İstanbul

06 Nisan 2019 Cumartesi

28 Mart’ta Pazarcık’ın bir aşiret köyüne TRT Haber adına giderek bir haber çekmiştim. Köyün girişindeki mezarlığın içinde güzel bir çeşme var. Üzerinde şöyle yazılı: 

Bak şu çeşmenin akışına, su içmeye tası yok. 

Kırma insan gönlünü, yapacak ustası yok. 

Biraz ilerleyince mezarlığın boydan boya uzanan istinat duvarına ise şu veciz sözü yazdıklarını gördüm: 

“Eline, beline, diline sahip ol”

Kahramanmaraş’ın il sınırları dahilinde, mezraları dahil gitmediğim köyü yok. Her köyde bu tür veciz söz bulmak mümkün. Deyişler yönünden de zengin aşiret köyleri. Neredeyse her evde bir bağlama görmek mümkün. Köye gittiğim zaman, eğer aşiret köyüyse; en yaşlı, tecrübeli dedelerini bulur sohbet ederim. Aleviliğin ritüel anlamda da olsa yaşatıcısı o dedeler. Onlardan sonraki Avrupa görmüş kuşağın birçoğu sosyalizme veya bizdeki Kemalizm’e saptı. Neyse.. İstanbul yazdık başlığa, nerelere uzandın diyebilirsiniz. Alevi dedesiyle sohbetimizin sonunda “Hasan amca, Ankara ve İstanbul’da seçim sonuçları nasıl olur?” dediğimde “Abdula bey (ifadesini aynen aktarıyorum)gurban oldugim, sen beni imtihan mi ediyosun? Tabi ki İstanbul’da Erdoğan alır amma velâkin ben Angarayı kestiremiyom...”

Bu dede aynı zamanda köyün nahırlarını otlatıyor. Biraz teknolojiye de hâkim. Akıllı telefon kullanıyor, internetten türkü dinliyor. Dün kendisini aradım ve İstanbul konusunda yanıldığını ve CHP’nin kazandığını söyledim. Bana söylediklerini sizlere aktarmak istiyorum. Hasan amca dedi ki: “Evvelen sana ve aile efradına saygılarımı sunarım. Dostluk bâki, seçim, dünya işleri boş. Gönül kırmamak lazımdır. Ben İstanbul’u Erdoğan alır dedim ve o sözümün ardındayım. Bizimkiler ne peşinde bilmiyorum ama İstanbul benim de gafamı garıştırdı...”

Nasıl Hasan amca, tam olarak anlamadım, dedim. “Evlat dedi, namusluca yeniden reyler sayılırsa Erdoğan alır.”

Dedeye teşekkür ettim, telefonu kapattım. Konuşmasında hiç Binali demedi, ona göre varsa yoksa Erdoğan.

ABD’li Michael Rubin’in 1 Nisan’da attığı şu tweet İstanbul’da kirli tertibin apaçık ipuçlarını veriyor: “2009 yılında Ahmedinejad seçimi çalmaya çalışınca, İranlılar sokaklara çıkarak protesto ettiler. İran halkı acaba Türklerden daha mı demokrasiye değer veriyor? Gezi Parkı protestoları birilerinin ayarlarını bozmuştu.” 

Türkiye’nin seçimlerine burnunu sokmaya başlayan ülkelerin ne yapmaya çalıştıklarını, emellerinin ne olduğunu biliyoruz. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun 2 Nisan’da attığı şu tweet bu siyasetin Fransız versiyonu niteliğinde: “Türkiye’nin ve özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir’in çoğulcu demokrasiye, adalete ve temel hak ve özgürlüklere inanan Belediye Başkanlarını kutluyoruz.” 

Komplo teorilerine pek itibar etmem. Milletimizi tedirgin edici söylem ve eylemlerden uzak durmalıyız. Ancak ortada bir “Orta Oyunu” oynanmak isteniyor. Oynayalım oynamasına da, bizimkiler bu oyuna gâvur dostlarını da dahil etmek istiyorlar. 15 Temmuz; geliyorum, haberiniz olsun diyerek kapımızı çalmadı. İstihbarat, Genelkurmay uyuduğu için biz gecenin onunda karşıladık darbeyi. Olası bir işgal girişimi, Gezi olayı türü provokasyonlara karşı inşallah tedbir alınıyordur. Adam gibi sayımlar tamamlansın, YSK kararını açıklasın. Yeter gayri..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • dedeslidedesli2 ay önce
  son on gün icinde o kadar güldümki politikacilarin haline...koltuklarimizelden gidiyor diye ödleri kopuyor.. korkmasinlar, ac kalmazlar..hayal gücleri sayesinde bundan sonra artistlik yapip para kazanmaya devam....
 • AliAli2 ay önce
  İstiyorsun ki nahçiçeke (onikişubat)Verilen oy gibi bütün yerlerde verilsiN
 • RabiaRabia2 ay önce
  Euzubillahiminesseytanirracimbismillahirrahmanirrahimartık.58Biz bu Kur'ân'da, insanların önüne her türlü örnek olayı koyduk, ama onlara sen bir delil getirip, mucize göstersen, o zaman o Allah'tan gelen gerçekleri örtbas edenler: “Siz ancak boş ve anlamsız şeylerle uğraşanlarsınız!” diyecekler.59İşte Allah, tevhidi ve gerçekleri bilmek istemeyenlerin kalplerini böylece mühürler.60Öyleyse her türlü sıkıntı ve zorluklara karşı göğüs ger. Allah'ın her konudaki verdiği söz gerçek olup, mutlaka yerine gelecektir. Öyleyse adamakıllı inanmayanlar; senin zihnine şüphe tohumları ekerek, gayretini hafifletip, seni gevşetip, üzüntüye düşürmesinler.rum süresison ayetleri. Elhamdülillah Sayin Şanlidağ bizim memlekettedekur-an mealini ezbere bilen bir dedeyle tanıştırmıştı babam bizi. Daha sonra tv keşfetti bu rahmetli dedeyi.nur içinde yatsın. Allah taksiratini affetsin.amin.Biz Binalı yıldrım dan umutluyuz.Bu darbe sevicilercezalarını bulacaktırsabrediyoruz. Izninizle. Saygılar selâm ve dua ile Allaha emanet olun. Hasbinallahu ve nimel vekil deriz
 • AytaçAytaç2 ay önce
  Ali Bey, oylar calınmıs vs. ama Allah askına AKPARTI neden bu kadar kılpayı yakın CHP'ye bu defa bunu dusunelım. Bence secım yenılgısının adı MURAT KURUM. Posetler marketlere rant saglayacak sekılde paralı oldu. Eskısı gıbı market posetı saglasa ve verılen 20 kuruş o oluşan çöpün bertarafınının malıyetını karsılamak uzere Cevre Fonuna aktarılsa idi, o kılpayı CHPye gıden oyların bır kısmı AKPARTIde kalırdı. Vatandasın elınden posetı al, markete poset uzerınden para kazandır. MURAT KURUM yaptıgını gordun mu?
 • Ali rızaAli rıza2 ay önce
  Tevile gerek yok herkes kime nasıl oy vereceğini biliyor uzatmanın sündürmenin anlamı yok , eline beline diline sahiş ol vecizeside Hacı Bektaşı Velinin desturudur aleviligin yol haritasıdır.
 • dahilekdahilek2 ay önce
  eğer hasbel kader seçimi istanbulda kıl payı ak parti alsaydı. yinede bu hızrsızlık usulsüzlük araştırılacakmıydı?? asıl mesele erdoğanın adayları ve atadıkları adamların ne derece isabetli ve ne derece ülke güvende ve bir daha 15 temmuzlar yaşanmayack. asıl endişelerimiz ülken,n güvende olmadığı aday ve atamalardaki yanlışlar
 • Ahmet KoçakAhmet Koçak2 ay önce
  evet haluk kardeş doğru söylüyor.ak parti seçime tek girseydi oyu%44 idi chp %30 larda kalacaktı lakin başkanlık sistemi onları birLEŞtirdi.bir çok yeri bu şekilde kıl payıda olsa aldılar.%44 bize her yerde yeterdi.inşaallah başka sıkıntılar olmaz...
 • HalukHaluk2 ay önce
  Hocam istanbulu su bu almis onemli degil ulke ikiye bolundu asil tehlike bu yeni secim sisteminin gozden gecirilmesi lazim hani bu sisteme gecince koalisyonlar devri bitecekti yerelde bile koalisyon var

Günün Özeti