Trump çark ediyor

14 Ocak 2019 Pazartesi

Geçtiğimiz günlerde Trump Suriye’den birliklerini çekmek istediğini bildirdi, arkasından Pentagon’dan, Pompeo’dan ve Türkiye’yi ziyaret eden Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’dan farklı sesler çıkmaya başladı. Hal böyle olunca; çatlak seslere kulak veren Başkan Trump, Pentagon generalleri ve müttefik ülkelerin talepleri üzerine Suriye’den geri çekilmeyi yavaşlattı. Anlayacağınız; ABD kısa vadede Suriye’den çıkmıyor. Hatta Pompeo, Bolton ve Suriye elçisi Jeffery Suriye planını korumak için harekete bile geçtiler. Şimdi ne olacak? ABD’nin planında IŞİD’i bitirmek (bölgeye IŞİD’i konuşlandıran kendisidir, bunun Obama olması neyi değiştirir?), İran ve vekâlet savaşı yürütenleri Suriye’den diskalifiye etme var. Bu arada bizi de dengelemeye, oyalamaya çalışıyor. Bunu yaparken Körfez ülkelerinin desteğini almaya çalışıyor. ASTANA üçlüsüne karşı galip gelmek için Rusya’ya Suriye’nin geleceğine dair tek başına söz sahibi olma yetkisi vermek istemiyor. Peki, hedefi ne? Hedefini, dağda sürüsünü otlatan çoban da biliyor. Biz yine de söyleyelim. ABD’nin Suriye’deki varlık sebebi şudur: “ABD Suriye’de bölgeyi tek başına dizayn edemez. Bunun için bir desteğe ihtiyacı var. Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya’yı da yanına alarak, bölgede petrol, gaz ve taşımacılık için oluşturulmaya çalışılan terör koridorunda Kürt tabanını da kullanarak Şam rejimine bağlı, Kuzey Suriye’de bir terör devleti inşa etmek. Kuracağı bu devletin adını da “uluslararası hukuka bağlı yeni bir Suriye” olarak belirledi. Pentagon generalleri de sanırım bu duruma razılar. Peki, Suriye’de böyle bir amacı olan ABD, sizce bölgeyi terk eder mi? Terk ettiği takdirde bu projeyi YPG yalnız başına yürütebilir mi?

ABD’nin şimdilik Suriye’den çıkmayacağı, en azından çıkma eylemini yavaşlattığı bir gerçek. Lakin Suriye’nin kuzeydoğusundaki IŞİD ile mücadeleyi bize devretti. “Biraz da başkaları savaşsın” dedi. Biz bu şarta evet derken Fırat’ın Doğusu’nu da terörden temizlemeyi deklare ettik. Görünen o ki hâlâ ordu içerisinde, kuzeydoğu Suriye’de yer alan IŞİD’le savaşmayı istemeyen generallerimiz var. Çok garip ama bu mücadelenin hukukta bir dayanağı olmadığını söyleyenler bile var. Türkiye’de hâlâ darbe yanlısı, eski Türkiye özlemi çeken generaller, bürokratlar, yazarlar ve sanatçılar var. Siyasetçilerin olduğunu söylememize bile gerek yok. PKK/YPG, PYD ve IŞİD’e karşı yapılan mücadeleyi içine sindiremeyen terör sevicileri, Türkiye’nin terörü bitirme gayretini Kürtlere karşı bir savaş olarak lanse ediyorlar. Kuzeydoğu Suriye’nin yönetimi asla Esed’e verilemez. Bu durumda Şam rejimi, çoğunluğu Kürt tabanına dayanan terör gruplarını kendi ordusuna dahil edebilir. Terör kontrol altında tutulacak bir mesele değildir. Büyüdükçe kontrolü zorlaşır. Ancak imha edilip nefes borusu kesilince rahatlarız. Tabi terörden beslenen, onlara silah satan, işgal etmek istediği ülkelere önce onları konuşlandırıp arkasından kendileri işgale yeltenen emperyalist ülkeler terörün bitmesini ister mi? Teröre destek veren Kürtlerin kontrol edildiği takdirde Türkiye’nin rahatlayacağı yalanına kimse bizi inandıramaz. Böyle düşünen alçaklar, Türkiye’nin Fırat’ın Doğusuna yapacağı harekâtı baltalamak isteyenlerdir. 

Büyük şeytanın Güney ve Batı Suriye’nin yanı sıra İsrail ve Ürdün sınırlarında nasıl bir planı var, ona bakmak lazım. Bir de eğer Fırat’ın Doğusuna operasyon gerçekleşmeyecekse Türkiye’nin sınırlarının çok ötesinde IŞİD ile savaşmasının bir anlamı olur mu? Bunu da geçin… Eğer biz Fırat’ın Doğusunu ve Menbiç’i terörden arındırmazsak El-Bab, Cerablus ve Afrin kazanımlarının da bir anlamı olmayacaktır. Hem sınırımızdaki terör tehdidinin bertaraf edilmesi, hem de ülkemizde barındırdığımız Suriyeli mültecilerin emin bölgelere iskân edilmeleri, Fırat’ın Doğusuna gerçekleştirilecek harekâtla mümkündür. İsrail’in projesine hizmet edecek olan terör koridoru engellenmez ise, en az bir yüz yıl da sınırlarımızdaki terörle savaşırız. Mevsim ve coğrafi şartlar ne kadar zor olursa olsun, çemberi yarıp geçecek imanlı neferlerimiz vardır. Metin Temel ve Mustafa Barut’u Afrin’de alkışladık, çünkü başarılı bir operasyona imza attılar. Lakin Menbiç’te Türk birliklerini yavaşlatmaları ve Suriye kuvvetlerinin bölgeye ulaşmasını sağlamalarının bedelini, görevden alınmakla ödediler. Bunun başka bir izahı yok. Bundan dolayı da Başkan Erdoğan’ı tebrik ediyoruz. 

 Bolton ve beraberindeki Dunford ve Suriye Özel Temsilcisi J.Jeffrey ile Suriye ve Fırat’ın Doğusunu tartışmak üzere Ankara’ya gelip gitti. Bize göre Bolton’un Ankara ziyareti fasa fiso. Onların; adını Kürt savaşı koydukları, bizim ise terör dediğimiz hadiseyi müzakere etmek için gelen Bolton, ağzının payını alıp gitmiştir. Şimdi Rusya, YPG’nin Türkiye sınırlarından çekilmesi için garantörlük yapar mı?

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AdamAdam5 ay önce
  Türk. Devleti. Katliam. Yapsaydı. Senin.Gibi.Ermeni.Tohumları. Burda.Konuşup. Yazamazdi
 • Ankaralı AhmetAnkaralı Ahmet5 ay önce
  ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki IŞİD ile mücadeleyi bize devretti. “Biraz da başkaları savaşsın” dedi. Biz bu şarta evet derken Fırat’ın Doğusu’nu da terörden temizlemeyi deklare ettik. Görünen o ki hâlâ ordu içerisinde, kuzeydoğu Suriye’de yer alan IŞİD’le savaşmayı istemeyen generallerimiz var. Çok garip ama bu mücadelenin hukukta bir dayanağı olmadığını söyleyenler bile var.Abdullah Şanlıdağ Bey, siz bonzai mi içtiniz? Yahu aklınız vermiyor mu Amerika’nın gayesi Türkiye’yi Işid bataklığına sokma isterken, bir taraftan da Saddam’ın başına ördüğü çorabın aynısını bizim başımıza örmek istiyor ve Türkiye’yi işgalci ülke gösterip, BM dene kukla örgütü de arasına almak istiyor. Elbette İşid, pkk temizlenmeli amaülkemize kaosa sürükleyecek bir tuzağa da dikkat etmekte yarar vardır.
 • BirolBirol5 ay önce
  Bu sayfada PKK yı destekleyen ...ler.Şunu iyi bilin biz Kıbrıs ı işgal etmedik soydaşlarımızı kurtarmaya gittik.Adam gibi savaştık,kazandık.ABDye rağmen.Sizde yüreğiniz yetiyorsa savaşın kazanın.ABD ye falan güvenmeyin.Emperyalistlerin ..liğini yapmayın.
 • MehmetMehmet5 ay önce
  Allah için devlet için.yazin.Adiyaman tutunu yasak olur ama abd tütününe ton başına 150 dolar.vergiyi kaldırırsan.adam seni tehdit eder.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Gunaydin hangi ruyadasin uyan uyan.Abd siyonist kopek dinci liderler ulemalar cemeatlar varken.daha cok ruya gorursun sen.bu yukarida saydigim kahpe cocuklari varken daha cok islam olur cok islam.
 • ali soyluali soylu5 ay önce
  ...ekmek yediğinz vatana utanmadan hakaret mi ediyosun.hükümeti sevmezsin oy da verme..kimsede mecbur değil buna..trumpçı ingilizci amerikancı mı oldunuz..müslüman kürt laz türk çerkez gürcü arnavut boşnak asla olmaz..siz fetocumusunz yoksa bu vatana düşmanmısınz.yazıklr olsun.yediğnz ekmek zehir zıkkım olsun..türk milleti bütütn fertleri ile bu müslüman ahali hiç bir güçten korkmaz.zamanı geldiğinde ayşe yerine fatma tataile gider..Rabbim milletimize her kesimyle yar ve yardımcı olsun..
 • hüseyinhüseyin5 ay önce
  Tank Palet’in, Ethem Sancak ve Katar ortaklığındaki BMC’ye satılmasına yönelik tepkiler çığ gibi büyüyor. Yerli ve milli üretimi savunanlar, 19 Ocak Cumartesi günü Sakarya Gar Meydanı’nda, ‘Fabrikana Sahip Çık’ mitingi düzenleyecekler.
 • Ali babaAli baba5 ay önce
  America kûrdlere suriyede federesyonle kendi kendilerini yônetmekicin yardim ôneriyorsa, ki federasyon en gûzel yônetim bicimidir, hem siyasi,ekonomik, kûltûrel anlamda, unutmayalim 20. Milyon kûrd halkinin haklarini, arkadaslar 1974 ,,,20 bin kibrisli TÛRK icin kibrisi askeri olarak isgal ettik, konu20milyon kûrd halkina ALLAHIN VERDIGI HAKLARI DEVLETIMIZ YASAKLAMIS, BU HALK NE YAPSIN, kûrdler haklari icin mûcadele ettigi mûddedce,haklilar, devleti, hûkûmetin dedigi gibi, TERÔRIST DEGILLER. BU HAKLARI INKAR EDENLER. TERÖRISTIR,
 • Hakan Hakan 5 ay önce
  Tanri ABD yi Korusun. Tanri Ingiltere yi Korusun.
 • İsa KESKİNİsa KESKİN5 ay önce
  Hamle olarak : Boş verin trumpı neyi;.Ruslarla anlaşıp Tel Rıfatı aradan çıkaralım 'Bi iznihi' bakalım n' olacak.Derim
 • Ali babaAli baba5 ay önce
  TÛRK devleti cark ediyor, turump degil, turupm tûrkiyenin yapacagi katliyamlari ônlemek amacinda
 • AliAli5 ay önce
  Olacağı Twitter de söylemiş

Günün Özeti