‘Türkiye içeride ve dışarıda çok büyük saldırılar altında’

28 Ocak 2019 Pazartesi

Türkiye, içerden PKK, FETÖ ve bunlara destek veren gruplarla, dışardan ise YPG/PYD, PKK, İsrail, İngiltere ve ABD tarafından kuşatılmış, tehdit edilmektedir. Tehdit, terör örgütleriyle bunların arkasındaki küresel devletlerden gelmektedir. Müttefikimiz ve dost bildiğimiz ABD, PKK’nın tam destekle arkasındadır. Türkiye’yi güneyden kuşatan PYD için, ABD; “bizim kara ordumuz” diyerek, PYD teröristlerini hem eğitmekte, hem silahlandırmaktadır. Bir yandan Suriye’den çekileceğini söyleyen ABD, diğer yandan Kuzey Irak’tan Akdeniz’e kadar uzanan bölgede bir terör devleti kurmaya çalışmaktadır. PYD’ye verdiği silahların bir kısmının PKK teröristleri için verildiği muhakkaktır. İsrail’in istihbarat örgütü MOSSAD da PKK lehine Türkiye’de terörist eylemler düzenleyebilir, belki de bunun hazırlığı içerisindedir.

Nitekim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak’ta askeri üssümüze yapılan saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün Irak tarafında yanlış yapmak istediler. Savaş uçaklarımız, SİHA’larımız kalktı ve dağılmak durumunda kaldılar.” 

Erdoğan, Gaziantep’te çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan Türkiye’nin; içerde ve dışarda tehdit altında olduğunu belirterek, gelecek günlerde daha dikkatli olunmasının altını çizdi. Tehdit ve algı operasyonları sadece iç merkezli değil, dışarıdan da yürütülmektedir. Erdoğan şunları kaydetti: “İngiltere’de bir ışıklı reklamla benim akademisyenleri öldürdüğümden bahsediyorlar. Neredeyse bu öldürdüğüm akademisyen, hiç böyle bir şeyi kendim bile duymadım, görmedim, bilmiyorum ama dünya zalimler, hainlerle dolu. Biz de diyoruz ki zalimler için yaşasın cehennem. Son dönemde Gazi Mustafa Kemal, andımız, Suriye, ekonomi ve mülteciler gibi hassas başlıklar üzerinden alevlendirilmek istenen gerilimler, önümüzdeki günlerde bizleri nelerin, hangi tür sınamaların beklediğinin işaretleridir. Bizim huzurumuza, refahımıza kastedenlere hayat hakkı tanımayacağız, içeride ve dışarıda. İlkeler yerine ihtirasların yönettiği muhalefet nasıl ülkemizin talihsizliğiyse, AK Parti ve Cumhur İttifakı da Türkiye’nin istiklalinin ve istikbalinin teminatıdır. 24 Haziran seçimlerindeki başarımızla Türkiye düşmanlarının heveslerini kursaklarında bırakmıştık. Bu başarıyı 31 Mart seçimlerine de taşıyarak ülkemizin beka sancağını yükseltmeye devam edeceğiz.”

ADANA MUTABAKATI DA NEDİR? 

Türkiye ve Suriye arasında 1998’de Adana Mutabakatı imzalandı. Buna göre Suriye yönetimi PKK’nın “terörist bir örgüt” olduğunu kabul etmiştir. Suriye yönetimi, ülke topraklarında PKK’nın eğitim ve barınma amaçlı kamp ve diğer tesisler oluşturmasına ve ticari faaliyetlerine izin vermeyecektir. PKK üyelerinin üçüncü bir ülkeye geçişleri için Suriye topraklarının kullanmasına müsaade etmeyecektir. Mutabakata, göre Suriye PKK’yi “terör örgütü” olarak tanıdı ve faaliyetlerini yasakladı. Ancak ne hikmetse, o tarihten beri başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerin cirit attığı bölge, Suriye oldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Suriye arasında, 1998’de imzalanan Adana Mutabakatını gündeme getirdi. Peki, ama neden? Suriye’de gündem sürekli değişiyor. Vekâlet savaşının yürütüldüğü coğrafyada ibre, Esed’den yana doğru kayıyor. Türkiye, Şam rejimi ile masada buluşmaya zorlanıyor. Putin, Ankara ile Şam arasında diyaloğun yeniden kurulması için düğmeye bastı. Türkiye, Suriye’ye yönelik meseleleri İran ve Rusya üzerinden çözmeye çalışırken, iç savaşta milyonlarca insanın katili olarak gördüğü Esed’e karşı bundan sonrasında nasıl bir politika belirler, bunu zaman gösterecek. İç savaşta son perdeye girdiğimiz, en azından öyle gözüken bir zaman diliminde sahadaki gelişmelerin seyri Türkiye’yi kaçınılmaz bir şekilde ‘Şam rejimi ile ilişki kurmayı reddetme’ politikasını gözden geçirmeye zorlayabilir.

Adana Mutabakatı gereği Menbiç’i terörden arındırabilirsek, sonrasında Fırat’ın Doğusuna yöneldiğimizde elimiz güçlenebilir. Taraflar işi zamana yayma ve bekle-gör politikası uyguluyorlar.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mehmet Mehmet 4 ay önce
  Adana anlaşmasını hiçe sayan da.biz değilmiydin.Mayinlari israile temizler,pkk yi hamurdan geçir,ıçerdeki suriyeliler destek.ver şimdide ortada kal
 • melih53melih534 ay önce
  asgari ücret üstü olan işçi emekli maaşlarımız bir gecede akp partisi yönetiminin mhp destekli kurduğu yeni sistem hükümet ilk iş asgari altı açlık seviyesi maaş oldu.yakklaşık 6 milyon işçi emekli ailesi açlık seviyesi hoş geldi.**şimdi clark*abi sizin mayış bol ver mehteri sancho mancho misali.***bize nedense açlık seviyesi düşüyo size bolluk bereket**bizde verelim mehteri bizede düşsün biraz..en azından eski maaşımız gibi asgari üstüde değil en azından asgariye razı gibiyiz ..siz gaza devam clark abi.**
 • imamarüzgarimamarüzgar4 ay önce
  Sen bir bak bu güne kadar hiç böyle bir sağlam irade sağlam yürek siyaset erbabı görmüşmüydün. Hey Dışarısı.Hey içerisi.Bak adımların sensi ne kadar gür çıkıyor.Siyasi kararlılığın adımlarını gör sen.Şu kaca derya olan alemde.Hangi çılgın zincir vuracakmış aklına şaşarım ben onun.Ezelden yardımcımız vardır bizim.Bu coğrafyayı tanımak istemeyene kendimizi her koşullda tanıtırız biz.Merte mert. Namerte daha namert olmayıda bilitriz biz.
 • Hikmet TürkkanHikmet Türkkan4 ay önce
  Adana Mutabakatı Suriye yönetimi ile direk iletişimi gerektiriyor, A.Putin çok kurnaz bir lider Türkiye'ye adresi açıkca gösterdi. Bunu doğru okumak gerekir, kısaca aksi durum bizi çok yorar demeliyim.Suriye'nin hamisi durumundaki Rusya'nın, durup dururken Adana Mutabakatı'nı hatırlatması bana hiç de hayra alamet bir iyi niyet girişimi olmadığı hissi veriyor.Bilmem Başkan Erdoğan farkında mı ama bu konuda kandırılmış olmanın Türkiye'ye bedeli hayli ağır olacaktır.
 • adem.adem.4 ay önce
  geç bunları,ömrümüz hep bu tür bahaneleri dinlemekle geçti.yazık ki kimse bunlara gerçek anlamda tedbir almamış.hala biz sopayla terbiye etmeye kalkıyorsunuz.
 • receprecep4 ay önce
  ali baba denilen pkklı her gün oraları kürtlere verelim yazıyorsunda aslında orada ikinci bir israil kurulacağını bilmiyormuyuz sınırlar böyledir böyle kalacak yada defolup gideceksiniz
 • OkurOkur4 ay önce
  Adana Mutabıklığını Putinin mi hatırlatması gerekiyordu illa? Yahu muhalefetin dilinde tüğ bitti yıllardır, Esed ile çözülmeli sorun diye. Tu kaka ilan ettiniz. Neden kulak tıkandı. Şimdi yaşanan bunca acıdan sonra başlangıç noktasına geri geliniyor. Suriye politikası silbaştan. 31 mart yerel seçiminin beka meselesi olarak adlandırılması da trajikomik. Size göre her seçim beka, en beka, hakiki beka, gerçek beka, ... acaba kimin kimlerin bekası?
 • saitsait4 ay önce
  Sn. Yazar temmuz agustos ayından itibaren patates sogan ile başlayan market pazar darbesi eylül ekim gibi bir ara normal seyrine girmiş gibi oldu ama şimdi tüm ürünlerde yükseliş trendinde yine arasıra bir iki üründe indirim kampanyası yapıyor olsalarda. Varoşdaki bir berber bile $yükseldi diye 3 numara asker traşını 15tl den 25tl ye çıkarmışsa bir zincir market 1tl olan kaya tuzunu önce 1300tl ye sonra 1600 ye çıkarmışsa kasımdan buyana bu değişiklige ne anlam verebiliriz yani 7 düvel ile değil 77 düvel ile mücadele
 • MustafaMustafa4 ay önce
  İçerideki saldırı daha büyük. Sözde İslam ahkamları ile dolu tvkanalları gösterdiği filim dizi kilip şenlik adındaki birçok pislik gösteripKur'an'a saldırıyorlar.
 • Mustafa mercan Mustafa mercan 4 ay önce
  Fetö , İncirlik beraber ! Hadi sımıyorsa kapat ! Zaten görev süreleri coktaaaaan bitmiş ! Soğuk savaş biteli ohoooooo! Sıkıyorsa kapat ! 72 saat ver çek çık de bakalım ! Bizde lider yok kardeş ! Hepsi kaypak cep çi! Çuval doldurmaya gelirler eş dost dünür yerler böyle !
 • Ali babaAli baba4 ay önce
  Firatin dogusunda ne isimiz var, outuralim oturdugunuz yerde, kûrd halkininda haklari var,buna nediye Engel olalim, kurdlerinde filistinliler gibi, haklarinin SAVASI mucadelesini vermekteler, desteklememiz lazim
 • Kunta KürdeKunta Kürde4 ay önce
  Ya bu YPG teröristleri senin kara yollarını kullanarak Habur dan gelmedi mi ? Ya THY Erbil Hatay üzeri teröristleri taşımadı mı ? Sen getirdin bu bölgeye yerleştirdin ! Aradan biraz zaman geçti balık hafızalı millet unuttu tabi ; şimdi ver Mehmetçikleri toprağa , vurdur sürdür kışın kıyametin günü ! Ya bir aklı selim yok mu ! Bu iş israil oyunu !!!

Günün Özeti