İslâm Düşmanlığının Bilinçaltını Doğru Okumak

19 Mart 2019 Salı

Yeni Zelanda’da Müslüman kardeşlerimizin Cuma namazı kılarken vahşice katledilmeleri ve fanatikırkçıHıristiyan katilin verdiği buram buram “Haçlı ruhu” kokan şifreli mesajlar, Müslümanların geleceğini tehdit edecek gelişmelerin işaretleri olarak okunmalıdır. Küstahça planlanan bu “Haçlı Terörü”nün tam da Çanakkale Zaferinin yıldönümü arifesinde gerçekleştirilmesi, saldırganın Türkiye’yi ve Osmanlı tarihini hedef alan mesajları da doğru okunmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

İmdi, insanların dini inanç ve ibadet özgürlüğünü en temel hak sayan ve tarih boyu güvence altına alan İslam Dini mensuplarına yönelik bu akıllara durgunluk veren saldırıyı doğru anlamak için; son günlerde, başta Mescid-i Aksâ’ya yönelik Siyonist saldırılar olmak üzere gerek yurt dışında ve gerekse yurt içinde yeniden hortlayan ezan, namaz ve cami düşmanlığının bilinçaltını iyi okumalıyız.

Bu bağlamda şehid Seyyid Kutub’un, Maide 5/57-58’de dikkat çekilen ezana, namaza, dine yönelik psikolojik ve fiili saldırıların inanç temellerini deşifre eden yorumunu (özetle) birlikte inceleyelim:

“Ey müminler, sakın sizden önce kendilerine kitap verilmiş olanlardan ve kâfirlerden dininizi alaya alanları, eğlence konusu yapanları velî/dost edinmeyiniz. Eğer gerçekten mümin iseniz, Allah’tan korkunuz.” “Birbirinizi namaza çağırmak için ezan okuduğunuz zaman, onlar bu çağrınızı alaya alırlar, eğlence konusu yaparlar. Bu, onların aklı başında olmayan kimseler olmalarından kaynaklanıyor.” 

‘Dini alaya alınıp ibadet ve namazı oyun-eğlence (saldırı) konusu yapıldığında tüm onurunun kırıldığını gören müminin hamiyetini etkileyen bir durumdur bu… Akılsızlıklarından ötürü böyle bir suçu işleyenlerle Müminlerin velî/dost olmaları mümkün müdür? 

Bu alaya alma ve eğlence konusu yapma eylemi, Kur’an-ı Kerim’in peygamberimizin (s.a) kalbine o günkü Müslümanlar için indiği dönemde, hem kâfirlerden, hem de Ehli Kitap’tan -özellikle Yahudilerden- kaynaklanıyordu. Peygamberimizin hayatında Hristiyanlardan böyle bir davranışın meydana geldiğine ilişkin bir belgeye rastlamıyoruz. Ancak, yüce Allah, Müslüman kitle için düşünce ve hayat sistemini dayandıracağı sürekli bir kural belirliyor. Kuşkusuz yüce Allah, tarih boyunca, Müslüman nesillerin karşılaşacakları durumları biliyordu. İşte biz, sayıca tüm kâfirlerden, Yahudilerden daha fazla olan ve kendilerine Hıristiyan diyenlerden oluşan, bu dinin ve Müslüman cemaatin düşmanlarını gördük, görüyoruz. Bunlar da -onlar gibi- İslâm›a düşmanlıktan geri durmamışlar, asırlar boyu İslâm’a tuzaklar kurmuşlardır. Hz. Ebu Bekir (r.a) ve Hz. Ömer (r.a) döneminde Roma Devleti ile yapılan çarpışmalardan beri İslâm›a kesintisiz bir savaşa tutuşmuşlardır. Bir süre “Haçlı Seferleri”, ardından hilafeti ortadan kaldırmak için Haçlı devletlerinin yeryüzünün her tarafından saldırıya geçtikleri “Doğu Sorunu” şeklinde sürdü bu savaş. Bir ara, Haçlıların içlerinde gizledikleri ancak, kimi zaman ağızlarından kaçırdıkları sömürgeciliğe zemin hazırlayan ve ona dayanan “Misyonerlik” şeklinde sürdü. Sonra bu kızgın savaş, yeryüzünün hangi bölgesinde olursa olsun ortaya çıkan İslâmî diriliş hareketlerine karşı sürmektedir. Bu saldırıların tümünde Yahudiler, Hıristiyanlar, kâfir ve putperestler birlikte hareket etmişlerdir.

(“Küfür tek millettir” hadis-i şerifini hatırlatmalıyız.)

Kur’an, kıyamete kadar Müslümanların yol gösterici kitabı olması için gelmiştir. Müslümanların itikadî düşüncelerini kurduğu gibi, toplumsal düzenlerini de kurmakta, ayrıca hareket stratejilerini de belirlemektedir. Bu kitap Allah’tan, O’nun peygamberinden ve müminlerden başkasını dost edinmemelerini öğretmekte, Yahudi, Hristiyan ve kâfirlerle dostlukkurmalarınıyasaklamaktadır

Kuşkusuz bu din, taraftarlarına müsamahakâr olmayı, Ehli Kitap’la, özellikle kendilerine Hristiyan diyenlerle ilişkilerinde iyi davranmalarını emretmekte, ancak bunlarla dostluk kurmalarını yasaklamaktadır. Çünkü hoşgörü ve iyi ilişkiler, ahlâk ve yaşam tarzı sorunudur. Dostluk ise, yardım demektir; iki grubun yardımlaşması demektir. Müslümanlarla inkârcılar arasında işbirliği kurulmasıdır. Oysa Müslümanın hayatında yardımlaşma, din için ve onun sisteminin ve düzeninin insanların hayatında kurulmasını sağlamak amacıyla yapılan cihad için geçerlidir. Bu konuda, Müslümanlarla Müslüman olmayanlar arasında bir işbirliği olabilir mi? Nasıl olabilsin ki?

Bu, kesin ve net bir meseledir, cıvıklığı kabul etmez. Bu konuda yüce Allah, kesin bir ciddiyetten, Müslümanın dini konusunda takınması gereken tavra yakışır bir ciddiyetten başkasını kabul etmez.’ (Fî-Zılâli’l-Kur’ân)

Bu vesileyle, İslâm’ı hedef alan Haçlı-Siyonist terörünü lânetliyor, şehitlerimize rahmet diliyoruz. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • zalidezalide3 ay önce
  tukiyede sinagoglarda 2 defa ates acip onlarca yahudiyi olduren muslumanlar icin diyeceginizbir sey varmi?
 • Ayet Öyle DemiyorAyet Öyle Demiyor3 ay önce
  Ayette..sizden önce kendilerine kitap verilmiş olanlardan ve kâfirlerden dininizi alaya alanları, eğlence konusu yapanları velî/dost edinmeyiniz...diyor. Bütün hristiyanları dost edinmeyin ifadesi geçmiyor. Mesela dinen bir müslümanın hristiyan veya yahudi bir hanımla evlenmesine cevaz verilmiş. Cevaz verilmişse o bayanla evlenildiğinde ömür boyu sürecek en yakın bir dostluk kurulmuş olur. Ama eğer bayan dininle alay ediyorsa onunla evlenmeye cevaz yok. Çünki ayet alay edenle dostluğu yasaklamış. Ticari dostluklar da öyle. Dostluk, karşındakinin diniyle kurulmuyor. Gerçekte, İslam'ın tembih ettiği güven ve saygı gibi vasıflara kuruluyor. Güven ve saygı sadece müslümanda olan vasıflar değil. Güven ve saygıyı hak etmeyen müslümanlar da mevcut. Bunlar başka din sahiplerinde de olur. Hatta kafirde de olur. Kafir eğer zalim değilse kafirliği hidayet gelmediğine yorulur. Yardımcı olunur. Dostluk imkanı olmayan zulm ve alay eden kısımdır. Bütün hristiyanlar kötü ve zalim olmadığı gibi bütün müslümanlar da iyi ve güvenilir değil. Gün boyu dost iken günün sonunda ikisi ölse, güvenilir ticari ortak olan hristiyan Cennete giremez ve güvenilmez müslüman cezası ne ise tamamlar Cennete girer.
 • METİN P.METİN P.3 ay önce
  ABDULLAH ABİ YAZINIZIN HER DİZE SİNE İMZAMI ATIYORUM.BENİM İLAVE EDECEK BAZI BİLGİLERİM VARDIR.KURANI KERİMİN HİÇBİR YERİNDE İNSANLARIN EN ŞERLİSİNİN ŞUNLAR BUNLAR OLDUĞU İFADE EDİLMEZ ANCAK BEYYİNE SURESİNDE İNSANLARIN EN ŞERLİSİNİN EHLİ KİTAP VE MÜŞRİKLER OLDUĞU BEYAN BUYURULUR.ÇOK İLGİNÇTİR DİNSİZ ATEİST VEYA AGNOSTİKLİK GİBİ BİR ZÜMRE DEĞİL ,ALLAHA İNANDIKLARIN SÖYLEYEN EHLİ KİTAP VE MÜŞRİKLER GEÇİYOR.ÖNCELİKLE EHLİ KİTABIN ZİKREDİLMESİ DE DAHA ÇOK DİKKATE ŞAYANDIR.HANGİ TAŞIN ALTINI DEŞİYORSUNUZ ORADAN HRİSTİYAN VE YAHUDİ TERÖRİZİMİ VE BATINİLİĞİ ORTAYA ÇIKIYOR.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN3 ay önce
  İLK YORUMUN NE İFADE ETMEK İSTEDİĞİNİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM.ANCAK,İSLAM DÜŞMANLARINDAN ÇOK MÜSLÜMANLARA ÇATMAYI ARZULADIĞINI HİSSETTİM.NEYSE,HAÇLI ZİHNİYETİ MUTE SAVAŞINDAN BERİ İSLAMA VE MÜSLÜMANA KARŞI HAREKET HALİNDE..TEK VE KUTSAL AMAÇLARI MÜSLÜMANLARI ZELİL ETMEK OLSA DA ,KISMEN BUNDA BAŞARILI OLSALAR DA İNŞALLAH BUNDAN BÖYLE BAŞARI ŞANSLARI KALMAYACAK..ÇÜNKÜ İSLAM ÜMMETİ ATEŞLER İÇERİSİNDE PİŞİYOR VE HEMHAL OLUYOR.BU CİNAYETLER VE SALDIRILAR UYANIŞI HIZLANDIRIYOR..İSTİKBAL İSLAMIN OLACAK İNŞALLAH.ÜMİT VE AZİM İLE ÇALIŞMAYA DEVAM..ELİNİZE SAĞLIK,GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ..
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  Kabirlerden şeylerden yardım isteyenler istenir diyenler , kafirler kadar müşrikler kadar iman düsmanıdır.

Günün Özeti