSIRASINDA PAZARDA KARŞILAŞTIĞI TEYZEYİ EVİNDE ZİYARET ETTİ EKREM İMAMOĞLU KADININ EVİNDE YEMEK YEDİ KADINEKREM İMAMOĞLU NA BEN SANA OY VERMEDİM DEDİ İŞTE MÜSLÜMANLIK DÜRÜSTLÜK BÖYLE BİR ŞEY KİME OY VERİRSE VERSİN KADIN HAKİKATTEN VAZGEÇMEDİ YALAN SÖYLEMEDİ BEN CHP LİYİM O KADIN KİME OY VERİRSE VERSİN DOĞRUYU SÖYLEDİĞİ İÇİN ELLERİNDEN ÖPÜYORUM OY DEDİĞİN NEDİR Kİ LAZIM OLAN DÜRÜSTLÜKTÜR YÜCE ALLAH O KADININ YAR VE YARDIMCISI OLSUN..GÜZEL DÜŞÜN İYİ HİSSET YANILMA ALDANMA NE VARSA DOĞRUDADIR DOĞRULUK ŞAŞAR SANMA.
 • Ahmet YıldızAhmet Yıldız1 ay önce
  Osmanlı İmparatorluğunun çöküşü de liyakatı bırakıp akraba ve eş dost kayirmacıliği sebebi iledir.Çok yerinde tesbitler.Önce siyasî partiler kanunu, sendikalar kanunları değişip yöneticileri delege değil doğrudan ÜYELER seçip ve onlara da dönem sınırlaması gelmelidir.
 • A.SARIA.SARI1 ay önce
  Bu konu ile ilgili daha önceki yorumumu niçin yayınlamadığınızı merak ediyorum, birilerinden mi korkuyorsunuz? Eleştirilerimiz doğru oldukça Allah'dan (cc) başka kimseden korkmuyoruz biz. Siz niçin korkuyorsunuz ki? Hangi kelimelerim uygun değilse sansürleyin yayınlayın lütfen.
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu1 ay önce
  Ağzına sağlık sayın yazar. İşte böyle doğru dosdoğru yazanları seviyoruz. Allah razı olsun. Belli sen dostsun çünkü doğruyu korkmadan söylüyorsun...
 • rafet rafet 1 ay önce
  Ağzınıza sağlık.Fakat bu milletin derdini dinleme işi acil yapılmalı ve uygulamaya geçilmelidir.Geciken adalat adalet değildir. Değişmesi gerekenler acil tesbit edilmeli ve hiç bir şeyden çekinmeden görevlerine son verilmelidir ki millet kendisi ile barışık olan derdini dinleyen ve çare bulan yöneticiler ister.Yalpalama halinde kaybeden sadece akp değil Türkiye olur ve bütün kazanımlara yazık olur.Türk atalar ne kadar güzel söylemiş. Hırsız içerden olursa kapı kilit tutmaz oğul.Evanjelizmin ve rotschiller ve 13 büyük küresel kan emicilerin dünyaya hakim olmasını sadece ve sadece bu milletle bir olarak ve ayakta tutarak ve de en önemlisi İslam ve Kur'an dan vazgeçmeden önleyebiliriz. Karşılarında bir tek direnen Türkiye kaldı.İçimizdeki hainleri biran önce temzilemeli ve Türkiye Cumhuriyeti yoluna devam etmelidir.Allah Ülkemizi ve tüm müslümanları kafirlerin şerrindenkorusun.
 • edep ya huedep ya hu1 ay önce
  "Yapılması gereken şey, halkımıza mesaj vermek değil, halkımızın verdiği mesajı almaktır." "Makamlar menfaat ve cüzdan kavgası yeri değil, hizmet yeri olmalıdır. Makamların bağlı olduğu tavana şirin görünmek yeri değil, tabana ve millete hizmet etme yeri olduğu unutulmamalıdır." güzel tesbitler ama kimse bu cebheden bakmıyorç asıl değişim kafalarda olması gerekirken yiyici içi değişimiyle yapılıyor. sonuç aynı. yani iktidara oy verenlerin ve milletin nefretle burnunu tutup başlarını eğdiriyorlar. eğer reisin etrafı aynı kişilerden oluşacaksa gelecekte hiç bir şey değişmeyecek demektir. daha iyi değil daha kötü şeyler bekleyelim. hep öyle olmadı mı. bu çıraklık bir fırsat dah verin denildi verdik kalfalık çıraklıktan daha kötü oldu. aman bir ırsat daha bu ustalık olacak denildi. oysa ki batırma ustalığıymış. feto darbesine maruz bırakıldı. akp lilerde darbede sadece seyiretiiler. bu gariban devletden hiç bir menfaatı olmayan garibanlar meydanlar çıktılar asıl meydanlarda olması gerekenler samanlıklara dehlizlere tünellere kaçtı.
 • BalikBalik1 ay önce
  Dediklerinizi önce Erdogan kendisi uygulamali...Yahu Berat Albayrak gibi beceriksizi, ehliyetsizi sen koskoca Türkiye Cumhuritei devletinin ki ekonomik olarak en zor durumda oldugumuiz zamanda getir ekonominin hazinenin basina getir... Yahu hic mi ehil adam kalmadi memlekette..Diger milletvekilleri bakan es-dostlarini saymaya hacet yok.Balik bastan kokar...
 • SelmaSelma1 ay önce
  Daha öncede yazdım yine yazıyorum,B.Düzü Mustafa Şentop'un kibri yüzünden kaybedildi,görüşmeye gelen insanlara onlar kimki ben onlarla konuşacağım diyen bir kibir abidesini meclis başkanı yaparsan kaybetmeye mahkumsun,imamoğlunu kimse tanımazken R.T.Erfoğanı kandırıp yanlış aday göstererek devamlı B.Düzünü kaybettirenler imamoğlunun önünü açanlar,Aziz Babuşcu,Mehmet Müezzinoğlu,Kadir Topbaş Mustafa Şentop milletin başına Ekrem gibi iki lafı birbirini tutmayan hiç bir projesi olmayan birini musallat ettiler,Reis Şentop senin Meclis başkanın olabilir ama benim asla olamaz. Sen hala kibir abidesi millet vekillerini il başkanını dinlersen Ak parti kurucusu ve sana B.Düzünü kazandıran çalışmalarıyla halkın gönlüne girmiş biri olarak hakkımı asla helal etmiyorum.Başka illerdentaşíma millet vekilleriile bu iş yürümez on senedirki sizinle görüşebilmek için her çareye baş vurdum etrafındaki yalakalar etten duvar oluşturuyor ulaşmak imksansız siz böyle değildiniz insanlarla diyalog kurmadan onların sıkıntılarını dinleyip gidermezseniz boş beleş milletin oylarıyla gelmiş ama milletle görüşmeye kibir edip görüşmeye tenezzül etmeyen millet vekilleri ve Şentop gibi kibir abidelerini dinlerseniz kaybetmeye mahkumsunuz,halkın içine girin onlar sizi canından çok sever ve korurlar korkmayın halkla birlik olun.Şentop geçenlerde millet vekillerinin masraflarının çok olduğunu aylıklarının kafi gelmediği gibi saçma bir teklifte bulundu.Hangi millet vekili halktan bir kişiyi kabul etmişte bir bardak çay ikram etmiş??? sayın başkan siz bu milleti dinlemez milletle yakınlaşmadıkca kaybetmeye mahkumsunuuuuuuz,vesselâm. Ak parti kurucu ve k.k.başkanlığı,üst kademede halkla ilişkiler birim başkanı olarak görev yapmış bir bayan olarak terübelerimi ve görüşlerimi paylaşmak istedim.selâmlarımla.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Almanya'daki işçı iş beğenmedimi mutlaka domuz ahırında işe girer.
 • Kızılelma Kızılelma 1 ay önce
  31 bin MEB de çalışan taşeron işçiyi kadroya alırken geçici işçi statüsü verilip 10 ay çalışma hakkı verdiler.2 ay temmuz Ağustos maaş yok zaten kriz var 2 ayı kredi çekerek geçirdik. Zaruri ihtiyaçları bu şekilde hallettik.bayram geldi kurban yok çocuklar kılık kıyafet gençler yoktan anlamıyor ak partiyi sevmemeye başladılar 2023 oy kullanacaklar bu olacakları düşünmesini reis.birde sözünü tutmadı başbakenken bakanlar kurulu kararıyla geçici işçi süresi 9 ay 29 günkenken haksızlığa razı olmayıp 11 ay 28 gün yaptı.ben bu 2 ayı maddi manevi huzursuzlukla yaşarsam 2023 nasıl olur.yazar olarak siz karar verin.birde utanmadan CHP işçi kıyımı yaptı diye bağırıyor sizin ne farkımız var önce adil olup adalet dağıtın.
 • Ahmet HocaAhmet Hoca1 ay önce
  Her hatayı söyleyeni dışladılar eleştiriyi kabul etmediler samimi Reis-i Allah için sevenleri partide küstürdüler yalakave yağcılar çıkarıiçin memleket i satacak adamlar önplanda tutuldu

Günün Özeti