• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Akif Bedir
Akif Bedir
Akif Bedir
TÜM YAZILARI
21 Nisan 2021

Bütün kirli hesaplar bozuluyor

Türkiye’nin yükselen ivmesi, bölgesel ve küresel düzeyde güçlü bir aktör olması tüm umutlarını Türkiye’nin tökezlemesine, kaosa ve krize sürüklenmesine bağlayan muhterisleri iyice bunalttı. 

Güç kaymaları arasında kendine yol arayan, yeni yükseliş döneminin güçlü adımlarını atarak bölgesinde dengeleri değiştiren Türkiye’yi durduramamak uluslararası sorun oldu.

Bu yüzden büyük iddialar, büyük kavgalar, çetin hesaplaşmalar için içeride en güçlü cepheler kuruldu. Bu kutlu yürüyüşte yolda kalanlar satın alındı, saldırılar içeriden ve dışarıdan artırıldı.

Emekli amirallerin gece yarısı feryadı milletin feraseti, devletin tokadıyla buharlaştı. Şimdi kendi aralarında didinip duruyorlar.  

Atatürkçü CHP’yi, Milliyetçi İP’i, Milli Saadet’i, terörün siyasi kanadı HDP’yi bir araya getirip, aynı hedefe odaklayan gücün emriyle başlatılan 128 milyar dolar nerede yalanını algı operasyonuna dönüştüremediler. Merkez Bankasının açıklamaları, ekonomiden ve ihracattan gelen güzel haberler mumlarını söndürdü.    

Kanal İstanbul’un temelini bu yaz atacağız çıkışı kanlarına dokunanların sesi iyice yükseldi, ezberleri bozuldu, bütün hesapları altüst oldu.

Bütün kirli hesapları bozan Türkiye, bu kutlu yürüyüşte yerlileşme ve millileşme adına adımlarını artırarak, siyasi ufkunu genişleterek jeopolitik hesaplarını derinleştirip, ülkenin ali menfaatleri için dostluklarını artırarak, güçlü duruşuyla sessizce, sabırla, metanetle yürümekte tereddüt etmiyor. 

Savunma sanayiinde başlattığı milli ve yerli hamle ile dışa bağımlılığı yok edip kabiliyet gücünü yükselten Türkiye, tarihinin ve coğrafyasının dinamikleriyle uyumlu hareket ederek bölgesel aktörlüğünü tescillemekte.  

Enerji, tarım, sanayi, ulaşım gibi stratejik öncelikli alanlarda yerli ve milli teknoloji hamleleriyle, milli yazılım ve donanımlarla küresel sistemde yükselişini sürdüren ülkem, Türk dünyasının parlayan yıldızı, Müslüman dünyası için umudun merkezi oldu. 

Milli irade, milli savunma, milli ekonomi odaklı yeni Türkiye, ali menfaatlerine göre stratejik manevralarla dünya ekonomisi ve küresel ticarete katkısını kendi strateji ve tercihleriyle ortaya koyan bir ülke konumunu aldı. 

Osmanlı’dan koptuktan sonra kan ve gözyaşıyla anılan Libya’dan Sudan’a, Karabağ’dan Bosna’ya, Katar’dan Suriye’ye uzanan geniş coğrafya, yeniden Türkiye’nin gücüyle ve şefkat eliyle buluştu. Güçlü Türkiye, mazlumun ve mağdurun umudu oldu.

Türkiye, kıtalar aşarak mazlumlara merhamet, mağdurlara güç ulaştırır oldu. 

Türkiye dik durarak istediğini alıyor,  istediğini aldıkça da haçlı ruhu yeniden hortluyor. 

S-400, Suriye meselesi ve F-35 konularında ABD’nin geri adımı, NATO ve AB’nin müttefiklik açıklamaları, Mısır’ın görüşme talebi küresel güç kaymalarını ince ince hesaplayan güçlü Türkiye’nin ayak sesleridir.   

Yeni Şafak’tan İbrahim Karagül yorumuyla Türkiye; dünya Müslümanları adına, Türk dünyası adına, Afrika adına, Ortadoğu’da yaşayanlar adına, Atlantik’ten Pasifik kıyılarına uzanan yeryüzünün ana ekseni Müslüman Orta Kuşak adına direnen, mücadele eden tek ülkedir. 

Türkiye; yüzyıllardır devam eden, bütün milletlere dokunan, acı ve gözyaşına boğan, onurunu ve kimliğini ezen Batı sömürgeciliğine direnen, bu vahşiliğin gezindiği bütün iklimlere özgüven ve gurur taşıyan tek ülkedir. 

Türkiye; ezilen, yok sayılan, tarih dışına itilmek istenen, mağdur olan, fakirliğe mahkûm edilen, vesayet altında tutulan, sömürülen, kaynakları yağmalanan, ayağa kalkması engellenen bütün milletlere, bütün ülkelere bir çağrıdır, bir mesajdır. 

Türkiye; bu dik duruşu hamasetle değil, akıl sıçramasıyla yapan, sabırla ve bilgelikle yürüten, büyük yürüyüşün bütün hazırlıklarını eksiksiz planlayan, 21. yüzyıla dair bütün iddia ve hesaplarını masaya indiren ülkedir. 

İpekyolu’nun Batı’ya açılan kapısı, dünyanın en önemli enerji kaynakları ve dağıtım yollarının güzergâhı Türkiye, kendisine biçilmiş rolü elinin tersiyle iterek, yeni küresel ekonomi-politik sistemde masaya oyun kurucu ve karar verici olarak oturuyor.

Kabuğuna sığmayan Türkiye, bölgede oyun kurucu, icazet alan değil yaptırımları olan, bölgenin aksiyon alabilen devleti oldu.

Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek, büyük askeri güç olmak, tarımda kendine yeten ülke olmak, bölgesel ve küresel düzeyde güçlü bir aktör olmak bizim için artık hayal değil, sadece inançla yürüdüğümüz hedefler. 

Türkiye, dünyaya güven mesajları veriyor. Balkanlar’dan Ortadoğu’ya, Kafkaslar’dan Afrika’ya kadar kendini hissettiren bu jeopolitik akıl dünyaya altı yüzyıl boyunca adalet sunan medeniyetin yeniden dirilişinin mesajlarını veriyor.

Türkiye, insanlığın anavatanında daha iyi bir dünya adına savunduğu tezlerle, yeniden dirilişle, şahlanışla tarihe geri dönüyor. Kurulan bütün tuzakları yıkarak, oyunları yok ederek geri geliyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nahit sazoglu

Ulkemizde ulastirmada demiryollariyla donatmaliyiz tarim ve hayvancilikta buyuk yatirimlar yapmaliyiz denizciligimizi devlet politikasi yapmaliyiz zonguldak filyos liman projesini acilen bitirmeliyiz ankara istanbul arasi hizli tren projeesi ayas tunelini hemen bitirmeliyiz
 • Yanıtla

Adam gibi

Adam gibi cevap vermediniz verseydiniz bunları kimse tekrar tekrar sormazdı 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23