PYD’ye federalizmi öneren ABD’dir

11 Şubat 2019 Pazartesi

Sessizliğini koruyan Suriye’de son durum hakkında bazı şeyler söylemek mümkün. Fırat’ın Doğusu ve Menbiç’e yönelik yapılacak olan operasyon şimdilik beklemede. Taraflar zaman kazanma ve yeni taktikler peşinde. Suriye iç savaşına çözüm noktasında üç denklem var. Birincisi Amerika’nın ve müttefiklerini yer aldığı oluşum. İkincisi Astana üçlüsü diye tabir edilen Türkiye, Rusya ve İran cephesi. Bir de Suriye rejimi. Türkiye, Suriye’ye yönelik politika ve eylemlerini Rusya ve İran üzerinden gerçekleştiriyor. Adana Mutabakatı’nı ortaya koyan Rusya, Türkiye ile Suriye’nin masada bir araya gelmesini istiyor olabilir. 

Hiç şüphesiz 2018 yılı Suriye için barış yılı olmadı, ama uzun ve artık bıkkınlık veren bir savaşın son yılı olabilme umudunu getirdiğini söyleyebiliriz. Kesin olan şu ki Esed ve müttefikleri savaşı kazandılar. Batı cephesi bu düşüncededir. Bununla birlikte Esed cephesi yeniden Suriye’yi inşa etmek için gereken imkânlara sahip değil. Bu inşa sürecinde Suriye’yi nasıl bir süreç bekliyor, bunu biraz da Menbiç ve Fırat’ın Doğusu belirleyecek. 

Gelinen noktada hâlâ ABD birlikleri; PYD, YPG, PKK ve Arap savaşçıların Suriye topraklarının bir kısmını ele geçirmelerine destek veriyor, İran ve vekil güçlerini Suriye’yi terk etmeye zorluyor, Suriye’de bir Sünni koridor üzerinde, “Bölgeyi kazanırsak terörü temizlemiş oluruz ve mültecileri güvenli bölgelere yerleştiririz” söylemiyle Türkiye’nin taleplerini dengelemeye çalışıyor. Türkiye; Suriye savaşının başından beri toprak bütünlüğünden yana. Yine ABD’nin bölgede bulunmasının bir diğer sebebi de bölgenin kralı sayılan Rusya’ya, Suriye’nin geleceğine dair tek başına söz hakkı tanımamak.

Şimdi ABD, Nisan sonuna kadar tüm birliklerini Suriye’den çekmeye hazırlanıyor. Fırat’ın doğusu ile İdlib’deki fiili durum Türkiye’yi düşündürdüğü kadar, toprak kaygısı duyan Suriye’yi de düşündürüyor. Biz bölgede var olma stratejimizi, terörü bitirme ve mültecileri güvenli bölgelere yerleştirme üzerine planlıyoruz. Bölge bizim için tehdit içeriyor mu? Elbette.. Sancısız, şehit verilmeden hak bir davanın zafere erişmesi muhaldir. 

ABD, Türkiye’nin terörist ilan ettiği PYD/YPG ve dahi PKK kuvvetleriyle mücadelesini önlemek üzere bir siyasi plan üzerinde Türkiye ile anlaşma yapma yoluna gidebilir. Bu sessizlik biraz da ona işaret ediyor. Dolayısıyla iki taraf da istikrarlı hareket ederek zaman kazanıyor. ABD’nin İsrail’in güvenliğine yönelik taahhüdü, ortaya koyduğu projesi Ortadoğu’da terörle mücadele stratejisini ve barışı değil kaosu körüklüyor. ABD hiçbir zaman hiçbir ülkeye barış ve demokrasi getiremez, getirmek istemez. Bu emperyalist ülkenin tek amacı, ülkelerin enerji kaynaklarını sömürmek ve Müslümanları bloke etmektir. O yüzden İsrail ile Filistinliler arasında sağlanacak iki devletli barış anlaşması hayal ve hikâyedir. Arapların Ortadoğu’da söz sahibi olması hayra alamet değil. Uzun vadede bir rejim değişikliğinin gerçekleşmesinin mümkün olmadığı Suriye’de; Suriye BAAS partisi İsrail’i bir Yahudi Devleti olarak tanıyacaktır. Ancak… İsrail-Filistin arasında barışın sağlanmasının önündeki tek engel; İdlib ve Fırat’ın doğusunun terörden arındırılmak istenmesidir. Türkiye bu çemberi aşıp PYD, YPG ve PKK’nın nefes borusunu keserse, İsrail’e de en büyük darbeyi vurmuş olacaktır. Nitekim ABD’nin en büyük hedefi Kuzey Suriye’de Kürt tabanlı bir terör devleti inşa etmektir. 

Peki, İdlib ve Fırat’ın Doğusu meselesine Rusya ve onun destek verdiği Şam rejimi nasıl bakıyor? Rusya ve Suriye; İdlib ve Fırat’ın doğusunun güvenli bölge adı altında pazarlık konusu yapılmasına pek sıcak bakmıyor denilebilir. Onlar Suriye topraklarının tümünün, buna Fırat’ın doğusu da dahil, sahibinin kesinlikle Suriye Arap Cumhuriyeti devleti olduğunu deklare ediyorlar. Burada Türkiye’nin bahtsızlığı şu ki, Rusya, Suriye ve İran PYD’yi bir terör örgütü olarak görmüyor. Halbuki PYD Suriye’nin PKK’sıdır. Yani Rusya bizimle birlikte hareket ediyor gibi görünse de, daha ABD sahada yokken PYD ile temasını sürdürüp Şam’ı federalizm seçeneğinde PYD ile uzlaşmaya teşvik edip durdu. Türkiye Rusya’nın bu tutumunu çok iyi bildiği halde reel politikte fazla yapabileceği şeyler olmadığı için Astana bileşkesinde yer aldı. PYD, YPG ve PKK’nın tek düşmanı Türkiye’dir. Bundan dolayı PYD, ABD’yi müttefik edinmiştir. PYD’ye federalizmi hediye edecek olan ABD’dir.

14 Şubat’ta Soçi’de zirve var. Rusya, Türkiye ve İran yeniden Soçi’de bir araya gelip Suriye konusunu bir kez daha masaya yatıracaklar. Umarız Türkiye, Menbiç, İdlib ve Fırat’ın Doğusu meselesinde bir kazanımla döner.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Heil Hitler !Heil Hitler !5 ay önce
  Kürtler kardeşimiz diyenkim?ben demedim.Burada söz konusu edilen Kürt -Türk çatışması değildir. Kürtleri biz ıRakta da suriyede de gördük. Çağ boyunca emperyalizme hizmet etmeyen KÜRT Var mı? barzani Kim? Talabani KİM? Yahudi değiller mi? BİJİ OBAMA DİYE bağıranlar kimler. Üstelik ben önceleri böyleırkçı falanda değildim ; ama şimdi fikrim tamamen değişti bu kürlere elini evren kolunu kaptırır .KÜRTLEr elbetet benim kardeşlerim değil benim kardeşlerimKURTLAR , azeriler,Özbekler ve TÜRK OĞLU;TÜRK SOYU TÜRK olanlar. Kürtler neden benim kardeşim olsun ki? Allah muhafaza.. Yalan mı? benim burada Kürtlerhakkında ne düşündüğümü buraya yazsam inanın içinizokumayı bile almaz ! Ama dostane sevgi ve saygı dolu değil elbet.
 • Haydar haydar Haydar haydar 5 ay önce
  Ali baba ve kırk haramiler bu yazıyı burada çok yazdın orada bir kürt devleti değil kürt devleti diye siyonist katil İsrailin genişlemesine sağlanmasının ayağıdır ya adam gibi beraber yaşanacak Yada Allah kime verirse
 • HasanHasan5 ay önce
  Turk devleti bunun onune gececektir pyd devlet kurursa Turkiye asil o zaman beka sorunu yasar yoneticeler kabul etse turk milleti bunu kabul etmez rusyanin ayak oyunlarinida bozmamiz gerek suriyenin geleceginde esed yok tum dunyadan gelecek gozlemciler ile demokratik bir secim sonrasi parcalanmamis sekilde yonetilmesi bu ulke parcalanirsa buyuk israil projesinin onu acilir kucuk parcalari yutmasi daha kolay olur.
 • Ali babaAli baba5 ay önce
  Tek amaç, kûrdler bir STATÛelde etmesin, tam bir irkçilik, madam kûrdlerle kardesiz, ya birakin kûrd halkida bir statûye sahip olsun,bize ne zarari olurki, hani mûslûndiniz,
 • Mesut SarpMesut Sarp5 ay önce
  Türkiye Menbüc işgali konusunda gec kaldı. Bu mesele hayati bir konu oldugu icin o bu ne der muhabbetleri sadece kafa bulandırmakta. Varsa gücün girer ezersin ki var !
 • vatandas vatandas 5 ay önce
  Abd emperyalist denenterör devleti şeytanielbette çıkarı ve somuruden başka şey düşünmez. Güvenilmez. Pkk pyd.ypg de deas .ta .terör örgütlerde. Onlarda güven olmaz çünkü hdp.dep.gibi abd gudumunde örgütleri. Barış özgürlük hikayede azıcık palazlasinlar .sırlarını pkk ya .abd ye dayanıklı derler .kurtarılması bölge. Fedaral bölge vs vs başlarlar.
 • Ali babaAli baba5 ay önce
  Amerika pyd ye fedarasyon ônerecegine ,tûrkiye neden kûrdlere federasyon ônermiyor ?? Hani kardestik,komsuyduk, sen kardesligini yapmassan,kûrdler yasasin amerika kardesligi der, o zaman kizmayin,

Günün Özeti