İstanbul seçimleri

06 Mayıs 2019 Pazartesi

İstanbul seçimlerine ilişkin YSK bugün müzakere çalışmalarına başlayacak. 31 Martın üzerinden 37 gün geçti lakin sonuç henüz netleşmedi. İmamoğlu mazbatasını aldı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi koltuğunda oturuyor. AK Parti ve MHP tarafından YSK’ya yapılan itirazların neticeleri ne olur, seçimlerin yenilenmesi kararı çıkar mı, çıkarsa yeniden seçime gidildiği takdirde sonuç ne olur, karar çıkmaz da; devam denirse ne olur? Tüm bu soruları, başta İstanbul halkı olmak üzere tüm Türkiye soruyor. Her şeyden önce herkesin YSK’nın vereceği karara saygı duyması lazım. YSK’nın seçimler üzerinde en ufak bir şaibe oluşmasına imkân vermeyecek şekilde titizlik içinde çalıştığı, siyasi partilerin neticeler üzerine itirazlarını usulüne uygun yapmaları durumunda değerlendirmeye aldığını gördük. AK Parti ve MHP’nin İstanbul seçimlerine yönelik itirazları, ortada bir şaibe ve usulsüzlük olduğu ve bunun düzeltilmesi yönündedir. Seçimlerin tekrarı halinde AK Parti’nin bu kez açık ara kaybedeceği veya kazanacağının şimdiden konuşulması doğru değildir. O ayrı bir meseledir, kimin kazanıp kaybedeceğine millet karar verir. Ekonominin bundan olumsuz etkileneceği düşünülerek, ortada bir hukuksuzluk ve şaibe varsa, sineye mi çeksin AK Parti? Bu mu söylenmek isteniyor? Bunların hepsi algı operasyonu ve art niyetli kişilerin düşüncesidir. Önemli olan hukukun üstünlüğünün tecellisidir. CHP’nin veya onun gibi düşünenlerin şu gerçeği anlamaları gerekir: Seçimin yenilenmesi kararı çıkarsa, 31 Martta hukuka aykırılık olmuştur demektir. Ortada bir hukuksuzluk varsa bu durum ne ekonomiye kurban edilebilir, ne de bir partinin alacağı oyun artacağı veya azalacağı ihtimali düşünülür.

YSK, Pazartesi veya sonrasında seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. İtirazları reddederek, İmamoğlu’nun başkanlığını kesinleştirebilir. Üçüncü bir yol yok. 

Seçim sonuçları kimseyi germemeli ve herkes sonuca razı olmalıdır. Vesayet ve tehdit dili bırakılmalıdır. Yassıada mantığı ile bir yere varamazsınız.

Bir aydır CHP’nin YSK’yı tehdit eden sözleriyle yatıp kalkıyoruz. Önce CHP’li Öztrak başlattı ve Erdoğan’ı hedef alarak dedi ki: “Soluğu Yüce Divan’da alabilirler”. Hızını alamadı ve geçenlerde yine söylendi. Bu sefer de “Sizi Kızılay’da yürütmezler” diyerek tehdit etti YSK’yı.

Şimdi de Engin Altay konuşuyor, daha doğrusu tehdit ediyor. YSK üyelerine verip veriştiren Altay, söylediklerinin nereye gideceğini hesap etti mi acaba? Şu sözlere bakınız: “İnsan içine çıkacak yüzünüz olsun. Çocuklarınızın, torunlarınızın yüzüne bakacak yüzünüz olsun. Kızılay’da sizi yürütmezler, yüzünüze tükürürler.”

Şimdi bu sözleri tahlil edecek olursak, kimleri kastettiğini, nerelere göndermede bulunduğunu anlamakta zorlanmayız. Bu zihniyete göre eğer YSK, itirazı reddeder de İmamoğlu’nun başkanlığında karar kılarsa sorun yok. Yok, eğer seçimlerin yenilenmesine karar kılarsa; demokratik(!) yollarla, hiçbir hileye başvurmaksızın(!) kazanılmış seçimin gasp edilmesine göz yummayacaklarmış. Bu tehdidin adresi sokaktır. Bunlar Gezi zihniyetlidir. Sokağı işaret eden adamlar kalkmış bize demokratik kazanımlardan, hak ve hukuktan bahsediyorlar. Böylesine densizce tehdit savuranlar derhal yargı önüne çıkarılmalıdır. Kızılay’da yürütülmeyip yüzlerine tükürülecek olanlar kimlerdir? Yazık, çok yazık. Birbirimizi anlamaya çalışalım. Siyaset halka hizmet için yapılır. Partiler birbirinin düşmanı değil rakipleridir. CHP, “AK Parti dünyanın en doğru şeyini de yapsa biz karşı çıkarız” anlayışından kurtulmalıdır. Seçim döneminde başka, icraat döneminde başka bir yüz takınan CHP’de kimlik sorunu var.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Fatma karaFatma kara1 ay önce
  Allah askına sız kendını gazetecı sanan maaaslı troller yazdıklarınuzdan hıc utanıyormusunuz cok metak efıyorum
 • KazimKazim1 ay önce
  Abi ver mehteri abi ,,dolar 6,1 lari gecti hahahuhuu,candas yandas falan bitirdiniz memleketi ,,hahahuhuh,, ohhhhh simdi kalan isletmelerde mafis hashahuuhhuh yaz abi yaz ver gazi hahuhaaaa. Vermeyin abi imamogluna hatta sizin akitten kayyim atansin abi hahahuhuhh,,vahvahvuhhh ,,abi baceli ankarda arabayla sefa yapiyomus hashuhujhhh ,,,vahvashvahhuhhuuhh
 • KazimKazim1 ay önce
  Yaz abi yaz oyle yaz boyle yaz abi ,,dolar ucusa gecti kemerleri bagla yaz abi yaz ha gayret verin mehteri ,,hahahuhayeaahhhh ,,ver mehteri yaz abi saol abi saol dolar uctu ,,yandas ver mehterciler yazin abi yazin ha gayret memleketi batirdiniz ha hayret yandas kazeteciler yaz ver mehteri yaz kemerleri baglayin yaz gida uctu yaz fakir gecinmeyi birakti ac kalmim diye bakiyo yaz mehterciler yax hashahhuhhhhaa
 • AliAli1 ay önce
  Ee İstanbul binaliye rağmen kayıp ama Maraş’ta nahçiçek yüzde 70 ile gene göbek büyütmeye devam ediyor
 • MardinliMardinli1 ay önce
  Sayın abdullah bey dilinize sağlık gelelim konuya efendim bu chp parti değil ki.Parti milletin menfaatina bakar ama chp zorbalıkla işini yürütmek istiyor bakın onun tarihine hiç bir zaman normal şekilde iktidara gelmedi ve gelmiyecek.Çünkü milletle barışık değil milletin dinine düşmanlık yapıyor millete saygı duymiyor yani kısaca işi gücü halkla uğraşmaktir böyle bir parti kesinlikle millet kabul etmez tarihi karadır kara olan bir şey bayaz olmaz.Bunu söylerken ak-parti dört dörtlüktür manasına gelmez elbette onunların hataları vardır
 • KazimKazim1 ay önce
  Yaz abi yaz siz ne derseniz o abi yaz ,,chp mavedi akape partisi kurtariyo ,,yaz abi yaz ,,iiki varsiniz abi aydinlandik abi ,,yaz abi tv ye cik anlat abi ,,anlat abi anlat yaz ,,
 • AliAli1 ay önce
  CHP de değil ak partide kimlik sorunu var karar vermiyorlar, CHP 90 yılın CHP si

Günün Özeti