Neden kaybedildi?

25 Haziran 2019 Salı

Kaybedene akıl veren çok olurmuş… Bu yazı da öyle anlaşılabilir. Ancak okuyucularım bilirler ki, bu kardeşiniz siyasi analizlere pek girmez. Yine girmiyoruz, sadece bazı İslâmî hakikatleri hatırlatıyoruz…

Geçen sene de 24 Haziran seçimi sonrası, Müslümanca yönetimin bazı ilkeleri üzerinde durmuş, müminler olarak yapıp-ettiklerimizin ve yapmayıp-etmediklerimizin sağlamasını yapmayı önermiştik…

İmam Gazali’den aktarılır: Hükümdarlığını kaybetmiş birine sorulur:

-“Yönetimini/İktidarını nasıl kaybettin?”  Eski hükümdarın cevabı oldukça manidardır:

-“Devlet/iktidar ve kuvvetle gururlanmam (“güç zehirlenmesi”), istişareden uzaklaşmam, ehliyetsiz kimseleri önemli işlere tayin etmem (sebebiyle).”

Bu kıssadan sadece siyasi iktidar değil, her yönetici ve makam sahibi ders almalıdır.

Aşağıdaki âyet-i kerimeler Müslümanca bir yönetimin ana ilkelerinden bazılarını bir arada verir:

“O müminler ki, eğer kendilerine yeryüzünde iktidar verirsek namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler, iyiliği emreder ve kötülükten alıkoyarlar. İşlerin sonu Allah’a varır.” (Hacc 22/41)

“Onlar, büyük günahlardan ve hayâsızlıktan kaçınırlar; öfkelendiklerinde kusurları bağışlarlar. Rablerinin davetine icabet ederler ve namazı kılarlar. İşleri, aralarında şûra iledir…” (Şûrâ 42/37-38)

“Şüphesiz Allah, size emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adaletle hükmetmenizi emreder. Allah, size ne güzel öğüt veriyor! Doğrusu Allah işiten, görendir.” (Nisa 4/58)

“Şüphesiz Allah, adaleti, ihsanı, yakınlara vermeyiemreder; hayâsızlıklardan, kötülüklerden ve zorbalıklardansakındırır; böylece size öğüt verir, umulur ki öğüt alıp-düşünürsünüz.” (Nahl 16/90)

Peygamberlerin ve ilahi kitapların gönderiliş amacı adaletin ayakta tutulmasıdır:

“De ki: Rabbim adaleti emretti.” (A’râf 7/29) “Aranızda âdil olmakla emrolundum.” (Şura 42/15)

“Andolsun, Biz elçilerimizi apaçık belgelerle gönderdik ve insanlar adaleti ayakta tutsunlar diye, onlarla birlikte kitabı ve mizanı indirdik. Ve kendisine çetin bir sertlik ve insanlar için yararlar bulunan demiri de indirdik…” (Hadid 57/25)

Hadid/25’de “demir” ile simgelenen güç yani iktidar, eğer kitap ve mizana uygun kullanılırsa adalet; kitap ve mizanın ilkelerine ters olarak kullanılırsa zulüm ve kaos ortaya çıkar. 

“Adl”; hakkı yerine koymaktır; zulmün zıddıdır; insaf, hakkaniyet, istikamet mefhumlarını içeren bir denkleştirmedir ki, terazi kefesi gibi muadele (denge) denilen bir eşitlik ifade eder.

Allah’a verilen mîsâk/söz; insanlara adaletle davranmayı da içerir: Dengesi, sevgi veya düşmanlık sebebiyle bozulmayan; hısımlık, çıkar veya şahsi arzular vb.’nin etkisinde kalmayan bir adalet anlayışıdır bu. Yalnız Allah için ayakta tutulan, Allah’ın gözetiminden kaynaklanan adalet...  

İktidarı adaletten saptıran etkenler ise tarih boyu değişmemiştir: Bir şahsa veya topluluğa duyulan kin (Maide 5/8), akrabalık bağları, çıkar ilişkileri, nefsani arzular (Nisa 4/135; En’âm 6/152) vb…

Rabbimiz Hz. Davud’a (a.s) hitaben hepimize emreder; “…İnsanlar arasında adaletlehükmetHevâ ve hevese uyma, sonra bu seni Allah’ın yolundan saptırır…” (Sâd 38/26)

Rabbimizin Kur’ân’da bu tehlikeye ısrarla dikkatlerimizi çekmesi câlib-i dikkattir. Emaneti yani görevleri ehil ve layık olanlara vermek yerine yakınlara (akrabalara, hemşerilere, yandaşlara) vermek suretiyle adalet ve hakkaniyetten sapmak da en çok karşılaşılan zulüm ve haksızlık türüdür. Müslüman yöneticiler -siyasi iktidara sahip olsalar da olmasalar da- öncelikle liyakat ve ehliyet konusunda âdil olmalıdırlar. Zira bu konudaki sapma, gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklemek olur.

Müminler, mümin kardeşleri arasındaki anlaşmazlıkları adaletle çözerler (Hucurat 49/9); inkârcılara bile adaletle davranırlar (Mümtehine 60/8); mizanı (dengeyi) adaletle ayakta tutarlar (Rahmân 55/7-9). İktidar olsunlar ya da olmasınlar insanları hayra çağırıriyiliği (mârufu) emreder (sevdirip yaygınlaştırır) ve kötülüğü (münkeri) engellerler (Âl-i İmrân 3/104,110,114; Tevbe 9/71).

Müslümanca yönetimin bir ana ilkesi de istişaredir (Şûrâ 42/38). Yüce Rabbimiz, gençlerle istişare edip onların ısrarı ile Uhud’da savaşa karar verdikten sonra acı kayıplar yaşayan Efendimize (s.a) onları affetmesini, onlarla yine istişare etmesini emretmiştir (Âl-i İmrân 3/159)…

Müslümanca yönetimin ilkeleri elbette bunlardan ibaret değildir. Bu konuda kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Arzumuz, yeni dönemin yeni planlamalarında bu ilkelerin gözetilmesine katkı sağlamaktır.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Allah GörüyorAllah Görüyor26 gün önce
  Üç maymunu oynamaktan vazgeçersek görmeye duymaya bilmeye başlarız. Laf çokta icraat olmadıktan sonra söyleseniz ne olur. Darbecinin, soru çalanın, yargıya, polise fesat karıştıranın canı cehenneme! Ama hiçbir şeyden haberi olmayana yapılan zulme ne diyeceksiniz? Geciken adalet adaletsizliktir.
 • BerberBerber26 gün önce
  Üzerine lailahe illah bayrağı dikilmeyen hiç bir yer Allah adına kurtarılmış değildir. Allahı yasalarının geçerli olmadığı bir yerde huzur aramak çok anlamsız. Yasama yürütme ve yargı Allahı n yasalarını içermelidir. İslamiyet bir milli görüş değildir bir dünya düzenidir. Biz dar bir alanda top koşturuyoruz gerçi onuda yapamıyoruz. Müslümanın ufku geniş olmalı dünya ile mesgul olmalı belediye ile değil.
 • Sher EzSher Ez26 gün önce
  Peki neden bu nasihatleri kaybın öncesinde yazmadın.Iş işten geçtikten sonsa uyanıklar ortaya çıkarlar sen ve benzelerin gibi.
 • ErvanErvan27 gün önce
  İşte müslümanların kaybetmesinin sebebi sürekli kendilerini ezik suçlu karşıdaki nankör münkir edepsiz ahlaksızlar haklı. Allah insanı tanımlıyor ve Günahkar olana cehennemlik olduğunu söylüyor bizde bu cehennem küçüklerin acıyıp kendimizi suçluyoruz. 28 Şubat taki zulümler ne çabuk unutuldu da laikçi ahlaksızlıklar Müslümana mal ediliyor şiddetle Red ediyor ve Müslümanı ezik formatta tutan bu eleştirileri esefle kınıyorum.
 • Davut YılmazDavut Yılmaz27 gün önce
  Nasıl yazı bu? Bunu okuduğumda AK Parti'nin adaletsiz, hukuksuzluk yapan, anlayışsız bir parti ve idare olduğu kanaati oluştu bende. Peki, CHP çok mu iyi?
 • Şaşkın beyŞaşkın bey27 gün önce
  Şaşırıyorum öyle bir yazılar yazılıyor ki diğer yazarlarda yahu madem böyle şeyler vardı seçimden önce diğer adaya destek verilseydi ak partiye oy verecekler neden uyarılıp karşı tarafa gönderilmedi
 • Ali rızaAli rıza27 gün önce
  Güzel bir yazı lakin bir püf noktası var ki açıklıga kavuşmamış eger ehil kişi kabiliyeti ve ahlakiyleo işi layıkıyla hak ediyor dürüst namuslubiri ise fakat kel misali içki içiyor ise vede alnı secdeli değilse o emaneti o görevi o kişiye verilmelimi, verilmemelimi , secdeli amma camiye gitmiyorsa gene görev verilmelimi? Veriilmmemelimi? Lütfen cevap
 • Vahdet bircanVahdet bircan27 gün önce
  Suriyeliler cok buyuk sorun eyvallah bakalimda misafirlik biryere kadar adamlar tatile ulkeleri e gidiyorlar kaliyorlar tatil yapup geri geliyorlar bedava ilac bedava hastane bedava yardim parasi v.b gibi.ulke yol gecen hanina donmys pakistanli afgan irakli afrikalisi kim kmden belli degil giren cikan kayitli degil hele istanbul tam bir facia
 • DadaşDadaş27 gün önce
  Aynen ağabeyzengine kucak açtı emek çıktı eyt li 5 milyon oyu başka partiye oy verin dedi.... Bizde verdik
 • ATATURKCUATATURKCU27 gün önce
  KAVGACI SERT BAGIRARAK CAGIRARAK MILLETI BIRBIRINE DISUREREK SIYASET OLMAZ.MILLET BIKTI SABAH AKSAM HAKARET HAYKIRMA V.B GIBI SEYLER.6 MILYONA YAKIN SURIYELI MASALLAH NASIL BIR SAVASSA TATILE BILE GIDIYORLAR ERKEKLERI FITNESS SALONUNDA DENIZDE KARI KIZ KESIYOR.
 • İskenderİskender27 gün önce
  BU LAİK TOPLUMDA BAŞIMIZ EĞİK, YÜZÜMÜZ SARARIK VE SOLUKBİR ŞEKİLDE DOLAŞIYORUZ.Çünkü Allah'ın dininin arkasına sığınarak iktidara gelenler,İslama ihanet edip yukarıdaki yazıda belirtilen olması gereken her şeyin tersini yaptığı için.Fakat,Rabbimizin intikamını alacağına ve itibarı zedelenen dinini koruyacağına hiç şüphemiz yoktur.
 • MhmtMhmt27 gün önce
  Bu seçimi Trabzonlular Kaybettirdi neden mi?1-Ali İhsan YAVUZ -Trb(Yomralı) seçimin yenilenmesi için elinden geleni yaptı.2- Berat ALBAYRAK -Trb . Ekonominin kötü gidişinin en büyük müsebibi sayıldı.3- Süleyman SOYLU -Trb. Ayrıştırıcı ve öfkeli dili insanları uzaklaştırdı.4- Bayram ŞENOCAK -Trb. Teşkilatı halktan kopardı.5-Selim TEMURCİ -Trb. Partiye yıllardır emek veren herkesi küstürdü.6- Şenol KAZANCI -Trb. 31 mart gecesi yaptıkları en samimi Akpartiliyi bile çileden çıkardı.7-Ekrem İmamoğlu -Trb. 8-Trabzon dernekleri -seçimde Ekrem İMAMOĞLU na büyük destek verdiler.bunları niye yazdım ülkede liyakatsizde olsa kabiliyet yoksunuda olsa eğer Rizeli veya Trabzonlu ise en önemli makamlara getiriliyorlar.
 • misafirmisafir27 gün önce
  ADALETLİLİK (bununu içine tüm işlemleri koy) ve ADALET SİSTEMİNİN VATANDAŞ NEZDİNDE KABUL GÖRMEMESİDİR....GERİSİ TEFERRUAT....
 • Ahmet ÖzAhmet Öz27 gün önce
  Abdullah Bey;Hakikatleri dile getirmişsiniz.Camilerimize manevi zenginlik veren hocalarımız,eğitimlerini aldıktan sonra,öğrendiklerini hayatlarıda tatbik edebildikleri ölçüde,o maneviyatı yaşayabildikleri ölçüde fayda sağlarlar.Sen,hocanın dediğini yap ama gittiği yoldan gitme,deyişi vardır.Hukuk insanı da öyle değil midir?Sanki hukuk tahsili yapanlar,hukukun ırzına geçebilmenin sınırlarını öğreniyor.Adam katil,kaç kişiye cinsel istismarda bulunmuş,hafifletici hiç bir yanı yok.Böylesi bir adamın dahi haklarını savunabilmek için avukatlar yarış halinde.Demem o ki,mana aleminden haz alıyor,madde ve manada orta bir yol edinmişsek,bizim hile ve aldatma ile işimiz olmamalı.Hocanın dediği de yapılabilmeli,gittiği yoldan da gidilebilmeli.Bir hukuk adamının adli açılışta dediği gibi,hukuk,cüzdanla vicdan arasına sıkışmamalı.Emperyal sistem öyle deyip işin içinden sıyrılmamalı.Allah mevcut yönetimimize 17 yıllık bir süre ve çalışma fırsatı verdi.4 buçuk yıllık bir süresi daha var.Keşke onca adaletsizlikler,haksızlıklar yaşanmamış olsaydı.Yunus Emre safiyetinde yaşayan,Hz.Ömer adaleti tadında hüküm kuran bir yönetim olmuş olsaydı,belki de biz bugünkü sosyo ekonomik zorluklarla karşılaşmayacaktık.Demagojik söylemlerin prim yaptığı siyasette,hal ehline yaşama imkanı sunulamaz ki.Laf ebeliğinden başka sermayesi olmayanın,başta kendi ahiretine ve aile saadetine zararı olur.Müslümanca yönetimin ilkelerini keşke yerine getirebilseler de feryad u figan eden,haksızlığa uğrayan,ekmeğinden aşından edilen devasa kalabalık kitleler,rahat bir nefes alabilseler.Ahirete,kabir sorgusuna,Mahşer gününe inanan ulül'l-emirden,inanan-inanmayan,dinli-dinsiz tüm insanlık ve tabiattaki tüm güzellikler fayda görür.Bizim esas sorunumuz ise samimiyetten,ihlastan uzaklaşmamızdır,mış gibi yapmamızdır.
 • AlperenAlperen27 gün önce
  Muhaterem hocam İslamca idarenin esası hakimiyeti Yüce Allah'a,velayeti mü'minlere,vekaleti ise halkın seçimine veren sistemdir..Laik parlementoları hakimiyet makamı kabul eden,oradan çıkan kanunları yargının ve yürütmenin temeli yapan bir sistemi işleten müslüman olunca siatem sanki müslüman olmuşta sapma gösterilmiş gibi tavsiyede bulunup zihinleri yanlış mecraya sevkediyorsunuz..Temel nokta gözden kaçıyor..
 • şerif bozkurtşerif bozkurt27 gün önce
  Mesela bir trajik örnek.İhlas finans da binlerce kişi mağdur oldu.Bunların hepsi AKP seçmeni.20 yıl olmuş adam 4000 dolar alacağını alamamış.Başkan ve etrafındakiler devamlı Ören grubu ile görüşüyor.Ancak bir kez bile bu mağdurları muhatap almadı.CHP, mağdurlar için önerge getiriyor.Ne acı değil mi?Zorla bu mağdurları CHP'ye itiyorlar.Mantık ne olabilir?Efendim bu kar-zararmış.Tamam ama adam kurum kapandığında bile kar açıklıyor.Yani zarar yok ya da yalancı bir cemaat.Cemaat tıkır tıkır işlerini devam ettiriyor, hiç zarar eden yok.Yönetim kurulundaki adamların 7-10 arasında daireleri var. Kardeşim araştır, almadığın alacaklı firmaların kim?Eğer kendi şirketleri değilse insanlar zaten vazgeçecekler alacaklarından
 • Ahmet korkmazAhmet korkmaz27 gün önce
  Allah razı olsun çok güzel bir yazı ..
 • HakanHakan27 gün önce
  Yazar cizer dedigin halkin önunden gider ne yapacagini tahmin eder bizde tam tersi halk ne olacagini ne yapacagini yapiyor yazarlar bu sonuca gore yorum yapiyor osmsnli zamanindaki edebiyat adami hiciv ustasi nefii gibi yazarlara ihtiyacimiz var özellikle muhafazakar cevrenin ihtiyaci var
 • EKOLL EKOLL 27 gün önce
  Aynen hocam. Partinin adı adalet olmakla birlikte oradan çok uzaklaştı. Adalet adalet adalet.
 • Veysel POLATVeysel POLAT27 gün önce
  Bu makale AKP nin neden kaybettiğinin en açık göstergelerinden birisidir.Bu makaleye bakan AKP ile Dinin özdeş olduğunu düşünür. Bir parti'yi din ile özdeş gören insanlar bütün kusurları kendilerinde aranmalıdır.Din her türlü hırsızlığı men eder , din her türlü adaletsizliği men ederAKP ise bunun merkezinde.Siz daha sebep mi arıyorsunuz. BenceAKP yi idare eden insanlar soğuk bir duş alıpAllah'a tövbe etmeleri gerekir. Yedikleri sınırsız kul haklarını bu dünyada belki gizleye bilirler , yevmul mahşer de kaçış yok
 • ORHAN İNANORHAN İNAN27 gün önce
  İNŞALLAH UYARILARINIZI BÜTÜN SÖZ SAHİPLERİ,MAKAM SAHİPLERİ DİKKATE ALIR DA ÜLKEMİZİ İLAHİ HOŞNUTLUĞUN HUZURU KAPLAR.ELLERİNİZE SAĞLIK.
 • muhammedmuhammed27 gün önce
  Hocam tahiyatta parmağımızı nerede kaldıracağımıza karar veren Allah devlete sisteme nasıl karışmıyor da siz beşeri ideolojiye müslümanca yönetmek adında tavsiyelerde bulunuyorsunuz? Allahın haramlarını meşru kılan demokrasinin müslümanca yönetimimi olur.
 • eskiye dönmek gerekeskiye dönmek gerek27 gün önce
  bence fetönün icat ettiği mülakatla hakeden kişiyi engelleme garabeti..soruların hiç kimseye verilmediği yazılı sınavlar varken herkes hakkına razı gösteriyordu. Oysa şimdi herkes hakkının yendiğini hemde göz göre göre ama sesini çıkarsada farketmiyor. İşini düzgün yapıyorsa çalmıyorsa herkesin ihaleleri alabilmesi gerek. benden olsun çalsın böyle bir mantık olmaz.
 • Taha AkyazıTaha Akyazı27 gün önce
  Sayın yazar sen bana dünyada müslümanca bir yönetim göster. Yok böyle bir şey.
 • mehmetmehmet27 gün önce
  Acilen ailede eşler arasında adalet. Kadını koruyayım derken erkeği imha aileyi yok ettiniz. Aile kalmadı.Kadını evinden sokağa çıkardınız, feriştahınız gelse bir daha evinde oturtamazsınız. Allah erkeğe bir rol, kadına başka bir rol vermiştiniz. siz rollerini değiştirdiniz. Erkeği kadın, kadını erkek yaptınız. Yaratılış kodlarıyla oynadınız. Boşanmalar tavan, evlenmeler taban yapıyor. Öldürülen kadınlar, erkekler, intiharlar, yetim öksüz kalan çocuklar. Bütün bunların vebalini kim ödeyecek.
 • AlperenAlperen27 gün önce
  Yapma muhterem hocam bu ilkelerle laik demokratik sistemi dibine kadar işleten ve en zirvede laik demokratik uygulamalara imza atan AK parti ile ne ilgisi var..Sizin vazifeniz mücerret Allah'ın kanunlarının hükmedildiği bir toplum yapısını tebliğ etmek..Yoksa demokratik laik yasama yürütme ve yargıyı zimnen AK parti şahsında meşrulaştırırsınız..
 • Ccc Ccc 27 gün önce
  Ahiret var adalet diye inleyen vatandaş cevabı sandıkta verdi ömrümde ilk defa chp ye oy verdim 28 şubat magduruyum 15 temmuz dan sonra uğradığım zulüm 28 şubat a rahmet okuttu Allah a havale ediyorum ve beddua ediyorum antifetocu biri olarak Rabbim cennet yüzü göstermesin bu zulme imza atanlara
 • harunharun27 gün önce
  güzel yazmışsın cuk diye oturmuş. şimdi adalet yok hiç bir müslüman da inanmıyor. memur alımına bile mülakat koydu akparti .100 alsanda referansın olmasa memur olamıyorsun.işte kul hakkı.diğerlerini yazmaya gerek yok çünkü artık herkes müslümanı hırsız tecavüzcü ve cahil olarak biliyor.
 • engineerengineer27 gün önce
  beykoz belediyesi,çavuşbaşındaki , cemaatin külliyesinde, kurban kesim yerini üç günde iş makinaları ile yıktılar, neymiş kaçakmış, peki yanı başında acarkent için yıkım kararı var eğer yiyorsa orayı yıksaydın, buna seyirci kalan bir bir yönetimin akibeti ne ola ki?
 • ErdemErdem27 gün önce
  Biraz siyaseti takip edenler ve dost acıyı söyler misali gerçek dostlar durumun buraya geleceğini defalarca yazdı, yazdik, söyledik. Neden Kaydedildi : dostlar düşman görüldü, acı söylemler dikkate alınmadı. iki yüzlü menfaatçi yalakalarin pof pof ları ilevatandaşin geneline değil belli kesimlere zümrelere göre hizmet üretildi yasa çıkarıldı.Dostlar aci söyler, Kaybedene akıl verenler… ?
 • azerazer27 gün önce
  - İstanbul seçiminin mesajları " Sosyal medyadan derledim"- Başkanlık sistemini, partili CB işini beğenmedik - Liyakatsiz ülkeyi çökertiyor - Acil adalet, hukukla oynama - Derdim ekonomi - İşsizlik büyük sorun - Kuvvetler ayrılığını tesis et - Medyan rezil, ciddiye almıyoruz - Bu bölücü, nefret dilini bırak-Siyasette dini kullanma - İsrafa, şatafata son ver - Kibiri bırak - Damada, eşe, dostta, yandaşa hayır - TBMM etkinleştir - Eğitimle oynama, zorlama - Partili bürokratlardan bıktık - Günde 3 defa TV'ye çıkma, bıktık - Bize terörist, hain demenden sıkıldık-Karadenizlilere "POBTUS" ayıbı- 3Y dediniz, 10 yıldır herşey yasak, toplumu rahat bırak - hayat tarzımla uğraşma, dayatma - tarihi çarpıtma - Cumhuriyet değerlerine saygılı ol - TRT, Kızılay, AA gibi devlet kurumlarını alet etme - Devletin geleneklerini ve yapısını kurcalama - Biraz sus- Vicdanlı ve adil olun, adaletsizlikten bunaldık - Polisi, askeri, camiyi, okulu siyasete alet etme ve en önemlisi #Atatürk, Kuvayi Milliye ve cumhuriyet devrimleri ile uğraşma Atatürk'e vefasızlık ve saygısızlık yaparsan ne yaparsan yap "seninle değiliz
 • AliAli27 gün önce
  Çünkü çaldılar diyen kadın,Kabe’de dieclilik teklifi için diz çöktüren kız yani süslümanlar,ihsan ve Nurettin hocaların susturulması...
 • Kim DinlerKim Dinler27 gün önce
  Aylardır dilimiz döndüğünce uyardık üslup çirkin Sürekli konuşma, Adalet , Eşitlik Özgürlük problemleri, israfgurur, kibir şımarıklık, Torpil, Torpil torpil, Referans Ahlaksızlığı kul hakkı yeme,sonuç bu herkes şimdi ama herkes baştan aşağı AkPartiyi bu hale düşürenler hesabını vermeli
 • Adalet Adalet 27 gün önce
  Artık öyle bir hale geldik ki özelestiri yapmayıp istanbulun kaybedilmesinde halkı olumsuz sıfatlarla etiketleyenlerin acaba belediyelerde rantlarimi var akrabalar es dost isten atilir korkusuylami ummet diyorlar yoksa onlar hala kendi kaygilariyla mi konusuyorlar...kendi nefislerinizi baz alarak halki elestirenler sizler yiyicilersiniz burdaki bu tur yorumcular dahil..sizler hakki isteyenlerden degilsiniz..
 • Cem İYİ Cem İYİ 27 gün önce
  “Şüphesiz Allah, adaleti, ihsanı, yakınlara vermeyiemreder; hayâsızlıklardan, kötülüklerden vezorbalıklardansakındırır; böylece size öğüt verir, umulur ki öğüt alıp-düşünürsünüz.” (Nahl 16/90)Bu ayette Allahmuhtaç olan yakınlara yardım etmekten bahsediyor lakin AKP bizim hakkımız olanı çoluk çocuk, damat , akraba ,eş dost hepsine oluk oluk verdi. Lâyık olmadıkları halde verdi. Rabbime havale ediyorum. Yüce Mevla' da hepsinin layığını versin.
 • SofuoğluSofuoğlu27 gün önce
  ÖZ ELEŞTİRİ:REİS'İN VE DANIŞMANLARININ DİKKATİNE:Biliyorum, yazacaklarıma bazıları "Sen REİS'e nasıl böyle yazarsın"derler ve beni suçlarlar ama, ben hakikatları yazıyorum.Sayın REİS'imiz,bir kere lütfen (BEN)dilinden,(BİZ) diline geçermisiniz.Allah aşkına bir düşünelim."Benim valim, benim kaymakamım, benim askerim, benim milletvekilim, benim bakanım, benim işçim,benim memurum,benim milletim veya vatandaşım" uzayıp gidiyor.....Halbuki,(BENİM) yerine (BİZ)kelimesi kulağa daha hoş gelmekte ve hepimizi kapsamaktadır.(BEN)kelimesini halkımız, kibir olarak görmüştür.KİBİRLENMEK, kişiye ve temsil ettiği kurum,kuruluş ve partilere zarar verir.23 Haziran İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimleri meydanda.İkinci husus:Mütemadiyen, her açılışta, her toplantıda, her yerde konuşmanız.Hiçmi konular üzerinde konuşacak kimse yokmu ki, SİZ 17 yıldır mütemadiyen her gün tv'lerde canlı yayınlarda konuşuyorsunuz?Bu konuşmalarınız HALKIMIZ tarafından bir bıkkınlığa sebebiyet vermiştir.Üçüncü husus:SİZ,eski arkadaşlarınızın hemen hemen hepsini devre dışı bıraktınız.Kul hatasız olmaz.Hepimiz beşeriz.Yanlışlarımız, hatalarımız vardır.Sizinde hatalarınız var.Siz, kendi arkadaşlarınızın yerine, cebini dolduranları, gemi su alınca fareler gibi, gemiyi hemen terkedeceklerle doldurdunuz.İşte sonuç meydanda!Sayın REİS'imiz'BEN dili terkedilmeden, kimseye fırsat vermeden Allah'ın her günü TV'lerde konuşmalar terkedilmeden, küsülü olan arkadaşlarınızı partinize davet etmeden ve gönüllerini almadan,AKP+MHP+BBP+SP+İYİ+BU BLOKTAN KURULACAK OLAN PARTİLER BİLEŞMEDEN 2023 yılında yapılacak BAŞKANLIK SEÇİMİNİ KAYBEDERSİNİZ!Çünkü, karşınızda derlenmiş, toparlanmış bir blok var.Ben bir duyarlı vatandaş olarak hepinizi uyarıyorum!Sayın editör:Lütfen bu yazıyı yayınlar mısınız!
 • TARIKTARIK27 gün önce
  Abdullah bey bunları zamanında gördünüz de neden yazmadınız? Millet sizin gördüğünüzü görmez diye değil mi? AK Parti yanılmıştı siz de yanıldınız hem de iki kere. Hem milleti küçük görmekle hem de iktidarı uyarmamak aksine teşvik etmekle.
 • Mardinli hocaMardinli hoca27 gün önce
  Sayın abdullah bey dilinize yüreğinize sağlık Allah cc razı olsun.Ben şahsen akparti bu tavsiyelere kulak alacağına.Allah razı olsun görevinizi kuranı delillerle yol gösterici beyan ettiniz onlara düşen alimlere dinlemek.Fatih sultan mehmed istanbulu feth ederken şehrin anahtarı ona teslim etmek istiyorlar hocasına işaret ediyor ve böyle cevab veriyor istanbulun manavı fatihi ak semseddindir.Sonra hocası anahtar fatiha iade eder fatih sensin diyor erdoğanın etrafı ehil olmayanlar doldurmuş nasıl bu iş?Bence akparti Ye köklü bir temizlik lazım.
 • Çapulcular da hisseden parça alma hevesindeÇapulcular da hisseden parça alma hevesinde27 gün önce
  Nihat Genç diye biri var: Eski porno-karikatür dergisi yazarı! Sonun başlangıcı falan diye dolanıp geziyormuş. Kümesin kapısı açılınca çakallar da etrafına üşüşürler, ama ellerinde tüfekle bekleyen avcıları görene kadar..
 • ŞahinbeyŞahinbey27 gün önce
  Müslüman olup ta,zilleti seçenlere ve geçenlere, birşeyler yokmu.Hep yönetenler suçlu seçenler ak kaşık mı ?
 • Kamuran Kamuran 27 gün önce
  Evet bir topluluğu yok edelim derken kendi kuyumuzu kazdık ,aynı yolun yolcularıydık
 • AbdiAbdi27 gün önce
  Abdullah bey tabela da yazan adalet maalesef yere düşmüş sadece kalkınması kalmış.Ya adaleti tahkim edecekler ya da silinecekler.
 • İstemesini bilmeyen saftiriklerİstemesini bilmeyen saftirikler27 gün önce
  Farklı Ak partililer vardı; partiden nasıl vurgun yaparımcılar, sen bana şu kadar ver ben sana ne kadar veriyimciler, amcoğlunu dayoğlunu işe alsanacılar, benim binaya ruhsat verseneciler, taahhüt işleri var mı abi' ciler, malları gümrüğe gönderiyorum âbi sen kanunu çıkarakoycular, müsteşar olma sırası bendeciler, varoğluvarcılar işte.. En safları hiç bir menfaati olmayan saf müslümanlar. En yazık onlara oldu; pardon olmadı. Çünkü onlar yine başka oluşumlarda saf-salak tarzlarını sürdürecekler!
 • Sayın hocamSayın hocam27 gün önce
  Öyle her işimiz göstermecilik oldu.Toplu sabah namazına gidip burdayım pozu.15 temmuz sonrası meydana gidip burdayım selfisi.Profiline reis koyup ihale kapmak.Referans ile koltuk kapmak.
 • SamiSami27 gün önce
  Neden kaybedildi?Sen ittifak yaparsan onlarda yapar(oysa eski düzen olsaydı ak parti alırdı)Başkanlıkla şaha kalkmadık(ekonomi, işi ehline vermeme,kibir,rant,yandaşlık vs)Kutuplaştırıcı dil(Pontus sisi vs)Aile eğitim tarım işsizlik...Vi de sizler gibi vaktinde özeleştiri yapmayıp tükrüğü nimet sayanlar...
 • Saim Gökdağ Saim Gökdağ 27 gün önce
  Din hayatın hayatı ihya-yı din ile olur bu milletin ihyasıİnsankarı nimetlere gark etmeden nimetin nimet olduğunu ve şükür ile karşılanmasını öğretmek talim etmek farzdır

Günün Özeti