• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İstanbul Sözleşmesi dünyayı ikiye böldü

Yeniakit Publisher
2020-05-09 09:38:00 - 2020-05-09 12:31:22
İstanbul Sözleşmesi dünyayı ikiye böldü

Son günlerde tekrar tartışılmaya açılan İstanbul Sözleşmesi ve buna dayanarak çıkarılan 6284 Sayılı Kanun’un uygulanmasıyla ilgili sıkıntılar her geçen gün derinleşiyor.

Sözde kadına şiddetin önüne geçmek için çıkarılsa da sözleşme sonrası hem şiddet hem de boşanmalar katlanarak arttı. İstanbul Sözleşmesi’nin ülkemizde ve dünyadaki durumunu gazetemize değerlendiren Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu Kurucularından İlhan Ergincan, şunları dile getirdi:

Türkiye teslim olmuş

“Türkiye sözleşmeyi ilk imzalayan ve kayıtsız şartsız onaylayan ülkelerden biridir. Sözleşmenin bazı maddelerine itiraz eden ülkeler: Avusturya, Finlandiya, Hollanda, İsveç, İsviçre, Norveç. Şerh koyan ülkeler: “Hırvatistan, İspanya, Letonya, Litvanya, Letonya ve Polonya. Sözleşmeyi imzalamayan ülkeler: Rusya ve Azerbaycan ile sözleşmeye gözlemci ülke statüsünde katılan ABD, Japonya, Kanada, Meksika ve Vatikan. Sözleşmeyi imzalayıp, onaylamayan ülkeler: İngiltere, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Moldova, Macaristan, Ermenistan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya ve Slovakya.” Sözleşmenin maddelerine de değinen Ergincan, şöyle devam etti:

Cinsel sapıklık uğruna

“Sözleşmenin 3. Maddesinin  b) fıkrasında  ‘aile tanımı’ olarak; resmi eşler dışında ‘birlikte yaşayan bireyler’ denmek suretiyle  (yani kadın-erkek, erkek-erkek, kadın-kadın ya da lgbt kadın, lgbt erkek) aile tanımında kabul edilmektedir. Sözleşmenin bütünü sadece kadın ve farklı cinsel yönelimleri olanları korumaktadır. Sözleşmenin 3. Maddesinin  f) fıkrasında ‘Kadın’ terimi, 18 yaşından küçük kızları da kapsayacaktır’ hükmü yer alır. Yani sözleşme cinsellik ve kadınlık tanım ve kavramını bu tanımla 0-18 yaş arası tüm kız çocuklarına kadar indirmiştir. Sözleşmenin 12. Maddesi 1. fıkrasında: Töreler, gelenekler, örf ve adetlerin kökünün kazınması istenmektedir.

‘Toplumsal cinsiyet eşitliği’ adı altında örfe, namusa, dine aileye, insanlığa adeta savaş açılmıştır. Sözleşmeyi imzalayan taraflardan herhangi biri Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne yapacağı bir bildirimle, İstanbul Sözleşmesi 80. maddesi uyarınca bu sözleşmeyi feshedebilir.”
ÖNE ÇIKAN VİDEO

 

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Rabia Zafer

İstanbul Sözleşmesi Neden Fes Edilmiyor? Biran Önce Fes Edilmelidir.

serdar

islami kurallarla yönetilsek bu saçmalıklar olamaz
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23