THY Orta Avrupa

Mehmet Görmez’in Gördükleri

13 Mart 2018 Salı

Günlük beş-altı program yoğunluğu arasında son tartışmalara dair şu sosyal medya mesajını yayınlamıştım: MEDYA ŞEYTANLARI ZİL TAKIP OYNUYORLAR! -Hocaların sözlerini kes-yapıştır, servis et, söylemediklerini söylet; -Siyasetçiyi gaza getir, maksat dışı sözleri ile algı operasyonu yap; -Her şeytanî kampanya sonunda “7 Başlı Dev”, bir kurban alsın; -Ve yıpranan hep İSLÂM olsun. YAZIK!

Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Görmez ise Yörünge dergisindeki röportajında meselenin bir başka boyutuna ışık tutuyor. Altını çizdiğim bazı tespitleri, sizlerle paylaşmak istedim: 

“…Din konusunda bilgi ne kadar kıt ve yetersiz olursa dil o kadar sert ve kaba olur. Hikmeti kaybeden hâkim sadece ahkâm keser... Hakikat tekelciliği yapan ruhani diktatörler zuhur etti… 

…Haçlılar Kudüs’ü işgal edip, Şam’a yaklaştıklarında; Bağdat Moğollar tarafından işgal edilirken Allah’ın esma ve sıfatları üzerinden birbirlerini tekfir eden âlimlerimizin konumuna düşmemeliyiz.

...FETÖ ve 15 Temmuz ihanet teşebbüsü, bu coğrafyada din kullanılarak üretilen şiddet ve terör, her türlü din istismarına karşı müteyakkız olmamızı zorunlu kılıyor… İstismarın en kötüsü, en çirkini, en aşağılık olanı din istismarıdır. Ülkemizin bir din istismarı pazarına dönüşmesine asla izin verilmemelidir. …Sahte bal satanlarla ilgilendiğimiz kadar sahte din tüccarları ile ilgilenmiyoruz. Sonra da başımıza büyük musibetler geliyor. ...Herkes bilmelidir ki din, taraftar toplama aracı değildir.

Tabii ki ihlas ve samimiyetle hizmet eden ile aldatanı birbirinden ayırt etmek gerekiyor. …Gönüllülük, fütüvvet ruhu, Rıza-i Bari gibi gayelerden sapan dini yapı, cemaat olmaktan çıkar. Ümmetin vahdetini parçalayan bir yapıya cemaat denmez.

Din tartışmaları hiçbir zaman bu kadar usulden, metodolojiden hatta tartışma adabından, ihtilaf ahlakından kopmamıştır… Dijital iletişim devrimi ile her türlü bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Ancak doğru bilgi ile yanlış bilgiyi birbirinden ayıracak kriterler, bilgiyi salih amele dönüştürecek usûl yok oldu. Malumatımız arttıkça cehaletimiz artmaya başladı. En kötü mühendislik, cehalet mühendisliğidir. Cehalet mühendisliği bilgi yükleyerek cahil bırakmaktır, enformatik bir cehalettir

…Çatışmacı ve sorunlu bir din dili kullanıyoruz. İslam dünyasında büyük acılar ve felaketler yaşanırken din adamlarının çözüm aramayı bırakıp, bilinçaltında kalan tarihsel ihtilafları körükleyerek toplumları bölmesi en büyük tehlikedir. Dijital kürsülerine kurulan medya vaizlerinin nasih ve emin sıfatlarını bir tarafa bırakarak tarihte kalmış ihtilafları, düşmanlıkları ekranlara veya sosyal medya hesaplarına taşıyarak bir din ve mezhep kavgası başlatması, her birinin kendi mecrasından mevzi ve taraftarlar edinip diğer tarafa acımasızca saldırması ahlaksızlıktır. En önemlisi de devletlerin ve medeniyetlerin çöküş ve çözülüş dönemi tartışmaları diyebileceğimiz anlamsız, faydasız, beyhude tartışmaların genç nesillerin bilinçlerini yaralaması, zihinlerini ve kalplerini işgal etmeleridir. …Dijital medya kürsülerinden Şii-Sünni, sufi-selefi, ehl-i hadis-ehl-i Kur-an, tarihte yaşanmış ne kadar ihtilaf varsa gündeme taşıdılar. Hem de tartışma adabını ve ihtilaf ahlakını bir tarafa bırakarak… Mezhep ihtilafları, Kerbela savaşları, tekfir hastalıkları evimizde, masamızda, cep telefonlarımızda boy göstermeye başladı. Herkesin söz söylediği bir alan oldu internet. Yüzlerce yanlış bilgi ve o bilgiler ışığında inşa edilen algılar; hiçbir şeyin kendisi olmadığı, her şeyin abartıldığı bir dünya, hakikat değil sanal bir dünya, imaj reklam ve propaganda dilinin hakim olduğu bir dünya.. ..Bugün internette mevcut olan dünya bilgi varlığı içinde İslam bilgi varlığı sıhhat ve doğruluk açısından ciddi sorunlar taşımaya devam ediyor. ..Bütün İslam dünyasında sanal âlemin ürettiği ve her türlü denetimden uzak dini bilgiler insanlığı kuşattı. Hatta bu sanal alemin ürettiği dini grup ve organizasyonlarla sanal dini cemaatler oluştu. Bu dini cemaatlerin müritleri, mürşidleri, şeyhleri, vaizleri, kürsüleri oldu.

Vaizlerimizin nasih ve emin sıfatlarını sanal alemde korumaları güçtü. Mahviyeti görsellikle ifade etmek, ihlas ve samimiyeti reklam ve propaganda diliyle fon müziği eşliğinde korumak imkânsızdı. Hikmet ve mev’iza-i hasene üslubunu reytinglere feda etmemek zordu…”

 

YORUM YAZ

 • CemilCemil6 gün önce
  Hz Fatih İle Ecnebinin Muhakemesini kadının Hz Fatihi Suçlu Bulduğu Hadiseyi biliyorsunuzdur.Şimdi Nerede bu kadılar Diyanet 2002 ye Kadar Sol Camianın Siyaseti gereği Sessiz Sedasız 2002 den sonrada bol makam mevki Dünya ve siyaset peşinde koşar oldular Kimse kendisini kandırmasın C.başkanı da kandırmasın Bu Diyanet kendi kurumundaki memurlarına sahip çıkamazken Islama müslümanlara nasıl sahip Çıkacak.Sonuç olarak ister kabul edilsin İster edilmesin Laiklik üzerine kurulmuşbir devlet sisteminin yarım yamalak islamla yoğrulmuş bir kurumudur Diyanet.
 • Hak yolHak yol6 gün önce
  Dijital alandaki ihtulaflardan daha kötü,daha katmerli değilmi yaşanılanlar,daha doğrusu dijitale yansıyanlar gerçekler değilmi.Hatta gereği gibi yansımıyor bu gerçekler, gizlenmeye çalışılıyor gibi ,mesela medyaya açıkça hic yansımadı adı ömer diye şiiler ce fırında yakılan Iraklı çocuk ve daha bir sürü katliam ve tecavüzleri ehli sünnet alimi diye müslümana yaşatılan zulüm,haksızlık ve işgalleri. bunlar ya itina ile gizlendi yada gereği gibi açıklanmadı bunlar vebal degilmi.Mısırda bir televizyon yayınına katılarak'bana ırak hapislerinden bunu dunya muslumnlarina iletmem icin mektup verdiler ve bende bunlari yasadim,hz aiseye iftira yaptirmalarini reddetim diye parmaklarim kesildi,cocugum firina atıldı, eşlerimiz tecavüze uğradı,yokmu bizi bu Şiilerden kurtaracak,bu sorumluluğu size yüklüyorum'diye ağlayarak ordaki bir alime ileten Iraklı alimden öğreniyoruz. Efendim mezhep savaşı çıkmasın diyeymis-iran kulları öyle diyor-Zaten başlatmışlar savaşı daha ne çıkmasın yok boyun egelim diyorlarsa rabbimizde diyor ki "sizinle savaşanlar la Allah yolunda sizde savaşın"Yoksa sizdemi gizlensin istiyorsunuz bu hakikatleri zaten gereği gibide aciklamiyirsunuz irana değil sadece Allaha kul olan için bu durumda ne yapmalı,varsın müslüman olduklarını iddia edenler düşünsün hatta bunu iddia etmeyen sadece insan olanlar.
 • davincidavinci6 gün önce
  yüzde 99 müslüman dediğimiz bu ülke birileri için pazar.kurban bayramı bağışlanan kurban sayısı.bunların yanında bağış adı altında toplanan paralar....birde cemaat şu bu adı altında örgütlediniz mi neler oluyor neler 15 temmuzda gördük.iş devleti soyup soğana çevirmeye kadar gitti.bir anda 10.000 polis bylocktan işinden atıldı.sadece polisler mi.öğretmenler doktorlar hakimler......bunlar maaşlarının yüzde onbeşini fetöye veriyorlar memur olunca.alın hesap makinasını her ay bu maaşların yüzde onbeşi hesaplayın.millet tuz yalamış koyun gibi böylelrinin peşinde.bunlara parasını malını harcayınca cennete gideceklerine inanıyorlar.daha çok görürüz bunları bitmez
 • Ali yildizAli yildiz6 gün önce
  Iyide butun bunlar olurken bu kadar camiasi bulunan diyanet neredeydi hala nerededir ornek yaz kuran kursuna cocugumu gonderdim fakat hoca 1 ay kurstan sinra bayram izni ile yillik iznini birlestirip 1 bucuk ay izin aldi ve kurs boylece bitti buyurun diyanet
 • Aydın kökerAydın köker6 gün önce
  Allah razı olsun hocam ; fikir özgürlüğü deriz lakin hep kendimizi merkeze koyup kendi fikrimizi dikte ederiz.... ne hikmetse kendi fikrimiz onaylı ve doğrudur ...
 • AliAli6 gün önce
  Hocam şeytan şeytanlığını yapacak da bizimkiler de birbirine düştü.devlet işini yapmazsa yapan birileri çıkar.ayrıca sadece diyanet de değil kanunlar da sıkıntılı.iki genç evimin önünde sarmaş dolaş.uyarsan kavga etsen sen suçlusun onlar çocuk ya!
 • Rumuz AyşeRumuz Ayşe6 gün önce
  Allah razı olsun Hocam.ilahiyatçıların içinde de o kadar yanlış fetva veren hocalar var ki. Bunlar nasıl tespit edilecek? Mesela bir ilahiyatçı hoca 12 yaşından önce çocuklara dini eğitim verilmesin demiş.Ayrıca sahih hadisleri kabul etmeyen ilahiyat mezunu hocalar var. Diyanetin bu hocalara çok dikkat etmesi gerekiyor.
 • MardinliMardinli6 gün önce
  Sayın Abdullah hocam yüreğinize dilinize sağlık.Hocam ben sayın memed hocamın konuşmasını izledim.Çok önemli güzel mesajlar verdi Allah cc senden ondan razı olsun.Bugün din düşmanları elinden geleni yapıyorlar müslümanları bir birimize düşürmek için.Bize düşen bunların oyunlarına düşmemekktir.Zaten yeterince parçalandik ümmet olarak ihtiyacımız birlik beraberliğe vardır.Allah cc bu ümmete akıl izan versin birlik beraberlik versin selam ve dua ile
 • Ömer GençÖmer Genç6 gün önce
  İlahiyat ve Diyanet Dialogculuk hesabını versin.2008 de fetoculerAmentuyu bozma isinde sesleri çıkmadı.Laik ve Batı merkezinden bakışla Dinimizi anlatma çabası içine girdiler.Fetva kişiye özeldir ilkesini dahi konuşamadilar.Beğendirme yaranma çabası ile İslâm anlatılmaz diyemediler.
 • Tuz bozulursaTuz bozulursa6 gün önce
  Kardeşim ateistlik Aldı başını gitti. Bu gidişle dinsiz Olmayı genclerimiz Arasında yayginlastiracaksiniz yapmayın! Müslüman kendine yakışanı yapması gerektiğini yapmazsa ( her haltı yerse) kendi kıyametimizi kopartmis olmuyormuyuz. ?! Her alanda kendimize çeki-düzen vermemizin zamanı geldi de geçiyor. Onu bunu suçlayıp kendini aklamaya hic kimse çalışmasın. Yeter artık!!!
Daha fazla yorum göster