• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

Ermeni tehcirinin arka planında ne var?

20 Nisan 2015
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

Avrupa Parlamentosu’nda ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısı kabul edildi. 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelediği ve Türkiye’ye geçmişiyle yüzleşerek “tanıma” çağrısı yaptığı kararı kabul eden Avrupa Parlamentosunu şiddetle kınıyorum. AP’nin herhangi bir bağlayıcılığı bulunmayan (çamur at, izi kalsın) ancak tavsiye niteliğindeki bu kararı, uluslararası düzen karşısında Türkiye’yi küçük düşürme çabasının ötesinde başka bir anlam ifade etmiyor. Yıpratma politikasının yanında tabii olayın bir de enerji ve petrol koridoru hesapları var ki asıl onun üzerinde durulması gerekmektedir.

Son dönemde Türkiye ile yıldızı bir türlü barışmayan AP’nin Ermenistan’ın ve Ermeni diasporasının tezleri temelinde hazırladığı ve Türkiye’den gelen telkinlere kulaklarını tıkadığı kararla ilgili süreçte en olumlu gelişmeyi ise “tanıma” konusunun Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ilişkilendirilmemesi oluşturdu. Buna ilişkin bizim reis de, “kulağımızın birisinden girer, ötekinden çıkar dedi.

CHP, Ermeni tehciri ve soykırım hakkında ne düşünür bilemem ama YCHP, Ermeni cemaati üyesi Avukat S.Doğan’ı, İstanbul 2. bölgeden birinci sıradan aday göstermesi, Doğan’ın da yapmış olduğu şu açıklama, akla bazı sualleri getiriyor. Şöyle diyor Avukat S.Doğan: “Böyle bir dönemde aday gösterilmem çok anlamlı. 1915 olaylarının 100. yılında mağduriyet aynı şiddette devam ediyor. O mağduriyetleri yasal zeminde gidermek için elimizden geleni yapacağız. Ermenistan halkı zorlu koşullar altında yaşam mücadelesi sürdürüyor. Sınırın açılması iki halkın birbirini daha yakından tanıması açısından çok önemli. Ekonomik olarak, manevi olarak, politik olarak o kapıların açılması gerekiyor” dedi.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Ermenistan/ Erivan ziyaretinde, Alman hükümetinden “100 yıl önce Osmanlı topraklarında Ermenilere soykırım yapıldığını” tanımasını istedi. Avrupa Birliği’ne üye 27 devletin, 751 temsilcisinin yer aldığı Avrupa Parlamentosu, ezici oy çoğunluğuyla “Ermeni soykırımının 100. yıldönümü” başlıklı kararla, Ankara’yı “soykırımı” tanımaya, arşivlerini açmaya ve Erivan’la barışmaya çağırdı. Yandı gülüm keten helva.

Kurt bulanık havayı severmiş. Küresel emperyalist güçler bulanık havada ne yapmaya çalışıyor acaba? Şu J.Kerry’nin sözlerine önce bir bakalım: “Biz eğer Avrupa pazarlarına ulaşım için
enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine yardımcı olursak büyük enerji güvenliğini temin edebiliriz. Avrupa ülkelerinin enerji alımının büyük bir kısmında Rusya’ya bağlı olmamasını sağlamak için beraber daha fazla şeyler yapmamız gerekir.”

Her fırsatta Rusya’yı ekonomik olarak çökertmeyi planlayan bu güçler, aynı zamanda Ukrayna krizinde ABD, Rusya ile cepheleşmekten uzak duruyor. Bu çerçevede Rusya, ABD ve AB’nin ekonomik ilişkileri sınırlaması ve stratejik bağ kurma fikrinden vazgeçmesiyle karşı karşıyadır. Ekonomik açıdan Moskova’ya bağlı olan Ermenistan, bölgedeki denge ve bloklaşmalarda Rusya’nın tek dayanağı gibi duruyor. Yeraltı kaynakları ve transit yollarına sahip olmayan Ermenistan’ın Rusya’ya bir nevi zorunlu muhtaç olduğu söylenebilir. Ermenistan’ın iki komşusu Türkiye ve Azerbaycan ile sorun yaşaması
muhtemeldir. Rusya Kırım’ı ilhak etmesinden sonra, Abhazya ile Kasım 2014’de imzaladığı ittifak ve bütünleşme antlaşmasının arkasından 18 Mart 2015’de Moskova’da Rusya-Güney Osetya ittifak ve bütünleşme antlaşmasını  imzalamıştır.

Çok zengin bir petrol rezervine sahip olan, dünya rezervinin yüzde 12-16’sını oluşturan 20-28 trilyon metreküp doğalgaz ve 50 milyar varil petrol rezervi, İran’ın kanıtlanmış 29.6 trilyon metreküp doğalgazı ve 137 milyar varil petrol rezervi, Kürdistan Bölgesel Yönetiminde 2.8-5.6 trilyon metreküp doğalgaz ve 40-45 milyar varil petrol rezervi bulunuyor. Avrupa’nın ihtiyacı olan 20 milyar metreküp doğalgazı Avrupa’ya
taşıyacak olan TANAP’a Rusya’nın izni miktarında Azerbaycan’ın verdiği doğalgaz hacmi çok sınırlı kalıyor.

Ortadoğu’da konjonktürel bir ittifakla petrol ticareti için Sünni beraberlik yapılıyor. Bu yapılanmada Türkiye bypass edilebilir mi? Avrupa Parlamentosu’nun siyasi ve hukukî yaptırım kararıyla Türkiye-Ermenistan arasında imzalanan protokollerle gündeme gelen, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarını terk etmesi şartına bağlı olan Türkiye-Ermenistan yakınlaşması ve Ermenistan üzerinden Rusya’yı dengeleme misyonunu yürüten Türkiye ve Azerbaycan arasındaki güven anlayışı zedelenmek isteniyor olabilir mi? Ben başka bir sonuç çıkaramadım. Büyük İsrail projesinden sonra, zaten gündemde olan fakat sıcak bir şekilde gün yüzüne çıkartılmak istenen Büyük Ermenistan projesiyle karşı karşıyayız. Bu felaket karşısında Türkiye’ye diz çöktürmek isteyen kim? Küçük kuşun ismi YCHP. Büyüğünü de siz biliyorsunuz. Geminin kaptanlarına güveniyoruz. Diz çökmeyeceklerinden adım gibi eminim. Soykırım kararının meşrulaştırılmak istenmesi, toprak talebini beraberinde getirir mi? Getirse ne yazar? İran, Kürdistan ve Hazar Havzası enerji kaynaklarının yeni güzergahı için geri sayıma başlanılmıştır. Türkiye, oluşturulması düşünülen bu yeni havza enerji koridorlarında ne kadar söz sahibi olabilir, bölgesi için neler yapabilir, bunu önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.

Bendeniz Papa’nın arkasındaki güçlerin niyetini böyle okudum, yanılmış olabilirim. Kuklanın değil kuklacının hedef alınması, projenin esas sahiplerinin vurulması gerekmektedir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23