Kızgın demiri soğutmak

29 Nisan 2019 Pazartesi

Yerel seçim sonrası siyasetin gündemine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni bir cümle kazandırıldı: 

Türkiye ittifakı ve kızgın demiri soğutmak…

“Türkiye ittifakı ve kızgın demiri soğutmak” tavsiyesi ya da önerisi, adına ne derseniz deyin; bugünler de çok tartışılmaya başlandı. Bu söylemin özellikle Kılıçdaroğlu’na yapılan yumruklu saldırıya denk gelmesi olaya daha farklı bir boyut kattı katmasına da, öncelikli olarak toplumsal barışa atıf maksatlı söylenen ve tüm Türkiye’yi kucaklamayı amaçlayan bu güzel sözün pratikte karşılığının olması elzemdir. Özellikle Türkiye ittifakıyla neyin kastedildiğinin içeriğinin açıklanması ve doldurması lazım. 

Nitekim bu açıklamadan hemen sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “İşin esası Cumhur ittifakıdır, bizim bu Türkiye ittifakıyla kafamızda şüpheler oluşmuştur” diyerek karşı çıktı. Ardından Cumhurbaşkanı bunu “ tek vatan, tek bayrak, tek dil ve tek millet” diye açıklayarak farklı bir anlamı olmadığını deklare etti. 

Bahçeli’nin ikna olup olmadığını bilemeyiz. 

Kim bilir belki de Ak Parti bu sözle devletin üniter yapısından taviz vermeden, teröre bulaşmamış, bu milletin birer ferdi olarak yaşayan tüm vatandaşlarla birlik ve beraberlik ruhu ile böyle bir ittifak kurulmasını önermişti. 

Özellikle son yerel seçimlerden sonra halkın kafası iyice karıştı. 

Ana muhalefet liderine şehit cenazesinde yumruk atılarak protesto edilmesi belki provoke, organizeli bir eylem değildi ama sonuç itibarıyla ona dönüştürüldü.

İşte bu noktada Cumhurbaşkanı Recep tayyip erdoğan’ın “kızgın demiri soğutmak” tespitini çok anlamlı ve yerinde bulmakla beraber, pratikte yansımasının bir an evvel gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Aşırı fanatik, başkan adına racon kesmeye kalkışan yetkisiz kişilerin sergilediği medya diline ve partiyi kuşatmak isteyen eyyamcı kesime, rantçı kişilere dikkat edilmesi gerekir.

Bir tarihde kenara çekilenleri, aktif görevde olmayanları tekrar göreve getirdiğimiz takdirde ne kaybederiz? 

Ankara, Antalya, Adana, Mersin gibi büyükşehirler kaybedildi.. İstanbul ise halen belirsiz.. 

Teşkilat olarak, oturup, nerede yanlış yapıldığının muhasebesi düşünülmeli.

Toprak ayağımızın altından kayıyor. Adaleti elden bırakmamak gerekir. Bir topluma olan kinimiz, bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmemelidir. 

Ak Parti 2002 yıllarındaki söylemine, icraatlarına ve daha sonraki yıllarda gerçekleştirdiği devrim nitelikteki reformlara dönmek zorundadır. Bunun için de parti içindeki ayrık otlarını, Fetö bağlantısı olan ve işi gücü partiye zarar vermek olan kişileri tasfiye etmelidir. Özümüzle sözümüz bir olmalı.

Geçmiş yıllarda bizim kuşandığımız birçok hasleti, şimdi CHP riyakarlık yaparak kuşanmış gibi algı oluşturup seçim kazandı. Artık karşımızda “Allah’a ısmarladık dedim ya” diyen bir CHP yok. 

Kızmayan, camiye giden, namaz kılan, hatta Kur’an okuyan, daha doğrusu böyle bir görüntü veren bir CHP var. 

Şunu da tabii ki kabul ediyoruz: Tüm bunları CHP’ye öğreten Ak Parti’dir. 

Ak Parti toparlanarak, piyasayı rahatlatmak durumundadır. 

Böyle giderse, içinden çıkan bazı isimler parti kurup karşısına geçebileceği gibi, kendi oluşumunuzu dahi bloke edebilirler. 

Zemin şu an oldukça kaypak. Kimseye ne fazla güvenin, ne de büsbütün dışlayın. Halk size yerel seçimde % 52 gibi bir destek vererek Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde karar kıldı. Milletin bu kararını iyi değerlendirin. 

“…Dönem kızgın demiri soğutma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi yeniden perçinleme dönemidir... Türkiye ittifakı dönemidir..” diyorsunuzenildiğine göre.. Haydi meydan sizlerin.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Nazım KARAMEHMETNazım KARAMEHMET1 ay önce
  Soğutalım kızgın demiri, milleti rahatlatalım.
 • HalukHaluk1 ay önce
  Hocam tespitleriniz dogru cumhurbaskanligi sistemi ile ulke tam ikiye bolundu bu gidisat iyi degil milletin sevincte ve uzuntude bir arada olabilmesi lazim memmun degilseniz mecburda degilsiniz
 • Kamil Kamil 1 ay önce
  Abi yaz abi yaz anlat ,,anlat abi anlat ,,yaz anlatyaz abi yaz anlat harika yazin olmus abi bi sey anlamadik ama harika abi yaz abi ver mehteri abi
 • NecatiNecati1 ay önce
  Hocam yenilmelerine rağmen kibirden hala zafer sarhoşluğu yaşıyorlar, söylenen laflar "seçimi biz kazandık, bu seçim milletin içine sinmedi vs. saçma sapan şeyler, milletin karnı aç ama bu laflara tok artık
 • HIRSIZLIK DARBE OLUYOR DA PATATES-SOĞAN-DARBESİ NİYE OLMASINHIRSIZLIK DARBE OLUYOR DA PATATES-SOĞAN-DARBESİ NİYE OLMASIN1 ay önce
  chp sizdenen öğreneceği hırsızlıktan sıfırlamadan 17-25 başka hiç bir şey olamaz SİZİN KOMİNİST BAŞKANDAN DÜRÜSTLÜK ÇALMAMA AHLAK HAK YEMEMEK GİBİ ÇOK ŞEY VAR
 • Avni Avni 1 ay önce
  Kızgın demiri TRUMPIN ..SOGUTABILIRIZ.ALLAH ASKINA YAYINLAYIN BUNU....:)
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Abdullah bey CHP seçimi kazanmadı AKP kaybetti. Nedeni de CHP’nin söylemi değil ekonominin dibe vurması, işsizlik, varlık kuyrukları v.s.
 • LatifLatif1 ay önce
  Abdullah bey CHP seçimi kazanmadı AKP kaybetti. Nedeni de CHP’nin söylemi değil ekonominin dibe vurması, işsizlik, varlık kuyrukları v.s.
 • AraştırmacıAraştırmacı1 ay önce
  Şevki Yılmaz 26 Nisanda hayatının yazısını yazdı.Niye ''Kızgın Demiri Soğutmak ''söyleminden sonra bu yazıyı yazdı?Çünki O da bu söylemin bir karşılığı olmadığını düşündüğü için.En başta damadının kadrosu şüpheli.
 • Ali TürkerAli Türker1 ay önce
  Ak partinin Adana Mersin Antalya Ankara gibi illeri kaybetmesinde bu illerde de hile yapıldığını düşünüyorum.Yine İzmir'deve diğer şehirlerde de hileolabilir.Başkanlık seçimlerindede özellikle 15 Temmuz sonrası aradaki farkın çok az olması bundan kaynaklanıyor olabilir.Müşahitler ve sandıktaki görevliler çok dikkatli olmalı.Oyların İlçe seçim kurulundan YSK'ya doğru yansıtılması ve YSK-İlçe Seçim kurulu ve partilerin verilerinin sağlamasını yapan bir sistem kurulmalıdır.
 • Refıgül BaltacıRefıgül Baltacı1 ay önce
  Sayın Yazar ımızYazınızdan dolayı teşekkür edıyoruzAk Partı yenıden Dırılış ı keşfetııp toparlanıp sahaya ınmelı yoksa atı alan üsküdarı gecıyor.Selam ve dua ıle
 • Ali IlıcakAli Ilıcak1 ay önce
  Hocam güzel diyorsunuz yanlış anlamayın ama hala aynı hata yapılıyor. İslam ve sadece Ak Parti'nin yaşayacağı ve yaşamayı bildiği bir Din değil. İslam tüm aleme gönderilmiştir. Küçük partizanlıklar yüce İslam'ı kendi tarafına çekmez. İslam herkesindir ve evrenseldir. Selam ve dua ile.

Günün Özeti