• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Esper tüm dünyaya duyurdu! 'Biz onlara Türkiye konusunda söz vermedik'

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı sırasında ABD'ye yalvaran YPG'li teröristlerle ilgili olarak Mark Esper'den flaş bir çıkış geldi. Esper, “Asla Suriyeli Kürtlere sonuna kadar orada kalıp onlara bağımsız bir devlet kuracağız diye söz vermedik. Onlara, Türkiye'ye karşı koruyacağız diye söz vermedik' dedi.

Yeniakit Publisher
2019-12-08 21:34:00 -
Esper tüm dünyaya duyurdu! 'Biz onlara Türkiye konusunda söz vermedik'

Suriye'de kalma sebeplerinin esasen DAEŞ'e karşı mücadele olduğunu vurgulayan ABD Savunma Bakanı, “Asla Suriyeli Kürtlere sonuna kadar orada kalıp onlara bağımsız bir devlet kuracağız diye söz vermedik. Onlara, Türkiye'ye karşı koruyacağız diye söz vermedik' dedi.

ABD Savunma Bakanı Esper, DAEŞ'e karşı mücadelede için Suriye'de kaldıklarını belirterek, “Suriyeli Kürtlere asla sizi 70 yıldır NATO müttefiği olan Türkiye'nin saldırılarına karşı koruyacağız diye söz vermedik” dedi.

Esper, Kaliforniya'da düzenlenen Reagan Ulusal Savunma Forumu'nda Rojava, Suriye ve Irak'taki durumlar hakkında açıklamalarda bulundu.

"Türkiye'nin saldırılarına karşı koruyacağız diye söz vermedik"

Mark Esper kendisine sorulan, “Suriye'den askerlerinizi çekmekle YPG'ye ihanet ettiğinizi düşünüyor musunuz?” şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi:

“Taktik açıdan bu hissiyatı taşıyoruz. Onlarla DAEŞ'e karşı savaşta birlikte mücadele ettik kan döktük. Fakat uzaktan baktığınızda biz ortak çıkarlar için orada bulunduk. Elbette IŞİD'in işgal ettiği toprakların büyük bölümünü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) geri aldı ve çok savaşçı kaybettiler.”

Suriye'de kalma sebeplerinin esasen DAEŞ'e karşı mücadele olduğunu vurgulayan ABD Savunma Bakanı, “Ama asla Suriyeli Kürtlere, sonuna kadar orada kalıp onlara bağımsız bir devlet kuracağız diye söz vermedik. Onlara 70 yıldır NATO müttefiği olan Türkiye'nin saldırılarına karşı koruyacağız diye söz vermedik. Fakat halen de Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile yakından çalışıyor ve müttefikliğimizi koruyoruz” diye devam etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

aziz

kicindan basindan ayri ses geliyor bu abd cokmek uzere
 • Yanıtla

Ayhan sırma

Tuhaf ve güvenilmez insanlar bunlar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23